Anita Blake: Provinilé slasti

18. března 2012 v 16:30 | Nel-ly |  Fantasy (urban fantasy)
Originální název: Guilty Pleasures
Autor: Lauren Kaye Hamilotonová
Série: Anita Blake 1/21 (stále vychází)

Ve světě, který americká autorka Lauren Hamilton představila poprvé v roce 1993 (v ČR vychází 2006) není vampyrismus ničím výjimečným. Vlastně přímo ve Spojených státech je dokonce zlegalizovaný a má i vlastní církev. Jedná se o něco úplně jiného, když se upíři, nemrtví, ghúlové, lykantropové a další nemusejí schovávat před zraky obyčejných smrtelníků a svět Anity Blakové tak přichází s úplně novým rozměrem.


Anita je oživovatelka, živí se oživováním mrtvých - vytvářením zombie, což je její hlavní pracovní náplň, vedle toho však pomáhá policii řešit nadpřirozené zločiny nebo třeba zabíjet upíry, samozřejmě jen ve chvíli, kdy na to má platný soudní příkaz.

Jednoho dne se v její kanceláři objeví její dávný známý, dnes mladý upír, a nabídne jí kšeft. Někdo ve městě zabíjí upíry, což se jejich společenství samozřejmě nelíbí, a tak chtějí to nejlepší očko, které se vyzná a tím není nikdo jiný než Anita. Jenže každý moc dobře ví, že Anita nemá upíry zrovna v lásce, vždyť oni sami jí přezdívají "Popravčí", a tak to dává ihned najevo a práci odmítá.

Ovšem, jak už to tak s upíry bývá, ti se jen tak s odmítnutím nesmíří a zdaleka se neštítí vyděračství, násilí a vůbec všech možných kriminálních choutek, jen aby dosáhli svého a ve chvíli, kdy se do toho zamíchá i nekorunovaná Paní města, takřka tisíciletá vyšší upírka, začíná opravdová mela a ani sama Anita neví, jak to pro ni dopadne. Vlastně si je v podstatě jistá, že umře, jenže neví, kdy, jak a jakým zrovna způsobem (těch možností je tu dost a dost) a především se nehodlá jen tak vzdát. Mnohem raději by však umřela, než aby se stala upířím poskokem, jak ona sama říká: "Já s upíry nechodím. Já je zabíjím."

Vampyrismus je v USA legální. Za úplatu vám oživovatelé povolají z hrobu zombii dle vašeho výběru. Po některých hřbitovech se potulují ghúlové. Nemrtví by možná měli mít hlasovací právo, ale kdo zastaví ty, kteří začnou zabíjet lidi? Vedlejší zaměstnání oživovatelky Anity Blakeové je právě lov a exekuce odsouzených upírů. Co ale Anita udělá, když je žádána o pomoc při vyšetřování případu několika zavražděných upírů? Upíři jsou přece taky lidi. Nebo ne?
Vítejte v St. Louis, ve městě lovců, oživovatelů, lykantropů, vúdú šamanů a lidí, kteří uvízli v síti upířích intrik. Co se skrývá za zavřenými dveřmi Církve věčného života, v podzemí Cirkusu prokletých nebo upířího nočního klubu Provinilé slasti?
A když to někdo zjistí, o kolik bude jeho životnost delší než životnost mýdlové kachničky v proudu Missouri? (Oficiální text distributora)

Kniha je psaná ich-formou výlučně z pohledu Anity. Příběh ubíhá překvapivě rychle a mísí se v něm fanstastično, mysteriózno s detektivkou a snad i trošku romancí, která je však druhořadá (nebo ještě hlouběji v žebříčku žánrů).

Anita sama je správná hrdinka od rány, z ničeho si nic moc nedělá, vždy se postará sama o sebe, a přestože se může na první pohled zdát slabá, tak jen klame svým vzhledem. I když ani zdaleka není taková, jakou si ji představuje většina vyděšených upírů. Protože i ona se bojí, hodně. Jenže na rozdíl od většiny lidí, kteří před svým strachem utíkají, ona mu vždy čelí, miluje výzvy a to jí může stát nejen fyzické, ale i psychické zdraví, popřípadě život.

Jedním z velkých kladů knihy, kromě nepopiratelné dynamičnosti a napětí, je i humor. Protože Anita svůj monolog prokládá jednou vtipnou hláškou za druhou a ráda shazuje všechny napjaté situace i samu sebe. Dokáže být dokonale ironická, vyděšená, unavená, rozzuřená nebo smutná, takže její charakter musí čtenáři přirůst k srdci svojí lidskostí.

Ano, ode dneška určitě patřím mezi ty, kteří se budou v budoucnosti shánět po dalších dílech této série a můžu jen doufat, že stejně jako první díl, PROVINILÉ SLASTI, dostál svým doporučením, tak i další díly se budou stále jen zlepšovat, jak slibují lidé kolem mě i různé weby a jejich recenze.

Pro ty, co by se rádi dozvěděli, jak knihy pokračují, protože znovu… jak už to u takhle proklatě dlouhých sérií bývá, to přímo na obalu není napsáno (osobně nechápu proč) a nejsou očíslovány… tu mám seznam okopírovaný ze stránky http://www.anitablakebooks.cz, která vám zajisté zdopoví všechny vaše případné otázky.

Rok I.
24 let

1.
červenec
Provinilé slasti

2.
srpen
Rozesmátá mrtvola

3.
říjen
Cirkus prokletých

4.
prosinec
Kavárna šílenců

Rok II.
25 let

5.
březen
Krvavé koleno

6.
květen
Smrtící tanec

7.
červenec
Zápalné oběti

8.
srpen
Modrý měsíc

8.5.
prosinec
Dívka, která byla okouzlena smrtí

Rok III.
26 let

9.
květen
Obsidiánový motýl

10.
červen
Narcis v řetězech

11.
září
Blankytné hříchy

12.
říjen
Incubovy sny

13.
říjen
Micah

14.
listopad
Danse macabre

15.
prosinec
The Harlequin
[Harlekýni]
Rok IV.
27 let

16.
červen
Blood noir
[Zlá krev]
17.
srpen
Skin trade
[S kůží na trh]
18.
srpen
Flirt

Rok V.
28 let

19.
červenec
Bullet
[Střela]
20.
srpen
Hit List

Taky zde najdete ke stažení KOMIX ANITA BLAKE, který je zajímavým způsobem zpracován, i když já osobně dávám přednost samotné knize.

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Už hodně dlouho slýchávám o nějaké Anitě Blake, tak jsem se rozhodla konečně zjistit, o co tedy jde.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
nechtěná pouta (tuhle otázku nenávidím, nikdy nevím, co napsat a vždy je to blábol)
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
hledání
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Mě je sympatická Anita, což ej dost překvapivé, protože jde o hlavní postavu a ty většinou nebývají zrovna v žebříčku oblíbených postav. Ale tady to jinak nejde, po první knize tu holku žeru. Líbí se mi její ironie, sebekritika, odvaha, ale i to, že má vlastně z hodně věcí strach - krom toho se ztotožňuju s nenávistí k injekčním stříkačkám (i mě museli dřív držet sestřička s doktorkou, aby se jim povedlo m ji píchnout a je div, že mě nemusí přidržovat do teď).
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Jedna výborná hláška vedle druhé, ale vážně. Z toho by se dal udělat krásný seznam citací. Už jen ten krátký výcuc, který vás čeká na zadní straně obalu před anotací.

"Trávím většinu života tím, že čelím věcem, z nichž mám strach. A ničím je. Tisíciletá vyšší upírka je sice hodně velké sousto, ale člověk přece musí mít v životě nějaký cíl."

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Kniha je krátká, ale tady mi to vadí z důvodu toho, že nás čeká minimálně dalších dvacet dílů. Třeba u Goodkinda to bylo také tak, ale jeho knihy měly každá po cca 500 stránkách, takže ta velikost paperbacku byla tak na hraně, zatímco tady jde o malinkatou knížku s 245 stránkami a děj se znovu odehrává jen v několika dnech (podobně mě to štvalo i u jiných knih a hlavně v podlsední době, i když je fakt, že tady je alespoň příběh ucelený). Krom toho i chybí vysvětlení, proč se Anita tak strašně štít doteku a blízkosti upírů, myslím, že by to chtělo nějaké hluboké "cosi" nebo alespoň vysvětlení, ale toho se snad dočkám v dalších dílech.
Mé hodnocení: 9/10

P.S. jak už se stává pomalu zvykem, tak česká obálka se mi jako vždy nelíbí (i když tedy mě nenadchnuly ani obrázky v komixu, jenže to je prostě Marvel)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Pouli Pouli | Web | 18. března 2012 v 17:01 | Reagovat

Mě osobně se líbila česká obálka čtvrté knihy - Kavárna šílenců. Netušila jsem, že Obsidiánový motýl už je přeložený. Ale vydržím to, a půjčím si ho až na léto. Protože teď musím dělat školní věci. A když mám doma Anitu, tak čtu a čtu a všechno ostatní čeká.

2 Dollxynka Dollxynka | 18. března 2012 v 17:18 | Reagovat

No s těma obálkama mě se nelíbí ani jedna :) jsou docela morbidní :)No a to že je knížka krátka to je sad jen u prcních třech ted nwm který díl ale má okolo 600- 700 stránek takže se to to vynahradí :) Já osobně mám přečtených 12 dílů Anity  ale k maturitě nemám ani jednu :D

3 nel-ly nel-ly | Web | 18. března 2012 v 18:57 | Reagovat

[1]: další obaly jsem neviděla, tak opravdu nemůžu říct, je čekám vk nohvně na dvojku a trojku, tak uvidíme... zas je fakt, že se to čte lehce a jak je to krátký, tak to nezabere moc času, takový knihy přečtu jen při cestách v mhd

[2]: no, tak už aby :D protože ten počet mě zděsil... u nějkterých sérií to tak dělají naschvál, no, což je prostě jen komerce
já mám naštěstí maturitu za sebou, takže si můžu číst co chci - a musím říct, že to na výběru světové literatury je taky dost vidět :D

4 P. D. P. D. | Web | 18. března 2012 v 19:29 | Reagovat

já jsem s ní začátečník, ale je to takové příjemné odpočinkové čtení... :-)

5 nel-ly nel-ly | Web | 18. března 2012 v 19:41 | Reagovat

[4]: jojo, to naprosto souhlasím, jak říkám... při cestě do školy, do práce nebo tak, je to výborný, člověk může kdykoliv přestat a hned se najde
vidíš to, upířina :P a pak že ne

6 Guenon Guenon | Web | 19. března 2012 v 17:59 | Reagovat

Tohle by mě vážně zajímalo, díky za tip :)
Ale v knihovně to namají, stojí to za ty peníze nebo mám počkat? :D

7 nel-ly nel-ly | Web | 19. března 2012 v 18:01 | Reagovat

[6]: já koukala, že minimálně ty první díly jsou dost levné (kolem dvou stovek, což je za knihu v poslední době vážně hubička) a špatné čtení to určitě není ;-) blbý je, že to má miliardu dílů zas, takže celkově vyjde dost draho a mě rozčiluje mít doma necelé série... třeba jako u Goodkinda, že jo :D ale já si jednou, až budu mít úžasně výnosnou práci (nebo alespoň normální výplatu), pořídím set těch velkejch, to jsem si slíbila

8 Surynka Surynka | Web | 19. března 2012 v 19:03 | Reagovat

Když jsem začínala číst tenhle článek, tak sjem si řekla: A do pr* další kniha, kde jsou upíři snad normální lidí, nebo co?! (viz Stmívání, které jsem kvůli šílenosti fanynek atp. začala bytostně nenávidět) Ale pak jsem četla dál a koukám, že mě děj opravdu zaujal, ale kníh mám pořád dost a nic neubývá (!!!) takže si počkám asi opravdu až na letní prázdniny :-)

9 nel-ly nel-ly | Web | 19. března 2012 v 20:41 | Reagovat

[8]: upírů je hodně, dnes tedy extrémně, ale upířiny jsou, jak v knihách nebo filmech, populární celé roky... jen bohužel do podvědomí vstoupila zrovna upířina (no, taková, jaká byla)... ono se musí rozlišovat mezi dětskými, YA a pro dospělé... a samozřejmě je to i o aturovi, takže žádná předpojatost, jinak by nám uteklo pár vážně dobrých děl ;-)

10 Surynka Surynka | Web | 19. března 2012 v 21:25 | Reagovat

[9]:  To jsme si dřív myslela taky, po tomhle článku to ale vím určitě :D

11 nel-ly nel-ly | Web | 19. března 2012 v 21:33 | Reagovat

[10]: ale když to vezmu kolem a kolem, tak mě vlastně bavila i Vampýrská akademie, což je YA jak hrom, všichni jsou sexy a každých padesát stran se musí někdo alespoň políbit, aby se neřeklo... jenže to má spád, povedenou hrdinku a hlavně je to fakt čtivý... i když žádnou hloubku to vážně nemá :D

12 chillychilly chillychilly | Web | 19. března 2012 v 21:38 | Reagovat

tak tahle knížka mě vážně zaujala, jak nemám moc ráda upířiny vzhledem k jejich velké popularitě, tak tohle by se mi i mohlo líbit. Sice jsem čekala nějaké prasárničky, ale tak co, není každý den posvícení :)
Akorát že teď čtu hru o trůny nebo spíše druhý díl Střet králů a vzhledem k tomu, že celá ta série má dvanáct ílů a jeden tlustší než druhý, tak se asi ještě dlouho k ničemu nedostanu. A tohle je vážně obdivuhodný počet dílů :)
Musím si to někam zapsat a pak se na to podívat a zkusit to

13 nel-ly nel-ly | Web | 19. března 2012 v 21:48 | Reagovat

[12]: hele ony knihy po několika dílech (teď nevm od kolikátého, ale na té stránce je to napsané) jsou vhodné už jen pro dospělé, takže prasárničky nejspíš budou... tady zatím jen narážky a mrtě krve :D to mi celkem stačí
já bych se k Hře o trůny ráda konečně dostala, dokonce mi ji má i kdo pujčit, jenže já toho mám doma z knihovny tolik, že jednoduše nestíhám :D

14 Dollxynka Dollxynka | 19. března 2012 v 22:09 | Reagovat

[12]: Určitě tě potěším když ti řeknu že prasárniček je tam habaděj :D během čtení sem si i říkala bože ta snad nedělá nic jiného :D Je to hodně dílů ale děj tě tak vtáhne že ani nwš jak rychle čteš :)

15 chillychilly chillychilly | Web | 19. března 2012 v 22:14 | Reagovat

[13]: Hra o trůny má sedm dílů, kde jsme přišla na dvanáct? :D alespoň myslím, že jich má sedm :D
Ale vážně doporučuji, Tyrion je prostě nejlepší postava. Bude se ti to hrozně líbit

16 nel-ly nel-ly | Web | 19. března 2012 v 22:23 | Reagovat

[15]: já si to chtěla přečíst už před seriálem a po něm ještě víc, znala jsem autora i svět a teď, když to čtou všichni mě štve, že já nic
no, musela jsem počkat, až to POlgara dočte, aby mi to mohla pujčit, že jo :D protože v knihovně nemám šanci

jenže teď mám poslední díl Eragona, rezervaci na dvojku a trojku tohohle, k tomu tu na mě ještě koukaj čtyři další knihy... o-o a to přitom v poslední době čtu fakt hodně, jenže jaksi neubývá, spíš přibývá

ty díly, ono to předtím vycházelo rozpůleně ne, tak třeba proto, já ani nevím, kolik jich je
lae už Meče pravdy to bylo 24 malejch, ale ty teď pospojovali do obřích bychlí, který jsou po dvou... a já je TAK chci!!!

[14]: no já slyšela, první díl asi bude na začátek pro pomalejší rozjezd, aby se čtenáři nevyděsili, uvidíme, už se těším na další části, je fakt, že se člověk pobaví a ani si nevšimne, že to už dočetl

17 nel-ly nel-ly | Web | 19. března 2012 v 22:25 | Reagovat

[16]: kriste pane, bichle.... :-x

18 Anne Anne | Web | 20. března 2012 v 17:24 | Reagovat

titulky k Lost Girl by měli být ve čtvrtek, více info tady: http://cwzone.cz/

19 Angie Angie | Web | 25. března 2012 v 21:09 | Reagovat

Jo, pamatuju se, že jsem na to kdysi dávno na internetovém knihkupectví narazila a pak si tu stránku "oficiální" dala do záložek. Ale není čas, ještě jsem se k tomu nedostala.
Snad někdy o prázdninách.
Mě zase bavila série o Mercy Thompson byla Měsíční píseň od Patricie Briggs, četla jsem i Krevní pouto, ale dál jsem se fakt nedostala, prostě není čas. :-(

20 MUSEmaniačka MUSEmaniačka | Web | 25. března 2012 v 22:32 | Reagovat

milujem celú sériu o Anite, čítam to už niekoľký krát za sebou a vôbec ma to neprestáva baviť! som na to neskutočne namotaná a mám absťáky, keď si nemôžem nájsť čas, prečítať aspoň zopár kapitol... zopár kapitol väčšinou u mňa znamená: prečítať až dokonca :D

21 nel-ly nel-ly | Web | 25. března 2012 v 22:42 | Reagovat

[19]: to jsem nečetla nani jedno, ale první díl od Patricie Briggs mám rezervovanou v knihovně, tak uvidím
sice je otrava, kolik je to dílů, ale paperbacky jsou malé a lehké a člověk u toho nemusí moc myslet, tak je to dobré na cesty

[20]: já nutně potřebuju druhej díl, doma mám třetí a čtvrtej, sakra :D

22 Catherine Catherine | 20. listopadu 2012 v 20:53 | Reagovat

Ahoj, mám Anity jako E-booky, kdo by chtěl mohla bych mu to poslat. Pište na můj email. Katarina1997@seznam.cz :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA