RC review: Deník úúúplně obyčejného upíra: Moje „super“ rodinka

15. září 2012 v 13:40 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)
Originální název: Diary of a Wimpy Vampire - Because The Undead Have Feeling Too
Autor: Tim Collins
Serie: Deník úúúplně obyčejného upíra #1

I nemrtví mají city!
Když se přiblíží vaše sté narozeniny, řeknete si, že je možná na čase začít si psát deník, aby se uchovaly vaše myšlenky - může se to zdát zajímavější o to, že jste takřka stoletým upírem, který se nikdy nedožije šesnáctých narozeniny a váš život je tak obyčejný, jak to je při životě na střední škole možné.


Nigel je sice takřka nesmrtelný, pokud čirou náhodou nepade srdcem na dřevěný kolík nebo mu nějaký hlupák nešťastnou náhodou neusekneh lavu, ale jeho problémy dokáže chápat každý, kdo kdy byl teenagerem - o to víc, že Nigelovi bude už navždy necelých šesnáct let.

Večer ke mně vpadla mamka zrovna ve chvíli, kdy jsem si prohlížel obrázek srdce z hodiny biologie. Kdyby se tak naučila klepat!

Jeho "rodiče" se kdysi rozhodli založit rodinu, a tak proměnili Nigela a jeho mladší sestru v upíry. Upíři jsou silní, krásní, strhávají na sebe pozornost a vůbec jsem na samém žebříčku potravního řetězce… zní to jako pohádka, když ještě přičtete úroky z peněz našetřených po celá stalení. Ovšem Nigel žádnou z upířích schopností nezdědil. Ano, zemřel a znovu "obživl", živí se krví, kterou mu přinášejí jeho rodiče z lovu, je nezdravě bledý a studený, z pusy mu vystřelují špičáky a zvířata ho doslova nenávidí, ale síla, krása či neuvěřitelná rychlost ho nějakou záhadou minuly.

Dnes bylo chladno, ale svítilo slune a mně se udělalo na bradě několik ošklivých pupínků. Říká se, že sluneční světlo upíry zabíjí, ale jde jen o další báchorku. Jasné sluneční paprsky způsobují na kůži upírů spáleniny, ale ne o moc horší než u lidí se zrzavými vlasy.

V Nigelově příběhu se protínají události všedního života šesnáctiletého chlapce zamilované do spolužačky Chloe, situací s přáteli, šikanou, tyranským tělocvikářem nebo domácími úkoly. Ovšem na druhé straně je tu fakt, že Nigel je pravý upír, který musí svoji identitu skrývat a zároveň vám objasňuje omyly pověstí, které lidé šíří o jeho rase - některé z nich jsou na logickém základu a některé vymysleli sami upíři.

Pěkného valentina. (Příliš strohé.)
Příjemné prožití dne svatého Valentina. (Příliš formální.)
Sleduji tě, i když o tom nevíš. (Příliš strašidelné.)
Věnuj mi objetí žhavé a vřelé, čekám tu a tebe století celé. (Příliš kýčovité.)
Kráčím za tebou mrazivými mlhami věčnosti. (Příliš upírské.)
Slyš dychtivý tep mé duše. (Ještě upírštější.)
Drahá Chloe, smím se ti zakousnout do krku a napít se tvé krve? (Ne tak hrr, Nigeli.)

Kniha sází především na svou komickou stránku, která se opravdu povedla. Možná je vhodná spíše pro mladší mezi 12-15 lety, ale i starší člověk si u ní krásně odpočine a některé Nigelovy hlášky doopravdy stojí za to. Samozřejmě, Nigel vystupuje jako klasický ironický teenager, který trpí nedostatkem chápavosti jeho okolí a především rodičů, rozčiluje je ho mladší sestra, je zamilovaný do dívky a ještě k tomu ho v parku napadne banda veverek.
Pokud se chcete nad knížkou uvolnit, nemyslet a možná ji třeba i předčítat mladším sourozencům, kteří se určitě budou bavit víc než my "dospělí", tak jen do toho.

Jmenuji se Nigel Mullet. V upíra jsem se proměnil, když mi bylo patnáct. V tomhle věku už zůstanu napořád, takže musím trávit věčnost bojem s akné, mutujícím hlasem a svou neobratností při balení holek...
Trápí mě mé zoufalé pokusy o upoutání pozornosti mé životní lásky Chloe. Tak rád bych zabořil špičáky do jejího krku... Jsem mrtvý už víc než osmdesát let a přitom jsem ještě ani jednou neměl holku! A do toho musím neustále řešit mé neskonale trapné upírské rodiče, kteří se pokoušejí pít krev mým kamarádům. (Oficiální text distributora)

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Moc knih jsem během dětství nepřečetla, často říkám, že první byl Potter, za kterého mi dokonce bylo placeno - což je na druhou stranu dost smutné. A tohle je jedna z knih, která by mě bývala mohla bavit.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
problémy života
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
získat
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Vzhledem k tomu, že se jedná o deníčkové zápisy, tak jediná "reálná" postava je vlastně hlavní hrdina a vše je vám tedy předkládáno z jeho pohledu - v případech knih psaných ich-formou si na osoby můžete utvořit vlastní názor, ale když čtete deník, tak názor přebíráte od "autora" a musím říct, že Nigelovy myšlenky symaptické určitě jsou.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Myslím, že ten vtip není jen pro jednu generaci. Mladší ročníky se výborně pobaví, ale i starší si tam najdou svoje - i když bych často řekla, že už jsem jaksi pošahaná, když tam vidím dojsmysly.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Na druhou stranu to nebylo tak vtipné, jak mohlo být, protože celá kniha počítá v podstatě s tradičním teenagerem, který nesouhlasí s celým světem a všichni mu "ubližují". Jistě, je to to, co máme rádi, protože se do toho všichni dokážeme dokonale vžít, ale myslím, že by to mohlo mít něco víc, aby si knihu člověk zapamatoval a chtěl kupovat i další díly serie.

Mé hodnocení: 6/10 (pro čtenáře do 15 let 8/10)

Děkuji nakladatelství Fragment za zaslání recenzního výtisku.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Chloe Chloe | Web | 16. září 2012 v 5:42 | Reagovat

Nevím, na začáku jsem to odsoudila jako naprostou blbost, ale když jsem četla tvé hodnocení, jsem na vážkách. Možná jen třeba zajdu do knihovny (jestli ji tam budou mít) a uvidím... :-)

2 Neriah Neriah | Web | 16. září 2012 v 17:46 | Reagovat

Z týhle knížky mi kousek předčítal spolužák a myslím, že mi to stačilo. :D Tvoje hodnocení sice nevypadá zas tak špatně, ale myslím, že by mě kniha asi ani moc nebavila. škoda,že nebyla napsaná tak o osm let dřív :)

3 nel-ly nel-ly | Web | 16. září 2012 v 23:27 | Reagovat

[1]: ona to je blbost! :D a jaká, ale já se bavila

[2]: to jo, tak já to samozřejmě beru s velkou rezervou, protože je to kniha spíš pro mladší, na druhou stranu někdy to stojí za to

4 Fidelle Fidelle | E-mail | Web | 19. září 2012 v 19:34 | Reagovat

Ahoj, Nel :D Je mi trošku blbý, že se mě někdo jako ty ptá na něco takového (pro případ, že bys už zapomněla - okraje u obrázků k povídkám :D). Chápej, já su malý mraveneček a teď někdo známý v blogovém povědomí se MĚ na něco zeptá :D Víš, jak si teď připadám důležitě? :D

Zkrátka - Potřebuješ Photoshop, no :D Ale pokud vím, ho nemáš... - Já ho teda mám jen kvůli těm okrajům, jinak na něj kašlu, jo? Jooo, a ještě světýlka tam dělám, ale tak... :D

No, kdyby ses náhodou dostala k Photoshopu, otevři si průhledný obrázek o kus větší, než ten k povídce, ten od povídky do něj vlož a pak dáš Vrstva -> Styl vrstvy -> Vržený stín ;) Či tak nějak :D Nevím, jestli jsem ti pomohla, úpěnlivě doufám, že aspoň malinko aaa...

Měj se :D

P.S.: Zkoušela jsem to dát do Návštěvní knihy, ale blábolilo mi to tam něco o nepovoleném URL v příspěvku, tak jsem se na to vykašlala :D

5 nel-ly nel-ly | Web | 19. září 2012 v 19:38 | Reagovat

[4]: chm, já se bála, že to bude furt jen photoshop, i když si myslím, že to prostě musí jít jinde! :-/ já myslím, že ho nikdy nestáhnu a kdyby náhodou, tak jsem moc líná se s ním učit :-D

a nevim, kdo je někdo jako JÁ :-P já první laye patlala v malování a jsem toho schopná ještě teď :-D grafik nejsem a nebudu

6 Fidelle Fidelle | E-mail | Web | 20. září 2012 v 17:19 | Reagovat

[5]: Podle mě by to šlo kdekoli, kde ti to podporuje formát png ;-) Nevím, zkus se mrknout :D Možná gimp..? Ale nevím :D

7 Rogue Rogue | Web | 25. září 2012 v 19:25 | Reagovat

Tak to mě celkem zaujalo zní to jako dobrý odpočinek od povinné četby!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA