RC review: Erebos: hra, která zabíjí...

21. září 2012 v 14:19 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)
Originální název: Erebos
Autor: Ursula Poznanski
Serie: xxx
Nakladatelství: Fragment

Ve škole se děje něco zvláštního. Studenti si mezi sebou předávají podivné obálky čtvercového tvaru a nikdo o tom nechce mluvit. Je to tajemství, do kterého je zasvěcena snad celá škola kromě Nicka, a když se i jeden z jeho kamarádů začne chovat podivně, stejně jako ostatní vypadá věčně unaveně, jako by nespal celou noc a znenadání se začne chovat vyhýbavě a baví se s kluky, o které jindy nezavadil pohledem. Nick ví, že prostě musí zjistit, o co tu jde. Chce to chvíli pátrání než zjistí, že si jeho spolužáci mezi sebou předávají kopie nějakého DVD, až se mu konečně, naskytne příležitost dostat svoje vlastní a on zjistí, že se jedná o EREBOS.
Vstup.
Nebo se vrať.
Toto je Erebos.


Zdá se hloupé, že všichni tolik nadělají s obyčejnou počítačovou hrou, přesto se zapojí a přistoupí na pravidla, které obsahují i slib, že Nick bude hrát jen, když bude sám, nikdy nebude o hře mluvit s nikým nezasvěceným a neprozradí své herní jméno stejně, jako ve hře nezmíní své pravé.
Jak by na to mohla hra přijít? Zdá se, že je výborně naprogramovaná a dokáže s hráči komunikovat, jakoby šlo o žijící bytost a co víc, ví všechna vaše tajemství. Nick si brzy uvědomí, že nejde o obyčejnou hru, ale její svět ho uchvátí natolik, že není schopen přestat. Ani nechce. A postupně zapomíná, že existuje i jiný svět mimo Erebos. Ale co je realita a co ne? A dokáže se Nick vymanit z vůle hry, která projevuje stále více dokonalosti, osobitosti, propracovanosti a… zlovůle.

Ze začátku pro mě bylo celkem těžké se do příběhu vžít, ale jakmile Nick poprvé spustil Erebos, strhlo mě to stejně, jako jeho hraní. Před očima čtenáři vznikají dva rozdílné světy a v podstatě i dvě bytosti, které každé válčí ve svém vlastním světě.

Zatímco Nick řeší problémy ve škole, podivuje se nad podivným chováním svých spolužáků, pochybuje o přátelstvích, která trvala roky a prahne po dívce svých snů, která se však zdá den ode dne vzdálenější. A uvažuje, kdo se skrývá za jakým jménem.

Sarius se stává temným elfem, bojuje po boku ostatních hráčů ukrytých pod různými jmény a rasami, u táborových ohňů se účastní hovorů, kterým ze začátku nerozumí a ze všeho nejvíc si přeje odhalit tajemství nového světa a zvýšit svoji úroveň, aby se vyroval ostatním.

Pro někoho, kdo počítačovým hrám moc neholduje, je těžké pochopit opravdovou závislost a nutkavou touhu, která vás nutí udělat i nemožné, abyste vytřískali, co nejvíc to jde. Ovšem, jakmile Nick propůjčí Sariusovi život a začne hrát, už se vezete - a to i já, která za posledních několik let hrála na počítači maximálně solitaire nebo tetris.

Ve chvílích, kdy se ocitáte ve virutálním Sariusově světě, kniha opravdu dosahuje svého vrcholu
(a dostává tvář propracovaného fantasy světa) a čtenář se dokáže jen těžko odtrhnout, protože nikdy neví, co se stane dál. Pak však hra ustupuje do pozadí, jak se postupně dostáváme k příběhu, který má kniha odhalit, a objevuje se stále víc mezer v jinak plynulém a napínavém ději, který je sice propracování podobně, jako dokonalá hra, ale chvílemi postrádá ten pravý spád. Přesto ale nepřichází o svou tajuplnost a temnotu, díky kterým můžeme Erebos opravdu nazvat "thrillerem pro mladé", protože se zatajeným dechem sledujeme, kam až může člověk kvůli závislosti na hře zajít.

Pokud tedy hledáte knihu s dávkou dobrodružství, tajemna, hrdinství ve světě bojů s meči i obyčejném životě, tak neváhejte a Erebos si pořiďte. Nebudete litovat.

Poslední zajímavostí pro mě bylo, že kniha je v originálu psána německy a přesto se odehrává v Londýně (podobně jako "rubínová" série začínající knihou Rudá jako rubín).


1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Opravdu mě zajímalo o co se jedná a jestli mě kniha bude bavit i přesto, že mi počítačové hry nic moc neříkají.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
osobní hranice
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
donutit
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Nick je sympatická hlavní postava. Není dokonalý, to zdaleka, ale dokáže se rozhodovat a svým rozmanitým charakterem připomíná reálného teenagera. Vlastně většina postav nepůsobí zrovna nejlepším dojmem, což je ale výhoda právě toho příběhu, který nám chce autorka předložit - zajímavý je i fakt, že takovou knihu napsala žena.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Erebos představuje opravdu propracovanou sondu do lidské psychiky a trochu až děsivě ukazuje, co všechno by se mohlo stát a jak "jednoduché" vlastně je ovládat davy lidí. Stačí něco nabídnout, není toho potřeba ani tak moc, a vy už děláte, co se vám řekne a nejde se jen opravdu málo těch, kteří dokáží odolat.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Na začátku jsem se doopravdy vůbec nemohla začíst, myslím, že nástup příběhu byl pomalejší, než by měl být, stejně jako děj těsně před "velkým" finále.

Mé hodnocení: 9/10

Děkuji nakladatelství Fragment za zaslání recenzního výtisku.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Delly Delly | Web | 21. září 2012 v 15:48 | Reagovat

Tuhle knihu mám doma na poličce už strašně dlouho a pořád jsem se ke čtení nemohla dokopat, ale po tvé recenzi přemýšlím, že bych ji konečně mohla vytáhnout v mém naprosto nečtecím obdobím :-) Už jen to, že je to jednorázová kniha, ve mě probouzí chuť si to přečíst :D V poslední době mě rozčiluje propracovávat se dlouhými sériemi, takže by to mohla být příjemná změna :-)

2 P. D. P. D. | Web | 21. září 2012 v 16:02 | Reagovat

taky ji mám v plánu... :-)
mimochodem - koukala jsem na pár recenzí a v dotazníčku u bodu 3 je ignorována možnost "citoslovce". prosím, prosím, smutně koukám, mohla by být někdy zvolená tahle možnost? :-(

3 nel-ly nel-ly | Web | 21. září 2012 v 18:06 | Reagovat

[1]: jo, to je jeden z důvodů, proč jsem začala, už mám těch sérií taky plné zuby, prvních asi třicet až padesát stránek mi trvalo se začíst, ale pak už to jde samo

[2]: no jo O_O hele, toho jsem si nikdy nevšimla, já si ty otázky kopíruju z článku na článek a už je nečtu
to by bylo hned jednodušší, já tyhle otázky nesnášim, nikdy nevim, co tam napsat

4 Enny Enny | Web | 29. září 2012 v 22:01 | Reagovat

Knížku mám už nějakou dobu na seznamu, tak uvidíme, kdy se k ní taky dostanu. :-) Tématem zní zajímavě a v dnešní době i celkem trefně. :D

5 nel-ly nel-ly | Web | 29. září 2012 v 23:36 | Reagovat

[4]: to jo, mě strašně potěšily zmínky třeba o Devianartu atd. takový věci, s kterými se člověk (hlavně na blogu) setkává denně

6 moira moira | Web | 8. října 2012 v 17:46 | Reagovat

Já na té knize miluju obálku. Je prostě dokonalá. :D
Kniha mě dost překvapila, zas tolik jsem od ní nečekala. Nějak jsem počítala s tuctovým příběhem, možná něčím tak trochu pro děti. A ono to bylo úplně jinak. :D

7 nel-ly nel-ly | Web | 8. října 2012 v 19:09 | Reagovat

[6]: mě jak strašně nebavil začátek, tak jsem si říkala, co to zas bude a ono ejhle o_O
jo obálka se mi taky líbila

8 Meanril Meanril | 7. dubna 2013 v 11:12 | Reagovat

Tato knížka mě úplně pohltila...mám k počítačovým hrám určitý svůj vztah takže jsem se v tom docela dost viděla a nebo své známé viděla :D. Ten začátek byl zdlouhavější ale druhou polovinu knížky jsem přečetla během noci...a hádej co pak? :D Byla stejně nevyspalá ve škole a čekala u automatu na kafe jako ti, co celou noc hráli Erebos :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA