Gjorkové: Tajemství minulosti

12. června 2012 v 14:28 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)
Autor: Tereza "Colleen TB" Benešová
Série: Gjorkové #1

O knize Gjorkové: Tajemství minulosti jste se mohli dočíst dříve už zde na blogu se vzpomínkou na probíhající soutěž a jednu z našich porotkyň, ale určitě jste narazili i na jiných blozích, protože Colleen je jedna z blogerek představující svoji prvotinu z fantastického podmořského světa.


Nefas vyrůstala u upírů, ale sama na sobě pozorovala, že se od ostatních odlišuje. Zuby, touha po krvi, alergie na sluneční svit - to jsou prostě věci, jejichž neexistence si všimne i malá holčička, která nikdy nebyla součástí kolektivu (ať už jde o jakkoliv děsivou společnost) a ze všeho nejvíc touží dozvědět se něco o svých kořenech.

Díky své snaze však brzy zjišťuje, že vše je zahaleno v dalších tajemstvích a ona se dostává až na okraj společnosti, protože upíři už o ni nemusí předstírat ani zájem. Jediné, co se Nefas dozvídá je, že je Gjork - ale co to znamená a kde má rodinu? Proč ji rodiče opustili a co se s nimi stalo?

Jednoho dne si pro Nefas konečně přijde příslušníce její rasy - jedná se bytosti žijící pod mořskou hladinou dýchající pomocí žáber za ušima a ovládající magii elementů. A tak Nefas vstupuje do pro ni nového neznámého světa, který by mohl být odpovědí na všechny její otázky.

Jenže, jak sama často říká, nic není fér a ona se nedozvídá prakticky nic. Gjorkové, kteří jsou rozděleni podle svých rodů na tři vesnice - které spolu sice spolupracují a jejich děti chodí
do stejné školy, avšak tím všechny vztahy končí a Nefas, které se ostatní studenti díky jejímu předchozímu životu u upírů, vyhýbají a znepříjemňují jí život, brzy zjišťuje, že u upírů si nakonec nežila až tak špatně - když nic jiného, tam se alespoň tak často nedostávala do smrtelného nebezpečí, přestože většina nočních bytostí určitě čas od času zatoužila po její krvi.

Kniha bývá často spojována s Harrym Potterem a bylo by divné říct, že to tak není, protože každý, kdo četl knihu si podobností všimne - ať už cesty do magické školy, samotných kouzel a jejich formulí inpirovaných latinou, studentských vesnic, kamenů za dobré výsledky ve škole, či školních trestů. V některých chvílích je podobnost velice výrazná - myslím, že mluvíc zrcadlo už bylo trochu zbytečně přes čáru - na druhou stranu ale Gjorkové mají i své osobité kouzlo, jejich svět je zajímavý, postavy sympatické a příběh ubíhá v tempu, které by mnoho spisovatelů mohlo Tereze závidět. I Ta podobnost k známější sérii může být velkým plus - protože určitě existují důvody, proč některé knihy mají upozornění na podobnost dokonce v propagaci a anotacích - koneckonců, když čtenář dočte něco, co se mu líbí, rád by si někdy přečetl něco podobného... A i když se může zdát, že to zastíní samotné Gjorky nebo odradí lidi od čtení, myslím, že to vůbec není pravda a právě ti, kteří milují svět HP, si čtení Gjorků užijí o to víc.

Asi tím, co mě na knize zaujalo nejvíc, bylo Nefasino "přívětivé" přivítání v Gjorské škole. Hodně příběhů s mladými hrdiny je založeno na přátelství až za hrob a jejich odvaze, o všem jak se tohle přátelství získá (podobně jak se získávájí rivalové) už je často odsunoto na druhou kolej. Nefas to ve škole nemá jednoduché... ne jeden, ale všichni spolužáci (ostatně, jak už to bývá) se jí vyhýbají a ona je právě tím outsiderem, který se čtenáře dotkne mnohem hloub než hrdinka, která si hned první den získá nejlepší kamarády a nepřátele.

Přestože jsem knihu přečetla za několik hodin a dalo by se říct, že jsem ji v podstatě zhltla na jeden přerušovaný zátah, mám i svoje výhrady.

Chápu, že česká jména ve fantasy nejsou nijak fantastická či orientální, přesto se mi příčí anglické příjmení nejen Nefas Cooperové, ale i jejích spolužáků... Nefas je krásné jméno, stejně jako Chaira, Selie, a mnoho dalších, a proto mi jejich často průměrná anglická příjmení ten požitek ze čtení kazila. Pokud si Gjorkové vybrali podmořský svět před dlouhými věky a jsou rozlezlí po celém oceánu (i když nikdo neřekl, kde se Nefasina upíří kolonie nacházela - nejspíš tedy v Americe?), existuje tu automaticky velký potencionál pro to si vyhrát s jejich jmény.

Kniha se krásně čte a určitě patří k těm nejlepším, co jsem v poslední době četla - už protože ve
mně zanechala tolik otázek a určitě si na ni ještě několikrát vzpomenu. Je na ní však vidět, že kdyby před sebou měla třeba delší přípravu - její svět by mohl být mnohem propracovanější. Na druhou stranu, to by taky kniha nemusela spatřit světlo světa a to by byla velká škoda...

Hlavní hrdince je dvanáct let, takže by se mohlo zdát, že kniha je určena pro děti (ti se určitě zamilují do bahnité hry) - no, raději větší děti :D - já si však myslím, že se po ní nemusí bát šáhnout i dospělý člověk, který ocení akcí nabitý příběh a obrovskou čtivost.

Já už se jenom nemůžu dočkat druhého dílu, protože jestli byl ten první zajímavý, tak už teď praskám napětím, co se stane v pokračování a v hloubi duše Colleen miluju a současně nenávidím za ten konec.

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Zvědavost. Velká, velká, velká zvědavost, co si pro nás Colleen připravila.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
tajemství minulosti
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
poznat
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Bude to znít divně, ale nejvíc se mi líbí zvířátka. Had Selie si získal všechny moje sympatie, stejně jako poštovní kožatky - bože, jak já miluju želvy! O to víc si cením, když se objeví v knize a jednu potřebuju...nutně.
JInak Nefas působí sympaticky, i když je často dost prudérní teenager, stejně jako její profesor a jeho vtipné poznámky nebo Michael - kdyby se Colleen rozhodla pro romanci, tak on by byl dokonalým upířím chytákem ;-) miluju ho už teď :D
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Na to, že je to prvotina a autorka nikdy dřív nepsala je to až nehorázně čitvé. V knize prostě nejsou slepá místa a člověk si může neustále domýšlet, co asi bude dál, přestože si můžete být jisti, že vás Colleen stejně překvapí.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Asi ty jména. To je asi vážně to jediné, co mi vadilo a přišlo mi škoda - podobně jako Vánoční ráno. Chápu, že podmořský svět nebude mít nic společného se zemí, z které pochází spisovatelka, ale na druhou stranu... pokud Gjorkové žijí na vlastním ostrově nebo pod mořskou hladinou, kde se bere anglická tradice Vánočního rána nebo jejich příjmení? Ironií je, že tady mi ten vliv HP přijde nejcitelnější.
Mé hodnocení: 8,5/10

Více o autorce a Gjorcích se dozvíte na jejím blogu: colleenuw.blog.cz, kde nadjete i ukázky.
 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Polgara Polgara | Web | 12. června 2012 v 14:46 | Reagovat

Páni, těším se na Gjorky čím dál víc a po téhle recenzi (už jsi jak Abyss, na přečtení jejich recenzí si taky většinu knížek koupím :-D) je prostě musím mít. Nicméně recenze pěkná a není ani tak kritická, jak jsem čekala. Zvládáš být i ostřejší. Tohle je ještě slabý odvar. Nicméně, bacha na chyby v textu :-P

2 Colleen Colleen | Web | 12. června 2012 v 14:57 | Reagovat

Děkuju za moc hezkou recenzi :-)
Na jména si zatím nikdo nestěžoval (to tak na věk :-D ), ale vzhledem k tomu,kolik je tam věcí,na které by sis mohla stěžovat a nestěžuješ, jsem velmi spokojeným autorem :D
Jinak pokud se podíváš na konec strany 23 a začátek strany 24 (speciálně jsem si to kvůli tobě našla) mohla by sis celkem pohodlně domyslet, kde se to celé odehrává ;-)
Ještě jednou děkuju :-)

3 nel-ly nel-ly | Web | 12. června 2012 v 15:03 | Reagovat

[1]: těš se ;-)
ono kritika a kritika... což o to, vždycky se dá najít něco, co na co se dá stěžovat (je to mnohem jednodušší, než chválit), ale někdy to není potřeba
co sme řekly? za všechno může blog :-D

[2]: tak jasně, taky nefas v duchu vidim tak na takových patnáct... ale to já viděla staršího i toho Pottera a tady mi věk nevadil tolik, jak mi připadal divný třeba u Divergence
jojo Atlantický oceán si pamatuju (proto jsem hádala tu Ameriku)
já děkuju za krásné počtení a teď šup na další :P

4 Surynka Surynka | Web | 12. června 2012 v 21:44 | Reagovat

Teda! Teda! Teda! Tohle si musím sehnat! Jako malá (no 12 letá) jsem měla ráda detektivky, kterými mě máma zásobovala (ono se u nás nikdy nehrálona: ty jsi malá a ty velká), ale v posledních pár rocích jsem si přivykla spíš na fantasy a sci-fi :-) Vytrvale si tisknu Zeměplochu, kteoru mi kamarádka posílá e-mailem, teď jsem si poslala pár knížek (sci-fi i fantasy) no a prostě je to u mě asi nejčtenější styl (i když čtu i něco jiného, v knihách, hudbě a filmech jsem celkem neutrální) Každopádně recenze mě zaujala a těším se na prázdniny, protože se budu moct zavalit knihami a číst a číst a číst :-)  A rozhodně mě kniha zajímá i z toho důvodu, že spisovatelka je "začátečnice" a zajímalo by mě, jak taková "začátečnice" píše :-) Prostě jsem se nemohla dočkat po tom, co jsi stučně shrnula děj a po téhle recenzi už jsem opravdu nedočkavá :D

PS- Já jmse asi blázen, že všude cpu ty smajlíky :D

5 nel-ly nel-ly | Web | 12. června 2012 v 22:07 | Reagovat

[4]: je to zvláštní, zrovna jsem se bavila na facebooku... Zeměplochu jsem nikdy nedokázala přečíst.
no, máš ráda Pottera a potterovskou... takže tohle se ti bude zákonitě líbit, krom toho je to skvělá odpočinková četba ;-)
smajlíci jsou super... já když píšu bez nich, tak si pak přijdu, že určitě působím divně :D a ono by normálně mělo být spíš naopak
/dokud to necpu do článků - alespoň ne moc - nebo do povídek, tak dobrý/

6 Surynka Surynka | Web | 13. června 2012 v 10:16 | Reagovat

[5]: Jak je to možné? Mě vždycky Zeměplocha přišla docela odpočinková :-D

Tak doufám, že se mi budou Gjorkové líbit

No a smajlící v článcích? Mně se to už prákrát stalo, i když jsem si toho všimla a smazala to, je hrozný nezvyk :-D

7 nel-ly nel-ly | Web | 13. června 2012 v 17:08 | Reagovat

[6]: tak jo ve článku, když to ulítne nebo to tam patří... to se mi taky stává
ale když je to v každý větě, ech.. a nebo hůř, už jsem to viděla v "povídkách" a to se pak nestačím divit
ani nevím, někdy člověku něco prostě nesedne a vím, že tohle nesedlo

8 lina lina | Web | 13. června 2012 v 19:02 | Reagovat

Tak jo..někde se to sežene :) Vypadá to moc dobře..navíc česká fantasy, na to já slyším, i když někdy to nevyjde :D Nechám se překvapit

9 nel-ly nel-ly | Web | 13. června 2012 v 19:08 | Reagovat

[8]: sežene se to snadno ;-)
to je fakt, já moc český načtu (tedy za poslední rok jsem přečetla všechno od Neomillnerové, co se mi dostalo pod ruku, ale jinak vůbec...), ale to je hodně daný tim, že nikdo moc taky ne a já sama sobě a svému výběru nevěřím

10 Chloe Chloe | Web | 14. června 2012 v 19:00 | Reagovat

Wow, tak to zní fakt zajímavě. Originálně. A hlavně je to české. Miluju české knihy <3 Asi si ji někde najdu. To se dá koupit v normálním knihkupectví, že? :-)

11 Colleen Colleen | Web | 14. června 2012 v 20:05 | Reagovat

[10]: Děkuju, to potěší :-)
Koupit si jí můžeš prakticky kdekoliv a nebo přímo u mě i s nějakou čmáranicí, pokud by byl zájem :-D

12 nel-ly nel-ly | Web | 15. června 2012 v 3:36 | Reagovat

[10]: věřím, že líbit se bude a podporovat české spisovatele musíme (i když mi tu z blogu dělají  reklamní kampaň! hele :-D)

13 Colleen Colleen | Web | 15. června 2012 v 6:40 | Reagovat

[12]: Já?! Nikdy! :-P
Hele to mi připomnělo tu reklamu s Gottem.
"Ono to pane prezidente vypadá, jako reklama."
"No, to by mi tak scházelo..." :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA