Pokrevní pouta

29. května 2012 v 13:00 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)
Originální název: Bloodlines
Autor: Richelle Mead
Série: Krevní pouta #1

V dnešní době jsou knihkupectví zaplavena desítkami fantasy románů pro mladé, kdy do popředí vystupují různé nadpřirozené postavy a z velké části především upíři (vampýři, pokud chcete). Napíše-li dnes, nejčastěji americká autorka, někdo knihu o upírech, která obsahuje znaky - dívky, s níž se může čtenářka ztotožnit, tajemného sexy idola (idoly, milostné rojúhelníky a více úhelníky jsou velmi ceněné) a jakési variace na střední školu - tak má zajištěno, že na obláce bude napsáno, že jde o "bestseller", jenže jak už víme, jen několik málo knih si zaslouží to, aby se dostaly do podvědomí čtenářů, kteří upíry nejsou přímo posedlí. Jednou z těchto knih byla i Vampýrská akademie, jejíž spin-off Pokrevní pouta představují.


Sydney je alchymistka. Jejím životním posláním je chránit lidský svět před nepřirozenou existencí vampýrů, což znamená, že musí nechtěně spolupracovat s moroji, aby jejich svět mohl zůstat odříznut. Jako budoucí alchymistka nikdy nezažila normální dětství - nemohla chodit do obyčejné školy, mít přátele, žít život stejný jako ostatní, a tak v podstatě neví, jak to ve světě chodí. Jistě, umí mluvit pěti jezyky a zná věci, o kterých by se jejím vrstevníkům mohlo jen zdát a během života se naučila spoléhat na logiku a rychlý úsudek - nejlepší rádce alchymisty.

To vše však Sydney neuchránlo od jejího osudu. Ostatní alchymisté jí nevěří, protože pomohla uprchlici, dhampýrce Rose Hathewayové, očistit své jméno. Alchymisté, kteří věří, že vampýři a jim podobné bytosti jsou stvoření zla, odsuzují Sydney za zradu a dokonce o ní mluví, jako o "milovnici" upírů. Opak je však pravdou. Přestože Sydney během své cesty s Rose poznala, že se vždy musí dívat i pod povrch a lidé jsou si s moroji a o to víc jejich ochránici dhampýry velice podobní, stále se jich bojí - jejich existence je nepřirozená, na živu je udržuje pití lidské krve, což už je samo o sobě nechutné, a ovládají magii, která Sydney k smrti děsí. Proto ve chvíli, kdy se má stát ochránkyní morojské princezny, jíž někdo usiluje o život, musí ... lidově řečeno... zatnout zuby. Protože v ohrožení je nejen její alchymistická pověst, ale s také její život.

* ZAČNI VAMPÝRSKOU AKADEMIÍ *

Vampýrská akademie vyprávějící o osudech dhampýrky Rose a princezny Vasilisy Dragomirové byla nabita napětím a akcí, kterou si čtenáři rychle oblíbili. Knihy napínavé k prasknutí, děj rychle ubíhal bez větších kliček a s postavami jste se mohli s klidem sžít - to jsou ostatně největší esa, která Richelle Mead drží v rukávech. I Pokrevní pouta, která přímo navazují na konec Vampýrské akademie, jsou velice čitvá, postavy jsou velice sympatické, ale oproti první sérii je děj rozehrán v nenápadném jemném tempu... ostatně stejně tak, jako se klidná, přemýšlivá a zásadová Sydney liší od své předchůdkyně vášnivé Rose.

Není to špatné, to vůbec ne. Sydney je jiná, ale přesto zajímavá svým vlastním způsobem, takže často může působit i mnohem sympatičtěji než Rose, která si v knize zahraje malou roličku. Stejně tak se do nové série přesouvají předchozí vedlejší postavy, jejichž osud nebyl dokonale zakončený a Meadová si tak udělala chytrou kličku, aby mohla opět napínat své čtenáře.

Znovu se setkáváme s Jill, mladší sestrou nyní už královny Lissy, jíž někdo usiluje o život. Jill je v podstatě obyčejná patnáctiletá dívka, která však byla po hlavě vhozena do královských intrik, a tak musí být ukryta na lidské škole v Palm Springs, kde to pro ni nebude vůbec jednoduché. Jako její ochránce se k ní přidává dhampýr Eddie, jež byl v minulé sérii souzen za zabití morojského vraha - a zabití moroje je pro dhampýra veta, ať už jsou okolnosti jakékoliv. A samozřejmě je tu také Adrian Ivaškov. Jedna z nejoblíbenějších postav VA se znovu vrací na scénu, což zaručuje dostatek humorných rozhovorů a scének. Jenže i kolem Adrianovy přítomnosti jsou zapletena mnohá tajemství a Sydney, jež nemůže odolat, se snaží za každou cenu přijít na to, co se kolem ní děje... Což znamená, že se musí smířit se společností nepoučitelného pařmena a flákače, o kterém však brzy zjišťuje, že je víc, než na co si hraje.

Jak Richelle Mead dokazuje své klady, nevyhne se bohužel ani podobným problémům, které jsou v Pokrevních poutech ještě zjevnější než v předchozí sérii. Tentokrát, díky tomu, že čtenáři již dopředu vědí, jak morojský svět funguje, děj mnohem předvídatelnější, než jak to bylo ve VA, a hlavně "záporácké" postavy si ponechávají stejnou chabou charakteristiku, jako to bylo i ve VA. Díky podobným profilům a předvídatelnosti děje, má čtenář pocit, že dopředu ví, jak to všechno dopadne a kdo, co udělal - naštěstí však až do poslední chvíle nezná motivy, takže čtení celé knihy není úplně zbytečné.

Už u VA jsem měla pocit, že autorka zbytečně prodlužuje děj a myslím, že poslední tři knihy série by se daly vklidu splácnout dohromady, čímž by se dalo vykřesat mnohem víc napětí a děje, takže jen doufám, že tady - kdy je děj ještě o něco pomalejší a zápletka tentokrát nijak zvlášt zajímavá, autorka v dalším díle přijde s něčím doopravdy bombastickým. Protože knihy od Richelle Mead mám velice ráda.

P. S. A nakonec neodolám, abych si nepostěžovala na obláku. Nevím, jak jste na tom vy, ale mě osobně by od čtení v knihkupectví spíš odstrašila, než naopak.


1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Četla jsem celou VA a jen nerada jsem se s ní loučila.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
plná tajemství
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
pochopit
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Jill jako morojka v lidském světě vyniká - ale jak už to bývá, lidí (a hlavně ti maldí) nemají rádi odlišnost. Už proto, že JIll je bojácná, nepříliš mluvná a navenek působí nezajímavým ustrašeným dojmem. S někým takovým se ztotožní snad každý, který se někdy v něčem lišil, už jen proto, že Jill je uvnitř bojovná a chytrá, jen to neumí vždy dát najevo.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Sydneyino vypravování je doopravdy zajímavé. Dostáváme se hloub do pochopení tohoto světa očima někoho, kdo se sám bojí a zároveň je fascinován. Také alechymisté jsou více než zajímaví a Sydney uvažuje logicky a chytře, do ničeho se nežene a přesto neztrácí na dynamice.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Myslím, že největší odlišností VA od jiných podobných upířin, byla ta akce. Dhampýrka obětující za morojku - bojovná dívka, která si všechno, co chtěla, musela zasloužit, prala se sama za sebe... a měla ojedinělý smysl pro humor, který provedl čtenáře šesti knihami bez mrknutí oka. YA nakonec jsou o tom rychlém čtení, kdy se autor omezuje na jen málo popisů, jako spíš na akci - a ve VA byla ta akce pořádná. Tady mi trochu chyběla a díky tomu bylo víc poznat, že Meadová není nejkvalitnější autokra detektivek - protože příběh byl průhledný až moc - a nedočkáte se ani mnoha té romantiky, která by zakryla nedostatky.
Mé hodnocení: 6/10

1. Pokrevní pouta
2. Zlatá lilie
...


obrázky: google.com
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Misha Misha | 30. května 2012 v 1:51 | Reagovat

Jo, pekny......:-D :-P

2 nel-ly nel-ly | Web | 30. května 2012 v 2:47 | Reagovat

[1]: <3 děkuju, hned můžu jít s kliděm spát :D

3 Misha Misha | 30. května 2012 v 3:30 | Reagovat

To jsem rada, ze jsem ulehcila tve mysli :-P

4 P. D. P. D. | Web | 30. května 2012 v 12:45 | Reagovat

mě všeobecně  obálky děsí, protože když si to případně pořídím, stydím se to vytáhnout na veřejnosti, takže to pak řeším balicím papírem. nedávno jsem potkala paní, co to zase balí do letáků hybermarketů. ono s těma polonahýma osobama všech pohlaví, obličejema a rádoby gothic obálkama to prostě ani jinak nejde.  ale je to škoda, protože to fantasy (a nejen ji) zbytečně ubíjí a znevažuje, řekla bych...

5 nel-ly nel-ly | Web | 30. května 2012 v 12:48 | Reagovat

[4]: to jsem si říkala u Bratrstva černé dýky... na obálskách stažený fotky nahejch chlapů a ještě upravený tak, že... je to děs
třeba když jsem četla GOodkinda, který byl předtím jen v paperbacích, tak na jedný obálce byla pomalu nahá holka přivázaná v okovech a přitom s knihou to nemělo absolutně nic společeného...

6 Surynka Surynka | Web | 30. května 2012 v 17:10 | Reagovat

Kniha vypadá fakt zajímavě a jak jsem psala u Charlotte, prostě lituju toho, že momentálně nemám tolik  času. A už se vidím, jak si na papír zapíšu všechny názvy knih a před prázdninami rozložím ten kilometrový seznam titulů :-) No nic, i tuhke knihu si zapisuju na seznam a snad se během prázdnin dostanu alespoň k některé :-) A obálka? Působí na mě jako obal nějaké laciné knížky z červené knihovny a neznat děj, rozhodně ji obcházím obloukem :-D

7 nel-ly nel-ly | Web | 30. května 2012 v 17:42 | Reagovat

[6]: já vůbec nesnášim tyhle vyfocený a vyphotoshopovaný obálky - přesně, laciný harlekýnky v drogeriích, atd.
tedy, ne že by tohle nebylo víc, než červená knihovna alá fantasy :-D ale to je fuk
podobné věci jsou výborné na odreagování, do tramvaje, nebo když nemůžeš usnout... teď toho mám taky hodně, takže jediné, co s tíhám číst je tohle, člověk u toho nemusí myslet a knihu přečete ani ne za šest hodin :)

8 Chloe Chloe | Web | 30. května 2012 v 18:10 | Reagovat

S tímhle plně souhlasím. Podle mého názoru je to stoprocentně nejlepší upíří kniha (Braham Stoker se nepočítá), co jsem četla. Postavu Rose teda moc ráda nemám (jako většinou všechny tyhle hlavní hrdinky) a právě proto jsem si tolik oblíbila Sydney, protože ona je taková... Žádný Rambo v sukni, kterého milují stovky kluků... :D Těším se na Zlatou Lilii :-)

9 nel-ly nel-ly | Web | 30. května 2012 v 18:13 | Reagovat

[8]: mě přišla skvělá ROseina ich-forma v tom, že nikdy s ničím nezdržovala, i když je fakt, že do ní ani do Lissy se moc vcítit nedalo... u Sydney to jde a i Jill je sympatická, jenže jestli příště nebude nějaká pořádná zápletka, tak nemyslím, že budu v sérii pokračovat, což by byla škoda...
Co se upířin týče, tak já četla tohle, Školu noci, kus Stmívání a pravýho Drakulu - jenže ten se s YA srovnávat nedá

10 Polgara Polgara | Web | 30. května 2012 v 18:23 | Reagovat

Od této autorky jsem četla jako prvné Vampýrskou akademii, pak Sukubu (zatím tři díly) a tohle se ke mně ještě nedostalo. Ale po přečtení tvojí recenze si to přečtu. :-)

11 nel-ly nel-ly | Web | 30. května 2012 v 19:36 | Reagovat

[10]: já chci kouknout na Sukubu! mám ji v knihovně rezervovanou už asi dva měsíce a furt nic, přitom jsem prý první na řadě, tak co s ní ten dotyčenej, kdo jí má pujčenou, furt dělá?!

12 Kallia Kallia | Web | 31. května 2012 v 14:10 | Reagovat

Sakra, to zní hodně dobře!!! :) asi brzo udělám vítr v peněžence a pak se budu vztekat, že nemám kam ty knížky dávat... :D

13 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 31. května 2012 v 19:31 | Reagovat

Mně se teda obálka líbí :) Hlavně písmo. A knížka mi taky připadá skvělá. Dokonce mám pocit, že tuhle sérii budu mít ještě radši než VA, protože Sydney je mi tak nějak bližší. Ať už povahově nebo svým rozhledem a přístupem ke škole :D

14 nel-ly nel-ly | Web | 31. května 2012 v 21:02 | Reagovat

[12]: ale doporučuju nejdřív VA, byla by to škoda přijít o celé rozuzlení ;-)

[13]: já nevím, mě to přijde strašně laciný, styděla bych se s tím jít ven, krom toho na začátku každé kapitoly ty růže všude?
myslím, že Sydney může být sympatičtější no, jenže s Rose to mělo takové grády, že člověk nestihl moc přemýšlet o tom, jak je vlastně zápletka jednoduchá - a taky mě celkem mrzelo to "rozuzlení", protože profil padoucha je navlas stejný jako byl u VA a celé mi to přišlo takové... no, asi jsem prostě čekala víc
co se týče upířin, tak zatím žádná mi k srdci nepřirostla...

15 cassiopea-black cassiopea-black | 1. června 2012 v 21:44 | Reagovat

o knížce jsem slyšela a jelikož jsem VA četla, přečtu si i tuhle :) jen teda už je to dýl a mam trochu problém si upamatovat na detaily předchozích dílů... a co se obálky týče, neni špatná, ale pravda je, že ty předchozí byly lepší...

16 nel-ly nel-ly | Web | 3. června 2012 v 20:50 | Reagovat

[15]: ony ty detaily ani znát nemusíš... já to četla minulej rok a celkem jsem to prolítla, takže se mi toho hodně taky smíchalo dohromady, ale ona tit o všechno zase poví ;-)
já nevím, mně se to prostě nelíbí :D a uvnitř jsou všude růže a vůbec... ne ne ne

17 Alice Cullen-Hale Alice Cullen-Hale | Web | 7. června 2012 v 21:10 | Reagovat

Ha, já ještě nemám přečtený poslední díl akademie :D Jsem pozadu. Souhlasím s tebou, že poslední knihy by se dali o něco zkrátit, protože Mead mi tak začala připomínat madam Meyerovou a její deseti stránkové rozebíraní pocitů, pět stran zleva, pět stran zprava a stejně to bylo pořád stejné. Na druhou stranu se mi do čtení pout nechce moct pouštět zase to bude mít x dílů a já už na tohle rozcourávání začínám být alergická, člověk si chce něco přečíst, ale ono to má bůh ví kolik pokračování atd.
Ale ten Adrian a to je velké lákadlo, na něm ujíždim :D

18 Regrette(dřív Rejja) Regrette(dřív Rejja) | 12. ledna 2013 v 13:26 | Reagovat

Mě se Pokrevní pouta líbí víc než Vampýrská akademie, hlavně kvůli hlavní hrdince - Rose mě neskonale štvala. :D A všem těm postavám okolo - když mám Adriana přirovnat k Dimitrijovi a Jill k Lisse, musím přiznat, že ti dva první jsou lepší. Jedině snad Eddie mi moc nepřirostl k srdci, ale to nevadí, když tam byl ze všech "hlavních" nejmíň.
Co se děje týče, pravda je, že to odsípalo trochu pomaleji než u první série, ale zase tam byly vtipnější situace a mě osobně mnohem bližší přístup k problémům, než jaký měla Rose, takže tady bych hodnotila stejně jako u první série.
K záporákům můžu říct, že u toho prvního s tetováním - nechci spoilerovat - mi to bylo taky jasné. Ale u toho druhého jsem tápala, to mi docela vyrazilo dech. :D
Osobně se už těším, až si přečtu Zlatou Lilii :-)

19 kalistoo kalistoo | E-mail | 22. prosince 2014 v 17:43 | Reagovat

ahoj nemáte prosím někdo ebook na pokrevní pouta 5??? prosím pošlete mi ho na email: NikiElekova@seznam.cz dííky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA