Únos čtvrté princezny

23. února 2012 v 19:58 | Nel-ly |  Fantasy (urban fantasy)
Autor: Julie Golding
Originální název: Dragonfly (překlad mi vysvětlete, nechápu :D - v anglickém znění "vážka" by dávalo naprostý smysl vzhledem k ději a symbolice, mimochodem)
Série: xxx

Někdy, když si chcete přečíst hezkou knížku spíš proto, abyste si odpočunuli a nemáte náladu na kratší či delší série, zatoužíte po příběhu, který vám dá dostatek romantiky, dobrodružství i drama v jednom a vejde se do jedné knihy, která nepřipomíná bichli. Přesně tyhle možnosti vám nabízí kniha ÚNOS ČTVRTÉ PRINCEZNY od JULIE GOLDINGOVÉ.


Anotace: Princezna Taoshira a princ Ramil mají z vůle vládců svých zemí uzavřít výhodný sňatek. Ani jeden není nadšen, protože už při prvním setkání k sobě cítí silné nesympatie. Osud je ovšem svede dohromady prostřednictvím společného nepřítele. Oba jsou uneseni a budou muset překonat vzájemnou nenávist, aby unikli celé řadě nebezpečí, která je na útěku čekají.
Kniha nabitá akcí, souboji, honičkami i romantickou láskou od význačné britské autorky.

Je to v podstatě pohádka pro odrostlejší děti, ale i starší čtenáře, kteří si rádi při čtení odpočinou. Tashi je šestnáct let, před čtyřmi lety byla zvolena za Čtvrtou princeznu a stala se vládkyní souostroví Modrého srpku. Jako princezna má své povinnosti, vše co dělá podléhá etice, řádům a pravidlům a její život je nalinkován.

Naopak osmnáctiletý princ Ramil, dědic Gerfalského trůnu, dosud žil jen pro vyjížďky na koni, lov a čas s přáteli, bez pravidel, která by ho nějak omezovala. Koneckonců je přeci korunní princ a nemá žádné povinnosti, to však až do chvíle, kdy se jeho otec rozhodne ochránit svou zemi před válkou pomocí dohodnutého sňatku s jednou ze čtyř princezen vzdáleného souostroví.

A tak princezna Taoshira přijíždí, aby se provdala za prince, kteréhé nikdy neviděla a o kterém slyšela, že je to neurvalý nevychovanec, jak nakonec sám svým chováním dokazuje. Jenže princ není jediným problémem, všichni obyvatelé Gerfalu, v čele s jejich králem, se chovají jaksi neurvale - neklopí zrak, když princezna vejde do místnosti, netiší slova, Gerfalský král ji dokonce na úvítanou políbí na tvář a dotkne se jí a vůbec všechno je zde jaksi divoké a jiné, oproti poklidnému nábožnému životu na matriarchálním Modrém srpku. Nejhorší ze všeho je ale chování prince Ramila, avšak až do chvíle, kdy jsou jak pricenzna Taoshira, tak princ Ramil uneseni… V tu chvíli začíná pravý příběh.

Do knihy normální velikosti (376 stran) toho autorka nacpala doopravdy hodně, cesta s únosci na dvůr zlého Fergoxe kopiníka, doprovázena mnoha útrapami, především pro malou Tashi, která obyvatelům pevniny připadá jako čarodějnice a kteří odmítají uznávat její božstvo - Stvořitelku, je jen začátek příběhu, který získává na své napínavosti, když je Tashi mučena a nucena uznat svoje kacířství, a když spolu se svým novým ochráncem obrem Gordokem a princem Ramilem utíká vstříc dlouhé a nebezpečné cestě domů, aby zachránila nejen Modrý srpek, ale celý svět před Fergoxovou hrůzovládou.

Příběh je zajímavý, napínavý a nikdy nenudí, postavy jsou dobře vymyšlené - i když je jejich charakteristika přeci jen trochu dětinská - a to, co se mohlo zdát triviální rozprávkou o dohodnutém svazku dvou maldých lidí se stává dramatickým bojem o záchranu světa. To však v hávu spíše dětské knihy - která je však doporučována čtenářům od 10 let a obsahuje smrt, krev i násilí (a jiné náznaky) - a tak jsem chvílemi měla rozporuplné pocity.

Je to něco, jako když se díváte na film PRINC Z PERSIE: PÍSKY ČASU a uvažujete, pro jaké publikum byl natočen - protože pro děti je trochu moc děsivý a dospělý se chvílemi prostě musí až pohrdlivě ušklíbat. K tomu si přidejte prapodivné dialogy, které doprovázejí jak zmiňovaný film, tak tuto knihu a rychle ztrácíte úroveň.

ÚNOS ČTVRTÉ PRINCEZNY má mnohá negativa, ale když se nad všechny logické prohřešky a nesmyslné dialogy povznesete, čeká vás napínavý a příjemný román na osamělé večery, dlouhé cesty vlaky a autobusy nebo prostě pro zábavu.

KNIHY V MÝCH MYŠLENKÁCH:

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Narazila jsem na ni na cbdb, a pak náhodou i knihovně a bylo jasno.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
Putovní dobroudružství
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
vládnout
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Nejsympatičtější mi asi byla Jelena, bojovnice a jedna z přátel prince Ramila a princezny Taoshiry (mimochodem výborný jméno pro princeznu, jen mi přišlo divný, že pochází z ostrovů, kde jsou všichni blonďatí, když jméno mi přijde spíš japonský nebo tak). Je to mladá žena, bojovnice a má smysl pro humor.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Člověk většinu doby ví, co má očekávat, ale i přesto dokáže děj překvapit a zaujmout a to se velice cení hlavně u něčeho v podstatě tak "jednoduché" - natočené by z toho mohla být skvělá taková ta "pohádka pro starší" jako byla Fantaghiro nebo Dračí prsten, úplně to vidím.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Má to být o lásce, jak je psané na zadním přebalu knihy (který je mimochodem zase dost otřesný), ale chemie mezi hlavními hrdiny prostě nefunguje. Ano, přejete jim, aby k sobě našli cestu, ale není tam žádná vášeň ani romantické kouzlo a to by chybět prostě nemělo.
Mé hodnocení: 6/10

P.S. Souhlasíte se mnou, že ta holka na obrázku z přebalu je hrůzostrašná? Čím víc jsem na ni koukala, tím děsivější mi přišla, je vyretušovaná tak, že je dokonalejší než barbie a o to víc děsivá :D
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Guenon Guenon | Web | 23. února 2012 v 21:08 | Reagovat

Jo, ta bárbína s mečem fakt děsí. :D
Ale knížka působí mile. Možná se do toho jednou pustím, až budu toužit po odpočinku:D
Ale včera jsem si stáhla Inheritance, takže se nadšeně pročítám tím:D (sakra, že to čekání stálo za to :D)

2 nel-ly nel-ly | 23. února 2012 v 21:11 | Reagovat

[1]: jo? já si říkala, že si nejdřív musím přečíst ty tři... už jsem začala v angličtině,když se to poprvé objevilo na netu, ale pak jsem přestala s tim, že si knihu stejně koupim (abych měla celou síbrku po těch letech, že ano) a nechám si nějaký překvapení... krom toho už si dávno nepamatuju děj O_O
a doma mám z kniohvny zas náklad a z toho tři rozečtené

3 Das Das | Web | 23. února 2012 v 21:47 | Reagovat

VA se mi taky jako upířovina líbí nejvíce. :)

Ta obálka na mě působila moc.. na složitou knihu, ale nakonec se z toho vyklubala pohodová oddechovka. Moc pěkná oddechovka! Četla sjme jí, nevím kdy, ale vím, že jsem ji přečetla, ačkoliv mi to došlo až při čtení recenze. Na začátku sjem si myslela, že jsme se ještě neodhodlala si ji pučit z knihovny.. ale přece jen odhodlala. :D Občas mi holt nějaké přečtené knihy trochu vypadnou z hlavy a při pohledu na obálku mi to hned tak nenaskočí. O:)
Ale kniha se mi moc líbila a doporučila bych. :))
S celou tvou recenzí souhlasím.

[2]: Nevím, jak to všichni děláte.. Ale já bych nemohla číst víc knih najednou. Děj by se mi možná pletl a měla bych špatný pocit z toho, že se naplno nevěnuju jen jedné knize. :D

4 Surynka Surynka | Web | 25. února 2012 v 0:22 | Reagovat

Knížka působí zajímavě a snad bych si ji i přečetla, nebýt zahlcena Da Vinchiho kodem, Horory z Jizerských hor, Starými pověstmi českými a k tomu ještě Chartou 77. :-O Do toho kvůli jedné povídce občas přičítám i HP a Relikvie smrti kvůli dialogu některých postav, který prostě musím citovat atp. Takže opravdu budu muset počkat :D Jinak souhlasím, ta holka na obrázku je děsivá. Má v očích něco tak nepřirozeného, že čím dýl se na ni dívám, tím větší mám pocit, že za chvíli popadne šavli/ meč (cokoliv), vystoupí z obrazu a usekne mi hlavu. Retuš by možná nevadila, nebýt toho, že je tak očividná a opravdu plastově působící. Jinak kniha jepopsána opravdu zajímavě :-)

5 nel-ly nel-ly | Web | 25. února 2012 v 1:20 | Reagovat

[3]: mě naopak většina podobných obálek dost odrazuje, protože mi to přijde strašně takové laciné a nechce se mi do čtení
to s tím vypadáváním naproto chápu, já si takhle kolikrát vzpomněla třeba až po nějaký době čtení (a často u filmů a tak, se to stává), ale tka mě nikdy nevadilo číst knihu víckrát :)

[4]: jo to chápu, já mám v seznamu k přečtení nějakých třicet knih O_O teď jsem dočetla další a ještě mám dvě rozečtené :D nakonec mi ta nemoc i vyhovuje
je to děs, hlavně na tý obálce, jak na tebe furt kouká :D sem se jí bála

6 Guenon Guenon | Web | 28. února 2012 v 14:53 | Reagovat

Začínám si myslet, že tě unesli mimozemšťani. Jestli jo, závidím, to musí být paráda :D
Ale... Žiješ, že?:D
Jo, taky jsem se tě chtěla zeptat, kde si stojíme s tím betováním. Jestli ti mám posílat další kapitoly a nebo se na to vybodneme. Klidně na to kašli, nabízím ti vstupenku ven z dohody, jen chci vědět, co a jak:D (mám ráda přehled, víš co:D) Mám teď další asi čtyři kapitoly od té poslední, co jsi betovala. :)

7 nel-ly nel-ly | Web | 28. února 2012 v 21:02 | Reagovat

[6]: no žiju, nejsem nemocná, ale dohánim hodiny v práci... vstávání před šestou, pak třeba někdy dospávání a teď jsem zrovna z práce přitáhla, takže...
k tomu mi nefunguje notebook (nedá se zapnout) a tahle stolní šitka se každou chvíli vypíná, takže sem na půočítače nasraná a oficiálně je nenávidim :D
ale jinak pozítří mám volno a už se těším :P alespoň si trochu připomenu a třeba dostnu i náladu něco konečně sama dopsat :D

8 cassiopea-black cassiopea-black | 2. března 2012 v 19:29 | Reagovat

já moc nejsem na romány... musí mě něčím upoutat... tenhle vypadá celkem pěkně, ale asi do něj nepudu... čtu teď Vlastní krev, s Moire :-) a musim říct, že mě Petra Neomillnerová nezklamala ;-)

9 nel-ly nel-ly | Web | 2. března 2012 v 20:35 | Reagovat

[8]: já potřebuju druhý díl, nutně :D jenže jsem chudá a v knihovně ještě není, ale narozeniny se blíží, tak snad

10 Jannie Jannie | Web | 6. března 2012 v 21:03 | Reagovat

Knihu jsem nečetla, ale měla jsem ji na nějakou dobu půjčenou. Vůbec mě nebavila, což mě udivilo, protože fantasy a romantika mě většinou chytne a nepustí. Možná byla chyba, že jsme ji nedočetla celou.

11 Polgara Polgara | Web | 7. března 2012 v 18:30 | Reagovat

Na tohle jsem už koukala a po přečtení tvé recenze si to určitě přečtu. Nevypadá to totiž vůbec špatně.

12 Verčíí Verčíí | Web | 5. května 2013 v 19:12 | Reagovat

Ahoj, tuhle knížku jsem asi před hodinkou dočetla, určitě doporučuju :-)  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA