Hostitel

7. března 2012 v 17:51 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)
Originální název: The Host
Autor: Stephanie Meyer
Série: xxx

Jméno Stephanie Meyerové je v dnešní době takřka notoricky známé a autorka je spojována se svojí nejslavnější sérií, která se stala jedním z hlavních pilířů úspěchu novodobých YA upířin pro náctileté dívky.


Stmívání, blyštivě zářiví sexy upíři a svalnatí vlkodlaci se sklonem k nudismu, kteří jsou přitahováni k obyčejným středoškolským dívkám se stali fenoménem dnešní doby, ale stále šlo o knihy směřované spíš pro mladší publikum a tak se autorka rozhodla přijít s novým románem, který byl uváděn jako kniha pro změnu "pro dospělé". No, jen doufejme, že ostatní spisovatelé tohle pojetí "dospělého" čtení nemají, protože jinak by si lidé starší dvaceti (a méně) let už nikdy nepočetli.

Nevím, jak si kdo představuje čtení pro dospělé, ale pokud vezmete osvědčený scénář a přidáte trochu pochybného násilí a narážek na sex, tak určitě dospělejší knihu nedostanete, přesto to neznamená, že byste se u ní nemohli pobavit a trochu zarelaxovat.

Ocitáme se v Americe blíže neurčené doby, kdy převážná většina lidského obyvatelstva je ovládána tak zvanými "hostiteli" - parazity, kteří obléhají různé planety ve vesmíru a ovládají mozky jejich obyvatel. Samy sobě říkají "duše" a ve své vlastní podobě jsou fyzicky slabé a bez hostitele nepřežijí.

Příběh je vyprávěn Poutnicí, která má za sebou už osm životů na různých planetách a vyzkoušela víc hostitelských těl, než kdo jiný. Teď dostala za úkol ovládnout tělo jedné z posledních rebelů a najít úkryt jejích přátel. Problém však nastává ve chvíli, kdy si Poutnice uvědomí, že Melanie, se svého těla nehodlá jen tak vzdát a bude ze všech sil bojovat, aby i na dále existovala a nezradila své dva společníky. Svého milovaného mladšího bratra a muže, který se stal jejich ochráncem, jediným společníkem a pro Melanii znamená tolik, že se ho nehodlá za žádnou cenu vzdát.

Kniha představuje zajímavé a originální pojetí, protože je vyprávěna ich-formou Poutnice, bytosti z jiné planety, která postupně zjišťuje, že lidé nejsou jen kruté a zlé příšery, jak si dříve myslela. Poutnice sama o sobě vlastně připomíná velice milou a plachou dívku s nulovým sebevědomím, která člověku přijde tak trochu nenormální - to samé, ostatně Meyerová předváděla u své předchozí hrdinky, Belly, jenže tentokrát to má alespoň logické vysvětlení, protože Poutnice koneckonců není člověk.

Vše je vyprávěno pomalým, plynulým tempem ve velice jednoduchém stylu, jak už to u YA bývá, be sáhodlouhých popisů a stylem "rovnou na věc", nevýhodou však je, že se Hostitel chvílemi možná přeci jen až moc táhne a přestože má v sobě potenciál být doopravdy tím "psychologickým sci-fi románem", jak je v anotacích představován, tak svých slibů zdaleka není schopen dosáhnout a tak představuje naprostý průměr YA fantasy a co víc, klišé samotné Meyerové, která v psychologii postav a milostném trojúhelníku nepředvedla v podstatě nic nového, co by ve Stmívání už nebylo - proto jsem velice ráda, že Stmívání jsem nedočetla, a tak jsem si Hostitele vlastně celkem užila a knihy utekla bez sebemenších zádrhelů a ačkoliv na mě nezanechala žádný hlubší dojem, můžu říct, že jsem si čtení užila a vřele ji doporučuji, jak milovníkům YA, tak těm, co chtějí tento žánr teprve poznat (ovšem nikdo jiný, než dívky a to s náladou na romantické áchání a ochání si příběh neužije - i když popravdě? kdo z nás někdy na to sladké och a ach nemá náladu?).

KNIHY V MÝCH MYŠLENKÁCH:

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Po druhé jsem se rozhodla zkusit knihu od notoricky známé autorky, tentokrát u jednodílného románu.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
Druhá šance
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
chápat
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Tak Ian byl samozřejmě sympaťák, jak jinak. Ale já si oblíbila vyšinutého génius Jebba.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Myslím, že vyprávění z pohledu "mimozemšťana" byl opravu výborný nápad, z kterého se dalo hezky čerpat, zajímavě rozjet příběh a zároveň čtenáře nenudit.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Chování postav, hm… No, u Poutnice je ta její jistá abnormalita a přecitlivělost relativně pochopitelná, ale to neznamená, že by mě nrozčilovala.
Mé hodnocení: 7/10
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Polgara Polgara | Web | 7. března 2012 v 18:05 | Reagovat

Měla jsem z Hostitele podobný dojem jako ty, ale na rozdíl od tebe jsem to dočetla. I když je fakt, že mě na knížce nejvíc štvala podobnost s Hvězdnou bránou. Mám na mysli to, jak cizí a mnohem vyspělejší rasa vstoupí do lidského těla a ovládne jej. Zjednodušeně řečeno. Nicméně, za recenzi chválím. :-)

2 Lady McFly Lady McFly | Web | 7. března 2012 v 18:08 | Reagovat

Tak až do teď jsem měla o Hostiteli naprosto jinou představu. Já totiž těm anotacím na psycholocký román naprosto věřila, tím pádem jsem knihu striktně odmítala, protože se většinou po takovém duševním tělocviku oklepávám hodně dlouho. A zařadit ho do YA knih? To vůbec. Tím spíš mě ale tvá recenze ke čtení navádí a začínám o něm uvažovat... Uvidíme :).

PS: "vlkodlaci se sklonem k nudismu" aneb jak jedno chytře použité spojení vyloudí člověku úsměv na rtu, popřípadě řádný záchvat smíchu :D.

3 Snapeova Snapeova | Web | 7. března 2012 v 18:20 | Reagovat

Hostitele jsem četla už snad před rokem a musím říct, že se mi docela líbil. Rozhodně se jí to povedlo lépe než stmívání. Stále je však podle mě průměrná a těžko říct jestli to někdy bude jinak.

4 nel-ly nel-ly | Web | 7. března 2012 v 18:43 | Reagovat

[1]: ale já to dočetla a bavilo mě to, Polgarka zas neumí číst :P
no s tou Hvězdnou branou souhlasim, ale tak ta taky nebyla kdovíjak originální, to je furt dokola to samý

[2]: no a já si to právě vzala právě proto, že jsem teda četla psychologický román pro dospělé, dokonce thriller a proto jsem byla naprosto zklamená, že psychologie tam  zdaleka neni a je to jasná, možná maličko nadrpůměrná YA, stylsem psaní i obsahem

[3]: to určitě, Stmívání jsem nemohla dočíst, protož mě Bella rozčilovala, tahle Poutnice... no u ní je ta pomalu schyzofrenie pochopitelná, ale i tak, tohle prostě nejsou hrdinky
myslím, že  víc už si od ní nepřečtu, takže soudit nemůžu :) já se těším na "dospělou četbu" u Rowly :D co to bude

5 Guenon Guenon | Web | 7. března 2012 v 18:59 | Reagovat

Jéé, tak to jsem četla, drahouši. Větší ztráta času a mučení už byla jen Bílá velryba (ty na kapitoly dlouhé popisy využití spermacetu se podobají prvním deseti kapitolám Hostitele. Podobně útrpné, nezáživné, strašné.)
Ne, nemám ji ráda. Vlastně... slyším to a naskočí mi kopřivka. Přišlo mi to špatné, špatné. Špatné:D
Jak mám Stmívání ráda, je to vzpomínka na třináctý rok věku, ke které už se nemusím vrátit, ale ráda vzpomínám na áchánínad Edíkem,... Ehm. Pak jsem z psaní Meyerky vyrostla, asi.
Každopádně, Hostitel mě téměř stál život.
Sci-fi jako žánr miluju, Den triffidů je moje celoživotní srdcovka, ale tohle...
Teen fantasy, ok. Teen sci-fi od takhle neinteligentní ženské? Ne, nelíbilo se.
Ale spousta lidí ho má ráda, to mě horzně překvapuje. Víc, než Stmívání.
A Polgara tam nahoře má pravdu, vykradla Hvězdnou bránu. Ta baba furt něco vykrádá, všímá si někdo? :D
Ok... Já už mlčím.
A ještě... Dospělá četba u Rowly... už teď nedýchám, jak se těším. :D

6 nel-ly nel-ly | Web | 7. března 2012 v 19:04 | Reagovat

[5]: jenže víš co, já toho ted četla tolik, že už jsem přestala něco očekávat a nakonec je to fakt průměr
no, já mám kopřivku taky, ale řekla jsem si, že nebudu kritická, víš :P ale stmívání jsem zahodila a jsem za to ráda
A další, já sci-fi fakt nečtu, takže takhle jen málo a nenápadně jsem to zvládala.

No, vykradený to je, jenže Hvězdná brána taky kradla, víš co, jen je nejznámější, to máš pak těžký :D a všichni vykrádaj Shakespeara, kterej to možná ani nenapsal... ha!

7 Guenon Guenon | Web | 7. března 2012 v 19:09 | Reagovat

[6]: u Shakespeara (kterej to napsal, i když Anonym se povedl:D), to je jiné. Je to základ, jsou to ty nejobyčejnější příběhy, prvotní klišé.
Tohle bylo jen přepsání úspěšného nápadu, je to jiné:D
A i Shakespeare se inspiroval, ne? V Řecku, v Římě... :D To je jiné, inspirace a vykrádání. :D
A že nebudeš kritická? Sakra, Nel-ly, já tě poznávám :P :D
Tak nečti průměr a piš nadprůměr. To je jednoduché :D
(ale fakt. Něco by to chtělo :D)

8 nel-ly nel-ly | Web | 7. března 2012 v 19:25 | Reagovat

[7]: ale tak kritická, na moje měřítka, řekněme, kritická jsem i tak (zas se najde někdo, kdo mě bude nenávidět, jak jsem tak četla názory, kter vypovídaly o tom, že jde o nejlepší knihu všech dob - po stmívání)

mám pro tebe návrh, vlastním čtyři strany povídky, která je podle mě povedená, jenže když jsem ji nedávno znovu četla, došlo mi, že nevím, co s tím, porad mi a možná něco bude :P jinak to moc nevidim, není čas no :( ona recenze zabere pět minut, že jo :D a i tak jsem se nutila

9 Guenon Guenon | Web | 7. března 2012 v 19:36 | Reagovat

[8]: no, tak já jsem jednoznačně pro, žejo :D Máš můj mejl, myslím. A nebo jí můžeš zveřejnit - cokoli, já jsem pro :D Dneska stejně nemám vůbec nic na práci a nějak mi to nepíše. :D
Hlavně, abychom tě do toho nějak dostali, já mám zrovna tak plodné období a všichni jsou v krizi! :D

10 nel-ly nel-ly | Web | 7. března 2012 v 19:44 | Reagovat

[9]: já jsem v extrémní krizi, protože normálně, když jsem zaneprázdněná, tak polodim
jenže jsem zaneprázdněná,unavená a neplodná, nejhorší kombinace

no, zveřejnovat to nechci, protože by to zas skončilo nedokončený - měla být na Váncoe, ale já ji nedokázala dopsat a pak mi vypadlo, co vlastně chci

11 Kallia Kallia | Web | 7. března 2012 v 19:58 | Reagovat

Hostitel je krutá knížka, ale když jsem ji četla po xté, tak už byla... no, možná taková málo rozepsaná, strohá. Jinak koukám, dobře ty, máš jednu větu na jeden odstavec! :D Mazec... :P :D

12 nel-ly nel-ly | Web | 7. března 2012 v 22:06 | Reagovat

[11]: nenenene! já si toho všimla, až když jsem to tady zrovna projížděla :D ticho :D tohle se mi prostě stává a já si to ani neuvědomim

13 Kallia Kallia | Web | 8. března 2012 v 8:25 | Reagovat

[12]: :DDD  věřím. Ale klobouk dolů, takovýhle věty jsem dřív nezvládala, to byly maximálně věty tak na 3-4 řádky. :D

14 Skříteček2 Skříteček2 | Web | 11. března 2012 v 15:59 | Reagovat

Hostitele už delší dobu sháním, poněvadž v knihovně je věčně vypůjčen a koupě knížky je finančně moc náročná. Recenzi jsem zhltla jedním dechem, sice mne to trochu odradilo od přečtení Hostitele, ale myslím, že než se ke knížce dostanu, zase se ta chuť vrátí. Co se týče Stmívání, vůbec mi to zdlouhavé nepřišlo a s chutí (narozdíl od filmů) jsem přelouskala všechny díly. Asi proto, protože jsem cílová skupina čtenářů.

15 nel-ly nel-ly | Web | 11. března 2012 v 17:48 | Reagovat

[14]: to ne, stmívání bych zdlouhavým nenazvala, tedy určitě ne začátek, ale hlvní hrdinka mě dokázala tak rozčilovat už nazčátku, že jsem nebyla schopna to dočíst
jestli se ti ale líbilo Stmívání, bude se ti líbit i tohle, on ten základní děj je stejně jako přes kopírák... ona má mentální problémy a kolem ní jsou dva chlapi ;-) ale to, že je z jiné planety, to dělá přeci jen o něco zajímavější
u nás v knihovně měli hned tři výtisky bez rezervace, tak je to asi o štěstí ;-)

16 Skříteček2 Skříteček2 | Web | 12. března 2012 v 21:08 | Reagovat

[15]: Má chuť na Hostitele se vrátila! :D Ale zase přejde při mé příští návštěvě knihovny...

17 Harunka Harunka | Web | 13. března 2012 v 21:10 | Reagovat

Dělalo mi problém dostat se přes prvních sto stránek, to jsem si jen říkala: Tak už odjeď, jeď za nima, vždyť je to celou dobu jasný, že za nima pojedeš, tak dělej :D

18 nel-ly nel-ly | Web | 13. března 2012 v 21:35 | Reagovat

[17]: jojo, to je přesně ono, proto mi tto přišlo zdlouhavý... furt nic a nic, a když se něco rozjelo, tak stejně jen pár stránek, a pak zas dlouho nic

19 Neriah Neriah | 14. března 2012 v 13:40 | Reagovat

Fajn, Hostitele taky číst nebudu (ne že bych to měla někdy v plánu). Mně ty knihy už přijdou jedna jako druhá, asi hlavně proto, že jsem za posledních pár měsíců podobných načetla docela dost... Hledat v tom něco s trochu odlišnou myšlenkou je už rovnou umění.

20 Alice Cullen-Hale Alice Cullen-Hale | Web | 14. března 2012 v 16:59 | Reagovat

Na Hostitele jsem byla celkem zvědavá neboť Stmívání jsem celkem solidně zhltla a tak jsem měla velké očekávání i od Hostitele ač se kniha dle autorky i recenzí měla obsahově lišit. No, tolik odlišností jsme nenašla. Poutnice, která se obětuje pro každého a kdykoliv/Bella, Ian/že by něco z Edwarda?, který je téměř dokonalý, výbušný přesto něžný a laskavý Jared/Jacob, a malý Jamie/Seth. A happy end jak blázen.
Na začátku jsem byla víc než zmatená protože poměrně dlouho jsem nevěděla oč tam jde a tak se moje pocity daly srovnat s tím co zažívala Poutnice po implantaci do těla - zmatené vzpomínky na život Mel, vlastní vzpomínky, povinnosti a dojmy. Nakonec jsem jakžtakž pochopila, ale úvod byl nuda, nuda, nuda, první vzpruha byl ten její odjezd d pouště. A to mi vadilo celou knihu, nemohla jsem si pomoct. Dlouhosáhlé pasáže kde se nic moc nedělo, denní rutina, úvahy Mel a Potunice a potom náhlé zvraty na několika málo stránkách a já četla jak nejpečlivěji to šlo, abych všechny informace přijala a o několik tránek dál kde byla návaznost nekoukala jako zjara kde se to tam vzalo.
Bodově bych hodnotila stejně jako ty. Když mám náladu knihu/nebo některé pasáže si přečtu, ale TOP 1 to není.

21 nel-ly nel-ly | Web | 14. března 2012 v 19:22 | Reagovat

[20]: já si právě říkala, že je to jak přes kopírák a nechápu, co na Hostiteli mělo být "pro dospělé" (pokud tedy podle slov autorky Stmívání bylo pro teenagery), myslím, že je to jasné YA jen teda něco na motivy scifi

no, mě se to četlo relativně dobře, když už se teda začalo od poloviny něco dít, i když znova už bych po tom nešáhla a tohle hodnocení dávám jen proto, že horším knihám jsem dala vyšší, a tak by to zas nebylo spravedlivé, protože přečíst se to vpoho dá

22 Cassiopea Black Cassiopea Black | 17. března 2012 v 20:44 | Reagovat

Stmívání jsem četla, všechny díly... nejdřív to byla závislost a pak mě štvalo, hlavně teda Edward a Bella... ale zase miluju pár Carlisle/Esne, i když, nevim jestli je to zásluha Meyerový... řekla bych, že mě oslovili spíš ve filmu... tím jsem chtěla říct, že si ráda od ní přečtu ještě něco jinýho, takže se po tý knížce kouknu :-D

23 Simone Simone | Web | 19. června 2012 v 17:31 | Reagovat

Ja som knihe dala plných päť hviezdičiek a myslím si, že si to zaslúžila. Prvých 100 strán som sa síce trocha nudila, ale potom dostala kniha spád a nedalo sa prestať čítať, kým nebol koniec ;-)

24 feel-so-close-to-you feel-so-close-to-you | Web | 10. listopadu 2012 v 16:45 | Reagovat

Od Stephanie to byla první a taky jediná knížka co jsem četla a hrozně se mi líbila. Líbilo se mi to prostředí, kde se děj odehrával, měla jsem ráda hlavní postavy a líbil se mi konec. Sice jsem se první zděsila, že je to delší než na co jsem zvyklá, ale nakonec bych si snad i přála, aby to bylo mnohem delší :-D A nemůžu se dočkat, až to bude v kině, doufám, že to nepokazí a vyberou správné herce, i když podle traileru už mi tam nesedí hned hlavní hrdinka.

25 Infinity Infinity | Web | 12. listopadu 2012 v 19:38 | Reagovat

Hostitele si plánuju přečíst už tak rok a ne a ne se k tomu dostat. :-D
Tvá recenze zní zajímavě, brzy si knihu už prostě musím přečíst! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA