Nakažení

17. ledna 2012 v 17:52 | Nel-ly |  Fantasy (urban fantasy)
http://www.fantasya.cz/content/images/p/pisne-carodejky-1-nakazeni_thumb.gifAutor: Petra Neomillnerová
Originální název: Nakažení
Série: Písně čarodějky 1/3

O knihách této autorky se budu zmiňovat, dokud mi nedojdou, což naštěstí zatím nehrozí, protože Neomillneorvá stále pilně píše svým osobitým, snad lehce znepokojivým, ale velice čtivým stylem, který čtenáře buď odradí, nebo k sobě přitáhne tak, že už se nedokáže odtrhnout. Podle toho, že už se klepu nedočkavostí na další díl je jasné, že já patřím k té druhé části. Proč? No, to se vám pokusím ihned objasnit a zároveň představit první autorčinu sérii…


Série o zrzavé čarodějce Moire je prvním samostatným románem, který Neomillnerové na poli českého fantasy zajistil další přísun už tak pevné základny fanoušků. Setkání s Moire (povídky v Pevnosti, sbírky povídek autorky, série) si zapamatujete, protože ona výrazná, osobitá a samostatná hrdinka je doopravdy nezapomenutelná, ať už na vás působí kladně nebo ne.

Hlavní postavou je tedy čarodějnice Moire, žijící se svým partnerem Desmondem, který stejně jako ona náleží k cechu čarodějů z Donbergu. Žijí si relativně klidným životem, živí se magií, prodáváním povzbuzujících a léčivých elixírů, prováděním potratům a vůbec, zákonnou či nezákonnou, pomocí obyvatelům města až do chvíle, kdy přijde čas voleb.

Mocní se perou o své místo na výslunní a každý se samozřejmě snaží utrhnout si něco pro sebe. Jenže postavení Moire není zrovna ideální a ještě k tomu je tu stará nevyřešená událost s přikrývkami nakaženými neštovicemi... A tak začíná boj o moc okořeněný pletichami, vraždami, zradou, veřejným pranýřem, dokonce i mučení a jedno je jasné - blíží se konec jedné éry. Jak to všechno dopadne pro neposlušnou, odvážnou, ale nevýznamnou Moire? A co její přítel Desmond nebo nejbližší přítel a občasný souložník Viero? A kdo se ujme moci nad čarodějným cechem?

Obě fantasy série Petry Neomillnerové jsou si podobné ve svých osobitýh hrdinkách, které se od sebe sice velice liší - svou povahou, řemeslem či problémy - ale jedno je spojuje - nespoutanost, osobitý šarm a to, jak jdou "číčou proti zdi", což jim, jak Zaklínačce Lottě tak čarodějnici Moire, způsoboju nemalá problémy a zároveň dělá příběh o to zajímavějším.

Moire je žena a jako taková má jiný pohled na svět než většina fantasy hrdinů a díky jejímu "něžnému" pohlaví nesmíme zapomínat ani na základní kámen příběhu, který se proplétá knihou od začátku až do konce a dodává lidskosti, vztahy. Moire s Desmondem jsou pár už celá léta, ale neposlušná čarodějka nemůže zapomínat na svého nejlepšího přítele, kterýho zná už od dětství - a čas od času s ním spává - ani na druida, s kterým si kdysi něco slíbila. Své muže miluje, ale nedokáže se rozhodnout a ani v letech, kdy obyčejní lidé dávno umírájí, není připravená se usadit.

Knihy jsou založeny především na dialozích (humorných, hořkých, ironických a v některých případech naprosto geniálních) a rychlém spádu, takže se čtou rychlostí blesku, nenutí vás příliš uvažovat. Nejedná se o ni jak náročné čtení a zároveň to není braková literatura. Práva naopak, odlišný a tedy velice osvěžující druh psaní jsou hodnotný zpestředním pro každého dospělého milovníka fantasy.

Kdyby někoho zajímaly některé povídky nebo ukázky z románů, tak odkaz na autorčiny stránky (bohužel ukázku z Moire jsem tam neviděla): http://weblog.alraune.cz/cs/default.aspx

Knihy v mých myšlenkách:

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Když se mi jednou nějaká kniha od autora doopravdy zalíbí, tak už se pak snažím sehnat, co se dá.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
Feministický pseudostředověk (za tohle obviňte Doreu, ta to vymyslela :D)
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
Svrhnout
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Moire mi přišla snad i sympatičtější než Lota, která je přeci jen jako bojovnice až moc drsná. Moire se stará, miluje a bojuje za své blízké, na druhou stranu stále zůstává svobodná a nevázaná. Taková bych ráda byla (ale bez té krve, bojů, nemocí a magie :))
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Doopravdy jsem si rychle zvykla na styl psaní a začal mi neuvěřitelně vyhovovat, na druhou stranu není tak zkratkovitý, jako u povídek, takže jsem se nikdy neztrácela. Kniha ubíhá tak rychle, až jsem tomu nemohla uvěřit (což je hodně dáno i povedenou ich-formou).
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Bylo to moc krátký! :D ne, dobře tedy, už je to zas pár dní, co jsem knihu dočetla a musím říct, že si ani moc nevybavuju…
Trochu nevýhoda u románů je pro čtenáře, kteří pravidelně neodebírají pevnost, a tak neznají předchozí povídky, které často představí postavy, a tak člověk přichází o hlubší pochopení jejich vztahů (na druhou stranu je to možná naschvál, co já vím?).
Mé hodnocení: 9/10

obrázek: cbdb.cz
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Guenon Guenon | Web | 17. ledna 2012 v 19:37 | Reagovat

zatraceně nezásobené maloměstské knihovny! byla jsem se na autorku zeptat, mají dvě knížky celkem a ještě byly půjčené.
stojí to za utracení peněz a nebo mám čekat?:D
feministický pseudostředověk zní skvěle:D a můj původní komentář je pryč, mimochodem... jak je to možné? pitomej blog :D

2 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 17. ledna 2012 v 20:42 | Reagovat

[1]: já si Lotu koupila na doporučení Temnářky, omylem však druhý díl, naštěstí u nás maj v knihovnách fakt všechno a musím říct, že Moiru kupovat budu... druhý díl vyšel teď nedávno

3 Aternitas Aternitas | Web | 18. ledna 2012 v 22:01 | Reagovat

Vyzerá to celkom zaujámavo. Na túto autorku som čítala dosť dobré recenzie, plánujem si niečo od nej prečítať :)

4 Skara Skara | Web | 21. ledna 2012 v 0:37 | Reagovat

Jsem pravidelná odběratelka Pevnosti, takže když jsem na pultech knihkupectví zahlédla Písně čarodějky, bylo mým horoucím přáním získat tuto knihu do své malinké knihovničky fantasy knih. Zásahem shůry jsem k Vánocům dostala onu knihu a jakmile byl čas, tak jsem se pustila do louskání onoho tajemného textu. Povedlo se mi jej přečíst až na druhý pokus, ale o to, to byl intenzivnější zážitek. Následně jsem netrpělivě zkoumala a následně nějaký ten rok čekala na jakoukoli zmínku o počínání si autorky v meziprostoru obsahujícím tento román. Tyto Vánoce jsem se opět dočkala a dostala druhý díl o Moiře, ale co chi tímto obsáhlým textem říci je toto: Na příběhy Moiry se vyplatí počkat i ten rok, dva. Styl autorky je velice osobitý a pro české autorky velice nezvyklí, což ho činí ještě atraktivnějším. Nemohu jinak než tyto díla okolí doporučit. A samozřejmě nemohu jinak než nesouhlasit s autorkou tohoto článku a zhodnocením knihy.

5 cassiopea-black cassiopea-black | 22. ledna 2012 v 17:01 | Reagovat

od autorky mají u nás v knihovně celkem dost knížek, až jsem se divila... ale samozřejmě, že Lota je půjčená :-( našla jsem Hry na bolest, ale nechci předbíhat, tak si počkám, až bude Lota... tuhle knihu mají taky,takže si ji potom půjčim  :-) ... musim říct, že mě tahle autorka hodně zaujala... jednou bych chtěla psát něco podobnýho, co ona, ale to se mi asi nepodaří...

6 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 22. ledna 2012 v 17:04 | Reagovat

[5]: no tohle byl první román, takže myslím, že jestli začneš s Lotou nebo s MOirou, bude to jedno... já si nakonec Lotu oblíbila víc asi díky tomu, že jsem ji četla první :)
úplně samostatný román je http://nel-ly.blog.cz/1108/dite-skaly-petra-neomillnerova
ale to dost lidí říká, že se jim moc nelíbí, no je tam víc psychologična a zajímavé pojetí tvrdé čarodějky, která udělá vše pro svoje dítě, mě se naopak jeho odlišnost dost líbila

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA