Rudá jako rubín

18. června 2012 v 23:48 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)
Autor: Kristin Gier
Originální název: Rubinrot: Liebe geht durch alle Zeiten
Serie: Láska nezná čas

Žít v rodině, která je samé tajemství, není pro šestnáctiletou Gwendolyn zrovna snadné. A co teprve když pochopí, že tím největším rodinným tajemstvím je ona sama. Jaké nebezpečí člověku hrozí, když se zamiluje napříč časem?

Gwendolyn to narozdíl od své sestřenice v životě měla celkem jednoduché, přestože vyrůstala v rodině plné skrytých tajemství, vždy měla jako oporu svou nejlepší kamarádku Leslie, milující matku a dva mladší sourozence. Narozdíl od své sestřenice Charlotte, s níž a její tetou a babičkou žije ve starobylém domě v Londýně, měla takřka normální dětství - ovšem až na to, že již od malička vídala duchy.


Tajemství Gweniny rodiny se táhne napříč časem a na světě existuje jen několik dalších, kteří znají pravdu. V rodině se totiž dědí gen, který umožňuje jeho nositeli přeskakovat v čase do minulosti. Aby to však nebylo tak jednoduché, dotyčný si nemůže vybrat kdy, kam a do kdy v čase přeskočí... prostě se to stane a bude se to opakovat a opakovat a opakovat...

Charlotte se na tu chvíli připravovala celý svůj život, protože to má být právě ona, kdo se stane dalším dobrodruhem, jenž bude cestovat napříč minulostí. Bylo to předpovězeno už dávno předtím než se narodila, jenže nic není nikdy takové, jaké se čeká a londýnský Temple nestřeží jen tajemství legendárních templářů.

Příběh se odehrává po svižné, lehce předvídatelné linii, protože poněvadž je vyprávěn Gwendolyninou ich-formou je hned jasné, že se někde stala chyba a ona nebude tak obyčejná nezajímavá holka, která má prý velkou fantazii, jak si o ní každý myslí. Automaticky je čtenáři předkládáno, že Charlotte - která má ty nejlepší známky, je upjatá, krásná a vůbec dokonalá - musí být nesympatická a my tím pádem začneme fandit naší hlavní hrdince a její ztřeštěné kamarádce, které se vyžívají ve sledování filmů... ostatně jako obyčejné šesnáctileté holky. Popravdě, co se po psychlogické stránce týče doufám, že se kniha dál vyvine a dá prostor i Charlotte, která by mohla být zajímavou postavou.

Na scénu se samozřejmě dostává i Gideon, charismatický mladý muž ze soukromé školy, který je dostatečně krásný a arogantní, aby podtrhl naše ego a my se do něj zamilovaly. Krom toho má ty úžasné zelené oči - vážně, kolik znáte lidí s dokonalýma zelenýma očima? Jen v knihách jich znám v každý několik. - chová se k hrdince povýšeně, komanduje ji a ona si to samozřejmě nenechá líbit... tak vzniká láska (a ne, nespoileruju, protože o tom se dočtete hned na zadní straně přebalu).

Příběh je zajímavý. Skákání časem hezky vymyšlené, už prvních několik přeskoků napsaných poutavě a vůbec kniha se čte jedna báseň... Gwen je sympatická, stejně jako v čase zamrzlý duch James, ulítlá kamarádka Leslie, dokonalý idol Gideon nebo jiné vedlejší role... nechybí taky zápletka, která má čtenáře zmást už v prologu a až se teprve dostanete k epilogu, tak vám všechno zapadne na správná a vy si řeknete: "Jo takhle! Dyť to je jasný." - a tak to má být.

Myslím, že anotace je zavádějcící stejně jako název celé série... protože romantická linka jakoby byla násilně vložena, protože se kniha - jak už to u YA bývá - odehrává jen v několika dnech (v jakékoli časové dimenzi). Nechápu, proč by nemohl být děj pomalejší, vztahy mezi postavamy propracovanější a ta romantika pochopitelnější - tady je to pro mě: první den tu máme arogantního kluka, ale s dokonalym zevnějškem - další den na nás kouká jinak, protože je překvapený, že holka z 21. století umí víc, než poslouchat na slovo - třetí den po sobě koukáme a žárlíme... a proč to protahovat na čtvtý den? Naše láska už překračuje hranice.

Škoda. Škoda. Škoda. A z velké části za to může už anotace, protože jinak jako dobrodružná kniha s vedlejší romantickou linkou by kniha to kouzlo doopravdy měla... Přesto neříkám, že je špatná. Bože chraň, to vůbec ne. Krásně se čte, rychle utíká, nikdy nenudí, má hezkou myšlenku (přestože podíváte-li se na wikipedii na samotný chronograf nebo zapátráte v minulosti, ta originalita taky výrazně strádá - ale co už, člověk z neoriginaliti stejně dnes už tolik zklamaný není) , sympatické postavy a jedndouchý styl, který vás vtáhne do děje, takže se dokonale hodí (třeba právě jako mě) pro horký den u bazénu... A to je přeci to, co od knihy chceme.

Ještě něco, co mě překvapilo... autorka je zjevně němka, přesto mi kniha připomínala to staré dobré anglické dobrodružství (ne ty násilně vtržené rivaly, podivná přátelství a milostné trojúhelníky, které nám už předkládá každá americká spisovatelka) a k tomu okolí milovaného Londýna.


1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Zase jednou o tom všichni mluvili a já samozřejmě musela následovat davy :D
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
tajemství minulosti
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
proskočit
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Asi Charlotte. Vážně... krásná, dokonalá, elegentní, celý život se na to připravuje a pak utře nos... neni zlá, neni to mrcha a neni to záporná postava, prostě jí bylo ublíženo a jak víme už od dob Harryho Pottera, ublížené postavy máme rádi
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Ty skoky v čase jso povedné... jak stylem, tak jazykem i nápaditostí. Pro ty, co milují historické romány a zároveň ale i trochu toho fantastična je to to pravé - i když doufám, že v dalších dílech minulsoti bude víc.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Zbytečně zrychlené... proč si nedat trochu času? Děj maličko propracovat? Proč vše musí proběhnout tak rychle, aniž bychom se měli čas - bože, vždyť ani postavy na to neměly čas mezi sebou - se seznámit? Krom toho upozorňování na romantiku, která tam je předvídatelná a nijak zvlášť povedené už samo o sobě trochu zklame.
Mé hodnocení: 7,5/10

obrázky: beletrie.eu, wikipedia.com, templechurch.com
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Kallia Kallia | Web | 19. června 2012 v 9:24 | Reagovat

No, knížka vypadá dobře, ale už z toho, jak tu neustále opakuješ, že to mohlo být delší a propracovanější.. nechce se mi do toho. I když je pravda, že bych to překousla a na konci bych nadávala, proč to není delší? :D :)
Co se mi ale opravdu líbilo, bylo to, jak jsi řekla o těch milostných trojúhelnících... nesnáším je! :D
Až jednou budu hledat nějaké knížky na čtení, tak už vím, kam jít... :P :)

2 lina lina | Web | 19. června 2012 v 10:50 | Reagovat

Náhodou já mám Charlotte ráda...vlastně mi jí bylo i líto, celej život ji cepovali a ona pak ostrouhá...možná romantika za tři dny, ale je to romantika :D Ale tak má to tři díly, kdo ví, co se bude dít dál...

3 Emily Emily | Web | 19. června 2012 v 11:18 | Reagovat

vypadá to zajímavě, možná bych si to i přečetla.. mimocho. máš tam výdala duchy :-P

4 Colleen Colleen | Web | 19. června 2012 v 12:56 | Reagovat

Mně od tohodle šíleně odrazuje ta růžová obálka :-! Jinak to většina dost chválí, takže se možná nakonec překonám a obalím ji novinama :-D

5 nel-ly nel-ly | Web | 19. června 2012 v 14:33 | Reagovat

[1]: tenhle problém mívám u více knih podobného žánru, rychle to odbudou, takže nedaj šanci tomu světu, aby ukázal, co v něm je, stejně jak kašlou na vedlejší postavy... třeba taková Divergence mohla být vážně dobrá, kdyby se autorka trochu zamyslela a propracovala to, to samý platí i u Mrazení atd.

[2]: jaký náhodou? já píšu, že jsem si ji právě oblíbila :-P
právě ty tři dny... jako jasně, že je to spíš taková pohádka alá fantasy harlekýnka, ale i tak

[3]: pšššt :-D je vedro, píšu v editoru blogu a jsem hloupá

[4]: no ona má být asi červená :-D ale mě se náhodou ta obálka celkem líbí, uričtě víc než jiná vydání, kde ja holka v červenejch plesovejch šatech, takže to vypadá stejně, jako všechny osttní YA

6 Emily Emily | Web | 19. června 2012 v 20:19 | Reagovat

[5]: ani nemuknu :-P

7 Emily Emily | Web | 19. června 2012 v 20:19 | Reagovat

mimochodem je ti jasné, že si mě právě na mém blogu vyzvala k drabble souboji? !! 8-)  :-D

8 nel-ly nel-ly | Web | 19. června 2012 v 20:56 | Reagovat

[6]: no to ne, žádný drabble souboj, řekla jsem, že si pro tebe dojdu... muhá, najdu si tě, zazvonim u dveří a dám pěstí do nosu (to mi vyhrožovala jedna slečna, když jsem ji upozornila na pět hrubek jen v dvouvětný anotaci povídky :D)

9 Yanny.)) Yanny.)) | Web | 19. června 2012 v 22:57 | Reagovat

Jako, tohle je kniha, která mě vážně úplně.. dráždí! :D Hrozně jí chci. Asi si jí od někoho vydupu k narozeninám! :D I když jako bůhví, kdy se k ní dostanu. Ale stejně - to je přesně něco pro mě! FANTASY, PŘESUN ČASEM, MINULOST, ROMANTIKA. Už jenom z anotace jsem se do toho zamilovala a z tvé recenze? Ještě víc. :D
A růžová barva? No poslední dobou jsem jí přišla na chuť a ta obálka prostě zaujme nebo odradí na první pohled no. To je pak věc názoru. Ale mně se fakt líbí :)))
Hůů, jdu přidat do seznamu k přečtení. Jako bychom toho měly všechny málo, že. :D

10 Helen Helen | Web | 19. června 2012 v 22:57 | Reagovat

Minule jsem na ní koukala, ale pak jsem si říkala, že je moc růžová. Ale taky mě to zaujalo, tak ted vím na čem jsem. Ale nejdřív jsem se rozhodla, že si přečtu Hunger games, to mě zajímá víc. :)

11 Emily Emily | Web | 20. června 2012 v 11:56 | Reagovat

[8]: v tom případě tě musím upozornit že bydlím.. jak bych to nazvala.. ano: Prdel světa a, a teď poslouchej pozorně, mám za sebou nedávno ukončený kurz sebeobrany...;) navíc to tvé dloubnutí mi mozek roztočilo kolem Nevilla takovým stylem, že se obávám, že se mu příště opět něco stane :-D

12 nel-ly nel-ly | Web | 20. června 2012 v 14:01 | Reagovat

[9]: ona spíš ta anota... uvidíme, jak to bude pro další díly
ale s tou obálkou sohlasím, mě se líbí, protože je jiná a fakt zaujme :)

[10]: jak říkám, ono to má být asi do červena,ale to by zas moc zářilo :-D
HG si přečti, doporučuju ;-)

[11]: ale Nevillovi se nemá ubližovat, nech ho! já,... já... já umím magii :-D na to ti bude sebeobrana k víš čemu :-P

13 Polgara Polgara | Web | 20. června 2012 v 23:12 | Reagovat

Taky už jsem na to koukala, ale zatím mě žádná recenze nepřesvědčila, abych si to přečetla. Navíc ta růžová obálka? :-! Nicméně, recenze povedená jako vždy.

14 Emily Emily | Web | 21. června 2012 v 0:47 | Reagovat

[12]: učili nás tam i jedi master mind tricky! tak bacha :-D na to žádnou hůlku nepotřebuju :) uvidíme, co si mi v hlavě vylíhne, ale zasela si tam semínko... a je to tvoje vina.. jinak by mě to ani nenapadlo :-D

15 chillychilly chillychilly | 20. července 2012 v 11:58 | Reagovat

Oooooh, máš tam pěknou hrubku hned na začátku..... výdala duchy :)
Tyjo, tak dlouho jsem tady nebyla :) Každopádně se mi líbí obálka knížky a tak si to možná přečtu, pokud nebudou mít v knihovně Malazskou knihu padlých :)

16 Infinity Infinity | Web | 12. listopadu 2012 v 19:49 | Reagovat

Úžasná receneze, já věděla, proč tu knihu tak hrozně chci mít doma. :D :)

17 katuška katuška | 7. června 2013 v 19:46 | Reagovat

kolikátej to je díl? O_O

18 katuška katuška | 7. června 2013 v 19:46 | Reagovat

kolikátej to je díl? O_O

19 nel-ly nel-ly | Web | 7. června 2013 v 22:02 | Reagovat

[18]: první :) dohromady je to trilogie

20 Nastassa Nastassa | 12. května 2014 v 11:02 | Reagovat

Četla jsem všechny díly a jsou super :-) škoda, že nejsou další díli :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA