Nedotkneš se bratra, otce, matky své

24. května 2012 v 13:48 | Nel-ly |  Na téma
Tabu dnešní doby? Všeobecné tabu. Zakázené ovoce. Nebo prostě věc, na kterou pohlíží každý po svém?

Incest, tedy sexuální vztah mezi rodinnými příslušníky, není v dnešní době nic menšího, než deviace, jenže podívejte se na historii světa a vývoj morálky až do dnešní podoby.


Ve většině článků, které jsem na aktuální TT otevřela, se vyskytoval pojem homosexualita. Osobně nechápu proč. Incest, ať už heterosexuální nebo jiný, s ní nemá nic společného, ale je vidět, jak lidé uvažují. Dříve se homosexualita brala jako deviace - lidé se ji v různých dobách snažili vyléčit, ještě nedávno se vše drželo pod pokličkou a v určitých místech (i dnes) byli lidé s jinou, než "normální" orientaci, dokonce odsuzováni, mučeni a zabíjeni. Přitom v dobách dávno minulých to naopak bylo právě naopak a homosexuální i jiné praktiky se prováděly naprosto běžně. Dnes jsme konečně chytří a chápeme, že jak se člověk narodí, takový je a není nutné odsuzovat, zda se muži líbí muž či žena, nebo naopak... pokud však touží třeba po kozách a jiných živočišných druzích, tak pozor na to.

I incest prošel podobným vývojem. Nejdřív byl v některých - především královských a vládnoucích rodech v různých částech světa - dokonce zákonem. Pak někdo řekl, že vztahy mezi nejbližšími rodinnými příslušníky - rodiče s dětma, sourozenci,... nejsou tak úplně košér a rozhodl, že se mezi sebou mají brát jen ti, kteří jsou bratranci či sestřenice (neptejte se mě, zda přes první koleno je to špatné a přes druhé už OK). A jak se svět vyvíjel dál, morálka stoupala, svět měnil svá pravidla.

Dříve se dívky vdávaly třeba v jedenácti letech (nebo prostě ve chvíli, kdy se staly ženami - což mohlo být u některých i dříve než v devíti, chudinky). Pak se zdálo přijatelnější spíš čtrnáct let, i když v některých zemích (znovu až dodnes) mohly být zaslíbeny již při narození, a dlouhou dobu se neprovdaná dívka starší osmnácti let již považovala za starou pannu. Přestože dnes se dívka před osmnáctým rokem provdat ve většině zemí světa nesmí a do patnácti let mají děti sex dokonce zakázaný - když se podívám na děti, který má být čtrnáct let a představím si je v podsteli (nebo kdekoliv jinde), tak hranici patnácti zcela schvaluju, i když pokud je to dobrovolné, každý si stejně udělá, co chce. A to je právě ono.

Když je to dobrovolné, máme do toho co kecat?

Pokud někdo někoho znásilní, tak může být jedno, jestli šlo o rodinné příslušníky nebo cizího člověka. Je to trestný čin. Ale co když s tím obě strany souhlasí?

Myslím (a někde jsem to snad i kdysi četla), že většina lidí o svých příbuzných, s kterými vyrůstají a žijí v jednom domě (a je jedno, zda jde například po pokrevní sourozence nebo adobtované), prostě sexuálně neuvažuje. Nakonec, většina "normálních" sourozenců se na to až příliš často nenávidí a hašteří se, než aby je něco jiného napadlo. Jsou ovšem samozřejmě výjimky... nejzajímavější mi přijde ta, kdy sourozenci neví, že jsou spříznění. Setkali se až jako dospělí. Zamilovali se. A pak je chtěli zabásnout... oni k sobě žádné pouto před seznámením neměli a byla náhoda, že se zamilovali a co víc, doopravdy jim to klapalo.

Jistě, je tu genetika. Větší nebezpečí mít postižené dítě. Na druhou stranu ale... to byste měli rovnou velké části Asie (především Indie, že ano), Jižní Ameriky, částí Afriky, atd. zakázat množit se, protože tam jsou přeci podobné jevy také mnohem častější, než v Evropě, kde se promíchávají snad všechny kultury - možná zkusit pravidlo, kdy se lidé můžou brát jen mezi kontinenty, nebo jiné rasy? Určitě by to zmenšilo nebezpečí stále aktuálního rasismu, nakonec blondýny stejně brzy vymřou.

Z tohohle článku možná vyznívá, že souhlasím s incestem. No, nemám otce, který by mě přitahoval, jsem jedináček a divné by mi to přišlo i u kamarádů, s kterými jsem vyrůstala, natož třeba bratranec či sestřenice, které znám od plínek. Nemělo by se to dít? Možná. Jenže to by neměla ani znásilnění, vraždy, mučení, války, těhotenství mladistvých, přeplněné dětské domovy a mrtvá novorozeňata... jenže to všechno se děje, a pokud dva (a více lidí) chtějí, tak jim v tom stejně nijak nezabráníte. A nakonec takový pár může být klidně šťastnější, než normální, i když na sebe musí brát to riziko, že pohorší dnešní společnost... Nevíte, co bude morální a co amorální v boucnu. Ještě před několika desítkami let, lidé upalovali "čarodějnice" a zabíjeli za promiskuitu.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 animal45 animal45 | Web | 24. května 2012 v 14:39 | Reagovat

Krása. Vidno, že si si na tomto článku dala záležať.

2 Nora Nora | Web | 24. května 2012 v 14:45 | Reagovat

Ve svém článku jsem taky porovnávala incest s homosexualitou, ale jenom v tom, jak se na ně dívá společnost. U obou případů se objevují slova jako "hřích", "nechutnost", "proti přírodě", "sexuální úchylka (kterou si lidi asi vymysleli pro srandu)". Uznávám, že jinak to má společného opravdu pramálo.

Souhlasím s tebou, především s posledním odstavcem.

3 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 24. května 2012 v 15:04 | Reagovat

Tleskám. Fakt se mi tenhle článek líbí a vystihla jsi to velmi dobře. Prakticky jsou to asi velmi podobné názory, jako ty moje.

4 Emily Emily | 24. května 2012 v 15:27 | Reagovat

Mně už jen ten fakt, že je "všeobecně jasné" co je "správné" přijde debilní... věci, co mají opodstatnění ok, ale jinak.. prostě těžko říct

5 ch-ienne ch-ienne | Web | 24. května 2012 v 16:36 | Reagovat

nikdy by ma nenapadlo dávať dokopy incest a homosexualitu. Sú to úplne dve odlišné veci. Poviem to rovno, homosexualita v pohode, niektorí gayovia a lesbičky sús dosť často oveľa lepší ľudia ako väčšina heterákov. Ale incest? WTF?
Inak veľmio dobre vystihnutý článok, zaujímavo napísaný a veľmi dobre sa mi čítal :)

6 Hope Hope | Web | 24. května 2012 v 17:30 | Reagovat

teda, já zírám...myslela jsem spíš, že se od tebe dočkám nějaké povídky na tohle téma, kterou si přečtu a pak se za to budu nenávidět, ale tohle? to vážně ne...a nějak nevím, co na to říct...

7 Surynka Surynka | Web | 24. května 2012 v 17:32 | Reagovat

Nemám, co bych dodala. Naprostou s tímhle článkem souhlasím :-) řekla jsi snad vše a ještě něco navíc a je to pravda :D

8 Guenon Guenon | Web | 24. května 2012 v 17:36 | Reagovat

Můj názor už znáš. (myslím. minimálně jsi pod články něco psala :D)
A co se tvého týče - líbil se mi začátek. Taky se mi nelíbí, že to každý přirovnává k homosexualitě, ale zase chápu, proč to některé slabší individua napadne.
Co se týče genetiky... Přijde mi to tak nějak... Není to argument přímo proti incestu, ale incestoidnímu rozmnožování, když to tak řeknu - a to by, podle mě, mělo být ilegální vždycky. To dítě za rozhodnutí příbuzných rodičů nikdy nebude moct.
jinak... uzákonila bych dobrovolnou formu jen proto, aby se to přestalo řešit. Stejně, z toho co je se přijde na piďi zlomek, a právě proto, že je to nelegální, pak nikdo nemá opravdické informace o množství - co když jsou ty pocity častější, než si myslíme? Co když je to taky zakódované v genech?
A hlavně, co mi na té studii hodně nesedí, je, že... Nemůžou to vědět. Kdo by s k takovému uvažování přiznal, když se podíváme na dnešní pohled společnosti? Půlka nadpisů na blogu obsahují slovo FUJ. Tohle je něco, co si většina, která ty touhy nikdy neuskuteční, vezme do hrobu... Myslím. :D
Jinak, byť si nemyslím, že se kdy dá souhlasit s incestem úplně, měli bychom více soucítit. Protože ten, kdo se tak narodí, je prostě chudák, který nikdy nenajde pochopení a asi ani štěstí.

9 nel-ly nel-ly | Web | 24. května 2012 v 19:19 | Reagovat

[2]: já myslela spíš něco jiného, to jsou prostře předpotopní omezenci, co se dá dělat... díky :)

[3]: to jsem ráda, nějak jsem čekala spíš nesouhlasné a rádoby chytré komentáře právě toho typu "fuj" a podobně, naštěstí jsem se zatím vyhnula

[4]: to je ono... před tisíci lety bylo jasné něco, pak před sto, dnes a nevíme, co to bude třeba za padesát... ale lidi si utvoří většinou názor podle toho, jak to berou ostatní kolem nich

[5]: myslím, že se to musí brát i více stran, ale jasně, naprostej souhlas

[6]: když se múza podělí, tak se možná ještě dočkáš ;-) zakázané ovoce je pro fikci nejlákavější

[7]: díky :)

[8]: no, když to tak vezmeš, tak třeba na ostrovech v asii a podobných, kde se lidé nedostanou pryč desítky let, už jsou taky všichni příbuzní... kmeny... atd. v tomhle ohledu bych třeba zakázala rodit děti, o kterých se při těhotenství ví, že jsou postižené - jenže to udělat taky nemůžeš
stejně, jako ti Evropská unie zakáže vykastrovat devianta, přestože o to sám žádá a je dokázáno, že mu to pomůže... tak jak pak může platit zákon na tohle?

Myslím, že to zakódované v genech tam je. Už jen naše intuice sama ví, pokud není nějak narušená, že vlastní děti máš chránit, starat se o ně a nejsou sexuální objekty. A ruku na srdce, kolik je takových sourozenců, co spolu vyrůstají od dětství a chovají k sobě víc, než bratrsko-sesterské šarvátky?

10 Guenon Guenon | Web | 24. května 2012 v 21:29 | Reagovat

[9]: Právě, že si ruku na srdce dát nemůžu, o to jde. My vlastně nemůžeme vědět, kolik lidí má takové pocity. Hodně málo je uskuteční, ale... To už je hlavně kvůli tabuozovanosti, společenskému odsuzování atd.
Kdysi jsme někde hráli "Já jsem nikdy" (jak se napiješ, pokud ty jo) a věta byla Nikdy jsem sexuálně neuvažovala o blízkém příbuzném. Slušný počet lidí se napil a jelikož je dobře znám a navíc byli slušně pod parou, věřím jim to. Takže tak. Co můžeme vědět?
Já vím, že kdybych něco takového cítila, jen tak se nepřiznám. :D
A tak postižené dítě neznamená šoatné dítě, to vím. Ale přijde mi kruté riskovat jeho početí, když je tak velká šance, a když rodiče ví, jak těžké by to to děcko mělo.
A to s tou kastrací máš pravdu, to je postavené tak trochu na hlavu.

11 Kallia Kallia | Web | 24. května 2012 v 21:53 | Reagovat

Ty, když se do něčeho pustíš, stojí to jednoznačně za to! :D Ani nevím, co ti na to říct, prostě je to perfektní :D Takovej ten suchej humor a do toho upřímná vážnost... Líbilo se mi to. A píšu tady ty blbosti, abys věděla, že jsem to FAKT četla! :D ;)

12 nel-ly nel-ly | Web | 24. května 2012 v 22:26 | Reagovat

[10]: ale tady nejde o úvahy, hodně lidí to napadne - ženský si hledaj chlapa podobnýho svym otců, to už samo o něčem vypovídá (tim pádem bych v baráku s ženskejma měla bejt asi lesba :D), ale u většiny se to neuskuteční... kdyby to bylo nějaký velký množství, tak se o tom určitě ví

[11]: teda, tak to je asi nejlepší reakce :D a věř mi, že ti věřím, žes to četla... a dík ;-)

13 LukasLongr LukasLongr | E-mail | Web | 25. května 2012 v 17:39 | Reagovat

Nádherný článek. Jde vidět, že sis na tom dala záležet a neodflákla to, jako někteří jedinci, co napsali jen tři věty. Chválím. :-D

14 Polgara Polgara | Web | 30. května 2012 v 18:21 | Reagovat

Upřímně nechápu proč incest srovnávají s homosexualitou, to je nesrovnatelné a jsou to dva diametrálně rozdílné světy.
Je vidět, že o tom píší lidi, kteří si o tom přečetli jen pár článků z tetky Wiki anebo nějaké odborné cosi. Ty jsi jedna z mála, která tomu dala hlavu a patu.

15 nel-ly nel-ly | Web | 30. května 2012 v 19:38 | Reagovat

[13]: já umím i články o třech větách, jenže moje věta vyjde třeba na celý odstavec :D díky

[14]: protože jsou lidi blbí :P tak bych to řekla
hlavu a patu, to je to nejkrásnější hodnocení, protože často pochybuju, jestli právě to moje výplody mají :) dík

16 cassiopea-black cassiopea-black | 1. června 2012 v 21:39 | Reagovat

pěknej článek, propracovanej a msysluplnej (což se mně moc nestává xD) souhlasim, názory společnosti na to, co je přijatelný a co ne, se hrozně rychle mění... a podle mě, pokud je to dobrovolný, proč ne... ať si každej dělá, co chce a s kým chce :-D stejně se to děje, jen třeba pod pokličkou, tak na co to potlačovat...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA