Alfa a Omega: Štvanice

22. května 2012 v 21:48 | Nel-ly |  Fantasy (urban fantasy)
Originální název: Alfa and Omega: Cry Wolf
Autor: Patricia Briggs
Série: Alfa a Omega #1

Série Mercy Thompson, o které jsem se zde zmiňovala již dříve, uchvátila čtenáře po celém světě a teď, před vydáním posledního dílu Mercedes, autorka přichází se spin-off sérií, která získala název po novele, jejíž pomocí byly představeny hlavní postavy příběhu - Alfa a Omega.


Anna byla normální dívka, měla práci, přátele, rodinu… to všechno až do chvíle, kdy byla napadena nestvůrou. V tu noc, před třemi lety, se všechno změnilo a Annin život se změnil na horor plný násilí a zneužívání, protože se stala jednou z nich - vlkodlakem stojícím na nejnižším stupínku hierarchie. Není nic víc než loutkou v rukách dominantních vlků, kteří ji mohou s oblibou zneužívat a mučit. To všechno až do chvíle, kdy se v novinách dočte o vyšetřování zmizení mladého chlapce a rozhodne se udělat první krok.

Série Mercy Thompson začíná, když se na scéně objeví proti své vůli proměněný Mac, na kterého zaútočila a později prodala chicagská smečka, právě ta, jejíž součástí je Anna. Marok tedy vysílá svého staršího syna, vlkodlačího zabijáka, aby vše prověřil, a tak se Charles setkává s někým, o kom si myslel, že ho nikdy nepotká. Jeho bratr vlk okamžitě při prvním setkání vznese nárok na Anninu vlčici, jako svou družku. A zatímco si Charles uvědomuje, že Anna není zdaleka jen slabou submisivní vlkodlačicí, za kterou sama sebe považuje, ale cennou Omegou, ona se snaží ovládnout svůj strach a nedovolit si, aby pocítila naději, že její život se konečně změní.

Novela Alfa a Omega, která otevírá příběh Anny a Charlese, je součástí první knihy stejnojmenné série a v rychlém napínavém příběhu představuje hlavní aktéry, jejichž vztahu se budeme později podrobněji věnovat. Patricia Briggs již dříve dokázala, že se nebojí svým hrdinům ani hrdinkám ubližovat a stavět je do situací, které jsou nebezpečné jak pro jejich fyzické, tak ale i psychické zdraví, čímž dává charakterům i romanci nový podtext.

Je fakt, že jak byla série s Mercy plná dobrodružství a všudypřítomného dramatu, které z knihy dělalo více dobrodružný až detektivní temný příběh než romanci, tak ve Štvanici se mnohem více soustřeďuje na zapeklitý vztah mezi Annou, která konečně pomalu začíná chápat, co to vlastně znamená být omegou a samotářským Charlesem, jenž je díky předkům ze strany své matky obdařen neobyčejnými schopnostmi.

Spletitosti, hierarchie, dominance i sumbmisivita vlkodlačího světa má pevně daná pravidla již v předchozí sérii, tady však dosahuje nové hloubky, tentokrát jsou hlavními hrdiny dva vlkodlakové a to ne ledajací. Když k tomu přidáme o poznání větší roli, kterou si zde střihne sám Marok a i jiní členové jeho smečky (setkáte se i se Samem, jednou z hlavní postav předchozí série), slibuje nám první díl, že se v budoucnu dostaneme v pochopení smečky mnohem hloub.

Ve chvíli, kdy se sžijete s postavami - a že to není vůbec těžké - už pro vás bude jen velice složité knihu odložit a v tom pro mě Patricia Briggs a její knihy představují další velké lákadlo. Někdy prostě chci vpadnout do světa beze svého přičinění a nechat se unášet příběhem, který není nijak náročný, spletitý, ale přitom vůbec ne tupý a neoriginální, až nakonec zapomenu jít spát a zjistím, že knihu, kterou jsem jeden den dostala, mám druhý den přečtenou.

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Četla jsem všechny díly Mercy, kromě poslední dvou - z nichž jeden je zatím v knihovně na dlouho rezrvovaný a poslední nevyšel - a tak jsem samozřejmě musela sáhnout i po další sérii.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
spojené duše
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
pochopit
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Tak samozřejmě bych nechtěla být Annou, i když možná i to utrpení by za Charlese stálo... :D ehm a její vztah s její vlčicí je doopravdy jedinečný. Každopádně sympatická mi byla nenápadná postava vlkodlačky Sage, která dokázala i svou okrajovou rolí zaujmout.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Tentokrát je ta romantika doopravdy jedinečná. Člověk si může připadat ošizený, když jakýmsi poutem - které se především v upířích a vlkodlačích sériích často objevuje - které mezi postavami vzniklo při prvním setkání, ale tady jde hlavně o to pochopení a základ vztahu, který by mohl vydržet (nakonec vlkodlaci mohou žít celá staletí) a dvě naprosto (vlastně čtyři?) odlišné osoby.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Velice těžké najít něco, co by mi doopravdy vadilo, protože nic podobného se asi nenašlo. Série hezky propojuje Mercy (kterou čtenář většinou četl jako první, i když to není nutné a autorka si dává pozor, aby nespoilerovala sama sobě), vlkodlaci jsou zajímaví, kadžý má ojedinělý příběh, ale kdybych měla doopravdy uvažovat, tak myslím, že pokud Briggsová vystavuje své postavy utrpení, měla by se více věnovat i psychice - i tady, stejně jako v Mercy, jsou hlavní aktéři právoplatnýi uvěřitelnými osobami, přesto si myslím, že z toho psychologična by se dalo vytřískat mnohem víc - jenže pak by to nebyla kniha, kterou přečtete za noc, že ano?
Mé hodnocení: 9/10

Díly:
1. Štvanice
2. Loviště (česky říjen 2012)
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Emily Emily | Web | 22. května 2012 v 21:52 | Reagovat

No podívám se na to ;)

2 Polgara Polgara | Web | 22. května 2012 v 22:08 | Reagovat

Nel, jedna z tvých nejlepších recenzí, co jsi napsala.
S každou novou se zlepšuješ, i když máš někdy problém být nezaujatá, ale tady si to udělala celkem vyčuraně. :-)
Jo, na Patrcii Briggs se taky chystám a tohle mě utvrdilo v tom, že stojí za to si tuhle sérii přečíst.

3 nel-ly nel-ly | Web | 22. května 2012 v 22:11 | Reagovat

[1]: podívej, doporučuju... i když začít bys měla určitě s Mercy ;-)

[2]: pf, nezaujatá jsem furt... jen si vem, jak dokážu vyšvihnot něco i na braku a ještě mi budeš říkat, že jsem kritická :D ale jo, tady jsem se nechala unést... po dlouhé době jsem ráda, že mám knihu doma koupenou, myslím, že se  ní vrátím

4 endy-wrysmile endy-wrysmile | Web | 23. května 2012 v 19:48 | Reagovat

Miluju její knížky a ještě víc série o Mrcedes! :) Nejlepší stejně byla měsíční píseň..

5 nel-ly nel-ly | Web | 23. května 2012 v 21:41 | Reagovat

[4]: mě se asi nejvíc líbil třetí díl - železný polibek, to pro mě byl vrchol série
ale jinak souhlasím, krásně se to čte :)

6 Helen Helen | Web | 24. května 2012 v 21:48 | Reagovat

To je vysoké hodnocení, no přišlo mi na začátku tvé recenze, že to bude blbost, ale pokud tě to tak zaujalo, možná by se mi hodila nějaká oddechovka. :))

7 nel-ly nel-ly | Web | 24. května 2012 v 22:29 | Reagovat

[6]: tak jako žádnej zázrak nečekej, je to romantika, pár vlkodlaků, ale jestli chceš oddechovku třeba na den na sluníčku... dokonalost
Briggsová píše skvěle čtivě a hlavně to má hlavu i patu - především předchozí serie s Mercy, tam jsou i známky trileru, drama, detektivky.. všechno hezky propojený i s tou romantikou... ach jo, potřebuju aby se mi v knihovně konečně splnila rezervace

8 Terez :) Terez :) | 30. května 2012 v 21:25 | Reagovat

Výborná recenze! :-) Jsem díky ní teda ještě víc nedočkavá na tuhle knížku, ale musím počkat, než mi přijde!! :-D :-D

9 Amy Amy | E-mail | Web | 1. dubna 2013 v 23:13 | Reagovat

Moc fajnová knížka :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA