Milenec z temnot

16. února 2012 v 21:27 | Nel-ly |  Love (historické, paranormální romance)
http://www.cbdb.cz/img.php?type=book&size=book_detail&id=9089Autor: J. R. Ward
Originální název: Dark Lover
Série: Bratrstvo černé dýky 1/9

Bratrstvo černé dýky, jak se tato sága nazývá, je tak trochu něco jiného, než Vampýrská akdemie (kterou jsem jako jedinou upířinu dočetla), nejedná se totiž o YA Fantasy - která je většinou představována jako romantické fantasy pro náctileté dívky a jejími hrdiny bývají bytosti (lidé a nelidé) stejného věku, často se pak odehrává na středních školách (častěji v Americe na internátech) atd. však to sami znáte… Dnes jedná spíš o fantasy červenou knihovnu a musím říct, že tahle na mě zabrala.


Pod pseudonymem naleznete americkou spisovatelku Jessicu Birdovou, která se proslavila jako autorka tzv. EROTICKÝCH PARANORMÁLNÍCH ROMANCÍ (v podstatě toho dospělejšího hávu YA, kde se v dostatečné míře musí objevit popisování textu s nějakou tou obludkou - upírem). Někteří podobné knihy, zařazované v knihovničkách mezi harlekýnky, nazývají "náhražkami" pro ženy různých věkových kategorií, které spojuje snad nedostatek "sexu". Já tyhle knihy nazývám náhražkou zábavy, pokud se vám nechce vylézat z postele, ale už nemůžete spát - a místo filmu nebo televize byste si raději přečetli něco, u čeho vůbec nemusíte myslet zahřeje vás to jako taková "dospělá" příjemná pohádka… S tím rozdílem, že BRATRSTVO ČERNÉ DÝKY nabízí dokonce i tu trochu děje a celkem zajímavé charaktery postav, které vám výše zmiňované harlekýnky nejsou schopny nabídnout (naopak vás spíš po několika stránkách doslova udupou svojí debilitou - soudím podle tří otevřených a jedné dočtené blbosti, které se běžně prodávají v Levných knihách za pár kaček nebo v trafikách).

Ale zpátky k tomu, proč tu jsme. Série (která obsahuje pokdu vím devět knih) vypráví vždy jeden romantický příběh, který má ústředního hrdinu - člena Bratrstva - a jeho vyvolenou. Takže příběhy jsou sice ve stejné linii, ale přímo na sebe nenavazují a vždy se věnují spíš ústředním dvoum postavám, které se knihu od knihy mění (a po svém sladkobolném příběhu ustupují zpět do řady "použitých").

Začínáme zostra rovnou s vůdcem Bratrstva černé dýky Wrathem, jediným žijícím čistokrevným upírem, který rozhodne vyhovět žádosti svého přítele.

Anotace: Úvodní román slavného cyklu představuje tajné bratrstvo šesti upírských bojovníků, ochránců svého rodu. Ti ve skrytu noci vedou nekonečnou a neúprosnou válku se svými odvěkými nepřáteli o svá území v Caldwellu.
Nejkrvežíznivějším z nich je vůdce bratrstva, Wrath, který touží odplatit dávnou vraždu svých rodičů. Avšak když jeden z jeho nejstatečnějších bojovníků padne a zanechá po sobě nevlastní dceru, musí za ni Wrath převzít zodpovědnost. Zavede ji do světa neživých, o němž dosud neměla tušení, do světa smyslnosti, o níž se ji nesnilo ani v nejdivočejších snech.
Dvoumetrová Wrathova postava zahalená v kůži ztělesňuje čirý děs. Dlouhé černé vlasy spadající doprostřed čela, oči, jež nikdy nikdo nespatřil, ukryté pod tmavými brýlemi. Ramena dvakrát širší, než má většina mužů.

Osobně jsem zatím přečetla první čtyři díly, jež jsou všechny samy o sobě velice zajímavé (více snad třetí díl vyprávějící o opravdu zajímavé postavě), ale základní konstrukce příběhu se opakuje, nečekáte nic zvláštního a v podstatě můžete hned na prvních stránkách vytušit, jaký bude konec - přesto dějová linka je vystavěna zajímavým způsobem a autorka dokazuje, že prostě umí psát (nejen ve svém oboru).

Přestože erotické popisy a pdoboné se liší od situace i postav (a je jich tolik, aby zaplnili poměrně tlusté knihy), autorka se snaží o jejich originalitu, jenže ve své podstatě je to neustále to samé… však to známe… jenže copak to vadí?

KNIHY V MÝCH MYŠLENKÁCH:

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Je populární :D No vážně, prostě tak zjišťuju, co kdo kolem mě čte a pak koukám v knihovně, jestli to nemají.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
Erotická přitažlivost
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
Patřit
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Tak jako, co si budeme povídat, mít takovýho vysokýho, svalnatýho, sexy upíra v posteli a ještě aby se choval tak, jak se milenci ženských knih chovají - to bych si klidně nechala líbit, alespoň na chvíli (nebo třeba na věčnost). A vůbec by mi nevadilo, že je trochu drsnej… právě naopak :D a je to venku, tohle se prostě čte jedna báseň vždycky, ať je příběh zajímavý nebo není a autorka umí nebo neumí psát (a tahle umí).
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Má to výborně vymyšlený (mířím i budoucím dílům), každý ten chlap už je sám o sobě z krákého popisu přitažlivý, takže když víte dopředu, že se jedná o "rozdělené" příběhy jednotlivých členů (což je samo o sobě u dlouhé série zajímavé a vítané, protože na sebe přímo dějově nenavazuje).
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Je to blbost :D. No fakt, hezky se čte, zaujme, chcete pokračovat, dalo by se říct, že to má i myšlenku, ale jinak je to prostě lépe napsaný popis romantiky a erotiky a kdyby nebyla, příběh by byl naprosto o ničem.
Mé hodnocení: 8/10

Řekla jsem si, že vás nebdu zásobovat recenzemi na druhé a další díly sérií (VA, Hunger games, Bratrstvo, cokoliv), pokud sami nebudete chtít. Stačí říct. Každopádně já mám doma z knihovny čtyřku =)
obrázek: cbdb.cz
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Guenon Guenon | Web | 16. února 2012 v 22:19 | Reagovat

hej!:D tohle jsem dokonce četla:D (i když obal málem odradil... takové věci by se na obálky měly zakázat:D)
Líbilo se mi to. Ve svém žánru rozhodně nadprůměrné - ale musím potroškách, vždycky se přesladím a pak to chce nějaké střílení koní na uklidněnou:D
A jo, kdo by nechtěl svalnatého sexy upíra... Což mi připomíná, že ta pány zvládala autorka stvořit fakt skvěle:D

2 nel-ly nel-ly | Web | 16. února 2012 v 22:43 | Reagovat

[1]: ty obaly jsou příšerný! a co víc... díl od dílu se zhoršují (jeden má naobrázku supermana ze Smallville v tom oblečení, kterym dokonce chodil v nějaký z těch posledních serií)
člověk u toho úplně vypne a dokonce se sladce usmívám, co? :-D jojo, pohádky pro dospělý, po troškách neuškodí :) souhlas

3 Catrina Catrina | 17. února 2012 v 16:56 | Reagovat

Tuto sérii jsem přečetla celou a souhlasím. Třetí kniha je asi nejlepší. :-D

4 nel-ly nel-ly | Web | 17. února 2012 v 18:05 | Reagovat

[3]:no zatím asi jo, určitě nejzajímavější, i když mě se dost líbila i pětka... přesto se to furt opakuje, jak křeček v kolečku, jenže u takový četby to asi vážně nevadí

5 Piece Piece | Web | 17. února 2012 v 23:34 | Reagovat

Nečetla jsem, ale plánuju to. Proč si neužít trochu nenáročné erotiky? Díky za doporučení :D

6 Angie Angie | Web | 18. února 2012 v 10:49 | Reagovat

Nedivím se, vůbec ale vůbec se nedivím:-D Nakonec tohle je jediná "upírárna", které jsem zůstala věrná.
Připomněla jsi mi, že mám stažené další dva díly, ale kdy já se k tomu dostanu?
A souhlasím s tím, že každý z nich je nějak přitažlivý, je fakt, že je autorka stvořila fakt náramně, jedna radost číst, jak jsou sexy a drsní navenek :-D

7 nel-ly nel-ly | Web | 18. února 2012 v 11:35 | Reagovat

[5]: já si myslím, to nikdy neuškodí

[6]: jojo, každej jinej a každej má něco do sebe, i kdž u mě asi vládne třetí díl a pak díl s Vishousem o_o
no, jen ten děj... stále dokola ten samý rámec, ale člověku to ani nijak zvlášť nevadí, ale teda už mi došli Bratři :D a přitom knih je furt dost

8 Angie Angie | Web | 18. února 2012 v 15:54 | Reagovat

Ne, ten obal u Probuzeného milence jsem absolutně nepochopila. Upřímně řečeno, Baronet se nevytáhl, ty přebaly jsou naprosto příšerné, jediný, který ještě snesu je u Milence z temnot, Pomstěný milenec a Milenka pout zbavená, jinak je to horor:-D Kdyby všechny stylizovali do podoby jako je Pomstěný milenec, bylo by to fajn.
Klid, bratři nedochází, pokaždé se někdo objeví:-D Já jsem ráda, že je to "stejné", byla bych opravdu naštvaná, kdyby Ward někoho zabila, kupříkladu. Už tak mi stačilo, že picla v knížce Welsii. Takže takhle jsem spokojená.

9 Angie Angie | Web | 18. února 2012 v 16:00 | Reagovat

A co se týče bratrů, v prvním díle jsem Zsadista fakt zbožňovala, jenže po dalších dílech se k němu začali připojovat další. Ale máš pravdu, ta trojka je v něčem naprosto úžasná, taková jinačí, Zsadist je velká osobnost této série. Přesto nevím proč, ale v srdci mi hodně zůstal i první díl, popis Wratha je popis mého imaginárního manžela, navíc Wrath je prostě...Wrath. První díl o tom, jak se zvíře zamilovalo do krásky - a já takové příběhy žeru!
A taky jsem si v poslední době oblíbila dost Vishouse, to je taky takový dobrý týpek :-D

10 nel-ly nel-ly | Web | 18. února 2012 v 16:13 | Reagovat

[9]: jak říkám, pro mě regulérně vede díl se Zhadistem a Vishousem, ale co se týče jejich postav v ostatních dílech tak nejvíc Vishous, ten mě zajímal už předtím a jeho díl... sem měla na konci suverenně slzy v očích, což bych u knihy na lelkování fakt nečekala :D ale má štěstí, mrcha, jinak bych si na ni došlápla

no teď jsem začala tu s Rhevem, tak uvidíme, Butch mě moc nebavil (nebo bylo to zajímavý, ale nebylo to úplně ono, vadil mi jak on tak Marissa a to zrovna on se zdál sympatickej) a Phury... no, všechny díly maj něco do sebe, samozřejmě

11 nel-ly nel-ly | Web | 18. února 2012 v 16:14 | Reagovat

[9]: a ty obaly?!?! to je jeden z důvodů proč jsem to nečetla už dřív... protože jsou naprosto příšerný, první se mi sand líbí tenhle, protože je tam jen ten pták :D ale smallvillskej obal to prostě nechápu a nepochopim
ony vůbec obaly knih jsou horší a horší O_O spíš mě to odraqzuje, než zaujme

12 Polgara Polgara | Web | 18. února 2012 v 19:09 | Reagovat

Nu, uvidím. Recenzí jsi mě hodně navnadila, ale ten obal? Děs běs :-!

13 nel-ly nel-ly | Web | 18. února 2012 v 19:11 | Reagovat

[12]:obal je hnus no, to řikám, že mě  spíš odrazujou... a ty další, to už se jen zhoršuje, ale tak dobře, je to spíš taková paranormální erotika, ale i tak

14 Sherylin Lee Sherylin Lee | E-mail | Web | 21. února 2012 v 12:35 | Reagovat

Obálka je veľmi pôsobivá, videla som anotácie aj na bookfane.eu (ale tam boli negatívne ohlasy na poniektoré knihy). Mne už upíri lezú kus na nervy, takže sa nevyjadrujem,asi som na nové bytosti :).

15 Ewil Ewil | Web | 21. února 2012 v 20:48 | Reagovat

Souhlasím a i s tím, že ta knížka je fakt blbost a spíš mi připomíná takový ty klasický romány a harlekýnky, jenom je to obohacený o bandu sexy drsných upírů :D na oddech je to knížka dobrá :)

16 Annie^^ Annie^^ | 15. dubna 2012 v 15:13 | Reagovat

Bratrstvo jsem si přečetla teprve nedávno, ale nadchlo mě to. I když ty obaly jsou opravdu příšerné. Originály jsou nejlepší. Někdy mi příjde, že když v česku výjde kniha úplně zničí originální obaly.

17 KatieSandra91 KatieSandra91 | 21. března 2014 v 12:50 | Reagovat

Velou sérii jsem četla, je to dokonalé, ale české přebaly jsou pěkně hnusné!!! Kolikrát jsem na to koukala v knihkupectví a nikdy si to nechtěla koupit nebo prostě vzít ani v knihovně, protože ten přebal je prostě ošklivý a nezaujme... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA