RC review: Říše temnot - Prokleté sestry

12. listopadu 2012 v 12:00 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)
Originální název: Daughter of Darkness
Autor: L. J. Smith
Série: Říše temnost #2

Přestože knihy této série na sebe nenavazují, část hlavních postav jste mohli potkat v předchozím díle, na nějž najdete recenzi - ZDE.

Společenství lamií v Temné říši žije podle starobylých pravidel, která omezují její členy a tři upíří sestry se jich snaží za každou cenu zbavit. Dojde to tak daleko, že utečou ze svého ostrova ke své odpadlé tetě, jenže co se stane, když se poprvé objeví mezi obyčejnými lidmi? Když je jejich teta zabita za záhadných okolností? A je jim v patách jejich cílevědomý bratr Ash?


Název tohoto dílu série je popravdě zvláštní, vzhledem k tomu, že většina děje se točí kolem Ashe - což je jen dobře, protože pokud si vzpomínáte, po jeho krátkém výstupu v předchozím díle, jsem si přála, abych ho dostala víc. Arogantní hodné "badguye" má prostě každý rád a Ash, který považuje lidi za havěť, je cílevědomý a pevně se drží tradic a zákonů Temné říše představuje skvělý materiál, především ve chvíli, kdy čelí nevyhnutelnému…

Každá bytost na světě má svou spřízněnou duši. Někteří ji hledají celý život, jiní ne, ale když ji potkáte, tak okamžitě víte, že bez ní už nikdy nebudete šťastní. A je jedno, jak se těm pocitům vzpíráte a snažíte se je ignorovat.

Jeřabina, Poštolka a Nefrit jsou sestry, lamie (upíří, kteří se tak narodili) a nikdy nevytáhly paty z Temné říše, ale už mají všeho dost - všech těch pravidel, domluvených svazků, zákazů a omezení. Proto se rozhodnou utéct a následovat svoji odpadlou tetu do lidského světa, vše se zdá jako riskantní, ale brilantní plán, ovšem až do chvíle, když zjistí, že jejich teta byla zabita.

Je jediný způsob, jak ublížit upírovi - pomocí dřeva. A stará mírumilovná stařenka nejspíš nebyla jen tak náhodou probodnuta plaňkou od plotu přímo do srdce a ponechána na zemi v domě svému osudu. Je to varování Temné říše? Je to msta? Existují doopravdy lovci upírů, o kterých sestry slýchávaly? A není možné, že jediný, kdo měl šanci je vypátrat, je nakonec blíž, než si myslely? Jejich bratr Ash, který je právoplatným vůdcem rodiny.

Vše se zkomplikuje o to víc, když se nejmladší Nefrit zamiluje do lidského chlapce. Bratra dívky, která sestry podezřívá a postupně odhaluje tajemství, která měla být skryta. Protože nebezpečí hrozí ze všech stran…

Příběh není špatný. Oproti předchozímu dílu dokonce o několik stupňů lepší. Kniha má děj i nápad, ačkoliv často opakovaný, přesto zajímavý. Jenže se stále opakuje to, co jsem autorce vyčítala už předtím… Pokud je na knize varování od 15 let, neměla by být napsána tak primitivním stylem, že by ji naráz přečetlo dítě ze základní školy. Plus se postavy naprosto nechovají umírněně svému věku - Jeřabině je devatenáct, Ashovi s Mary-Lynnette osmnáct a přesto jejich charaktery odpovídají puberťákům kolem třinácti let (a co si budeme povídat, i jejich rozhovory či myšlenkové pochody na tom nejsou o moc líp).

Kniha tedy pro mě vhodná jako odpočinková četba spíš pro mnohem mladší ročníky, než je napsáno na jejím přebalu - a také proto ji hodnotím znovu spíš špatně, než kladně. A to i přesto, že autorka ukázala, že je schopná pracovat s dějem tak, že i ke konci (sic nelogicky přitaženému za vlasy, ale bože) dokáže možná i trochu představit - minimálně už od prvních deseti stránek nevíte, jak to všechno dopadne, což je u L. J. Smith velký pokrok. Na příště ovšem její tvorbu už vynechám…

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Novinka. Německá autorka. Povrchně i hezký obal. A zase něco nového…
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
Spřízněné duše
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
ustoupit
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Neztotožnila bych se s nikým a nikým bych být nechtěla. A z toho mála, co s charakterů vyplynulo, je mi sympatická Poštolka, protože ona jediná zjevně uvažuje a i se v budoucnu hodlá chovat jako dravec, kterým je - i když, kdoví, autoři mají tendence z upírů a jim podobných udělat ukřivděný případy pro psychiatry se sklonem k sebepoškozování.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Líbí se mi Spřízněné duše. Není to zdaleka novinka, ale co už - krásně by se dalo rozvést to, co tady bylo jen naznačeno. Když potkáte toho pravého/pravou, ale nechcete. Na tom základně už byly a budou postaveny mnohem silnější romantické příběhy, ale to chce hledat jinde, protože tady se ocitáme ve světě lásky zastydlých teenagerů.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Když chci napsat knihu pro čtenáře od 15 let, tak bych neměla zapomínat, že i když jsou patnáctiletí převážně hormony posedlý cvoci, tak mozky mají (převážná většina) a něco už přečetli (minimálně povinnou četbu), takže kniha napsaná tímhle stylem je vlastně urážka jejich IQ - i když vzhledem k tomu, že má autorka tolik fanoušků a píše samé "bestsellery" je jasné, že mozky čtenářů (řek) po celém světě vidím stále moc pozitivně. Naděje zůstává.
Mé hodnocení: 5/10
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Infinity Infinity | Web | 12. listopadu 2012 v 19:29 | Reagovat

Dost přemýšlím o tom, že si knihu koupím, i když jsi jí tak zdrbla. :-D

2 Venetine Venetine | Web | 12. listopadu 2012 v 20:25 | Reagovat

Vypadá zajímavě :)

3 nel-ly nel-ly | Web | 12. listopadu 2012 v 21:58 | Reagovat

[1]: ale zas tak ne, jak říkám, tak se mi příběh líbil, jen to musíš brát s velkou rezervou - představa, že je to pro čtenáře nad patnáct, prostě uráží čtenáře... na druhou stranu vážně nemusíš vůbec myslet :)

[2]: ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA