RC review: Temné vize

14. dubna 2012 v 9:16 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)
Originální název: Dark Vision 1: The Strange Power
Autor: L. J. Smith
Série: Temné vize (1/3)
Nakladatelství: Fragment

Kaitlyn se vždy její spolužáci i lidé z okolí stranili. Nebylo to jen vinou jejího neobvyklého vzhledu, ale především díky zvláštním schopnostem, které ovládá. Čas od času totiž pocítí nutkání kreslit, a když se mu poddá, její obrázky předpovídají budoucnost - jsou však tak nejasné, že dávají smysl až ve chvíli, kdy se stanou skutečností.


Když dostane nabídku přestěhovat se do vzdáleného institutu, kde budou zkoumat její schopnosti a snad ji naučí je ovládat, okamžitě s nadšením přijímá. Cítí šanci změnit konečně svůj život a najít si nové přátele, protože v institutu s ní budou bydlet a pracovat další čtyři mladí lidé se schopnostmi podobnými, jako má ona sama.

Na začátku se zdá vše naprosto dokonalé. Kaitlyn potkává nové přátele, kteří na ni nepohlíží jen jako na podivný přírodní úkaz, jemuž by se měli vyhýbat a berou ji jako sobě rovnou. Brzy poznává, jaké to je, být stejná jako ostatní a pocítit, co nikdy dřív, přitažlivost k opačnému pohlaví. Jak už to však bývá, nic není zadarmo a brzy se ukazuje, že úžasná nabídka pana Zetese, který vede institut, není taková, jaká se na začátku zdála být…

Autorkou této trilogie je L. J. Smith, jejíž jméno si většina z vás vybaví díky Upířím deníkům, jež jsou přestavovány, jako její nejúspěšnější série, což osobně nechápu. Protože pro mě byly "deníky" něčím naprosto všedním, odpudivým a špatně čitelným - už dlouho se mi nestalo, že bych nedokázala knihu dočíst, ale tady jsem se nedostala ani přes prvních několik stran.

Vezmeme-li si Upíří deníky, nebo třeba i autorčinu další sérii Tajný kruh, najdeme v Temných vizích nesporně větší kvalitu a čtivost, přesto autorka nevychází ze své zavedené rutiny.

Sice se změnilo prostřední a místo lavic střední školy se teď nacházíme v domě plném mladých lidí s parapsychickými schopnostmi, přesto hlavní postava zůstává jako krásná (dobře, tady spíš zajímavá), nezkažená dívka s morálními zásadami, která bloudí v trojúhelníku s dokonalým prototypem hrdiny a jeho obvyklým drsným protějškem. No, už to tu bylo, ale to neznamená, že by to nefungovalo i po druhé…

Základním kamenem úspěchu této série by mohl být zajímavý, propracovaný děj, který skýtá mnoho různých skulin a tajemství, jak už to však bývá u podobných knih. Autoři se velice snaží, aby čtenáře "nezatěžovali" přemýšlením nebo delšími popisy, a tak je všechno předhazováno v rychlém sledu, jednoduchým jazykem a krátkými větami - což je sice na jednu stranu fajn, protože knihu přečtete za pár hodin, ale na druhou stranu děj začíná být značně zmatený, protože Smithová se v jednu chvíli věnuje romantice, pak zase ději a čtenář si nestačí náležitě užít ani jedno z toho - uvidíme jak se s tím autorka v dalších dílech popere, protože naběhnuto má velice nadějně. Teď jen, aby nepřišlo více nesrovnalostí a nelogických situací, které by se daly při podrobnějším zkoumání najít i v tomto díle.

Temné vize nejsou žádné extra dílo, jsou průměrnou zábavou na dlouhé včera nebo cesty autobusem, ale řekla bych, že velice milým a příjemným průměrem, což se u knih tohoto žánru nestává zas až tak často. Co především, kniha je velice čtivá a hlavní hrdinka má alespoň trochu rozumu, což člověk v dnešní době prostě dokáže ocenit.

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Dostala jsem ji od Fragmentu jako recenzní výtisk, ale musím říct, že mě zajímalo, jestli jsou Temné vize doopravdy lepší, než Upíří deníky. Přeci jen jsem se rozhodla autorku nesoudit jen podle jedné knihy.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
naděje, energie
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
pochopit
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Tak samozřejmě, že se mi líbí Gabriel, tak už to bývá :D jak se mi v seriále dejme tomu líbil Damon, tak tady musí taky, ne? Prostě ty úplné klaďasy, po kterých naše hrdinky tak strašně touží, nějak nechápu.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Je to čtivé, zajímavé a určitě to má nápad - teď jen, aby se uskutečnily plány i v dalších dílech. Nakonec jde jen o rozjezd.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
To, že to zase trvalo jen pár dní (ani nejsem schopná říct kolik) - zamilování se, cesta od nadšení po pochopení děsivého tajemství, atd… však to známe. Stačilo by to jen trochu roztáhnout, přidat víc vysvětlení a hned by se jednalo o nadprůměr YA. Bohužel Smithová se drží přesně v té průměrnosti těch doopravdy jednoduchých YA, přestože dokazuje, že dějově by měla na víc.
Mé hodnocení: 6/10


TEMNÉ VIZE: POSEDLOST

Originální název: Dark vision
Autor: L. J. Smith
Série: Temné vize 2/3
Nakladatelství: Fragment

Vracíme se tam, kde jsme skončily. Kaitlyn a jejím přátelům se podařilo uniknout z pasti, která měla být východiskem z jejich situace, jenže nebezpečí číhá všude a o to horší se jejich situace zdá, když se jeden člen party utečenců začíná chovat podivně - tedy podivněji, než dřív.

Je dobře, že první dva díly vycházely u nakladatelství Fragment takřka společně, protože na sebe nejen navazují, ale odehrávají se v krátkých časových intervalech, kdy jsou spíš součástí jednoho celku, než dvě knihy s poikračujícím příběhem - tak to autoři poslední dobou mají rádi, psát knihy jako seriál. Naštěstí jde o trilogii, jinak bych se do toho nepouštěla.

Autorka znovu ukazuje, že nemá problém inspirovat se sama u sebe, jak začala v prvním díle, tak v dalším pokračuje stejně... jeden chlapec je hodný až za hrob, druhý tajemný až hamba a mezi nimi je dokonalá Mařena.

Příběh spíš než dějovou linku, která je chvílemi v celku nezáživná a kniha je vlastně jen o cestování z jednoho místa na druhé a ve smyslu toho, že vrcholu děje se stejně dočekáme až ve třetím díle... tedy v podstatě omáčka, kterou normální spisovatel používá na navození atmosféry či napětí uprostřed delší knihy a ne, aby napsal víc malých (a tím si vydělal).

Milostné trojúhelníky jsou zajímavé. Motivy mezi výběrem "zlého" chlapce a "hodného" chlapce taky. Jenže autroka neumí napsat osobitou charakteristiku, takže postavy mají svá jména a jinak vůbec nejsou uvěřitelné a ona se tak vrací k osvědčené tradici, která z knihy, která mohla být napínavá a čtivá, dělá patok špatně napsané dětinské červené knihovny.

Přesto všechno knize zůstává vlastnost, která pro mě osobně Temné vize vyzdvihuje nad ostatní knihy od L. J. Smith - kniha je velice čtivá, doopravdy se při čtení nenudíte a jen občas se praštíte do hlavy nad zbytečnostmi, které příběhu zbytečně podkopávají kolena. Ovšem pokud někam cestujete (třeba ty tři hodiny z Prahy do Brna nebo letadlem do Londýna - autobusem určitě ne, na to je kniha moc krátká), tak idálnější knihu byste si vybrat nemohli. Jen škoda, že cenám knih v drogeriích a nádražích odpovídá jen vnitřek kniha a ne ona celá. Možná je vážně lepší přečíst si tu harlekýnku, pro starší třinácti let určitě.

Mé hodnocení: 5/10

- Ráda bych tímto poděkovala nakladatelství FRAGMENT za zaslání recenzního výtisku.
- Obrázek: fragment.cz, google.com
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Chloe Chloe | Web | 14. dubna 2012 v 11:20 | Reagovat

O téhle knize uvažuju už delší dobu. Zaujala mě obálka, připadá mi tak nějak přitažlivá, jednoduchá a dobře promyšlená. Anotace je taková zvláštní, ale...
No, nevím, jestli si to přečtu. Mámě myslím, celkem podobný názor, co se knih týče a myslím, že zápory, které jsi tu vyjmenovala, by mi celkem dost vadily. AAA, jak já nenávidím krátké věty, zvlášť tam, kde by být neměly!
Navíc...taky mi vadí, jak se dneska píšou fantastické knížky. Jednou mě vyhecujou natolik, že napíšu něco sama :D Nee, na to asi nemám :D
Jinak plně souhlasím s tím ohledem The Vampire Diaries. Ten seriál se mi moc líbí, takže jsem byla dychtivá přečíst k knihu. Nikdy mě nic tak nezklamalo a zároveň nenudilo..
No, maličko jsem se rozkecala. Každopádně...děkuji za informaci. Asi dám přednost něčemu jinému ;-)

2 Chloe Chloe | Web | 14. dubna 2012 v 11:21 | Reagovat

[1]: Má tam být MÁME myslím,....
Teď vypadám jako dyslektik :D

3 neriah neriah | 14. dubna 2012 v 12:28 | Reagovat

Většinou se taky snažím nesoudit všechny knihy od určitého autora jenom podle jednoho dílka, ale tady dělám výjimku. Upíří deníky jsem taky nedočetla, byla to blbost a její styl psaní mě odrazuje přečíst si i něco dalšího.
Je škoda, že se autorka drží v zajetých kolejích, jako by se bála zkusit napsat něco trochu odlišnějšího.
Podle různých recenzí usuzuju, že její knihy jsou stejně jednoduché i na YA. Upíří deníky jsou asi tak známé kvůli tomu seriálu. Ale většina, co má seriál v oblibě, knihy kritizuje...
Možná časem, až toho na čtení nebudu mít tolik, to zkusím přečíst, teď o tom ale ani moc neuvažuju. Beztak to bude v knihovnách vypůjčené, na tyhle knihy člověk čeká vždycky sto let. :D

4 °Alex °Alex | Web | 14. dubna 2012 v 14:43 | Reagovat

Mám tú knihu doma, len mám ešte toho kopec čo prečítať :/, no som zvedavá :D.

5 Pouli Pouli | Web | 14. dubna 2012 v 20:49 | Reagovat

Kniha mě zaujala a chtěla jsem si ji přečíst. Dokud jsem nezjistila, kdo jí napsal. Opravdu to není tak strašné jako Deníky? Miluju ten seriál, ale z knihy nejsem schopná přečíst jedinou stránku.

6 nel-ly nel-ly | Web | 14. dubna 2012 v 21:20 | Reagovat

[1]: jako určitě je to povedené, jak říkáš jednoduché, takový ten prototyp nenáročných YA na cesty, ale nápad je zajímavý a dobře se to čte, já zrovna končím druhý díl :)
On ten seriál je hlavně dost jiný, než kniha, důkaz, že se dá natočit něco relativně koukatelného z knihy, která se prostě číst nedá (no, asi dá, ale já to nezvládla)

[3]: je to fakt, že hrdinka je stejná, i když myslí, a zase je v trojúhelníků dvou kluků, kteří jsou dokonalými prototypy hodného hrdiny (který mě rozčiluje) a nastaveného sexy "záporáka"
jakoby prostě napsala jeden scénář a pak už si do něj vymýšlela děj... a ten se tentokár alespoň trochu povedl
jak říkám, je to průměr toho nejobyčejnějšího - čitelné, lehké, krátké, be nápadu nebo větší myšlenky, ale člověka to dokáže zabavit :)

[4]: tak směle do toho, já už dopstala druhý díl a už ho mám skoro přečtený, tak ať mě někdo dožene :D

[5]: já si říkala taky "Ó můj bože, tahle autorka?!" ale ono to vážně není tak zlý, Deníky byly nečitelný, tohle je sice příběhově na stejný lajně, ale přečíst se to dá a myslím, že by se ti to mohlo, když od toho nebudeš moc očekávat :)

7 Guenon Guenon | Web | 14. dubna 2012 v 21:36 | Reagovat

Vážně, vážně bys měla dát šanci tomu Stmívání, když to tu vidím. :D Ne opravdu, já tuhle knížku měla náhodou v ruce, kamarádkaje touhle autorkou posedlá, a napsaný je to děsně. :D Jako fakt. Jo, mimochodem, to kreslení obrázků budoucnosti v tom Stmívání taky je. :D Je to rozkošný, jak si tyhle dvě autorky "půjčujou" nápady.
A je to zvláštní - tahle paní "spisovatelka" má vcelku ucházející zápletky, vcelku zajímavý postavy, ale jednoduše neumí psát. VŮBEC. :D
No, abych to zaobalila, tohle si nepřečtu. :D Mám teď v plánu Hru o trůny (jako knížky myslím :D) a spustu povinný četby :D

8 nel-ly nel-ly | Web | 14. dubna 2012 v 21:58 | Reagovat

[7]: však já stmívání četla, celých padesát stran, než jsem to málem hodila do krbu (naštěstí ho nemáme, musela bych platit knihovně pokutu)
no co nadělám, co se mi dostane do rukou, to poslušně čtu a ještě mě čeká upířina :P
tak ono kreslení obrázků budoucnosti bylo už v Heroes a hlavně to bylo už ... fakt nevim,j ak se kniha jmenuje, ale byla zařazena do literatury středověku :P ona jedna za druhou postupně vykrádaj a sesumírovávaj to do sebe
ale čitelný to je, i když ten sloh... no, to spíš v druhém díle, už je vážně iritující, to je fakt, ale děj to má, takže bys mohla být i překvapená :P
jop, Hru o trůny, to jsem na nějaký dvoustý straně, nemůžu s ní cestovat a tak je připravená na záchodě :D

9 Roxanne Roxanne | Web | 17. dubna 2012 v 20:26 | Reagovat

Tu knížku jsem nečetla.. Ale upíří deníky taky ne takže to asi číst nebudu.. tejně toho mám teď moc.. :D.. A asi před dvěma týdny jsi mi psala že máš doma jedničku Olivera Nocturna.. A já jen jestli jsi to už přečetla jak se ti to líbilo? ;)

10 nel-ly nel-ly | Web | 17. dubna 2012 v 21:56 | Reagovat

[9]: ještě ne, furt to tu na mě kouká, ale četla jsem jen prvních pár stran, nějak toho tu mám doma taky moc :D ale jednou se k tomu dostanu, určitě
teď mají přednost recenzní výtisky, ať se toho zbavim

11 Ewil Ewil | Web | 18. dubna 2012 v 12:53 | Reagovat

Sice bych neměla soudit něco, co jsem ještě nečetla, ale měla jsem tu příležitost od téhle autorky nahlédnout do její série Upíří deníky a okamžitě to zaklapla. Nezaujalo mě to. Jasně, měla by na víc, určitě by dokázala vymyslet lepší děj, ale ten styl psaní...potřebuju něco, kde je hlubší myšlenka, víc emocí, drobností a detailů, kterých je dostatek, ale zase ne přehršel. Prostě něco, co strhne. Určitě to sama znáš a víš, o čem mluvím. Možná, kdybych byla mladší a s tímhle žánrem začínala, šla bych do toho. Ale za současné situace rozhodně ne.
Obálka je zajímavá, zaujme a je chytlavá, ale ten zbytek už bude horší. Nechci šplhat po stěně, jako se mi to skoro povedlo u série Lovkyně snů :D

12 nel-ly nel-ly | Web | 18. dubna 2012 v 14:41 | Reagovat

[11]: já nešplhala :D
hrdě hlásím, že jsem dočetla dvojku a no.. je to stále průměr a styl je takový nijaký, přesto je to čtivé a autorka umí, jen by to chtělo víc propracovat, než házet jednu knihu za druhou :-/ kvantita převládá na kvalitou trochu až moc

13 °Alex °Alex | Web | 3. července 2012 v 20:21 | Reagovat

Už som si ju prečítala, rozhodne je dobrá, je originálna (až na ten trojuholník, hoci Gabriel sa drží svojho charakteru) :). A mám už aj 2. časť, ktorú práve čítam, je to dobrodružstvo :D.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA