RC review: O vztazích s humorem

12. července 2012 v 10:30 | Nel-ly |  Sbírky a další...
Originální název: O vztazích s humorem
Autor: skupina povídkářů
Nakladatelství: Fragment

Literární soutěž Hledá se autor bestselleru, určená dosud nepublikovaným autorům, zaznamenala v loňském roce nebývalý ohlas. Proto jsme se ji rozhodli v letošním roce zopakovat. Do prvního ročníku přišlo přes čtyři sta povídek, na jejichž hodnocení se podílela odborná porota i široká veřejnost, a výsledek - sborník pěti vítězných povídek - byl vydán knižně. Uvidíme, jaké literární zážitky nám přinese ročník letošní, ve kterém budou autoři tvořit na téma "O vztazích s humorem".


Sborník povídek "O vztazích s humorem" představuje útlou knížečku obsahující pět povídek, které spojuje zadání vyprávět o lásce s humorem. Kniha tímto představila jedinečnou možnost pro začínající spisovatele, kteří ještě nikdy nebyli publikovaní, aby ukázali, co v nich je... a stojí to za to.

Začínáme první povídkou SMĚJU SE ČÍM DÁL VÍC, která vypráví příběh ženy, jenž hledá úkryt v imaginární květinové zahradě. Přes svůj název je jde o poetické vyprávění plné brutality, tragédie a toho nejhoršího, co může ženu potkat. Lehkým stylem, jako z pohádky, je předkládán příběh, který dokáže zamrazit až hluboko v kostech. A pro mě se jedná o unikátní povídku, jež na vozuje při čtení pocity, na které jen tak nezapomenete - ovšem pochopit, jak ji někdo mohl poslat zrovna do tohohle sborníku, asi nedokážu.

A já se smála. Smála jsem se všemu kolem. Roztrhaným šatům, svému odhalenému ohanbí, modrajícímu pod drsnými prsty, smála jsem se té strašlivé palčivé bolesti, dvěma cákancům krve, smála jsem se a věděla, že když se směju, nic se mi nestane. Budu v bezpečí a ten pocit mě zabalí do klidu jako teplá deka a v tom teple usnu a někam se dostanu.

Je zvláštná, že abyste dosáhly "vztahů s humorem" musíte si zjevně projít tragédií, i tak je to ROBOLOVERS, kdy příběh vypráví o matce dvou dětí, která přišla o manžela a od té doby je neustále sama neschopná to změnit. Autorka povídky zvolila anglický název i jména postav - osobně to nemám ráda, ale musím říct, že názvem se trefila do černého. Vše se změní v den, kdy jí kamarádka navrhne, aby vykozšela "robomuže" - jen pro Vaše potěšení. (Kdoby o něco podobného nestál?) Ovšem následky podobného "vztahu" můžou být nedozírné.

KLÁRA je hrdá. Kláry jsou si podobné, kdežto Heleny jsou jiné. O Janách nemluvě. Kláry jsou osudové ženy... každé ženské jméno má své specifické vlastnosti. Hrdinka by se měla jmenovat Helena, protože na Kláru se nehodí... Často jsou nám předkládány vlastnosti podle zvěrokruhu, barvy očí, výšky, národnosti nebo třeba i jména, ale zde je to dovedeno do krajnosti. Protože nositelka jména má přeci jasně přesně ty vlastnosti... Povídka je zajímavá, lehká, humorná a přesto, jak už to bylo u jejích předchůdkyň, vede k hořkosladkému konci.

Ženy a jejich nejlepší kamarádky, to je kapitola sama o sobě. Svěřujeme se, debatujeme a často neexistuje ženě nikdo bližší, než právě její nejlepší kamarádka. Hrdinka povídky se vším svěřuje té - je to příběh lásky, flirtu, humoru, ale i bolesti. Příběh, jaký jsem si dle názvu celé sbírky představovala. To všechno se stane, když hrdinka pozná milého vinaře nad sklenkou LEDOVÉHO VÍNA.

Někdy to trvá dlouho, než se k druhému alespoň trochu přiblížíte, jindy si porozumíte během několika hodin. Slepý muž, který všechno sám dobře zvládá a nepotřebuje ničí pomoc, ale co se stane, když pisklaví dívčí hlásek požádá o jeho pomoc? Dívka na vozíku je bezprostřednost sama a dokáže obrátit jeho svět vzůru nohama... A jak že? To se dozvíte v podívdce JITKA.

Sborník povídek je malá knížečka plná výborných nápadů, čtivých povídek a je tak akorát do kapsy... Povídky jsou ve smě skrátké a jednoduché na čtení, takže můžou být dokonalým partnerem při cestách v mhd, autobusu či vlaku, ale nejspíš ne delší cesty. Jedná se o úžasnou možnost, jak pomoct nadějným českým spisovatelům a já jen doufám, že podobné akce se budou pořádat i nadále...

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Slyšela jsem o soutěži, kterou Fragment pořádá a opravdu mě zaujala... takže jsem samozřejmě chtěla vidět konečné dílo.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
láskou a humorem
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
prožít
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Asi vážně s nikým, protože co se toho týče, tak ani jedna z povídek nepředstavovala něco, co bych osobně znala (z velké části - naštěstí). Ovšem sama o sobě je mi sympatická poslední povídka připomínající krátkometrážní filmy, které mám moc ráda, a to především i díky sympatickým postavám.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Při první jsem musela přemýšlet. U druhé zamýšlet. Pak si zoufat. Smát se. A nakonec se sladce usmívat. Každá povídka ve mě zanechala něco.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Je to doopravdy maličkatá knížečka... asi se nepředpokládá, že by soutěžící napsali delší povídky, nebo že by je vůbec někdo četl, ale přesto mi kniha přijde až příliš malá. Možná kdyby "fyzicky" byla větší a zajímavější, tak by se v knihkupectvích neztratila... takhle bych si jí asi ani nevšimla.
Mé hodnocení: 8/10

Tímto bych ráda poděkovala nakladatelství FRAGMENT za zaslání recenzního výtisku. Obrázek taktéž ze stránek nakladatelství.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kallia Kallia | Web | 12. července 2012 v 12:01 | Reagovat

Sákra, to zní dost dobře... :) Já osobně bych do téhle soutěže nezvládla něco napsat, prostě... něco brát s humorem? Neblázněte... (co se týče příběhů, moc mi to nejde... :D)

2 Surynka Surynka | Web | 12. července 2012 v 14:18 | Reagovat

Tak tohle je zajímavé... každá ta zmiňovaná povídka má něco do sebe, akorát přemýšlím (stejně jako ty) jak někdo mohl tu první povídku zaslat do tohodle sborníku :D

3 nel-ly nel-ly | Web | 12. července 2012 v 18:11 | Reagovat

[1]: jako psát humorně o vztazích, to by mě asi ani nenapadlo zkoušet :-D takže v tomhle tě chápu

[2]: jako směje se tam furt, jen co je pravda, ale... no, je to určitě zvláštní
ale povídky jsou všechny povedené, každá jiná a knížka je, jak říkám, akorát do kapsy

4 Surynka Surynka | Web | 12. července 2012 v 23:34 | Reagovat

[3]:  NO jo, ale to, že se furt směje, neznamená, že by povídka mohla být zařazená do sborníku s názvem "O vztazích s HUMOREM"! Podle mě by to mělo patřit jinam, ale tak to je věc názoru, navíc jsem knížku nečetla a ten odstaveček na ukázku je tak trochu vytržený z kontextu, takže bych měla hodnotit až po přečtení :D

5 nel-ly nel-ly | Web | 12. července 2012 v 23:40 | Reagovat

[4]: věř, mi že to z kontextu moc neni a chápeš to naprosto správně, však říkám, že mi taky přijde, že tam vůbec nepatří
ale co já vim...
nepochopim, že to tam někdo pod tímhle... ech, zadáním... poslal, ale na druhou strau to byl jeden z výherců, takže jsme možná vedle my dvě

6 Surynka Surynka | Web | 13. července 2012 v 13:38 | Reagovat

[5]: Aha no... :D

No dobře, ale u knížek jsou snad nejdůležitější čtenáři, ne? A když se nad tím čtenář zarazí, tak to stojí za popřemýšlení :-D Ale co já vim, tohle stejně nikam nevede :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA