Divergence

1. června 2012 v 13:40 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)
Autor: Veronika Rothová
Originální název: Divergent
Série: Divergence (1/3)

Teprve nedávno jsem se doslechla o jedné z nejočekávánajších knih...? A já o ní neslyšela, ale kladná hodnocení ze všech stran mě nakonec udolala, a když jsem na knihu narazila náhodu v knihkupectví, neodolala jsem a druhý den už byla přečtená. Nerada začínám číst série, které teprve vycházejí (poučení od Eragona řekla bych), ale u Divergence je fakt, že první kniha jako celek vlastně úplně stačí, přestože už teď s nadšením očekávám, co bude dál, protože dvaadvacetiletá americká spisovatelka svou prvnotinou dokázala, že by mohla udělat velkou díru do světa.


Nacházíme se v dystopické verzi budoucnosti, tentokrát v Chicagu, kde je společnost rozdělana do pěti frakcí. Svět dířve ovládaly nepokoje, avšak existovaly různé názory na jejich příčinu, proto vzniky Frakce, jež podporují jednotlivé ctnosti každého ze svých členů, aby mohl zavládnout mír. Jenže představa o dokonalé společnosti je mylná a lidská povaha neměnná.

"V našem domě je jedno zrcadlo. Visí za posuvným panelem v chodbě v horním patře. Můžu se do něj podívat druhý den každého třetího měsíce, když mi matka stříhá vlasy - jedno z pravidel naší frakce."

Beatrice je právě šesnáct let a stejně jako pro ostatní i pro ni nastal čas, aby si vybrala frakci, do níž bude patřit. Rozhodnutí není jednoduché, protože ačkoliv se Beatrice celý život snažila být nesobecká, stejně jako všichni Odevzdaní, k nimž patří její rodiče, něco v ní se bouřilo a ona si nikdy nepřipadala, že zapadá. Teď si má vybrat jednu z ctností, která je jí nejbližší a to rozhodnutí ovlivní celý její budoucí život, ale i životy její rodiny, protože jednotlivé frakce jsou od sebe odděleny a jakmile učinite svoji volbu, předchozí život jakoby nebyl. Mezi všemi pravidly platí především to nejdůležitější: "Nejdříve frakce, pak krev."

Stějně jako jejího bratra Caleba i Beatrice čekají talentové zkoušky, které dají znát, pro jakou frakci se hodí nejvíce, ale ani ty nejsou rozhodující. Všechno záleží na její vlastně volbě. Pro kterou frakci se rozhodne?

Už jen její úvahy o svém životu dávají znát, že pro Odevzdanost není dost obětavá a nedokáže stavět druhé vždy před sebe, jak se to má dělat v její frakci. Na druhou stranu ale jakou má jinou možnost? A dokázala by opustit rodiče? Nabízejí se další čtyři: Upřímnost, kde lidé nikdy nelžou. Mírumilovnost, která věří, že agrese je viníkem všech nepokojů. Sečtělost, kde mají vědomosti přednost nade vším. A Neohroženost, kde zbabělost nemá své místo.
Poslední alternativou je skončit mezi Odpadlíky. Lidmi, kteří svá rozhodnutí nezvldáli a nepatří tak do žádné z pěti frakcí, tato možnost však představuje naprosté dno, protože každý člověk ví, že bez frakce se nedá přežít. Stačí však rozvíjení jedné z cností na to, aby člověk našel své místo ve světě? A co je to vlastně ta Divergence?

"Radši umřu, než abych všechno ztratila, než žít mimo frakci."

Každá lidská vlastnost má své hranice a nic není takové, jaké se na první pohled může zdát. Frakce byly stvořeny, aby rozvíjely ty nejlepší lidské vlastnosti, jenže i to se v průběhu let změnilo a Beatrice postupně poznává jak sama sebe, tak vady, které se nacházejí hluboko pod pravidly chování. Krutost neznamená odvahu. Výsměch člověka nedělá chytrým. Za upřímnost se dá schovat. Odvezdanost má své hranice a mírumilovnost nedokáže vždy potlačit všechny problémy.

Veronika Rothová stvořila svět s pevně danými pravdly, která v druhém okamžiku podkopává a ukazuje, že nic není tak jednoznačné, jak by se mohlo znát. Svoji hrdinku staví do situací, kde Beatrice musí objevit svoji hluboko ukrytou sílu a odvahu, a zároveň poznat své slabiny. Často se nechová nijak hrdinsky, dělá i špatná roznodutí a tím se stává velice lidskou, takže když se trpí, umírá strahy nebo se dostane do ohrožení života, čtenář s ní musí všechno prožívat - stejně jako pociťovat dávku romantiky, která neodvádí od příběhu, ale zároveň je hezkým zpestřením.

Zvedne hlavu, prsty mi pročísne vlasy a zastrčí mi je za ucho. Chvíli na sebe mlčky zíráme. Roztržitě si pohrává s pramenem mých vlasů.
"Dostalas mě z toho," promluví konečně.
"No...," v hrdle mám sucho. Pokaždé, když se mě dotkne, mnou projede elektrický impuls. Snažím se to nevnímat. "Nebyly to moje hrůzy, to je pak snadné být hrdina."

Příběh je podobně, jako předchozí dystopická verze budoucnosti v sérii Hunger games, velice strohý a rychle ubíhá, a i když může často čtenář myslet dopředu a odhadovat budoucí vývoj, autokra ho dokáže v druhou chvíli dokonale zmást, takže osud Beatrice, jejích přátel, nepřátel i rodiny dostává na jinou úroveň, než by kdo mohl na začátku předpokládat - přesto se nestkáváme se zmatky či nelogičnostmi, které by mohly celý dojem pokazit. Ucelenost a styl vyprávění sympatickou ich-formou nedokonalé dívky jsou největšími klady celé knihy, kterou doopravdy stojí za to si přečíst - uvážíme-li, že tohle je autorčina prvotina, nemůžu se už dočkat, co dokáže dál...

Divergence je první díl stejnojmenné trilogie a já můžu jen doufat, že i další díly budou ve stejném duchu a dynamičnosti, kdy se autorka nebojí bolesti, fyzického i psychického utrpení nebo náhlé smrti, a ponechají si svůj náboj a origianlitu, než aby se snažily být něčím víc. Samotný první díl není rozjezdem série, nýbrž plnohodnotným samostatným příběhem, takže se nemusíte bát začít číst, i když druhý díl vyšel teprve v Americe - a uvážíme-li, že je to autorčina prvotina, nemůže se už dočkat, co nám Rothová ukáže příště.


JEDNA VOLBA
rozhodne o tvých přátelích
JEDNA VOLBA
určí tvou víru
JEDNA VOLBA
předurčí tvou oddanost navždy
JEDNA VOLBA TĚ ZMĚNÍ!

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Nechala jsem se zvyklat kladnými názory z každé strany a jsem za to jen ráda.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
sama sebou
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
porozumět
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Hlavní postava je symaptická, většinou to bývá spíš u vedlejších, ale musím říct, že Beatrice jen těžko dává někomu jinému prostor :D není dokonalá, někdy se chová rozčilujícím způsobem, jindy ji člověk musí obdivovat, ale umí být sama sebou.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Celé to pojetí frakcí je určitě zajímavé - vyšvihnout v každé frakci jeden základní důvod, proč vznikají nepokoje a pak vlastně zjistit, že za to stejně vždycky můžou lidé, kteří se nikdy nezmění. Má to krásnou myšlenku, která je dobře rozvinutá. Protože lidé nejsou ovce... a to úplně stačí.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Já ani nevím, v překladu bylo pár chyb a zdál se mi chvílemi trochu kostrbatý, ale to můžu autorce jen těžko vytýkat.
Jen je fakt, že nechápu, proč musí být hlavní hrdince šesnáct na prahu dospělosti? Když se takhle rozhoduje, tak už by těch osmnáct přeci nebyl takový rozdíl - a Caleb nejspíš bude adoptovaný, když je jen o pár měsíců starší než Tris, jinak si to vysvětlit neumím :).
Důsledek toho, proč vlastně došlo k frakcím a větší ty politické důvody, proč, co a jak asi hledat raději nebudu. Možná to autorka vysvětlí, možná ne - to by nakonec asi mohlo být jen ku jejímu prospěchu.
Mé hodnocení: 8/10

obrázky: coopoo, estbookihavenotread.wordpress.com

 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Polgara Polgara | Web | 1. června 2012 v 14:02 | Reagovat

Těším se na to čím dál víc, obzvlášť po tvé recenzi. Koukám, že ses s recenzemi v poslední době rozjela, jen tak dál. :-)

2 Surynka Surynka | Web | 1. června 2012 v 14:34 | Reagovat

Tak další velice zajímavě vypadající knížka... kruci, já už si vážně musím najít čas :-) Knížka vypadá zajímavě a tvoje recenze můj zájem akorát zvyšuje :D

3 nel-ly nel-ly | Web | 1. června 2012 v 15:23 | Reagovat

[1]: jen pokud budou někoho zajímat a to se dozvím jak? no Polgara ví :P
teď potřebuju dočíst sbírku povídek z Fragmentu, celkem změna, za poslední měsíce jsem četla jen fantasy nebo scifi

[2]: já vlezla včera na facebook a tam o ni všichni mluvili a mluvili, tak jsem jí musela hned mít, že jo :D jenže čas taky nemám, to je ten problém

4 Surynka Surynka | Web | 1. června 2012 v 16:43 | Reagovat

[3]: tak tenhle způsob a televize jsou snad jediný dvě varianty,  jak se dozvíš o dobrý knížce... jsou filmy, který se povedly a když jsem se dozvěděla, že byla knižní předloha, většinou jsem  jimusela hend mít :-) ono je hodně dobrých knížek, jenže to by nesmělo být jen 24 hodin v jednom dni, ale minimálně dvojnásobek, že :D

5 Chloe Chloe | Web | 3. června 2012 v 9:45 | Reagovat

No, abych řekla pravdu, tuhle knihu si nejpsíš nepřečtu ani po přečtení tvé kladné recenze. Nevím, možná...moc mi to připomíná Hunger Games. A ty chyby, které jsi uvedla pron mě možná mají taky velký význam. Asi jsem šťoura a musím se pořád ptát proč, nelogičnost s tím stářím bratra a kostrbatost...to mi vadí. Kniha by tohle asi mít neměla. Každopádně uvidím, třeba mi jednoho dne padne do ruky :-)

6 Emily Emily | 3. června 2012 v 10:38 | Reagovat

Dočteno, čtení počato kvůli tomuto článku.. dík, bylo to fajn!

7 nel-ly nel-ly | Web | 3. června 2012 v 20:42 | Reagovat

[4]: tak to já vůbec, mě to pak prostě nebaví... proto čtu Hru o trůny tak pomalu - je to sice skvělá knížka, ale už nepospíchám, když vim, jak to bude, a proto jako snad jediná nekoukám na druhou serii, protože nejdřív to chci číst, že jo

[5]: myslím, že to stáří je protože se lidi teď snaží všechny podobné knihy situovat pro mladé čtenáře... asi si teenager nepřečte knížku, když neni o jinym teenagerovi, nechápu
ale to, že to připomíná HG je opravdu je díky tomu, že ty byly první a hlavní hrdika mladá holka, dystopická amerika, ich-forma, ale jinak se to nijak zvlášť nepodobá
vždycky člověk bude porovnávat s tím známějším, co vyšlo dřív
toho bratra... hm, se na to musim kouknout znova, protože ať uvažuju, jak uvažuju, tak když nejsou dvojčata, tak přece musí být starší minimálně o rok sakra! :D

[6]: ;-) vidiš to, aspoň k něčemu to píšu :D

8 Ells Ells | Web | 4. června 2012 v 14:37 | Reagovat

U nás v knihovně žádné dobré knihy nenajdeš, takže ten internet a kupování knih je jediná možnost. Táta je obráběč kovů, takž žádný velký plat dohromady nemáme a jsme čtyři. Mamka je doma s bráchou, ale umí dobře hospodařit s penězi. Já to ochuzuji na oblečení - žádné značkové u mě nenajdeš. Malovátka u nás taky nenajdeš... :D A navíc většinu knih stejně kupuju po bazarech anebo za peníze k narozeninám, svátku, pouti (já se stejně na kolotočích nevozím) a dalším příležitostem. :-) Jujda, už zase moc žvaním. Nezlobíš se, že ne? :-D

9 nel-ly nel-ly | Web | 4. června 2012 v 15:02 | Reagovat

[8]: tak to já si nekupovala na sebe nic novýho už... eh, ale furt to drží a alespoň můžu házet všechny věci do pračky najednou a nebát se :)
já utržila za pozdní narozeninový dárek teď Divergence a před týdnem Smečku, takže zase pár měsíců nic, nakonec musim něco bohužel jíst O_O

10 Ells Ells | Web | 4. června 2012 v 16:02 | Reagovat

[9]: :D Život bez jídla by byl mnohem jednodušší. Alespoň bych něco zhubla. :-D A přesně, já si taky nic na sebe nekoupila už hezkých pár měsíců. Teď jsem ovšem vyrostla z bundy, takže bvudu muset koupit novou. :-D

11 Alithea Alithea | Web | 4. června 2012 v 19:33 | Reagovat

Hunger games jsem nečetla, takže nemůžu posoudit tu podobnost, kterou to na první pohled vzbuzuje. Jednou se k tomu dočtu a pak to objektivně zhodnotím. :) Ale podle toho, co jsem o Hrách slyšela, se to doopravdy příliš nepodobá. Přesně jak říkáš.
Já osobně si myslím, že všechny ty otázky - ohledně frakcí, Trisiny rodiny a podobně - jednou budou zodpovězeny. Možná až hodně pozdě. Nevím. Ale když se ten příběh stal celosvětovým fenoménem, kterému dokonce i k filmu chybí už jen malý krůček, myslím, že tam takové okaté chyby nebudou. :) No, uvidíme.
Jinak s tebou ve všem souhlasím. Tris je jedna z mála hlavních hrdinek, kterou jsem si vážně oblíbila. Vždycky mám ráda ty "lidi okolo". U Divergence to bylo jiné.
Už aby byl u nás druhý díl. V originále má myslím 525 stránek a podle recenzí je ještě lepší než ten první. Tak uvidíme.

12 nel-ly nel-ly | Web | 4. června 2012 v 19:44 | Reagovat

[11]: ono v dnešní době je těch bestsellerů a fenoménů tolik, že už bych tomu, že něco bude vysvětleno, moc nevěřila... je to čtivé, má to nápad, je to něco po čem čtenáři lační, aby si mohli přečíst něco na motivy toho co už znají... že ta kvalita těch dnešních "fenoménů" je podibná
mně se kniha líbila, nelituju, že jsem si ji koupila a určitě ji ještě vezmu do ruky, ale jako fenomén nebo něco, co by mi mělo v paměti utkvít v paměti dýl si představuju něco jiného - už jen pro propracovaný svět a ne jen několika denní akci v nevysvětlitelné dystopické budoucnosti :)

13 Terez :) Terez :) | 4. června 2012 v 20:54 | Reagovat

Výborná recenze! :) Strašně se mi líbí! :)  Díky Tobě se jdu hnedka zítra podívat po téhle knížce :) :-)

14 Melissa Melissa | Web | 4. června 2012 v 21:06 | Reagovat

Původně jsem si ji chtěla koupit ale váhala jsem a tak jsem si místo toho koupila Tygrovo prokeltí a u této knihy posečkám jestli se neslituje knihovna. Jako kniha mě hodně láká ale nevím musím si ji nejdříve přečíst.

15 nel-ly nel-ly | Web | 4. června 2012 v 21:23 | Reagovat

[13]: tak doufám, že se bude líbit :)

[14]: já si normálně nekupuju nic, co neznám - většinou buď autory, které čtu nebo přesně něco, co jsem už četla a vím, že budu číst znova... tady jsem udělala po dlouhé době výjimku a jsem za to ráda, i když ty nevyšlý další díly jsou rozčilující :D

16 Emily Emily | Web | 4. června 2012 v 21:52 | Reagovat

[7]: jj rozhodně mi dodáváš dobré tipy těmito články! dík :-D

17 Kisee Kisee | 5. června 2012 v 0:13 | Reagovat

luxusne rozebrane:-). Jen hezky pokracuj v psani recenzi, budu jejich ctenarem:-)

18 Fiera Fiera | Web | 7. června 2012 v 13:57 | Reagovat

Jak na konci píšeš o tom Calebovi, tak já to pochopila tak, že je o méně než rok starší tedy o 9-necelých 12 měsíců. A to "rozhodovaní" je jednou za rok a týká se jen těch, kterým už je 16. A ne těch, kterým bude v tom roce 16. Ale to jen můj pocit.
Jinak pěkná recenze.

19 nel-ly nel-ly | Web | 7. června 2012 v 16:23 | Reagovat

[18]: já právě nevím, když spolu chodili do stejného ročníku ve škole a jsou bratr a sestra.... musí je dělit minimálně rok, ale to je spíš taková okrajová věc...
díky :)

20 Angie Angie | Web | 6. července 2012 v 21:09 | Reagovat

Oh, ano, na tu se chystám! Článek jsem nečetla, nechci vědět nic dopředu, každopádně jsem zvědavá. Akorát teď jaksi není moc čas...

21 Maťa Maťa | E-mail | Web | 31. března 2013 v 12:58 | Reagovat

Wow, jaká dlhá recenzia! Ja by som takú napísať nevedela :D
Túto knihu milujem, je fakt skvelá :-)

22 hope hope | 23. února 2015 v 10:01 | Reagovat

HUNGER GAMES JE LEPSI ALE DIVERGENCE TAKY NENI SPATNY ;-)

23 €£17@ €£17@ | 26. dubna 2015 v 15:08 | Reagovat

Ak sa nad Divergenciou riadne zamyslíš, zistíš, že je to blbosť.

NAPRÍKLAD:
-Tris vraví, že N E D O K Á Ž E byť obetavá, ale vyjde jej sebazaprenie.
-V testoch predpokladov je veľa protikladov - napr. Tobias si vybral mäso, skočil na psa, aby zachránil dievča - vyšlo Sebazaprenie. Ako sa potom dostaneš do Harmónie? A ako do Informovanosti?
-Je tam veľa blbostí, ktoré som zistila, ale nechce sa mi ich vypisovať. Stačí sa len zamyslieť a objavíš kopec chýb.

Preto nemám Divergenciu rada. Pre chyby a nelogické, umelé postavy. HRY O ŽIVOT, to je fajn dystópia. Alebo JA, ROBOT :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA