Sukuba: Trápení

6. července 2012 v 10:00 | Nel-ly |  Love (historické, paranormální romance)
Autor: Richelle Mead
Originální název: Succubus Blues
Série: Sukuba

Autorka jedné z nejúspěšnějších vampýřích sérií pro mladé znovu přichází s nadpřirozenou sérií a i tentokrát je na co se těšit. Nacházíme se v Seattlu dnešní doby, kde existuje svět skrytý před očima obyčejných smrtelníků, jenž jsou oběťmi nikdy nekončící "Hry" nadpřirozených sil. Dobro a Zlo spolu zápasí ve svém nekonečném zápasu, který se o všem může často připomínat spíš přátelsky laděnou rivalitu...


Georgina Kincaidová je už několik set let sukubou - démonickým stvořením, živícím se životodárnou silou smrtelníků, kterou dostává pomocí sexuálního aktu. Čím méně zkažené je duše, na kterou narazí, tím více získá nových sil a zároveň přispěje Zlu, kterému se kdysi upsala. Mohlo by se zdát, že žena, která může kdykoliv měnit svou podobu, má ohromné charisma a získá jakéhokoliv muže si bude přát, to bude mít v životě jednoduché... ovšem to by Georgina nesměla být taková, jaká je. Nejen, že se ani za celá staletí nedokázala rozhodnout, kam vlastně patří a kdo je, ale sama sebe trápí problémy, které způsobuje její "netradiční" sukubí já.

Přesto si Goergina žije v celku klidným životem - pracuje v knihkupectví, stará se doma o kočku a často vyráží ven se svojí partou nadpřirozených přátel, ovšem to všechno se změní ve chvíli, kdy se v Seattlu objeví neznámá síla, která začne páchat nemožné... vraždit nesmrtelné. A když se do toho ještě připlete autogramiáda Georgiina nejoblíbenějšího spisovatela a fakt, že jako sukuba k sobě přitahuje muže jako magnet, život je hned mnohem zajímavější, bolestnější a především nebezpečný.

Nejedná se o klasickou YA, kterou bychom si u této autorky mohli představovat. Georgina (opomineme-li její několikaset letý věk) je dospělá žena, která ví, co chce a její život, jakožto "dábělské děvky" je propleten erotikou a sexem. Už to samo o sobě dává znát, že kniha je určena spíš pro starší čtenáře a že jde vlastně spíš o takovou nadpřirozenou červenou knihovnu... což ovšem není vůbec nic špatného.

Georgina je sympatická, má prořízlou pusu a i přes její nadpozemskou krásu a přitažlivost ji trápí to samé, jako jiné ženy, například když jí po více než sto letech na schůzku nepřijde doporovod. Tím se pak dostáveme k hlavním mužským postavám: k milému, introvetrnímu, rozpačitému spisovateli, který ve svých knihách Georgine neuvěřitelně imponuje, o všem živý rozhovor s ním není vůbec jednoduchý, už proto, že skoro nemluví. Přitažlivému, zábavnému a inteligentnímu vlastníkovi romantického jména, jenž okouzluje svojí neutuchající snahou. Ale i k mnoha dalším postavám... přes skřeta alias plastického chirurga, dojici upírů, démonického kmotra s obličejem známého herce nebo anděla, jenž je s arcidémonem jedna ruka.

Kniha má určitě co nabídnout. Ubíhá rychlým tempem, příběh je sám o sobě zajímavý a hezky propracovaný, přestože se možná někdy zarazíte nad iracionálním chováním postav, které přeci jen mají po zemi pochodovat už několik set let a vůbec faktem, že vypadají, jako kdyby byly do života právě vhozeny, protkaný mnoha vtipnými zápletkami i lehtivými pasážemi, které člověk v podobné knize vždycky rád ocení a vůbec je to výborné čtení pro tohle parné léto.

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Četla jsem celou VA i první díl její spin-off série, takže Sucuba byla jasná. Jen čekání v knihovně se strašně protáhlo.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
erotická přitažlivost
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
svést
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Tak jasně, že Seth je roztomilý... Ale mě se líbí Carter a čekám, kdo všechno z vedlejších postav(které jsou takřka bez výjimky sympatické) dostane prostor - jenže já už jsem ovlivněná tím, že jsem do četla i druhý díl.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Knihy od Richelle Mead, ať už VA nebo Sukuba, jsou neuvěřitelně čtivé. Je těžké je třeba jen na chvíli odložit... příběh nemusí být nijak dynamický, dokonale promyšlený (což ale tady musím říct, že dějová linka se nanejvýš povedla), protože Richelle zvládá tu omáčku kolem tak, že by čtenáři snad ani nevadilo, kdyby se v knize nedělo vůbec nic... nejspíš by to ani nezaznamenal.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Georgina (jejíž ich-formou je kniha psaná) neutále prohlašuje, jak je krásná, milá, chytrá, soucitná a umí to skvěle s muži, ale když knihu čtete, tak se často chová hloupě, domýšlivě, zrovna ohromující ingelitencí neoslňuje (samozřejmě, čtenář vždycky musí být chytřejší) a někdy připomíná spíš puberťačku... Takže se chvílemi zdá, jakoby autorka vnucovala pohled na jinou postavu, než o které píše nebo nedokázala napat tu oslnivou bytost, kterou si představuje - možná by si stačilo uvědomit, že nikdo o dokonalou bytost nestojí.
Mé hodnocení: 8/10
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Rico Rico | Web | 6. července 2012 v 11:47 | Reagovat

jop taky mám raději Cartera a Romana, hlavně tím jak se na konci zachová :)

2 Alice Cullen-Hale Alice Cullen-Hale | Web | 6. července 2012 v 17:46 | Reagovat

Tak teďka čtu poslední díl VA (jo, trvalo mi to vím  :D) a psala jsem takový menší článek o tom na blog... a tady další Richelle! Hi, hi, hi :-)

3 nel-ly nel-ly | Web | 6. července 2012 v 18:00 | Reagovat

[1]: to je faktt no, človk nevěděl, koho mu má být líto, kdo je opravdu zlej a koho má mít rád :-D ale anděl je anděl, že jo

[2]: já VA četla taky až potom, co mě k tomu donutilo to, že to všichni znali jen já ne... a na Sukubu jsem čekala dva měsíce na splnění rezervace :-/

4 Angie Angie | Web | 6. července 2012 v 21:12 | Reagovat

O Sukubě jsem taky dost uvažovala, asi jí šanci dám, protože na mě na bux.cz vykoukává poměrně často, ale asi až poté, co se properu ostatními knihami na seznamu. :-)

5 nel-ly nel-ly | Web | 6. července 2012 v 21:41 | Reagovat

[4]: já toho mám taky strašně moc, hlavně každou návštěvou knihovny se ten seznam zvětšuje a ne naopak, jak by to mělo být :-D

6 Alice Cullen-Hale Alice Cullen-Hale | Web | 6. července 2012 v 23:05 | Reagovat

:D Taky si říkám proč ti slavní svoje dítka trestají hned po narození takovými jmény. Ale to Jacksonovo dopadlo ještě dobře, doufejme že to VI je jen oficialita.
Teď jsem se taky zamyslela jestli se vůbec do čtení Sukuby pustím... Richelle má dost čtivý styl psaní, ale už začínám být opravdu alergická na to jak má teď každá kniha x dílů. ???

7 nel-ly nel-ly | Web | 7. července 2012 v 1:23 | Reagovat

[6]: to je fakt no... já si furt řikám, že nesmim číst nedopsaný serie
hlavně když jedna kniha třeba obsahuje děj jen několika dnů a je to spíš jak seriál a je tam vcucnutá ta omáčka, aby to zbytečně třeba prodlužovali (samotná VA má šest dílů zbytečně)
na druhou stranu je zase fajn, že když se mi něco líbí, tak to hned tak neskončí ^^

8 Polgara Polgara | Web | 7. července 2012 v 12:18 | Reagovat

Doteď tak nějak nechápu, proč mají autorky tohoto druhu literatury tendenci andělé, sukuby, upíry polidšťovat. Tohle mě iritovalo na vyprávění nejvíc, pochybuji, že by se tak skutečná sukuba chovala, ano asi by jí chyběl skutečný vztah, ale že by to řešila takhle? Nicméně s Carterem souhlasím, pak se mi líbí Doug, ten je taky zajímavý. :-)

9 Alice Cullen-Hale Alice Cullen-Hale | Web | 7. července 2012 v 16:21 | Reagovat

[7]: A co je dneska dopsaný? To by člověk pomalu nesměl sáhnout po knížce nikoho kdo je dneska naživu :D Taky jsem si říkala, že bych VA trochu zkrátila, byla jsem ráda, že se ještě "shledám" se všemi hrdiny, ale tohle natahování do mnoha dílů je už trochu obtěžující.

10 Alithea Alithea | Web | 7. července 2012 v 23:25 | Reagovat

Máš pravdu, že kniha je neuvěřitelně čtivá. Doma mi ležela několik týdnů, ale sotva jsem ji otevřela, bylo jen otázkou pár hodin, než se zase ocitne zpátky na poličce. :)
Chování Georginy mi ani tak nevadilo. Upřímně, vlastně jsem si ho ani nevšimla. Teprve teď, když tak čtu tvůj článek, se mi matně vybavují situace, kdy tomu tak doopravdy je. Mě naopak vadilo, i když to se už u Richelle stává takřka pravidlem, že jsem okamžitě odhadla padoucha.
Těším se, až mi kamarádka přinese druhý díl. Pokaždé na to zapomene. :-(

11 nel-ly nel-ly | Web | 8. července 2012 v 16:03 | Reagovat

[8]: já myslím, že je to celkem jasné... musejí se chovat lidsky, jinak by to nikoho nebavilo číst
si představ, kdyby byly od nás úplně rozdílní, nikdo by se v tom nevyznal /podobně, jako kdyby někdo přišel s ultra originálem/

[9]: ech, máš bod :-D tak třeba tu VA jsem četla, když už byla dopsaná, nebo Mercy Thompson, ta už skoro je, ale je fakt, že třeba taková Anita Blake a jejích nějakejch dvacet dílů... no, to mi může být jedno od čtvrtýho nebo pátýho už je to stejně furt to samý a ztrácí to grády...
hlavně podle mě ta miliarda dílů pak ztrácí dynamičnost... to mám i se seriálama, jak je to moc dlouhý, tak už mě to nebaví

[10]: třeba Pokrevní pouta, ty mě nebavily vůbec, protože neměly ten spád (a přesně jak říkáš, "zloducha", tajemství a vůbec všechno jsem poznala během první kapitoly snad :D), ale u Sukuby mi to, že jsem taky v podstatě od začátku tušila, jak to skončí, nevadilo, právě díky tý čtivý omáčce kolem... a po tom všem, co jsem v poslední době přečetla, už kdovíjaký myslitelství u podobnejch knih neočekávám

12 cassiopea-black cassiopea-black | 25. července 2012 v 14:06 | Reagovat

taky jsem od ní četla celou VA a tahle její kniha mě hodně zaujala, už jen to téma - sukuba... no, takže si tuhle knihu určitě přečtu, jen co se dostanu u nás v knihovně na řadu...

13 nel-ly nel-ly | Web | 25. července 2012 v 14:56 | Reagovat

[12]: jo, já čekala měsíce, než jsem se u nás dostala na řadu... a teď čtu třetí díl pujčenej od kamarádky, čekat by asi nemělo cenu
je to prostět aková "fantasy" harlekýnka :)

14 chuckyna chuckyna | E-mail | Web | 29. listopadu 2012 v 16:01 | Reagovat

Sukuba mě taky bere.. A autorka mě překvapila tím, jak skvěle píše erotické scény, to jsem od ní nečekala ani v nejmenším ..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA