Les rukou a zubů #1

9. září 2012 v 10:00 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)
Originální název: The forest of hands and teeth
Autor: Carrie Ryanová
Serie: Les rukou a zubů 1/3

Hororová romance plná temnoty, záhad a bojů s temnými silami... tak začíná jedna z mnoha anotací. Z obálky toho moc nevyčtete a o "temných silách" a "hororových romancích" dnes mluví obálka takřka každé knihy pro mladé, proto je to takové překvapení, když tentokrát je to vážně pravda.


Svět představuje vaše vesnice. Životu jsou dána pevná pravidla. Mladí lidé mají jediné poslání - udržet svoji rasu naživu. Vše je takové jako je a nikdo nic jiného nezná, přesto Mary stále sní o oceánu, nepředstavitelné mase vody, kam až oko dosáhne, o tom jaké to bylo před Návratem, když ještě neexistovaly obrovské ploty oddělující relativní bezbepčí vesnice od Lesu rukou a zubů, kam nestoupí žádný živý člověk. Přesto Mary stále doufá v... v co vlastně?

Potom, co je její matka pokousána nečistými a má se nevyhnutelně stát jednou z nich - chodící mrtvolou, která touží po lidském masu, Mary stále víc pochybuje, protože to vypadá, jakoby jí její život nepatřil.

Matka i otec jsou navřždy pryč. Bratr o ní nechce slyšet. Její nejlepší kamarádka si má brát chlapce, kterého Mary miluje a ona nemá šanci vzít svůj osud do svých rukou. Vlastně nemůže dělat vůbec nic, protože dívka má jen dvě možnosti - vdát se a rodit děti nebo vstoupit do Sesterstva a na vždy zůstat uzavřena mezi zdmi kláštera a modlit se v něco, v co ona sama nevěří.

Když pak Nečistí prolomí hranice jejich vesnice, zdá se krvavý masakr plný nebezpečí, bolesti a smrti blízkých lidí pro Mary jako vysvobození, protože ona stále věří, že tam venku musí být i něco víc. Touží spatřit vysvněný oceán, nepředstavitelnou masu slané vody, kam až člověk dohlédne.

Mary se spolu se svými přáteli, bratrem, tajnou láskou i mužem, kterému se proti své vůli musela zaslíbit vydává na cestu, která má spasit jejich život, ale uvrhne je do jistého nebezpečí, do pasti rukou a zubů číhajících v lese a takřka jisté smrti - zároveň před sebou vidí šanci konečně změnit svůj osud a dosáhnout svého vysněného cíle. Ovšem za jakou cenu?

Dlouho mi trvalo, než mi došlo, že se jedná o další apocalyptickou verzi budoucnosti (pokud tedy jdete přímo po "zombie" knihách, tak nedoporučuju, protože tohle není ani filmová Vesnice či nová Červená karkulka, ale ani Resident Evil :D), kterými nás nakladatelství v poslední době tak často a hojně zásobují, protože příběh se odehrává takřkva v komorním prostředí, kdy už je svět zničen a tedy nemůže být zachráněn.

Kniha je vyprávěna z Maryina pohledu, ich-formou teenagera, jak je to u YA už starým dobrým zvykem, je velice čtivá, má jednoduchý sloh a vůbec všechno, co zaručuje tu až neuvěřitelnou čivost, kterou známe například z Hunger Games nebo Divergence. V tomto případě se ovšem syrovosti a navozené temné atmosféře vyrovná i romance, zasezená do trojúhelníků mezi Mary a dva bratry - toho, kterého Mary miluje a toho, kterému byla zaslíbena. Romantika chvílemi spíš převládá nad dějem, ale to neznamená, že by nudila nebo odváděla čtenářovu pozornost, protože děj je plynulý a rychlý - i když chvílemi možná rychlý až moc. Některé ze situací jdou tak rychle za sebou, že čtenář může být dost zmatený a přestává se orientovat a myslím, že trocha propracovanosti by knize vůbec nevadila.

Atmosféra a čtivost přeci jen nejsou vše, a přestože je hlavní hrdinka sympatická (možná jen maličko ufňukaná vzhledem ke své jinak dobrodružné povaze), každá postava má jiný charakter a vy si prostě nemůžete nezamilova ty, co si zamilovat máte, tak mi tu stále chybělo to něco, kvůli čemu by mě příběh oslovil tak, že bych na něj hned další den po dočetení nezapomněla a postavy se zapsaly hluboko do mého srdce. Nic takového se nestalo, zážitek to byl hezký, knihy nadprůměrná, ale chybělo jí to něco, co mají ty TOP, které vás nutí je číst stále dokola a považovat hrdiny takřka za reálné postavy.

Nakladatelství Mladá fronta vydalo druhý díl, který odvíjí příběh jiné postavy a pokračuje v trilogii - třetí díl v Čecách ještě nevyšel, ale už teď se mluví o tom, že kniha se v roce 2013 dočeká svého filmového zpracování.

Pokud zrovna nemáte co číst a toužíte o knize obsahující napětí, nebezpečí, lásku i emoce (a že je tam nejedna příležitost i slzu uronit) neváhejte a pusťte se do čtení.

Hodnocení: 8/10

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
V dnešní době je tolik nových knih, o kterých všichni mluví a já nikdy neodolám a vždycky chci zjistit, jak moc se převážně nadšené reakce budou lišit od těch mých.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
nutkavé odhodlání
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
přežít
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Vlastně každá z postav má něco do sebe, i když jak to bývá u podobných knih, nemáte moc šance se s nimi sžít a ty, které vám mají být sympatické, se vám prostě vnutí. Takže jestli to můžu říct takhle: každá z postav splnila to, co měla (a to se moc často nestává)
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Výborný konec. S ničím se - s prominutím - nesere a závěr je prostě takový, jaký má být. U posledních stránech si napětím kousáte nehty, slza ukápne a konec přijde sice nečekaně, ale ve chvíli, kdy přijít vážně má.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Je to to něco, co odděluje dobré knihy od výborných. Je tu silný příběh, sympatické postavy, čtivost, ale chybí to něco, co vás donutí si příběh pamatovat i měsíc po dočtení a považovat hrdiny pomalu za své blízké. Je to tím, že akce je sice fajn, ale nesmí jí být tolik, všechno proběhne tak rychle, bez jakékoli přestávky a žádného hluchého místa, že se sice nudit nebudete, ale za měsíc si už nevzpomente, co všechno se vlastně stalo.
Je tu hodně velice zajímavých emotivních scén, ale ne dost, které by se zapsaly hluboko a vy si při něčem podobném vždy vzpomněli na milovanou knihu. To podle mě odděluje ty TOP od jen "dobrých" příběhů. Ale každý máme svoje.

P. S. Druhý díl mám právě doma z knihovny, tak jsem zvědavá. I když nikam nepospíchám - nakonec sympatické je i to, že první díl může klidně zůstat jako jednorázová kniha bez dalších pokračování.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Surynka Surynka | Web | 9. září 2012 v 13:39 | Reagovat

No tak nevím... momentálně se ještě prodírám Dorianem Grayem a pak jsem si koupila Jméno růže a ani nevím, jestli by mě tohle lákalo si to přečíst... no opravdu nevím, ale popřemýšlím :D

2 Polgara Polgara | Web | 9. září 2012 v 14:59 | Reagovat

K tomuhle jsem se pořád ještě nedostala. Pořád nad tím váhám, ale pořád si říkám, že za pokus nic nedám.
Máš recenzní výtisk anebo půjčené z knihovny? Já jenom, že bych tě zneužila a půjčila si to od tebe.
Mimochodem, vítej zpátky v internetovém světě, docela mi tvoje články chyběly. :-)

3 nel-ly nel-ly | Web | 9. září 2012 v 16:52 | Reagovat

[1]: určitě to vůbec není špatné, taková odpočinková četba :)
Dorian Gray je skvělý, já u něho měla správně psychadelickou náladu, takže si neumíš představit ty sny.

[2]: to určitě ne, osobně si myslím, že to vážně patří k tomu nadprůměru a líbit se ti to určitě bude
knihovna - oba díly, městská knihovna je super věc, víš?

4 Neriah Neriah | Web | 9. září 2012 v 19:34 | Reagovat

Taky mi u týhle knížky chybělo "to něco". A příběh byl místy až moc nudný. Přišlo mi, že v jednu chvíli bylo moc akce najednou a pak se zase strašně dlouho nic nedělo. Ale ten konec se autorce povedl.

5 nel-ly nel-ly | Web | 9. září 2012 v 21:50 | Reagovat

[4]: mě právě přišlo, že buď se furt něco děje, ale moc rychle a zmateně, nebo se nic neděje - což by nevadilo, protože vždycky je potřeba se vzopamatovat, pomyslet si a tak, ale to se autorka snaží co nejvíc krátit a skákat dál
jakoby dnes už kniha nemohla obsahovat dostatek popisů a šlo jen o rychlost
jsem ráda, že tam "to něco" cítíš, já nevěděla, jak to popsat

6 Neriah Neriah | Web | 9. září 2012 v 22:42 | Reagovat

[5]:
Já nevím, mně se ty nedějový části zdály hrozně roztahaný, asi jak už jsem si zvykla na ty přehnaně rychlý akce... Ale zase tý akce tam bylo místy tolik, že už to ve mně nevyvolávalo ani napětí, natož něco dalšího
Někteří autoři neumí vyvážit popisy a akce... Buďto jen popisují nebo zase pro jistotu vůbec.

Ani nevím, jestli číst i druhý díl, budu si to hodně rozmýšlet

7 nel-ly nel-ly | Web | 9. září 2012 v 23:25 | Reagovat

[6]: já ho mám doma a je mi sympatický, že už je o někom jiném, ale začala jsem a najednou se mi nechce...
právě to je ono, umět si s tím pohrát, ať je příběh jakkoliv dobrý, tak vždycky jde o to umět to napsat - protože když umíš psát, tak dokážeš prodat jakoukoliv neoriginální blbost

8 Ewil Ewil | Web | 15. září 2012 v 1:37 | Reagovat

Knihu jsem nečetla, abych pravdu řekla a zároveň se toho děsím - Ninsie za tyhle prázdniny utratila solidní částku za knížky, u kterých nezbývalo, než zvedat obočí a já si sice dávala bacha, ale i tak bych nerada skončila jako ona:D četlas Loď mezi hvězdami? Příšernost.
Každopádně podle recenze to vypadá dobře, sice jsou tam klasické body YA knížek, ale mohla by něco mít do sebe. Radši ji ale nejdřív pořádně v knihovně prolistuju :D

9 nel-ly nel-ly | Web | 15. září 2012 v 13:46 | Reagovat

[8]: mně se tohle už taky stalo... nejdřív mi byla vnucena Škola noci, i když se slevou, a pak jsem sice dostala, ale stejně, další dvě, které tu už rok stojí bez toho, abych je dočetla a to já většinou přečtu vážně všechno, co se mi dostane do ruky
proto obcházim knihovny a většinou si už kupuju jen autory, o kterých vím, že píšou dobře a nebo české knihy, pro podporu trhu, že jo :-D
a i tak mi to leze do peněz, viva městské knihovně, nevim, co bych si bez ní počala

10 chuckyna chuckyna | E-mail | Web | 29. listopadu 2012 v 15:58 | Reagovat

Abych pravdu řekla, tuhle knihu jsem odložila asi po padesáti stránkách.. Absolutně mi nesedl styl psaní a děj se rozvíjel zoufale pomalu - pokud se vůbec nějak rozvinul :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA