Cestou necestou....

8. března 2012 v 21:16 | Nel-ly |  Na téma

… městskou hromadnou dopravou

Zrovna když bych měla náladu na vypisování, tak přijde tohle téma. A můžu jen říct, že s MHD mám svých zkušeností dost a dost (víc, než bych si sama přála), ale přesto na ni nehodlám nadávat.


Nebudu si stěžovat na neustálé změny jízdních řádů, které stejně nebývají dodržovány, smrad (a to i když s vámi nenastoupí bezdomovec), namačkané lidi a nepochopitelnost toho, že všude jinde ve světě se jízdní řády metra posouvají, jakožto nejrychlejšího dopravního prostředku po městě a jen u nás nevydrží jízda do jedné ráno (a to jen v pátek a o víkendu) víc než pár měsíců. Nebudu si stěžovat (ostatně to už jsem udělala), ale můžu vzpomínat… Sama pro sebe a kdo se dostane až na konec, může mi to dát vědět, sám o sobě by to byl určitě zázrak :D

Nikdy jsem neměla s ježděním v MHD - metru, tramvaji, autobusech - problémy, a tak jsem se sama vydala metrem na cestu někdy během druhé třídy s kamarádkou, kdy to naše rodiče samozřejmě nevěděli, a my si připadaly jako ty největší rebelky. Bylo to něco, co si člověk pamatuje. Poprvé jsme se procházely samy na Václaváku a očumovaly lidi, zatímco jsme upíjeli šejk z mekáče a ujídaly hranolky… Aniž bychom si uvědomovaly, jaká je šance, že nás cestou někdo sbalí, odtáhne a v tom nejlepším jen zabije v tmavé uličce. Dětství je krásná věc.

Počátky byly slibné, jako například, když jsem jednoho dne v tramvaji prohlásila, že nevlastní babička (co mě hlídala) má v jednom ňadru mlíčko a v druhém kakao. No, jak všichni víme, děti jsou k pokukání a roztomilé, ale pokud jsou v MHD, tak nás dokážou dokonale rozčilovat. Jak já je ne- (vymazáno pro pohoršování umírněné veřejnosti).

Pak je tu také jízdné, které zaplatit z kapesného nikdy nebyla žádná sranda (a čím jste starší, tím je to horší). To jsme takhle s kamarádem jednou jeli tramvají, když už jsem prostě nemohli tvrdit, že nám ještě nebylo patnáct (ehm, já to zkoušela do sedmnácti, ale v létě toho roku mě hrudník zradil). Já měla lístek, on ne. A ejhle… noční můra černých pasažerů… revizor. Naštěstí jsme vyvázli bez pokuty (to se mi stalo až posléze a ne jednou, i když teď už pár let poctivě kupuju tramvajenku nebo lístky), jenže nás vysadil z tramvaje. Na zastávce několik stanic před Palmovkou, na které je zajímavé… no nic, je to prostě plácek, kde nic není, jen pár keřů, stromů a bordel. No, chytli jsme druhou, pokračovali v cestě a druhý den se necelé tři metry od místa, kde jsme ten den stáli, našla lidská hlava v tašce, která tam prý ležela minimálně týden.

Bez MHD byste se v Praze nikam nedostali - vlastně dostali, ale byla by to otrava, štreka a často i dost nepěkná cesta, což však neznamená, že bych nemilovala procházky po městě - a to pak především o školy. Strašně jsem se těšila, až začnu na střední školu jezdit minimálně tramvají a záviděla to kamarádce. No, tohle nadšení mi nevydrželo asi ani první pololetí, protože jsem věčně musela po ránu sprintovat (a většinou mi vždycky ujela). Na druhou stranu je to způsob, jak se zase lépe seznámit s novými spolužáky (jo a taky na cigáru, ehm), samozřejmě pokud vám dvakrát za ty čtyři roky neodstaví tramvaj a vy pak nemusíte jezdit dvěma přestupy, nebo když zrovna sebevrazi nemají svoje skákací období. No vážně, možná bych i pochopila sebevraždu (spíš to, že to někdo udělá), ale proč s tím musí otravovat všechny ostatní? Hlavně, když většina prostě musí skákat zrovna na céčku, které je v podstatě nejfrekventovanější, a pravidelně v ranních hodinách… Mít totiž v indexu neustále napsané: "Přišla pozdě kvůli mrtvole pod vlakem." Vážně není sranda. A ano, jednou jsem si to do omluvenky fakt napsala, jenže profesorka mi to neuznala a já nakonec měla za pozdní příchody třídní důtku (no, co … ve čtvrťáku to byla dvojka z chování :D ale to už nikdo neřeší, jakmile máte v ruce maturitní vysvědčení, tak se nenechte vystrašit ;-)).

Co se musí ocenit, je propletená síť nočních tramvají, díky kterým se dopravít na… a především z… každou oslavu, párty nebo prostě do vzdálenější hospody, což u kamarádů, kteří bydlejí rozházení všude možně, určitě každý ocení.

To měla takhle kamarádka oslavu narozenin a já si připadala příliš opilá, abych souhlasila s pozváním od jednoho kluka na přespání k němu domu (ve chvíli, kdy nade mnou ještě vítězilo mé racionální já, které se v podobných stavech dostává dost do pozadí :D), ale zase ne tak opilá, abych si sama zavolala taxík. No, tak jsem kdesi daleko zjistila, že když si nasednu na nočku, tak mě doveze až domu… to bylo chvíli po stěhování, takže nikdo nejel ani stejným směrem…, suverenně s ostatníma došla na tramvaj, po dlouhém ožraleckém loučení, objímání a líbání nasedla, uvelebila se, usnula a probudila se na konečné na druhé strana Prahy někde v lesích, kde jse vystoupila do deště, šlapala po kolejích posypaných kluzkými kameny, rozhlížela se po tmavých stromech a hledala zastávku na druhou stranu. Přiznávám, že abych usnula v tramvaji, se mi stalo úplně poprvé a doufám, že naposledy. Bylo to prostě to tajuplné ožralecké štěstí, že jsem nakonec nasedla na správnou tramvaj a místo po asi čtyřicet minut se domu dopravovala takřka tři hodiny - naštěstí bez újmy, jen jsem si vysloužila posmívání a to dokonce i od vlastní matky, která mě druhý den donutila vstávat do Kaufalndu (ještě jsem jí to neodpustila).

Na druhou stranu, nemám být tak blbá a se vším se jí svěřovat, že jo? Vlastně, už si dávám pozor. Někdy.

Z MHD mám vůbec mnoho zajímavých zážitků - na některé bych ráda zapomněla (bohužel, většinou jsem ta, co si vždycky všechno pamatuje, nechápu jak, když neznám ani přesné datum narozenin mámy a babičky, nebo jména filmů, natož písniček a alb), na některé nechci nikdy zapomenout a většinu doby si čtu knihy, takže vlastně i díky MHD jsem se stala knihomolem.

Protože doma toho už tolik nepřečtu.
A to je asi tak všechno k aktuálnímu tématu týdne. Snad to byl článek, který vám něco dal (a snad víc dal, než vzal :D) a vy se svěřte, co si s MHD spojíte jako první právě vy.

OBRÁZKY: regionycr.cz, google
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 LadyDariel LadyDariel | Web | 8. března 2012 v 21:39 | Reagovat

:D hodně jsem se nasmála :d hlavně u té mrtvoly v omluvence :D já vím ej to ošklivé :D ale taky mě štve že si vždycky vebrou takovou dobu kdy člověk ěnkam popíchá :D a zrovna 5 minut předtím než přestoupím samozdřejmě na C :D:D:D

2 nel-ly nel-ly | Web | 8. března 2012 v 21:42 | Reagovat

[1]: trocha černého humoru nidky neuškodí, náhodou... ale musím říct, že učitelku jsem nepobavila (nepřekvapilo mě to)
a přesně, těsně před přestupem, jinak by to prostě nešlo... naštěstí do práce i většinu cesty do školy jezdim tramvají

3 Aelis Aelis | Web | 8. března 2012 v 21:56 | Reagovat

Tenhle článek mě krásně rozveselil. Ne že bych se vyžívala v cizím neštěstí. Ale vypadá to, že pokud jde o MHD, máš vážně pech. :D
Mrtvola v omluvence? Asi bych byla dost nasupená, kdyby mi to neuznali. Vážně smůla. :)

4 Surynka Surynka | Web | 9. března 2012 v 14:29 | Reagovat

Hodně zajímavý :-) já jsem vždycky byla ráda za to, že mi taťka dělal taxikáře a někdy ráno ještě dělá :D Nenávidím MHD a ještě mi zbývá chviliška k dosažení řidičáku a pak tra-dá sbohem MHD! Nemám ráda ten neosobní prostor a bohužel jsem tak ten typ člověka, co si všechno pamatuje a bohužel mám z MHD hlavně ty špatný zážitky...Prostě se nemůžu dočkat, až budu mít auto :-D Ale je dobrý znát i názory jiných lidí :D

5 nel-ly nel-ly | Web | 9. března 2012 v 14:44 | Reagovat

[3]: já mmyslím, že pech snad ani nemám, prostě to tak je a určitě bude i víc :D

[4]: no, já si v autobusech atd. počtu a po Praze bych furt jezdit autem vážně nechtěla, to byla pomalu větší otrava... hlavně řízení moc nemusim, ale kdyby mě tak někdo vozil třeba do školy, když tam jsou přecpaný autobusy, tak by mi to nevadilo

6 Surynka Surynka | Web | 9. března 2012 v 18:37 | Reagovat

[5]:tak to bývá u mě, ráno, než abych se tahala busem narvaným lidma, co jedou do práce, tak mě svezou do školy atd. navíc já moc do centra nejezdím, já se držím na té periferii Praha 10 Praha 9 a tam to zas tak hrozný není :-)

7 Surynka Surynka | Web | 9. března 2012 v 18:38 | Reagovat

[6]: jo a u mě by čtení v buse nemělo smysl, než bych si našla pohodlné místo a než bych tu knížku vytáhla, už bych musela vystupovat :-)

8 nel-ly nel-ly | Web | 9. března 2012 v 18:50 | Reagovat

[6]: no nevím, já na Praze 10 měla knihovnu, stačilo přejít ulici a člověk byl zpátky u nás na dvojce a teď čtyřka no... a musím říct, že do školy by mi cesta autem trvala dvakrát tolik, co metrem (krom toho se tak můžu ještě učit, číst si nebo dodělávat úkoly)
tak to já se vždycky projedu dost dlouho, abych vytáhla i počítač... a že jsem párkrát takhle psala kapitoly

9 Helen Helen | 10. března 2012 v 13:12 | Reagovat

Všichni to známe, ale je fakt, že nemám ráda tramvaje, mám radši metro. Příjde mi bezpečnější. Ale všude se člověk taky nedostane metrem, jo minule jsem jela někam, kde to vůbec neznám, cesta tam byla v pohodě, to jsem jela ještě autem, ale když jela v noci autobusem domů a vůbec jsem netušila jak se dostanu na vytoužený zličín, tak to byla sranda, ale vše dobře dopadlo.
A je to pravda, taky víc čtu když cestuji, doma témeř vůbec.
Já vlastně cestuji pořád. Do školy, ze školy, za přítelem, domů a šup a je to přes 150 km jen jedním směrem :D je to zábava, ale občas to člověka unavuje, a ještě poznámka, doufám, že nikdy neusnu nikde. :)

10 nel-ly nel-ly | Web | 10. března 2012 v 14:50 | Reagovat

[9]: já měla tu čest jezdit přes půl roku na Stodůlky a to byla Sibiř, takže doufám, že už nikdy víc... i když je pravda, že dokud je tam metro, tak je to fajn
ale já raději autobusy a tramvaje, v metru mi nefunguje rádio :D

a jak říkám, já mla to ožralecké štěstí, které je samo o sobě úplně mimo zákon schválnosti, nechápu

11 Iris Iris | Web | 10. března 2012 v 19:40 | Reagovat

krásný, pobavila jsi mně :D
hlavně s mrtvolou a jak jsi usnula :-D

12 Illandris Illandris | Web | 11. března 2012 v 16:52 | Reagovat

Já teda jízdu metrem nesnáším. Vždycky jsem měla kliku, že jsem školu měla blízko, tak jsem na základku jezdila autobusem a na gympl tramvají. Teď to ale mám přes celou Prahu, což je otrava. Sice mi tam jezdí přímá tramvaj, ale je to cesta nejmíň na hodinu a já nejsem ranní ptáče :-)Je ale pravda, že teď se během jízdy do školy můžu učit a většinou se toho naučím víc než doma.
A to s těma mrtvolama mě fakt pobavilo. Zrovna nedávno se mi stalo, že jsem pospíchala na zápočtový test, a zrovna když jsem chtěla vlézt do metra, tak ho kvůli nějakýmu sebevrahovi zavřeli a skoro po celý délce trasy. Takže jsem jela do školy snad dvě hodiny a pak jsem profesorce vysvětlovala, že kvůli nějakýmu magorovi zase nejelo áčko. Zvláštní je, že když nejvíc jezdím áčkem, zdá se mi naopak, že ty lidi skáčou nejvíc na áčku:) Jednou dokonce na Dejvický někomu utekl pes do tunelu a chytili ho až na konečný. Takže metro nejezdilo snad půl dne :-D

13 nel-ly nel-ly | Web | 11. března 2012 v 17:52 | Reagovat

[11]: no, tak jsem ráda ;-)

[12]: zvláštní, mě vždycky přišlo, že se všechno děje na céčku a na áčku právě nic moc, naštěstí, protože na tom jsem bydlela a jezdím s ním do školy... i když já raději tramvají a pak autobusem, nesnáší přestupování na muzeu, nebo hůř na můstku či florenci a v metru nefunguje rádio

14 Harunka Harunka | Web | 13. března 2012 v 21:02 | Reagovat

Já si vzpomenu na bandu důchodců, co se začnou cpát dovnitř, jen co přijedeš, takže je musíš odstrkovat, jen aby ses dostala ven :D
A z tvého článku jsem vydedukovala, že jezdit MHD je skoro o život :D

15 Cassiopea Black Cassiopea Black | 17. března 2012 v 21:05 | Reagovat

koukám, že tvoje zážitky s MHD jsou opravdu zhajímavý xDD ale docela se bojim jít do Prahy na vejšku... představa tý hlavy v tašce... xD ale to se asi může stát všude... jinak, já mam zkušenosti hlavně s tím, že to věčně nejezdí nebo jezdí jinak, než má... jezdim hlavně busem nebo trolejbusem a je to hrůza... hlavně když ke mně toho moc nejezdí... a upřímně nesnášim, když je narváno, lepí se na mě spousta cizích lidí, já tam padám pokaždý, když to zahne a ještě ten smrad... prostě krása xD... ale někdy je to dobrý, když třeba jedu s kámoškama nebo tak... ale negativ je víc... jak mám ráda jízdu vlakem, tak tohle je děs...

16 nel-ly nel-ly | Web | 17. března 2012 v 22:06 | Reagovat

[15]: já třeba jela vlakem asi čtyřikrát v životě a mám z toho husí kůži mnohem víc, než z nočního přejezdu Prahou... ono je to lavně o zvyku, já jsem nervozní ve chvíli, kdy se dostanu mimo město a jezdí tam třeba jeden dva autobusy... co když tam někde zkejsnu?!
v Praze mi jede všude něco, i dkyž to není vždycky příjemný, voňavý nebo dokonce bezpečný :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA