Měsíční oko

29. března 2012 v 8:00 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)
Originální název: A Great and Terrible Beauty
Autor: Libba Brayová
Série: Gemma Doylová (1/3 - volné pokračování)

Spojení viktoriánského dívčího románu s YA fantasy, jak tohle asi může dopadnout? To zjistíte v prvním díle trilogie, která vypráví tajemný příběh Gemmy Doylové - dívky, jež dokáže otevírat říše.


Příběh začíná v ulicích pestrobarevné Indie, která představuje jednu z britských kolonií a pro mnoho evropanů nabízí zajímavé zpestření jejich životů. To však neplatí pro šestnáctiletou Gemmu, která zde strávila skoro celý svůj život odtržena od veškerého společenského života v Anglii. Dospívající dívka touží po plesech, šarmantních nápadnících a všem, co jí může nabídnout Londýn, o kterém vždy snila. Toto přání se však zdá jako nesplnitelné, protože její matka rezolutně odmítá o něčem podobném diskutovat.

Může se zdát, že absence společenských akcí je pro šestnáctiletou dívku tím největším mučením, to však až do chvíle, kdy se stane něco, co otřese celým Gemminým světem a ona najednou musí sama ukrývat hrozivé tajemství…

Aby toho nebylo málo tak ve chvíli, kdy konečně přijíždí do vysněné Anglie, zjišťuje, že nic není takové, jaké si to ve svých snech malovala. Londýn je šedavý a chmurný a Gemma najednou musí dodržovat všechna přísná pravidla, která jsou dívkám dána tehdejší společností.

V internátní škole, která ji má naučit, jak být pravou dámou, teprve teď zjišťuje, jakou volnost měla v Indii. Protože být v této době dámou pro ženu neznamená nic víc, než být otrokyní společnosti, své rodiny a mužů. To všechno, stejně jako falešné intrikující dívky ve škole, je však nepodstatné oproti děsivému tajemství, které Gemmu pronásleduje na každém kroku…

Velkou výhodou a zároveň nevýhodou všech YA je jejich rychlost, se kterou často knihu bez problému přečtete za několik hodin. Nikdo se moc nesnaží o nějaké hlubokomyslnější rozhovory, popisy či navození atmosféry, což je fajn (protože přeci jen Pána prstenů byste si v autobusu během dvou dnů nejspíš poprvé nepřečetli), ale na druhou stranu to může být i problém ve chvíli, kdy chcete od knihy něco víc. Viktoriánská Anglie a především pravidla svazující dívky této doby je v knize velice dobře popsána, na druhou stranu se často objevují obraty, které do knihy (v podstatě až historického románu) jednoduše nepatří a dílo tak trochu znevažují - a nebude to jen českým překladem, který je myslím povedený.

To, co čtenářky na YA oceňují je rychlost, přeci jen se u podobných knih prostě nemusí myslet, jenže to v historickém románu nikdy nefungovalo a nebude fungovat ani v historické YA a ještě k tomu, když kniha má opravdu pomalý náběh, který dokáže chvílemi nudit svými, jakoby nedotaženými, pasážemi - jak se autorka nechce moc rozepisovat, ale na druhou stranu jí ta strohost nestačí.

Další určitě vždy aktuální a populární zápletkou jsou pomstychtivá královna školy, krásná nohsledka anebo šikanovaná chudá sirota. Gemma se za začátku zdá jako celkem logicky přemýšlející šestnáctiletá dívka, která se samozřejmě musí zaplést do problémů, které by čtenář neudělal, aby si o ní mohl říkat, jak je hloupá, ale stále jí fandit, přesto však stále prokazuje dost rozumu, a tak je trochu k nepochopení, že po nějaké době jsou tyto dívky najednou jejími nerozlučnými kamarádkami a ona se jim se vším svěřuje - především, když z jejích myšlenek vyplývá, že vlastně nevěří a v podstatě nemá ráda ani jednu. Toto překvapivé silné pouto, které jakoby tam nemělo být, se pak stává základním kamenem druhé části příběhu, ale je založeno na něčem, co jednoduše nedává smysl…

A ano, samozřejmě, protože jde o dívčí román, nesmí zde chybět trocha lásky a nějaký ten polibek. To je popsáno velice hezky a jemně, zapadá to i do celého příběhu, snad až na trochu překvapivý popis snů s ohledem na fakt,… ale to je jedno, tyhle věci už zjevně v knihách pro mladé nesmí chybět.

Ať je to jak chce, faktem zůstává, že se jedná o jednu z těch lepších YA fantasy a určitě nadprůměr těch historických YA, na druhou stranu zde máme pomalý náběh příběhu, doopravdy nesympatické postavy a především pak čekání na další dva díly, které u nás ještě nevyšly. Ty by měly být volným pokračováním, které se autorka rozhodla napsat poté, co se její kniha v Americe stala bestsellerem (nemají tam těch bestsellerů trochu moc?).

Obálku jsem znovu nepochopila a nelíbí se mi. Nechápu tu ležící snad… gotickou?... dívku v černých šatech, když by se to dalo určitě vymyslet mnohem zajímavěji a k tématu. Ale tak už to prostě bývá, každopádně výhodou této knihy je, že jsem si všimla doopravdy jen mála překlepů… což se mi poslední dobou stává v jednom kuse.

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Ani nevím, narazila jsem na ni v knihovně mezi novinkami a předtím někde v databázi knih.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
volnost, touha
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
projít
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Ani s jednou. Vážně, hlavní hrdinka ještě ujde, ale ty ostatní… nesympatické, jedna vedle druhé. Snad jen slečna Mooreová, jejich učitelka, snad dostane více prostoru a nezmizí úplně.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Ta psychologie postav - mladých dívek na internátě - byla propracovaná, každá byla jiná, měla jiný problém, ale byly na tom v konečném důsledku stejně. Neřešitelná situace té doby, kdy prostě neměly na výběr a musely poslechnout.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Nejvíc mi asi vadily ty nesympatické postavy tří kamarádek. Nedokážu pochopit, proč najednou Gemma obrátila - i když je samozřejmě jasný důvod pro autorku i příběh. Kdyby to od začátku bylo zahráno trochu jinak, nebo kdyby se Gemma vyjadřovala jinak, dalo by se to takhle pochopit… ale takhle je to asi největší nelogičnost knihy.
Mé hodnocení: 6/10

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Guenon Guenon | Web | 29. března 2012 v 9:09 | Reagovat

ty mi zase poradíš něco, co mě vážně láká a mistři v naší knihovně to nebudou mít. Paráda :D
Ale vypadá to celkem dobře, potřebuju něco odpočinkového.
Ta obálka je fakt děsná:D Připomíná mi to profilovou fotku pubertální gothičky. :)

2 Káťa Káťa | 29. března 2012 v 18:27 | Reagovat

Hmm! Zní to zajímavě, až budu mít příležitost, možná si to přečtu! Možná to asi bude znít hloupě ale . . . co je to YA? ;-)

3 nel-ly nel-ly | Web | 29. března 2012 v 18:59 | Reagovat

[1]: že jo! já říkala, že to vypadá jak něco takovýho, což u viktoriánskýho YA prostě nepochopíš...
určitě je to taková roztomile odpočinková záležitost, není to špatný, ale ani zázrak

[2]: YA - Young Adult, prostě čtivé pro mladé... ani děti ani dospělá literatura, tak bych to viděla :D
(jen tak mezi náma, já strašně dlouho uvažovala, z čeho vzniká omg, btw a podobný, takže :D)

4 Aelis Aelis | Web | 29. března 2012 v 21:16 | Reagovat

Já si na tuhle knihu brousím drápky už docela dlouho, ale pořád se mi nedostala do rukou. Upřímně nic moc od ní nečekám. A  rozhodně s tebou souhlasím. Prakticky každá kniha, kterou mám doma v knihovničce je bestseller. Kolikrát už jsem se těšila na bestseller a nakonec z toho byl naprosto průměrný příbeh. Některý knížky jsou dokonce tak bestseleroidní, že je čtu dva měsíce. :D

5 nel-ly nel-ly | Web | 29. března 2012 v 22:07 | Reagovat

[4]: jo, já jen od začátku roku četla asi dvanáct bestsellerů (a zbytek pak byly spíš jejich další díly nebo tak) :D je to reklama no a tady... ale ne, je to moc pěkná knížka, jednoduchá a zaručuju ti, že tu dva měsíce číst nebudeš, čte se sama

6 cassiopea-black cassiopea-black | 1. dubna 2012 v 11:44 | Reagovat

tuhle knihu jsem u nás v knihovně zahlídla, ale neupoutala mě, právě kvůli tomu obalu... ale tvůj popis vypadá pěkně, tak možná změnim názor :-)

7 Illandris Illandris | Web | 1. dubna 2012 v 12:23 | Reagovat

Tak tahle kniha už nějaký ten pátek leží u mě na stole a pořád čeká, až se do ní pustím. Zatím se mi do toho moc nechtělo, dala jsem přednost jiným, možná mě totiž trochu odrazovala ta její délka, protože nemám tolik času, kolik bych chtěla. Ale teď koukám, že to vypadá docela zajímavě, takže ji asi brzy otevřu :-)

8 nel-ly nel-ly | Web | 1. dubna 2012 v 14:03 | Reagovat

[6]: to říkám, že ten obal je podivnej... nejen, že je ošklivej, ale vůbec se k tématu nehodí, asi chtěli nalákat mladé s jejich gothickou představou, ale nevim nevim

[7]: mě se nechtělo ze začátku, bylo to takové unylé, ale jak jsem to furt tahala s sebou v tašce, tak jsem se jednou načapala, že jsem málem zapomněla vystoupit z tramvaje ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA