RC review: Hunger games: Vražedná pomsta

10. října 2012 v 19:36 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)
Originální název: Hunger Games - Catching Fire
Autorka: Suzane Collinsová
Serie: Hunger games (2/3)

Katniss by měla slavit svoje vítězství v Hladových hrách - nikdo neočekával, že by mohl vyhrát zástupce zrovna dvanáctého kraje a už vůbec ne, že výherci budou rovnou dva. Katniss dokázala obejít pravidla Kapitolu a zachránila tak sobě i Peetovi život, ovšem to ji vystavilo do smrtelného nebezpečí. Prezident Snow zuří a opravdové "Hry o život" právě začínají.


Měli by oslavovat, užívat si nabyté bohatství a svobodu. Život je však mnohem nebezpečnější, než kdy dřív. Katniss na každém rohu vidí nebezpečí a oprávněně. Nejen, že se v očích prezidenta stala nepřítelem číslo jedna, ale v jejím fíglu s bobulemi vidí vzdor i lidé z dalších krajů Panemu. Co má teď udělat? Vzdát se? Bojovat a ohrozit sebe i své blízké? Je toho najednou moc a všechny šance na klidný život se hroutí, když se přiblíží čas 75. ročníku Hladových her, takzvané Čtvrthory. Výroční hladové hry vždy bývají něco extra a tentokrát to bude stát doopravdy za to.

Příběh se dostává především na úroveň ne fyzické, ale psychologické bitvy. Dozvídáme se mnohem více o nejen politické situaci celého Panemu a o poměrech, které v něm vládnout. Jestli se v prvním díle zdálo, že život ve dvanáctém kraji je drsný, tak to není nic oproti tomu, co se děje teď. Jakýkoliv přestupek je tvrdě trestán, což si na vlastní kůži vyzkouší Katniss i Hurikán.

Nic se nezlepšilo ani v Katnissině osobním života. Vztah s Peetou se stále neurovnal a nejspíš s tím má něco společného i fakt, že ona sama se v sobě nevyzná. Není jí příliš jasné, co pro ni znamená Hurikán, natož pak Peeta a vše se zdá zmatenější, než dřív (přesto se nemusíme bát obvyklého milostného trojúhelníku, protože o ani sama Katniss si nic podobného nepřipouští). Potom, co zjistí, jaká "novinka" bude hlavním tahounem 75. Hladových her život se jí před očima začne hroutit.

První díl byl trhák. Děj, styl psaní, strohé popisy dětí, které mezi sebou bojují jako bájní gladiátoři v aréně - byla to novinka, bylo to jiné a bylo to něco. Druhý díl je psán ve stejném, možná ještě trochu drastičtějším duchu, ale už se nám snaží něco říct - je to jisté varování, které přináší většina scifi knih a především pak dystopie.

Když se pak po druhé dostaneme do arény, vše znovu dostane své obvyklé tempo. Katniss nikdy moc nechápala pocity lidí, kolem sebe, což ji dělá možná trochu sebestřednou, na druhou stranu ale nezdržuje niternými pocity a pokusy se vciťovat do toho, co se děje v ostatních hráčích - přestože zde existuje úplně nová strategie založená právě na nových postavách.

Katniss si uvědomuje důsledky svých činů mnohem víc, než v předchozím díle a stejně tak my, proto je druhý díl značně drastičtější než předchozí, ovšem chvílemi možná trochu ztrácí spád a člověk se začíná bát, jak z toho autorka vybruslí - naštěstí nikdy nenastane chvíle, kdybyste začali litovat, že jste se do čtení pustili. Není dost času.

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Nešlo odolat, když nakladatelství FRAGMENT vzhledem k počátku natáčení druhého dílu začalo znovu nabízet recenzní výtisky.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
Přetahování o moc
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
Přežít
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
No jo, taky miluju Peetu. A je to venku :D
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Znovu je to ten jednoduchý styl psaní, který dokáže dokonale stihnout, ale přitom člověk není zmatený v ději - což se často stává u knih, které podobně zkracují věty.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Začátek se vážně trochu moc táhne a nic se vlastně neděje, což je oproti dechberoucímu konci trochu nevyrovnané. V prvním díle člověk hltal každou větu, ale tady jsem si chvílemi říkala - tak šup, šup, nezdržuj.
Mé hodnocení: 9/10

Děkuji nakladatelství FRAGMENT za zaslání recenzního výtisku.
Obrázek - fragment.cz and http://thehungergames2012.wordpress.com
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Alithea Alithea | Web | 10. října 2012 v 20:02 | Reagovat

Musím s tebou souhlasit snad ve všem. Od drastičnosti přes trojúhelník až po trošku nudný začátek. Dvojku jsem dočetla v neděli a ani ne před 24 hodinami trojku.
Dvojka... byla zajímavá. Rozhodně. Až na ten incident s Cinnou, do kterého jsem se platonicky zamilovala a následně ... Ach jo.
Začátek. Opravdu jsem se nudila. Strašlivě moc. Řešení otázky Peeta nebo Hurikán mě začalo po čase unavovat, protože všem je prostě jasné, koho si Katniss vybere.
No. Myslím, že si cleou sérii přečtu co nevidět znovu, Věci se ukážou v jiném světle. :)

2 Helen Helen | 10. října 2012 v 20:15 | Reagovat

Také zcela souhlasím s tebou. První díl byl opravdu bomba, druhý - stále překvapoval a třetí.. ten si nechám pro sebe :D
Mě se to opravdu hodně líbilo, a ano taky miluji Peetu.
A začala jsem to číst v angličtině, což je taky zajímavé - z jiného pohledu. :)

3 nel-ly nel-ly | Web | 10. října 2012 v 20:24 | Reagovat

[1]: jojo, já to kdysi četla všechno taky během dvou dnů, z toho dvojku a trojku anglicky - třetí ani ne za šest hodin :-D

[2]: no, já zas byla zvědavá, jaký to bude v češtině, protože předtím jsem knihy neměla
a jo no... třetí... ale já si říkám, že člověk nikdy nemůže být spokojený s koncem serie

4 Emily Emily | Web | 11. října 2012 v 0:00 | Reagovat

S hodnocením se ztotožňuji, mimochodem Peeta je vážně nej :-)

5 Kallia Kallia | Web | 11. října 2012 v 14:05 | Reagovat

No... abych byla upřímná, začínám být na Hunger Games alergická. Poslední díl jsem dočítala jen s velkým sebezapřením, protože... no vyšinutá Katniss není zrovna můj favorit, když její osobnost už tak byla taková ne zrovna milá. Je pravda, psát perfektní postavy by bylo a je trapné, ale... ona byla prostě protivná.
Achjo... přijde mi, že ta opravdová zajímavá dějová linka se schovala za její hysterii a nejistotu, koho teda miluje.

6 nel-ly nel-ly | Web | 11. října 2012 v 17:50 | Reagovat

[4]: :D

[5]: ona je vážně dost sebestředná a oproti všem těm citlivkám, co se promenádujou v YA i taková robotická a ano, vyšinutá pak byla taky... to mi bylo moc sympatický :-D
právě myslím, že zrovna v HG je ta milostná část dost druhotná, což mi přišlo jako největší plus, i když je fakt, že oproti prvnímu dílu ty dva.... no, nikdo není dokonalý

7 Yanny.)) Yanny.)) | Web | 11. října 2012 v 20:08 | Reagovat

Mě se třeba druhý díl líbil snad nejvíc. Trojka byla naopak fakt až moc na mě... takové citové vypětí jsem dlouho nezažila. Byla zkrátka až moc depresivní.
Co mě ale dost překvapilo, byl ten plakát, který jsi sem dala... jak krásně vyfoukli Hurikána.. :D

8 nel-ly nel-ly | Web | 11. října 2012 v 22:16 | Reagovat

[7]: to ale není Hurikán :-D je to Finnick :-P nevidíš ten trojzubec?
jo no... trojka je hodně depresivní a je tam i pár věcí, co se mi nelíbilo, ale to všude... celkově beru za nejlepší jedničku, stačila by mi i samotná, ale i tak je serie skvělá jako celek

9 Lily May Lily May | 15. června 2013 v 17:26 | Reagovat

jenom drobnost je to suzanne colins ne susan

10 Kája Kája | 25. listopadu 2014 v 19:52 | Reagovat

Taky jsem do Peety zamilovaná no :DDDD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA