Padesát odstínů šedi

3. října 2012 v 14:00 | Nel-ly |  Love (historické, paranormální romance)
Originální název: Fifty shades of Grey (v originále je Grey myšleno Christianovo jméno)
Autor: E. L. James
Série: Fifty shades (1/3)

Konečně se v Čechách objevil překlad erotického románu, který Spojené státy doslova položil na ramena. Některé knihy prostě nemůžou dostat uprostřed, jak už to u davových šílenství bývá - někteří knihu milují, jiní nenávidí a neexistuje žádná střední cesta.


Anastasia Rose Steelová se nechá ukecat takřka ke všemu, především svou nejlepší kamarádkou, ambiciózní Kate, šéfredaktorkou univerzitních novin na WSU, kam obě chodí do posledního ročníku. Už cestou do Grey Enterprises Holdings s.r.o. Ana lituje, že na to Kate přikývla - nejen, že nemá s novinami nic společného, ale představa, že dělá rozhovor s mužem, o kterém ví jen to, že je to majitel firmy a jedním z nejbohatších mužů v Americe, ji upřímně děsí. O to víc, když se s Christianem Greyem nedlouho poté doopravdy setká - a neuvede se zrovna nejelegantnějším způsobem, když do jeho kanceláře doslova vpadne po hlavě - a zjistí, že pan Grey je nejen mladý, ale především přitažlivý.

Už během rozhovoru je Aně jasné hned několik věcí. Christian Grey je velice arogantní, přímý, dominantní, rozčilující - úžasný, sexy, charismatický a krásný… Úplně mimo její možnosti. Ana nemá žádné zkušenosti, její v podstatě obchodní značkou je to, že se neustále červená, klopí oči, kouše si dolní ret a nesnáší pozornost ostatních. O to podivnější je, že se o ni pan Grey očividně zajímá. Z jakého důvodu ale? Co tím sleduje? A opravdu ho zaujala nebo je to jen její zbožné přání?

Kniha se stala v podstatě kultem. Knihkupectví, ještě než přišly první české výtisky, už doobjednávala další. Preoč to? Je kniha opravdu tak originální? Tak úžasně napsaná? Kde je to kouzlo, která ovládá všechny ženy... a nejen je?

Kniha je vyprávěna Aninou ich-formou. Mladá lehce naivní, naprosto nezkušená studentka anglické literatury bez jakýchkoliv vlastních prostředků. Má hnědé vlasy, modré oči, ničím zvlášť nevyniká, nepřipadá si dobře ve společnosti a většinu doby je v podstatě neviditelná. Ano, tak do tohohle schématu osobnosti se dokáže vžít 99% žen na světě. Všechny doufají, přesto zůstávají samy sebou…

Oproti tomu Christian je Anin naprostý protipól. Nejen, že je tak sexy, že se za ním ženy otáčejí. Ale je i bohatý - víc, než si obyčejný smrtelník dokáže představit. Plný tajemství, která vůbec není lehká odhalit. Arogantní. Ochranitelský. Panovačný. Takový ten typ, který ve vás vyvolává chvění a vy nevíte, jestli jde o strach nebo vzrušení… nejspíš oboje. Ano, Christiana by chtěla každá žena.

Když máte dva takovéhle charaktery, příběh už není potřebný. Vlastně nemusí vůbec existovat jakmile se začnete věnovat něčemu, co čtenáře určitě zaujme - takže sex. Protože sex zajímá každého, ať říká, co chce. Ovšem i sex na stránkách může být brzy jednotvárný a nudný, proto je nutné vymyslet nějakou inovaci…

Christian má zvláštní chutě ohledně intimních situací. Jak sám (a často) říká, on nemiluje, ale šuká… a Ana je schopná přistoupit na cokoliv, co jí nabízí, jen aby mohla být s ním. Ovšem, když se konečně ukáže, co přesně po ní chce, začíná se bát, že je to přeci jen trochu moc.

Ovšem většina lidí není zvyklá na BDSM nebo jakékoliv jeho obměny, a tak to ani autorka nesmí přehánět. Proto se nemusíte bát krve či brutálního násilí, ne… jen takových jemných náznaků, které v podbřišku vyvolají jemné šimrání. Co je to… párkát dostat na zadek, nechat se spoutat, atd.? A hlavně, když u toho máte, muže svých nejtajnějších erotických snů.

Ano, je naprosto zřejmé, proč se tato kniha tolik prodává.

Lidé si stěžují, že je to braková literatura. Samozřejmě! Je to červená knihovna stejně, jako všechny ostatní, ovšem taková, která dokáže zaujmout pozornost, protože přišla s inovací - a tolika popisy sexu, že si čtenář pomalu nevšimne, že kniha je naprosto bez děje a pokud už nějaký příběh má, tak neuvěřitelně předvídatelný. Tu největší zápletku /která bývá většinou vrcholem děje/ předpovíte během prvních stránek a nejspíš byste ji vymysleli mnohem zajímavější a nápaditější. Ale popravdě? Komu na tom záleží.

Aby tahle kniha byla trilogií je zbytečné. Jedná se o tahání peněz z lidí (což funguje) a ze 606 stránek je 450 jen omáčka, která se postupně začne opakovat - o všem nepřestane bavit.

Není nutné knihu zatracovat, pobavit umí, sloh není zlý (tedy v anglické verzi, překlad se vážně moc nepovedl) a i když je to bichle, uteče jako voda.

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Tentokrát můžu stoprocentně říct, že každý ví, o co se jedná a já se nechala strhnout davem.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
osobní hranice
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
osvobodit se
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Ana je napsána tak, aby se s ní čtenářka mohla ztotožnit a samozřejmě, abych dostala Christiana, klidně se jí stanu. Ovšem sympatie… to fakt nehrozí. Zdá se, že každá hrdinka romancí musí být padlá na hlavu, nebo jsem já ta nechápavá?
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Je to správně promyšlené, aby to dosáhlo toho, čeho to dosáhnout má… a na rozdíl od harlekýnek, s kterými jsem se (bohužel) setkala… je to napsáno dobře a poutavě. Slohově bych nenašla moc problémů. A většina dialogů vůbec nedře a některé "vtipné" dialogy jsou vážně vtipné, bez uvozovek. A to je super.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Je fakt, že ta nereálnost je až alarmující. Studentka vysoké školy před promocí - panna, bez zkušeností, nikdy se neopila, bez vlastního počítače?... Nikdy se sama sebe "nedotýkala" a během prvního sexu se hned udělá. A kdyby jednou. Udělá se vlastně pokaždý, stačí, aby se jí Chrisitan dotkl. No... sen je to krásný, skutečnost je úplně jiná, což ví všichni, se zkušenostmi i bez nich.

Ještě k překladu: Chrisitan oslovuje Anu - Bejby. To vážně? Vím, že v angličtině se"baby" běžně používá, ale mi proto máme miliardu slov, stejně jako máme i jiné nádávky než fuck. Což mě přivádí k tomu, že každých pět stránek knihy se musí minimálně jednou objevit slovo "šukat". A hrdinka neustále opakuje: "To je vzrůšo!" a "No páni!" - schválně jsem začala číst druhý díl anglicky, jsem v polovině a věřte mi, je to překladem. (Nebo jsem přecitlivělá, uznávám, tak tenhle výbuch ignorujte :-D do recenze by to každopádně patřit nemělo)

Mé hodnocení: 5/10
obrázek: http://www.knihydobrovsky.cz

P.S. Dámy, nekousejte si dolní ret. S muž to očividně dělá divy.
P.P.S. Chystá se film... bože chraň. Fakt netušim, o čem to bude a jak to chtěj pustit do kina. Byly jste někdy na erotickym filmu v kině? :-D Jde to vůbec?
 

20 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Yanny.)) Yanny.)) | Web | 3. října 2012 v 17:54 | Reagovat

Já si pamatuju, když jsem ještě pracovala v Luxoru o prázdninách a v anglické sekci se objevilo asi tisíc těhle obálek. Neměla jsem o tom ani páru, co že by to mohlo být..Přečetla jsem si anglickou anotaci, ale přišlo mi to podle popisu jako červená knihovna. Což vlastně je, ale to je jedno... :D Já mám tyhle věci ráda. Ačkoliv znám spoustu lidí, kterým popisy sexu v knize vadí, mě ne. Když je to napsáno s vkusem a je vidět, že v tom sexu je i láska, tak proč ne...
A podle toho, co píšeš do recenze, tak se fakt nemůžu dočkat. Máme knížku už doma, ale já momentálně dala přednost školní četbě a začetla se do Dne trifidů. Což je skvělá knížka, takže zatím nelituju, že jsem jí upřednostnila. :D
Ale už teď vím, že já rozhodně spadnu do skupiny, kteří tuhle knihu budou zbožňovat! Už jen proto, že hlavní hrdinka je novinářka, je to takový příběh.. a hlavní hrdina je Christian, což, jak možná víš, se jmenovala moje první velká láska...
No bude to zajímavé. Myslím, že na dalším srazu knižního klubu to rozhodně musíme probrat! :D

2 Freckles Freckles | Web | 3. října 2012 v 17:54 | Reagovat

Souhlas. Je to na úrovni červené knihovny, nic lepšího, nic horšího. Pokud někdo tenhle žánr nemá rád, tak se nesmí divit, že se mu to nelíbí a nadávat, jak někdo může vydávat takovou blbost. A počítám, že takových recenzentů, kteří si to přečtou jen kvůli fenoménu, se najde...
Akorát je to roztahané; historická romance by v žádném případě neměla tolik stran. Od poloviny mě bavilo míň a míň s narůstajícím počtem stránek. Pro mě taky 5/10

3 nel-ly nel-ly | Web | 3. října 2012 v 18:09 | Reagovat

[1]: Já si často říkám, že YA fantasy koneckonců neni nic jinýho než Červená knihovna (jen sex spolu nesmí mít dva lidi, ale nějaký bytosti - což je koneckonců zvrhlejší :D), tak co.

[2]: To je podle mě největší problém, já na to koukala jak z jara, kdž se mi to dostalo do ruky. Že to nebude mít příběh bylo jasné, ale že to bude taková bichle a na tři díly? Vážně zbytečný. Začalaj sem číst druhý díl v anglčtině, ale už mě to tak nudí, že to nejspíš nedočtu...
Přitom to není o nic horší než právě ty historický romance, kterým se někdy taky nebránim (zrovna nedávno jsem ve špatném období našla autorku, která to umí a člověk se ještě něco vážně přiučí z historie)

4 Blangela Blangela | 3. října 2012 v 18:13 | Reagovat

Zrovna včera jsem se na to dívala ve výloze knihovny...a uvažovala, jestli mi to za to stojí. Takhle si počkám až to bude na uložto volně k stažení :D

5 Surynka Surynka | Web | 3. října 2012 v 22:38 | Reagovat

Hmmm tak po hromadě billboardů, reklam a článků jsem konečně našla nějaký "stručný" soupis toho, co kniha obsahuje. Záměrne tomu nehodlám říkat děj, protože v knize plné sexu opravdu nemůžu hledat pořádný děj, nemýlím se? :D No rozhodně se to neslučuje s mými oblíbenými krváky, takže jen zůstanu u toho, že vím, o co se jedná, no a možná někdy v budoucnu, až opravdu nebudu mít, co dělat :D
A popis Any? Přesně taková ta osoba, kterou bych zabila. Asi jako Bellu (vždyť to předtím bylo ff na stmívání, ne?) A že se udělá "pokaždý když se jí dotkne"? Nevím, proč jsem si vzpomněla na tetovacá salón, kde se pár holek udělá z toho, že je ten kluk tetuje... no to nepatří sem :D

6 nel-ly nel-ly | Web | 4. října 2012 v 0:31 | Reagovat

[4]: no, já čtu v angličtině ten druhý díl, na ulozto jsou všechny a žádný další už kupovat nebudu, ani v češtině ani v angličtině

[5]: jj dřív prý ff na Stmívání, než to nakonec změnila (ani jsem to nevěděla předtim, nejspíš je to dobře, jinak bych si to nekoupila :D)
jako je to hodně nerálný, sice krásnej sen, i když bejt nadržená neustále v jeho přítomnosti, to by byl dost složitej život :D

7 S c a r s S c a r s | Web | 5. října 2012 v 12:56 | Reagovat

Podle mě má kniha dobrý námět, sice jsem BDSM už mnohokrát četla v povídkách a mnohem horší kalibr (wtf am I reading?!), ale líbila se mi celá ta věc se smlouvou, a všemi těmi pravidli, což bylo novinka i pro mě, protože žádnej sadista se doposud neptal, jestli může ženskou při sexy škrtit, nebo trestat. Jedničku jsem měla přečtenou přes víkend, a jediné co mě u toho drželo, byl stejně jenom ten sex (yes, I'm guilty) a také jak se Ana, bude tvářit na, co ještě může přijít. Začala jsem číst i dvojku a je to pořád to samí. Na konci jedničku od něj odejde, a hned v prvních několika stránkách dvojky mu zase padne do náruče. Já si nemůžu pomoct, ale ta holka mi prostě přijde hrozně pitomá :D Můžu se zeptat, jak daleko jsi s těmi dalšími díly? :D Má cenu to číst :D Vzledem k tomu, že se na recenzi shodneme, dám na tvojí radu :D

8 Polly Polly | Web | 5. října 2012 v 13:36 | Reagovat

hm...na tuto knihu citam tak rozporuplne reakcie, ze uz len kvoli tomu by som si ju kupila...
braky nie su zle, ale clovek to musi vopred ocakavat.

9 nel-ly nel-ly | Web | 5. října 2012 v 14:22 | Reagovat

[7]: jo no, já si taky říkala, že po tom všem, co už jsem četla v povídkách je tohle slabej odvar - ale je fakt, že v knižní podobě se nejspíš v románech tolik popisů nenajde (co já vim?)
a s druhým dílem mám stejnej problém, nevím, jestli dočtu, zasekla jsem se ani ne v půlce a už nemůžu...
vážně furt to samý dokola, pokud o příběh tam sice je, ale nezdařenej a i kdyby to člověk četl jen proto, co dělaj, tak už dělaj to samý - koneckonců jí stačí, aby se na ni jen podíval a už je spokojená :-D

[8]: já byla zvědavá, bála jsem se, co to bude za hrůzu a nebyla... prostě červená knihovna, nevím, co všichni očekávají

10 S c a r s S c a r s | Web | 5. října 2012 v 15:12 | Reagovat

[9]: Oukej, teď jsem dokonce četla, že ti dva idioti se nakonec vezmou. WTF?! Néé, já to jednoduše vzdávám. Koukala jsem i na ostatní blogy a docela se ta kniha začíná všude objevovat, a jak se zdá, všichni sdílíme stejný názor. Dívala jsem se i na tumblr, ale tam se bohužel najde pár jedinců ve stylu "50 Shades of Gray forever" :D je to vážně k smíchu :D

11 nel-ly nel-ly | Web | 5. října 2012 v 15:25 | Reagovat

[10]: ve chvíli, kdy jsem zjistila, že to autorka začala psát jako FF na Stmívání jsem se přestala všemu divit
Ana je čím dál pošahanější, Christian stále dokonalejší a jako myslím, eže jestli to, co si četla, je pravda, tak už mě to ani nepřekvapí
je to smutný

12 Alex Alex | Web | 5. října 2012 v 22:31 | Reagovat

Když jsem tuhle knihu uviděla poprvé za výlohou, hned mě napadlo, že přichází nová mánie, ta kniha na to prostě vypadá. Zase jedna z těch, kterou si bude okamžitě chtít přečíst každý a pokud si ji nebude chtít koupit, tak ji nebude moct sehnat. Pak jsem ovšem zjistila, o co tam vlastně jde, respektive, že jde jen o jedno. Spolužačka se vyjádřila, že je to špatně napsané porno a tvůj článek mi to jen potvrzuje. Jestli se k této knize dostanu a přečtu si ji, tak čistě ze zvědavosti, ale literární kvalitu to zřejmě zrovna nemá.

13 nel-ly nel-ly | Web | 5. října 2012 v 22:53 | Reagovat

[12]: to ne, čistá braková literatura
ale teda to "porno" si představuju jinak, ale je fakt, že ty "matky" pro které je to psané nejspíš nečtou HPFF nebo vůbec erotické povídky, aby mohly vědět
protože zas tak popsané to tam taky neni

jo, já chtěla alespoň jednou vědět o co jde v době, kdy o tom mluví všichni
/Hunger jsem četla až těsně před filmem, na Stmívání jsem šla do kina a vůbec nevěděla "vo co gou"/

14 Guenon Guenon | 7. října 2012 v 0:24 | Reagovat

Ale má ho hrát Matt Bomer. Já na to půjdu určitě :D
A, upřímně, nebylo to tak zlé. Jasně, autorka neumí psát (četla jsem to tedy anglicky, takže to mám o něco lepší) ale... Šlo to. :D Je to jako jedna z horších FF, které mají jediný smysl. Já chápu, že se to lidem líbí :D (a kdyby mi bylo tak těch dvanáct, kdy jsem se popvé pročítala prvníma M-raitingovejma povídkama... asi bych to taky zblajzla)
A mě to přijde boží, že se na prvnímmístě bestsellerů drželo porno. :D
Radši si přečti tu novu od Rowly, jestli můžu nabádat. :D

15 nel-ly nel-ly | Web | 7. října 2012 v 1:06 | Reagovat

[14]: já nevim, co všichni mají s tim pornem... no, nejspíš nikdo pornografickou literaturu nečetl, protože tohle to nebylo, prostě obyčejná červená knihovna
jo no, říkám, že nemůžu být překvapená, když jsem závislá na hpff a to porno bývá spíš :-D chvílema

mě moc nezaujala anotace popravdě, celkem se bojím, tenhle druh literatury nemám ráda a detektivky už vůbec ne - plus to v Anglii dost kritizují

btw. wow, ty žiješ? O_O :-P

16 Guenon Guenon | 7. října 2012 v 1:45 | Reagovat

[15]: žiju. Myslela jsem si, že by to byla sranda, zase jednou udělat baf :D
No, ono pro lidi co neznají ff nebo nějaké ty erotické povídky na netu, co se alespoň tváří jako příběh (zas tolik nás pořád neni :D) je to asi svátek. Novinka. Mě to nechá chladnou, téměř uplně, ale já už taky četla skoro všechno. :D Ale jako nebylo to to špatné... Kdybych byla zastánce BDSM, asi se urazím za špatnou reprezentaci, ale což. :D
A já jsem na stý stránce, zatím mě to baví. Uvidíme. :D (recenze ze zásady nečtu, dokud to nemám sama za sebou :D radši...:D)

17 nel-ly nel-ly | Web | 7. října 2012 v 2:45 | Reagovat

[16]: můžeš dělat baf i jinde, třeba u povídky, když jsem se k něčemu po nějakejch dvou měsících dokopala :-D
(teď všechny nutim, aby si vzpomněli, že žiju)

Jo no... ono BDSM, když tohle to ani neni, svazování a pár přes zadek, to se najde taky v každý druhý povídce, ale je fakt, že v knihách už nejspíš taky ne
ale oproti popisům z těch pár červenejch knihoven, co jsem četla, mi to nijak pornografický prostě nepřišlo

já se v druhym dílu dostala skoro do poloviny (mám verzi s necelejma 400 stránkama v PDF - na goodreaders je zas skoro 600, ale mám to celý - a jsem někde na 150 a musím říct, že už se vážně nudim, v angličtině je to lepší, než v češtině, bez pochyb - mimnimálně se vyhnu monologu, kde se neustále opakuje "To je vzrůšo", tady zas jen holy cow a jeez :-D ale co... ale už je to vážně ale vážně nudný a on je takovej princ a ona taková mařena, že to bolí, nemyslím, že dočtu druhej díl, natož třetí)

18 moira moira | Web | 8. října 2012 v 17:28 | Reagovat

Viděla jsem FSOG v knihkupectví a položilo mě na ramena jen to, jak je obsáhlá. Dle toho, co jsem zaslechla, jsem jaksi čekala, hm, útlejší knížečku. :D
Takže je to kniha, u které děj ani tolik nehraje roli - jde hlavně o postavy? Hmm, sice jsem to neplánovala, ale asi si to přečtu. :D

19 Annie^^ Annie^^ | Web | 8. října 2012 v 18:35 | Reagovat

Hehe, dotaz :D
Ty jsi tu knihu někde stáhla nebo jsi četla knížku?

20 nel-ly nel-ly | Web | 8. října 2012 v 19:07 | Reagovat

[18]: FSOG - já si řikala, co to je, ale došlo mi :D
jo no, já koukala jak blázen, když mi to dali do ruky

[19]: koupila, v knihkupectví, já měla štěstí, že jsem to měla víc jak o stovku levnější
a druhej díl čtu anglicky, to se dá v pohodě stáhnout na netu

21 Neriah Neriah | Web | 16. října 2012 v 16:04 | Reagovat

No, tak já jsem asi divná, nebo nevím, ale o týhle knize čtu prvně u tebe... Nevšimla jsem si, že by se o ní nějak mluvilo nebo tak :D Ale asi jsem jen zaspala dobu, v poslední době jsem trošku mimo :D Nevím, jestli si to přečtu, budu hodně váhat a jestli jo, jen v případě, že to seženu na netu, nedala bych za to ani korunu... A co se týče dalších dílů, ty snad už ani vyhledávat nebudu, myslím, že ten jeden stačí bohatě
A ten kdo to překládal asi musel být trochu mimo z těch scén, pokud ten překlad vypadá takhle, ne? :D
A nebo že bych si na tom cvičila angličtinu? Dá se to vůbec na něčem takovým? :D

22 nel-ly nel-ly | Web | 16. října 2012 v 18:10 | Reagovat

[21]: chm, já četla druhej díl do půlky v aj, a když jsem si uvědomila pár výrazů (vzhledem k tomu, kolik jsem toho načetla v aj z fanfiction, tak je to jen slabej odvar), tak je to v pohodě
ale dočíst už jsem to nedokázala a nejspíš to nemám ani v plánu

23 Jana Jana | E-mail | 26. října 2012 v 8:50 | Reagovat

[17]: Může se zeptat, kde jste knihu v pdf získala? Hledám ji už cca 14 dní a zatím marně. Děkuji za info, JD

24 nel-ly nel-ly | Web | 26. října 2012 v 19:52 | Reagovat

[23]: v angličtině je to normálně ulozto
druhý díl je Fifty shades of Darker :) a třetí je tam taky
v češtině ještě pravděpodobně nebude, je to moc brzy od vydání, tu mám z knihkupectví

25 egogirl egogirl | 3. listopadu 2012 v 17:47 | Reagovat

Myslíte si že je vhodný čtení pro 15-ky??

26 nel-ly nel-ly | Web | 3. listopadu 2012 v 19:57 | Reagovat

[25]: myslím, že 15+ není žádný problém... jsou tam explicitní popisy sexu, ale v patnácti už to člověk nejspíš zná, jen nevím, jestli by se to líbilo :)

27 katka katka | E-mail | 8. prosince 2012 v 9:07 | Reagovat

Prosim mate nekdo knihu v pdf nebo v nejake jine elektronicke podobe  v ceskem jazyce.

28 naty naty | 13. prosince 2012 v 21:34 | Reagovat

Kniha je hodně poutavá a ano, sice skoro bez příběhu, ale to čtenářům ani nepřijde. Každý se začte do (musím přiznat vzrušujícího) popisu jejích "šukání" a ani se člověk nestihne rozkoukat, když kniha končí (já jsem ji přečetla za den :-D ) Teď z nedočkavostí jsem si stáhla druhý díl v angličtině a snad to s moji nedokonalou anglinou přelouskám...věřím, že to bude mnohem záživnější, protože český překlad je opravdu tak trochu k pláči....vážně ji musí i v češtině říkat BEJBY? Pokaždé, když jsem to četla, tak se mi protáčely panenky ;) :D Ale celkem bych téhle knize dala 4,5* protože stojí za to si ji přečíst :-)

29 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 13. prosince 2012 v 22:36 | Reagovat

[28]: jo přesně tenhle problém jsem měla... to jejich "bejby" mě rozčilovalo ještě víc, než Aniny výkřiky "No páni!" a nejhůř "To je jízda."
bože
asi je to tím kolik jsem četla povídek na netu, ael ani ty popisy mi nepřišly nijak nápadité nebo extrémní, ale je fakt, že se to nečetlo špatně
bohužel, druhý díl už asi nedočtu, ten je totiž naprosto bez děje, i když číst první v angličitně, tak bych i hvězčiku přidala :)

30 Móňa Móňa | E-mail | 19. prosince 2012 v 22:24 | Reagovat

ahoj mohl by mi někdo pls poslat na mail první díl v češtině?? díky moc :-D

31 Angie Angie | Web | 30. prosince 2012 v 12:56 | Reagovat

No, tak před měsícem jsem si říkala, že si to přečtu, z naprosto stejného důvodu, jako ty, abych zjistila, CO to je, že o TÉ knize VŠICHNI mluví. A pak jsem si přečetla pár názorů, hlavně na Databázi knih a jakýkoli impuls, abych si tu knihu sehnala, se vytratil a číst ji nehodlám. To mám ke čtení zajímavější (a nutnější) věci:)
A pokud je to s tím překlad fakt "vzrůšo", tak to vůbec, navíc popis hrdinky je mi velice nesympatický, přesně takové puťky já nesnáším, jak v knihách, tak filmech a v životě vůbec, takže pro mě by to nebylo asi nejlepší čtení.
A jinak prima, že tu ten článeček o knize máš, zase mě utvrdil v mém rozhodnutí nečíst :-) 8-)

32 Alithea Alithea | Web | 31. prosince 2012 v 9:06 | Reagovat

Když měli pár dnů zpátky v Dobrovském slevy, řekla jsem si, že to zkusím. Ta knížka mě nechala chladnou celých několik dnů, co mi ležela v poličce, ale jakmile jsem ji začala číst, nevydržela mi ani den. Nevím, je to takový fenomén, až si myslím, že spousta těch co váhá si ji nakonec stejně přečtou... Kamarádka se na mě dívala skrz prsty, když jsem si ji nesla k pokladně - upřímně prodavačka se pro můj věk tvářila taky docela.... zvláštně - a teď už se nemůže dočkat, až se k ní dostane.
Nevím... Ana... s tou její bohyní a podvědomím, chvíli jsem měla pocit, že to skoro hraničí se schizofrenií, ale budiž (ale ty představy poskakující bohyně byly docela legrační :D ). U spousty lidí, jak tak čtu, dokonce Ana nominuje na Bellu Swanovou (v úřadu nejtrapnější hlavní hrdinky všech dob), takže... když už nic, hádám, že Bellu pří ff podobě ztvárnila autorka docela věrohodně. No, druhý díl si přečtu. Nejsem nějaký literární kritik a čtu to, co se mi líbí... bez ohledu na to, jestli to má, nebo nemá děj a tohle se mi líbilo. Ale překlad. Můj ty bože, vážně? :D Bylo to jako z ... ne nic dostatečně hrozného mě nenapadá.
Jinak... film si taky nedovedu představit. Dneska jsem se koukala na trailer a ... No, bude to zajímavé a jestli se na něj někdy podívám, tak rozhodně jedině v teple domova. :)
Pěkná recenze, souhlasím, ale s tím rozdílem, že já si druhá díl rozhodně přečtu. :)
Jen mě teda vyděsila zpráva s tou svatbou... 8-O

33 nel-ly nel-ly | Web | 31. prosince 2012 v 10:10 | Reagovat

[31]: vzrůšo mě zabíjelo (četla jsem druhý díl anglicky a je to stokrát lepší) a ta holka je na přesdržku

[32]: taky jsem to kupovala v těch slevách, ony se opakují :D
překlade je děsivej, proto jsem se vrhla do anglické verze, jenže ta holka je furt na pěst a nějak se tam už vůbec nic neděje, furt to samý dokola, bez děje a bez nápadu
za tenhle rok, kdy jsem tak nějak zkoušela různý červený knihovny, jsem jich četla milion lepších a několik z nich mělo určitě mnohem zajímavěji popsaný sex (když teda všichni tvrdí, že tohle porno, nevím no) a určitě to nekončilo naplácáním na zadek
svatba? O_O

34 punerank punerank | E-mail | Web | 20. února 2013 v 19:30 | Reagovat

[21]:  Já knížku četla, ne kvůli okolnímu vlivu, spíš jsem hledala odreagování a občas si přečtu něco takhle bezstarostnýho. U prvního dílu jsem si říkala, že musí vzniknout i film. k druhýmu mě vedly jen důvody, proč je Christian takový, jaký je... ale jinak mě 2 díl unavoval. Byl přeslazenej a k tomu nesmyslný hádky, sex a svatba. třetí díl si doopravdy neumím představit. kvůli dětičkám přece nevznikne... Teď mě napadá, žes neuvedla mail, takže nezjistíš, že jsem na tebe reagovala. no musím ti o tom říct zvlášť:)

35 punerank punerank | E-mail | Web | 20. února 2013 v 19:35 | Reagovat

Překvapilo mě jednak, co je už na blozích recenzí - jsem jaksi pozadu a s tou tvou hodně souhlasím. u prvního dílu toho času pročtenýho nelituju, neboť jsem chtěla odreagování. druhej díl jsem komentovala jako reakci na Neriah:. Jedno vím, ségru před jeho nákupem zkusím ušetřit, první díl jí už putuje domů:)
Kdybych tohle četla dřív - ve tvým věku, byla bych myslím dost nadšená z erotických popisů a hrátek, pitomej romantismus bych dovedla přehlížet. ted už toho holt víc znám a sladkosti mě otravovaly. na třetí díl musím najít anotaci, neboť moje mdlá fantazie nestačí na nápad, o čem by mohl být:)
Je ta doba posunutá - co by si naši troufli číst v padesáti a ještě tajně já čtu v přes třiceti a ve 20i bych byla vyplašená a pro dnešní teenagery asi nic ohromujícího.

36 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 20. února 2013 v 20:08 | Reagovat

[35]: no, myslím, že nadšená bych byla být mladší... protože by to byla novinka od jiných knih, ale vzhledem k tomu, že znám červenou knihovnu i od jiných autorů, tak jasně vidím, že v popisech těch scén, z kterých jsou všichni tak mimo, se autorka opakuje, čerpá z jiných knih a neni zvláš´t nápaditá
(tragédie je to v druhym dílu, kde je jasně vidšt, že už neni schopná vymyslet nic nového, recenzi na to tu mám taky, ale tam už neni žádné pozitivum)

na druhou stranu já už bnějakou dobu čtu povídky na internetu a potom, co všechno se nacpe do HPfanfiction už nemůžu být šokovaná asi ničím :-D

37 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 20. února 2013 v 20:09 | Reagovat

[35]: btw. s těmi dětmi ve třetím jsi se nespletla... jo, asi si to přečtu, ale nechám si oddech, jen dvojku jsem četla několik měsíců, z části anglicky a zčásti česky, protože se to prostě nedalo...

38 punerank punerank | E-mail | Web | 20. února 2013 v 20:56 | Reagovat

[37]:  a třetí díl se jmenuje 50 odstínů čeho? není nejspíš asi ještě česky. možná si to na kousky taky pro zábavu přečtu, mám občas takový "masochystický" období kdy čtu nějakou debilitu pro srandu.
Máš jinak můj obdiv, jako asi dnes více mladých - já bych knížku v angličtině prostě nepřečetla a co hlavně, nepochopila:)

39 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 20. února 2013 v 21:08 | Reagovat

[38]: první je šedi
druh tembnoty
a třetí ještě český název nemá ani nevim, kdy má vyjít - 50 shades of freed

ono tohle má neuvěřitelně jednoduchý sloh, ta ženeská neumí pracovat s textem, takže ti stačí fakt jen základy (já čtu jen anglické povídky a knihu bych jen tak z ničeho nedala, ale tohle je fakt jednoduchý - plus čský přerklad knih je příšerný)

40 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 20. února 2013 v 21:09 | Reagovat

[39]: ehm, těchhle knih... :-D

41 °Alex °Alex | Web | 22. června 2013 v 19:15 | Reagovat

Som hrozne a neskutočne rada, že nie som jediná, kto má taký názor ako ty. Hlavne sa mi páčila otázka " Je kniha opravdu tak originální?" a ja som si hneď v duchu odpovedala "Nie!"
Jedného dňa som sa išla pozrieť do martinusu (martinus.sk - internetové kníhkupectvo), bola som zvedavá, o čom to vlastne je, prečítala som si obsah a po tom som si tak povedala: "No... obyčajné dievča (študujúce anglickú literatúru - no o to "lepšie"), sexuálny maniak... dnes je to v podstate bežná vec. A toto je bestseller, hej?" A tak som si ju hodina do šuflíka s nápisom "Odpad" :P - nemám rada bežné, reálne veci :/.

42 °Alex °Alex | Web | 22. června 2013 v 19:23 | Reagovat

[41]:  A túto knihu nezlepšilo ani meno Grey :/. Mám doma knihu Obraz Doriana Graya (neviem prečo - asi to bude tou sfilmovanou verziou - no ide tam aj o ten vzhľad; no a mená sa líšia jednými písmenkom :D ale i tak mi to meno Grey/Gray príde tak neskutočne obyčajné, že iba prevraciam oči)  (bohužiaľ v češtine a knihy (!!!) v češtine až tak rada nečítam, takže som si zatiaľ stihla prečítať asi 3 strany), myslím si, že to je rozhodne lepšie dielo  ako toto zbytočné využívanie stromov na papier :/.

43 nel-ly nel-ly | 22. června 2013 v 19:55 | Reagovat

[41]: tohle není ani zdaleka běžná reálná věc :D tohle je mimo realitu víc, než polovina fantasy, co jsem četla ;-)
já četla pokračování v angličtině... ono to jméno má význam
Fifty Shades of Grey (jakože toho Christiana Greye a zároveň šedi), to je asi jediný, co s ejí povedlo :)

44 °Alex °Alex | 4. července 2013 v 11:35 | Reagovat

[43]: myslím, že si ma s tou realitou nepochopila...napísala som "sexuálny maniak", u mňa je to úchyl, dnes je úchylov na svete dosť :-P.

45 nel-ly nel-ly | Web | 4. července 2013 v 17:35 | Reagovat

[44]: já myslím, že pochopila... na psaní o úchylech není nic špatnýho, exsituje to, tak o tom pišme, ale psala si, že nemáš ráda běžné reálné věci, věř mi, jestli je nějaká kniha tak moc mimo realitu, tak právě tohle

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA