Originalita ano, ale nepřehánět

12. května 2012 v 10:00 | Nel-ly |  Na téma
Jde to se mnou s kopce, když už ani pořádnej článek nenapíšu, ale já to asi nijak neupravim, i když mi přijde, že jsem řekla, co chtěla, tak to nějak nechce dávat smysl. Co nadělám :D blog i já si tu slastně hnijeme

Aktuálním tématem dnešní doby (a nejen té) je originalita. Jenže, co to vlastně je?
Lidé si často stěžují, že filmy, seriály, knihy, povídky i umělecká díla ztratila na své originalitě a kolují i řeči, že v dnešní době se už být originální v podstatě nedá. Všechno už bylo přeci řečeno, natočeno, napsáno, namalováno, vysocháno i nošeno… nebo ne?


Slovo "originál" je opakem pro slovo padělek a jeho dalším významem je původní zdroj (díky teto Wiki), ale teď mi řekněte, co se dá považovat za "původní"?

Kdysi dávno existoval muž jménem William Shakespeare a ten napsal hned několik nejslavnějších příběhů, které se uchovaly do dnešní doby (nebudeme spekulovat, jestli žil nebo nežil a budeme věřit), a tak z nich spisovatelé i filmaři mohou těžit do dnes… je tedy originální nápad dvou milenců ze znepřátelených rodin, zemí ve válce, živočišných druhů, atd. kteří pro svou lásku obětují všechno i své životy? Může být originální zápletka, kdy se dívka převlékne za chlapce a díky tomu si získá důvěru své budoucí životní lásky? A takhle bych mohla pokračovat donekonečna… A to vynechávám fakt, že před více než dvěma tisíci lety tu byli spisovatelé antiky, kteří ty samé náměty napsali jen s úpravami již dávno předtím. Pokud budeme uvažovat takhle, tak můžeme rovnou říct, že psát cokoliv jiného nemá cenu, protože tu už všechno bylo a nic jiného být nemůže. Jenže to říct samozřejmě nemůžeme, a tak přichází otázka - co je originální, co je inspirované a co je jasná kopie.

Byla tu kauza o Harrym Potterovi a o tom, jak moc se Rowlingová nechala inspirovat a naopak, jak moc kopírovala. Je tu ta podobnost, to je jisté, jenže tu najdeme u dalších tisíců jiných příběhů. Základní myšlenka snad není originální, ale její pojetí bylo tak originální a především tak nápadité, že uchvátilo svět mnohem lépe, než verze… které snad mohly sloužit jako inspirace, ale dodnes je zná jen zlomek těch, co znají Pottera.

A pak je tu samozřejmě otázka originality u dnes velice oblíbených knih ze žánru Young Adult Fantasy a jejich častou podobností s jejich "v podstatě zakladatelem" Stmíváním. To máme obyčejnou holku, milostnej trojúhelník, sexy elegantního hodnýho upíra se sklony k sebenenávisti a vášnivýho svalnatýho vlkodlaka. Tenhle popis se hodí na… a teď můžeme začít jmenovat. Přes seriály - mimochodem, teď jsem koukala na True Blood a nemohla jsem si nevšimnout výrazných až vtipných podobností s The Vampire Diaries, který jsem si teď taky pouštěla (a nutně potřebuju zas jiný seriál) - a filmy, po knihy a další knihy a další knihy. Faktem zůstává, že milostný trojúhelník a hloupá veskrze obyčejná holka, do které se můžou čtenářky vcítit, vždy zůstane aktuální a určitě ne originální… přesto z některých knih jsme nadšení a říkáme, jak jsou originální, zatímco u jiných, že jsou jen vykrádačky a kopie.

Co je tedy přesně ta originalita? A na druhou stranu, co si máme počít, když je něco DOOPRAVDY originální?

Například jsem koukala na japonský animovaný film, jehož dějová linka mi unikala tak dlouho, až mi utekla úplně nejspíš někam na druhou stranu světa, kam patří. Jako divák Hollywoodské filmové produkce jsem zvyklá na svoji základní stavbu příběhu, takže ta japonská mě dokonale zmátla. Není pochyb, že to bylo velice originální, jenže já to neocenila, protože jsem to nepochopila.

Čtenář i divák už v dnešní době očekává a i si cení, když může předvídat (jasně, nemůže vědět všechno, ale spisovatel mu dává znát, že je chytřejší, než postavy), a tak když se stane něco podobného, jako se stalo mně, je zmaten a překvapivě neuspokojen, přestože se autor může ohánět tím, jak strašně originální byl jeho nápad i pojetí.

Originální nápad tedy ano, ale v jeho praktickém pojetí a zpracování musí být čirá originalita usměrněna tak, aby čtenář či divák dostal to, co očekává. Proto většina filmů a knih, které znáte, má svoji základní nitku příběhu, kterou by dokázal sestavit každý nijak-zvlášť-kvalitní povídkář, ovšem pak už je to jen o tom zajímavém pojetí a nápadu, který dodá tu šťávu, která zajistí popularitu a čtivost.

Originalita tedy ano, ale s omezenou působností. Stejně tak inspirace (podívejte, kam to dotáhl Paolini s Eragonem a to, to začalo inspirací v Tolkienovském světě, Star Wars a jiných, která mu byla vyčítána - a minulý týden se na čmáranici v knize stála fronta přes půlku Václaváku půl dne) je a bude, ale znovu umírněná, aby to pak nedopadalo tak, že otevřeme knihu a říkáme si, že už to přece všechno známe a četli jsme to, i když kniha vyšla úplně nově.

A pokud vám článek nedává smysl, nesmutněte. Mám ultra-originální myšlenkové pochody ;-)
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 J. J. | Web | 12. května 2012 v 10:15 | Reagovat

no já tleskám, vážně :) přidám si tě mezi oblíbené blogy, nevadí? :))

2 monster-operetta-high monster-operetta-high | Web | 12. května 2012 v 10:26 | Reagovat

Trochu delší článek... :-D

3 swag-justin-bieber swag-justin-bieber | Web | 12. května 2012 v 10:30 | Reagovat

hezký šlánek:)

4 nel-ly nel-ly | Web | 12. května 2012 v 11:20 | Reagovat

[1]: no, samozřejmě, že ne :) děkuju

[2]: umim i delší ;-)

[3]: díky

5 Emily Emily | Web | 12. května 2012 v 11:32 | Reagovat

Člověk se snaží a snaží... já třeba ty drabble vymýšlím doufám originálně... ale např. jsem napsala povídku a někdo mě tam sprdnul, že jsem jí naprosto celou opsala... přečetla jsem si odkaz a ty vado... jako hlavní myšlenka stejná... každopádně to bylo ještě v době, kdy jsem ff jen psala ale nečetla.. takže nemožné aby mi něco ten nápad podsunulo... inu :-D to je teda další problém.. ale když se to dobře čte ať je to klidně inspirované..

6 nel-ly nel-ly | Web | 12. května 2012 v 12:55 | Reagovat

[5]: jo, ae to se mi taky stalo... lidi už i mívaj podobný nápady
já v tý době nečetla žádnou podobnou povídku, vůbec slash ani z doby HP, protože jsem četla ze začátku furt samý mařeny se siriusem a ejhle, mysliim si, jak jsem chytrá a originální, a pak mi někdo řekne, že je to klasický schéma tohohle páru a ejhle, najdu hned dvě povídky - ne stejný, ale hodně podobný
to je ta originalita... protože kdybych zas napsala něco úplně originální, co tu vážně ještě nebylo, tak zaprvé: bych toho asi nebyla schopná, ale především by to podle mě nedávalo smysl, protože ve všem, co jsem kdy četla bylo základní schéma takový, na jaký jsme zvyklý
a souhlas, klidně budu číst furt to samý, když se to bude číst dobře

7 Vendy Vendy | Web | 12. května 2012 v 13:04 | Reagovat

To je pravda, milá Nelly. Dnes úplně originální není asi nikdo, neboť, jak má Pavel Kreperat ve svém blogu, Vše už bylo jednou napsáno.
Ale přestože je asi sedm základních motivů (to jsem někde vyčetla, to není z mé hlavy, a ani si nejsem jista, jestli jich je sedm nebo devět), záleží na způsobu zpracování. Proto měla obrovský úspěch Rowlingová, vzala ty správné ingredience a uvařila fantastickou baštu, stravitelnou napříč generací. Ani Tolkien nebyl úplně opriginální, protože se inspiroval severskými legendami. Ale vytvořil svůj svět a mám dojem, že poprvé uvedl na svět elfy jako lid nestárnoucí, moudrý a všestranně nadaný. Navíc s lidskou podobou, výškou a jistou nadlidskou krásou. Elfové do té doby byli bráni spíše jako skřítci s křidélky.
Ani z hlediska oblečení už se nenajde moc originality - kalhoty musí mít dvě nohavice (s jednou se těžko bude chodit), trička taky musí mít určitý střih a liší se jen zpracováním a detaily. Originální může být snad nový materiál, jako jsem viděla na Lucii Bílé měnící se šaty - to byla fakt pecka.
Ani lidi nejsou zas tolik originální. Ano, můžou být vzdělanější, inteligentnější a nadanější, ale to se vyrovnává jiným úbytkem na druhou stranu - geniální lidi jsou ve faktickém životě téměř nepoužitelní, například. A trpí různými fobiemi.
Zkrátka, originalita není asi jediná. Je asi víc druhů, jako by byl nějaký pramen, který se rozleje do tisíce malých korýtek. Ten zdroj inspirace je sice jeden, ale v každém korýtku jiný.
Uf, to jsem se zacyklila.

8 nel-ly nel-ly | Web | 12. května 2012 v 13:13 | Reagovat

[7]:No, to je přesně ono, říct, že už všechno bylo napsáno - to jssme mohli klidně před desítkami, stovkami let. Ale přesto se píše dál a čte se taky dál a už je jen na člověku jak zajímavě to všechno podá, o originalitu v tom v podstatě nejde.
Věřím, že každý člověk je jedinečný originál, ale zároveň jsme všichni ovce a těch pár vyvolených, co šli doopravdy mimo dav (a ne si na to hráli jako generace teenagerů apod), tak byli většino považování za šílence a sociopaty.
Takže ve všem pro mě platí, že umírněně a hlavně jde o tu kreativitu a nápad a už je jedno, že je inspirována - z čehokoliv.

9 Polgara Polgara | Web | 12. května 2012 v 19:09 | Reagovat

Buďme upřímní slečno autorko, že dnes vytvořit originální filmové či knižní dílo je velmi těžké, protože většina již byla napsána. Pochybuji, že se najde někdo, kdo dokáže udělat podobnou revoltu ve fantasy o jakou se postaral Tolkien.
Jenže někteří to dělají tak, že se to snaží alespoň zakamuflovat, Paolini okatě opisoval (tss, si nezmínila Eddingse, Feista u kterých se taky inspiroval) a měl jednu nespornou výhodu - reklamu.
A k tomu, že člověk by měl v psaní či vytváření filmu originální natolik, aby to cílená skupina pochopila....snad jen to, že i mistr tesař se někdy utne a nic se nemá přehánět. :-)

10 Lily Lily | E-mail | 12. května 2012 v 21:04 | Reagovat

Super! :-)

11 Aelis Aelis | Web | 13. května 2012 v 16:29 | Reagovat

Sama jsem psala článek na téma týdne a musim říct, že jsem ráda, že konečně někdo napsal na tot téma něco o vytváření děl a né o módě ( i když jsem o ni sama psala :D). Cením si toho. :D
Nemám moc, co napsat, protože s tebou povětšinou souhlasím. Všechno už bylo, jde o to pojmout to tak, aby z toho vzniklo něco, co na oko nebylo. Tak bych to popsala. :)

12 P. D. P. D. | Web | 13. května 2012 v 20:22 | Reagovat

nezbývá než souhlasit

13 Pouli Pouli | Web | 14. května 2012 v 12:19 | Reagovat

Jo, taky mám ráda, když jsem chytřejší než postavy. Ale zase nesmím být o tolik, protože, když jsou hrdinové dlouho natvrdlí, začínají mě rozčilovat. :-D

[5]:[6]: Mě se stává, že dostanu nápad na nějakou povídku a než ho stihnu promyslet půjčím si knihu, která můj nápad vykradla. Dneska je opravdu těžký vymyslet něco novýho.

[7]: Někde jsem četla, že Rowlingová má narozdíl od Tolkiena takový úspěch díky svým postavám. Přeci jen ty Tolkienovi jsou všechny hrozně prázdný, prostě papírový. Kdežto v Harry Potterovi si umíš představit, co by která postava určitě neudělala nebo neřekla.

14 Ezlo Ezlo | Web | 14. května 2012 v 16:06 | Reagovat

Pokusím se shrnout, co jsem se dozvěděla - Mezi originálem a padělkem je tenká hranice, kterou je těžké rozeznat.
Tak nějak?

15 nel-ly nel-ly | Web | 14. května 2012 v 16:11 | Reagovat

[14]: a i padělek může být kvalitní, pokud obahuje stopu originality
asi tak to vidím, myslím, že absolutní originál už dnes existovat zdaleka nemůže a je to víc o originálním seskupení zajímavých nápadů

16 Ewil Ewil | Web | 14. května 2012 v 19:13 | Reagovat

Pokud se spisovatel nechá inspirovat v rozumné míře, která nerve za oči a nezvedá mi to mandle, tak mi to nevadí. Je spousta námětů, spousta příběhů, které jsou si podobné a buď se autor nechal inspirovat nebo ne a podobnost je jenom náhoda. Tak či tak nemůžeme autorům nic z toho vyčítat, pokud se samozřejmě nejedná o čisté plagiátorství. A že jsou knihy nebo filmy, které mě vážně otráví a nadzvednou, že mám chuť dotyčného uškrtit - okopírování scén, postav, jejich mluvy, drobností, detailů - a tohle všechno sesumírované v jedné knize, je už trochu moc.
O Paolinim jsem ale slyšela, že spoustu scén opsal, jenom je poupravil a vydával za vlastní výplod i myšlenku. S tímhle nesouhlasím a ten spisovatel se mi dokonale znechutil. O Rowle nevím, co si myslet, ale nemám ji zrovna v lásce, takže tady soudit nebudu. Tolkiena ale miluju, stejně tak jeho tvorbu, která je a bude vděčná - proto mě vytočí jakýkoliv "tolkienovský" náznak. Například v trilogii jedné české autorky.

17 nel-ly nel-ly | Web | 14. května 2012 v 20:33 | Reagovat

[16]: a myslím, že i vím, jaké autorky... toho já četla jen kousek, no, vyrostla jsem
s těmi "tolkienovskými" náznaky je to v háji, protože jsou v každym druhym klasickym fantasy... ale nesmí se to prostě přehánět, to je přesně ono
a ta podobnost... to je, člověk to nemusí opsat, prostě lidi už i napadaj podobné základní náměty...

18 Colleen Colleen | Web | 15. května 2012 v 18:28 | Reagovat

Shrnula jsi to moc hezky :-) I když já zrovna patřím k těm, kteří se inspirovali, je jim to neustále připomínáno a omlacováno o hlavu, takže bych se snad radši ani neměla ozývat :-D

19 cassiopea-black cassiopea-black | 20. května 2012 v 11:34 | Reagovat

s originalitou mam docela problém, vždycky když něco píšu, řikám si, že už to někdo přede mnou vymyslel a já jen kopíruju, ač neúmyslně... někdy se mi i líbí můj nápad, ale už to, že si půjčuju postavy od Rowly je neoriginální xD asi neumim tu základní nitku dobře a neotřele zaobalit... ale docela mě to štve, já přece nemůžu za to, že téměř všechno, co mě napadne, už bylo napsáno xD kdybych byla první člověk na světě, kterej by uměl psát, pak bych asi byla originální a slavná xD

20 nel-ly nel-ly | Web | 20. května 2012 v 19:12 | Reagovat

[18]: já myslím, že na inspiraci není nic špatného, když člověk dá něco ze sebe, čímž to pak není kopie... ono je to těžké se v dnešní době něčemu nepodobat

[19]: bych se klidně i vsadila, že kdybys vymyslela něco ultra originálníh, tak to nikdo nepochopí a moc slávy tím nenabereš... lidi jsou ovce, někteří možná vybočují z řady, ale očekávání jsou naprosto ovčí

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA