RC review: Temná akademie: Vyvolení

29. dubna 2012 v 10:00 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)
Autor: Gabriella Poole
Originál: Darke Academy: Secret Lives
Série: Temná akademie (#1)
Nakladatelství: Fragment

Anotace: Darkova akademie je škola jako žádná jiná! Každý semestr se stěhuje na nějaké nové úžasné místo a studují tu jen neuvěřitelně krásní a inteligentní mladí lidé. A čím více se toho nová zahraniční studentka Cassie Bellová o Akademii dozvídá, tím je zvědavější...Jaká zlověstná tajemství střeží Vyvolení - skupina vybraných studentů, kteří se od nezasvěcených drží dál? Kdo je tajemný cizinec, který se v noci potuluje po chodbách? A co se doopravdy stalo před rokem, kdy tu za záhadných okolností zemřela studentka? Cassie zjišťuje, že vědět málo je sice nebezpečné, ale vědět příliš mnoho ji může zabít.


Začínáme tím nejtemnějším prologem, jak se to jen dá vymyslet. Strach, zoufalství, dívka v nesnázích, smrt… To čtenáře zaručeně přivede do varu, aby se začal zajímat, o co se tu vlastně jedná, přestože už sám úvod je napsán stylem věru prapodivným, abych tak řekla.

Cassandra Bellová to v životě neměla lehké, matka ji opustila, otce nikdy nepoznala a po většinu života vyrůstala v dětském domově, kde byla často šikanována, jednoho dne však dostane šanci od základů změnit celou svoji bídnou existenci. Získá stipendium na prestižní Drakeově akademii, která je určena jen těm nejbohatším a nejvlivnějším studentům. Nejen, že se zdá, že na Drakeově akademii nestuduje žádný ošklivý člověk - všichni jsou tak krásní, distinguovaní, úžasní a vůbec oslniví, jak jen už to jde (snad aby čtenáře čtení o ošklivých lidech nějak nepohoršovalo) - ale také se každý rok stěhuje na nějaké úžasné místo po celém světě.

Cassie, jak už to u hlavních hrdinek knih pro teenagery bývá, je v podstatě normální holka, které bylo často zbytečně ukřivděno a ona si to závaží nese s sebou, přestože je samozřejmě velice krásná, duchaplná a inteligentní a moc dobře ví, že ti "špatní", co jí ubližovali, za nic nestáli. A jako správná hrdinka v extra ošoupaných hadrech mezi spolužáky, kteří jakoby vypadli z časopisu Vanity Fair, samozřejmě hned první den získá nejlepší kamarádku a setká se s tajemným klukem, který je jí zjevně fascinován - přestože jeho pohled je jaksi temný a znervózňující, takže Cassie neví, co si o tom myslet.

A jak už to tak bývá, tak hrdina nesmí být samozřejmě jen jeden. Vedle tajemého krásného Inda je tu samozřejmě oslňující, otevřený a zábavný Richard, který Cassie věnuje veškerou svou pozornost. K tomu nesmíme zapomínat na trochu hloupější, ale neuvěřitelně milou, krásnou a bohatou Isabellu, Cassienu novou nejlepší kamarádku. Vše se zdá naprosto úžasné, že ano?

To všechno je však jenom zdání. Za zdmi Drakeovy akademie se děje něco podobného a všechno to souvisí s Vyvolenými, tou nejpriligovanější skupinu těch nejkrásnějších a nejvlivnějších studentů, kteří jakoby ovládali celou školu. A nebyla by to Cassie, aby se nerozhodla zjistit, o co tu vlastně jde. Protože jak ona sama říká: Vědění je moc.

Před Cassie se tedy postupně odkrývají tajemství, která snad raději nechtěla znát a ona se brzy dostane možná až do smrtelného nebezpečí, které číha ze nelidsky krásnou tvářičkou, sajícími ústy a krvavě rudýma očima nebezpečných tvorů.

Kniha obsahuje všechno, co se dalo do necelých tří set stránek malinkého paperbacku vměstnat - lásku, napětí, přátelství, nebezpečí a krásu, krásu, krásu… Pokud tedy hledáte průměrnou až podprůměrnou YA třeba na dlouhou cestu autobusem, neváhejte. Jste-li mladší ročníky, kteří se vyžívají ve čtení stále dokola toho samého, jen v horší a hroší úrovni, směle do toho. Pokud se zajímáte spíše o nové příběhy, fantasy a trochu itenteligentní čtivo… utíkejte!

Osoboně jsem ovšem zvědavá, jak z toho autorka hodlá vybruslit, protože tento díl by měl být první z trilogie, a jak už to bývá, příběh může gradovat - a tady bude doopravdy muset.

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Dostala jsem ji od Fragmentu jako recenzní výtisk a musím říct, že i mě samotnou zajímalo, o co se jedná - vzhledem k, značně zavádějícímu, hodnocení na goodreaders.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
krása a tajemství
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
vědět
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Nejsympatičtější je asi milá, vždy usměvavá "jižní květinka" Isabelle. Jinak se postav moc vybrat nedá, protože knihy je napsaná tak úsporným a jednoduchým slohem, že se s žádnou (ani se samotnou Cassie) nestihnete sžít.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Jako všechny podobné knihy je to čtivé a přečtete to za chvíli, mohla by to být dokonalá náhrada harlekýnek, které se prodávají třeba na letištích - až na tu cenu.
Jinak se mi ze všeho nejvíc, pro změnu, celkem líbila obálka.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Klišé. Mařena. Milostný trojúhelník, jeho vyústění je jasné každému, kdo někdy přečetl nějakou knihu nebo viděl film. Sloh. Bezcharakternost postva. Hm, neumím si vybrat, takže bych řekla, že to negativum je celkové pojetí knihy, protože sám nápad by na druhou stranu nemusel být vůbec špatný - jen tu trochu originality by to chtělo a ta tam bolestně chybí.
Mé hodnocení: 5/10

Ráda bych tímto poděkovala nakladatelství FRAGMENT za zaslání recenzního výtisku.
Obrázek: fragment.cz
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 neriah neriah | 29. dubna 2012 v 10:21 | Reagovat

:D No, rozhodně jsi mě nenalákala, abych si to přečetla. Těch sérií o krásných hrdinkách, kterým bylo v životě tolik ukřivděno mám až po krk. A milostný trojúhelník - proboha! Zase? :D Tak se mi zdá, že se v YA objevují horší a horší knihy. Psát v tomhle žánru je vlastně hrozně těžký, když chce člověk napsat něco, co by za to stálo. Tohle doufám není další bestseller, že ne? :D *jde si spravit náladu u Kulhánka :D*

2 nel-ly nel-ly | Web | 29. dubna 2012 v 10:56 | Reagovat

[1]: jo, já se právě spravuju nad Goodkindem a prvním díle Zaklínače...
já si nemyslím, že by mělo být zas tak těžké (říká ta, co nikdy nic nenapsala, nenapíše a ani po tom netouží) psát právě v YA, dokonce celkem jednoduché, protože základnís stavba příběhu je u všeho, jde jen o to mít trochu fantazie a soudnosti, pak se to dá číst... jenže čím je jich víc, ti víc se autoři navzájem vykrádaj a snaží se být krásnější, tragičtější, více dílovější a jde to do kelu

3 Guenon Guenon | Web | 29. dubna 2012 v 13:33 | Reagovat

Já mám milostné trojúhelníky moc ráda (už od dob Joey, Dawsona a Peacyho :D a to je sakra dávno :D). Některá kliše ocením :D Ale tohle by mě nabavilo :) Je na čase se smířit s tím, že fantasy si převlastňují autorky píšící výhradně pro náctileté bezmozky, co před tím sílili u Lanczové a podobných kreatur.
Ale tak já ty autoky chápu. Téměř nulová práce. A vydělává. Měly bychom to taky zvážit, ne? :D

4 Chloe Chloe | Web | 29. dubna 2012 v 18:06 | Reagovat

[3]: Svatá pravda. Milostné trojúhelníky miluju. Je to takové napínavé a zajímavé, když nevíme, koho si ta dívka vybere a tak. Tedy...když ti kluci zrovna oba nejsou šíleně nádherní (v lepším případě taky fosforeskující), jeden je jemný, romantický a k smrti věrný a správný a ten druhý je "špatný"... A když ta holka není stejně krásná (...s lesklými vlasy a hlubokýma očima...), inteligentní a v jejich minulosti se stala úplně příšerná tragédie. Aaaaa, to už mě fakt přestává bavit. A čím víc tenhle knižní žánr upadá, tím víc těch sérií je. Připadá mi neuvěřitelné, jak můžou napsat ještě něco, když už od sebe všechno okopírovali a doplnili to ještě větší krásou a láskou až za hrob.
Takže si tuhle knihu nepřečtu :D Mám na stole tisíce hodnotnějších knih, které bych měla přečíst.

P.S. Viděli jste někdo Rozbřesk? Bylo to tak směšné. Nejen, že Kristen Stewart by měla být zvolena coby nejotřesnější herečka roku (zvládla by reklamu na šampon? pochybuju.), ale když si Jacob po prvních pěti vteřinách sundaval tričko... :D

5 Ewil Ewil | Web | 1. května 2012 v 16:48 | Reagovat

Souhlas s bodem číslo šest :D i se zmínkou o útěku :D taky se chystám napsat na tuhle knížku recenzi a už teď si brousím ostrý jazyk, protože to bylo...no...tos tady všechno už vlastně řekla :D Mařena :D ale všichni :D a pořád opakování, jak jsou všichni krásní a bohatí. Bože :D
Isabelle ale byla dobrá :)

6 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 2. května 2012 v 16:54 | Reagovat

[3]: šmarjá, Dawsonův svět... ale já na to moc nekoukala, takže jsem vždycky byla zmatená, kdo je s kym a co se děje.
Nebavilo, mě to taky nebavilo :D tohle je to špatný klišé... spíš prostě kopie všeho možnýho a špatně provedená. Už ne, přestanu si ubližovat ;-)

[4]: jenže tady to víš od první minuty! oba ti je představí v první kapitole a hned je jasné, kdo to bude! (to první dí l andělů - Pád, byl proti tomu nápaditý a přitom to byla kravina)
hele, myslím, že bys mohla klidně napsat bestseller :D přesně si to trefila... já si taky říkám, prčo se nepustím do psaní YA, to už bych vážně zvládla i já

My koukaly s Doreou přes internet a musím říct, že jinak bych to asi vypla po prvních minutách, já furt psala, jestli už to končí a ono teprv půl hodiny... ještě se mi líbil první film, ale nenapadlo mě, že se můžou až tak rapidně zhoršovat, ale sprostá nebudu a na to poslední se na netu ještě taky kouknu, ale tím končim.

[5]: jej, tak to se moc těším :D je to zvláštní, dokázat napsat hned několik mařen v jedné prťavé knížce, co? tomu už se určitě říká umění :)

7 Polgara Polgara | Web | 6. května 2012 v 20:51 | Reagovat

Recenze máš pěkně a kvalitně napsané, i když mi místy přijdou až moc kritické. Nemáš náhodou navnadit, když už ti posílají ty recenzní výtisky? :D No nevím, jestli si to přečtu, asi tím fakt jen zatopím :-D

8 nel-ly nel-ly | Web | 6. května 2012 v 21:01 | Reagovat

[7]: šmarja, ještě tady mě bude sekýrovat :D
tady to nebylo moc kritické, já byla moc milá, a uvidíš sama :P krom toho nikdo neřekl, ať si to nekupují, nebo to nečtou

9 Melissa Melissa | 4. června 2012 v 20:47 | Reagovat

Recenze se mi líbí :-D musím říct že máš teda dost obsáhlou a vtipnou slovní zásobu :-D Mě se jinak kniha po přečtení moc líbila a hodnotím ji číslem 9.

10 misi misi | 20. března 2014 v 20:28 | Reagovat

Táto kniha sa mi veľmi páčila. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA