Mrazení

13. ledna 2012 v 14:43 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)
Autor: Maggie Stiefvater
Originální název: Shiver
Série: Vlci z Mercy Falls 1/3

V dnešní době je jakýmsi nepsaným pravidlem, že každá kniha musí mít minimálně tři díly (nebo třeba dvanáct a víc) a jakoby se zapomnělo, že kvalitní příběh se dá obsáhnout i v jednom svazku a sám o sobě, by takovým způsobem mohl být mnohem zajímavější a údernější.


To samé mě napadlo hned ve chvíli, kdy jsem Mrazení dočetla. Všechno bylo vyřešeno a konec, který oči naplnil slzami, byl smutně krásný a trpitelský stejně, jakým byl částečně i hlavní hrdina. Byla by to novinka, bylo by to něco nečekaného a bylo by to něco, na co bych moc ráda vzpomínala, ale ne. To nejde… Pokračování musí být, přestože vše ostatní by mohlo zůstat vyřešeno, tak jak bylo, a úplný konec tak pro mě knihu shodil, protože jsem ho naprosto čekala.

Abych vás uvedla… Když nejde o upíry, jde o vlkodlaky. Zde však jiné, než si myslíte. Zapomeňte na proměny při úplňku, smrtící stříbrné střely a obrovská monstra - přeměna v obyčejného vlka, jemuž zůstávají jen jeho žluté oči (fakt, že většina vlků žluté oči má a podivné jsou spíš ty zelené, hnědé a kdovíjaké jiné, opomeňte - vlastně podobně, jako cokoliv, co o vlcích víte, protože na tom autorce nezáleží, tady jde jen o romanci), totiž závisí na počasí a jeho změnách.

Grace byla, jako malá napadena smečkou vlků, bylo jasné, že nemá šanci přežít, i kdyby se bránila, což neudělala. Nakonec však byla zachráněna, jedním z vlků, který se celou dobu držel opodál a propaloval ji pohledem žlutých očí - očí, které ji pronásledovaly celých dalších šest let, kdy svého vlka vídala.

Co však Grace netuší je, že ty žluté oči nepatří obyčejnému vlkovi, nýbrž o rok staršímu chlapci, který se každé léto proměňuje zpět, zatímco v zimě běhá po lesích se svojí smečkou a pozoruje holčičku, kterou kdysi zachránil. Nemůže si pomoci, něco ho k ní táhne, a když se konečně setkají, jako lidé je to osudovější, než byste si dokázali představit, protože tohle je naposledy, kdy se Sam může vrátit do lidské podoby.

Základem pro napsání YA fantasy pro americké autorky je zjevně městečko se zajímavým názvem (často obsahujícím Falls, všimli jste si?) v malém městečku. Prostředí střední školy, kde se rodí velké osudové lásky. A tajemný romantický hrdina, kterého tentokrát představuje muž-vlk v podobě věčně zarmouceného, romantického Sama, jenž rád čte knihy, především poezii, hraje na kytaru a skládá písně o praktické dívce, která jim nedokáže porozumět. Grace je totiž pravým opakem věčného snílka.

Kde se však Mrazení odlišuje od daného žánru je věčné popisování fyzických předností a krás všech žijících - ať už lidí nebo vlků - zde se autorka zaměřuje jen na podobu očí, která má svou důležitou funkci a naopak velice jemně a decentně čtenářky seznamuje s psychologickou stránkou vztahu dvou hlavních aktérů - jejichž příběh je "kráskou a zvířetem" něžné středoškolské romance.

Autorka neukazuje nic originálního ve svém žánru a předkládá známá fakta - nezkušenou dívku, tajemného sexy hrdinu, lásku až za hrob, problémy s rodiči -, ale předkládá je pomocí kvalitní četby, která určitě neurazí a dokáže zaujmout, pomineme-li problémy s logickými fakty a neznalostí, kterou americké autorky YA předvádějí tak často (a přitom by stačila jen kniha o vlcích a základní fakta, která znám ze všemožných dokumentů v televizi a filmů i já), když pak přičtu i očividné nutkání protáhnout knihu povinně na další díly (úplně zbytečně) a zničení konce, který by byl opravdu něčím zvláštním, tak Mrazení bohužel nepřekročí průměr.

Knihy v mých myšlenkách:

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Vím, že se o ní dost mluvilo, a když už jsem ji v té knihovně viděla, řekla jsem si, že za to nic nedám.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
Osudová láska
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
Nevyhnutelnost
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Líbila se mi Gracina povaha, i když až takovou praktičnost vysoce postrádám, stejně jako mi byla sympatická i Olivia - přeci jen jsem taky takový introvert, a když je smíchám dohromady… No, nechtěla bych jimi být, ale takové hrdinky mi prostě zůstanou sympatické vždy.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Je to nenásilné. Jemná romance napsaná s lehkostí, kterou bych v tomhle žánru určitě nečekala a běžným jednoduchým stylem, který se prostě lehce a rychle čte a nemusí se u toho vůbec myslet.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
I přes všechny ty nesrovnalosti u vlků, které jednoduše nedávají smysl, podobně jako Drácula existující ve světě, kdy upíry znají i lidé a nevyznačují se nechozením na slunce a kolíky, nýbrž tetováním, tak nejvíc mě zklamal konec… Moc bych uvítala jemnou jednodílnou knihu se silným koncem, který tady mohl být, místo vynucených pár kapitol, které očividně slouží jen ke graduaci příběhu, jíž se osobně - po reakcích na ni - dost děsím.
Mé hodnocení: 7/10

(fan trailer, který se mi celkem líbil.. poznávám kousky z filmu "Krev jako čokoláda", i když to mě nijak neoslovilo)

zdroj obrázku: cbdb.cz
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Polgara Polgara | Web | 13. ledna 2012 v 15:54 | Reagovat

Teprve se na tuhle trilogii chystám a za tvoji recenzi jsem ráda. Bohužel s tebou ohledně YA musím souhlasit, ale pořád mě tenhle žánr nepřestane přitahovat. Možná je to tím, že člověk může při čtení zcela přestat myslet a ponořit se do fantasy světa daného do prostředí, které je mu někde poměrně dobře známé. :-)

2 nel-ly nel-ly | Web | 13. ledna 2012 v 15:58 | Reagovat

[1]: no, musím říct, že mě naopak to "poměrně známá prostředí" začíná odpuzovat, protože jakj sem vyrostla z komedií z Amerických středních škol, tak tady to bude podobně (i když uznávám, že tady ta střední škola představuje jen blonďatou vtipnou mrchu, která nesmí nikde chybět)... myslím, že tenhle žánr nemá co nabídnout

3 Aternitas Aternitas | Web | 13. ledna 2012 v 16:34 | Reagovat

Od kedy som prečítala prvé dva diely Upírskych Denníkov, tak som si povedala, že už v živote nebudem čítať nejaké fantasy blboviny, pretože to ma sklamalo na plnej čiare, aj keď seriál je už niečo úplne iné. A ešte keď som videla školu noci..no mala som dosť. Málo kde sa dá v poslednej dobe nájisť dobré fantasy, pretože niektoré knihy majú neskutočne podobnú dejovú líniu a iba si pri nich hovorím, Aha toto mi niečo pripomína. V poslednej dobe mám radšej historické romány, a momentálne som sa dala na Búrlivé výšiny :D

4 nel-ly nel-ly | Web | 13. ledna 2012 v 16:37 | Reagovat

[3]: tak Upírské deníky jsem nikdy neotevřela a vplánu to nemám, já to furt zkouším s tím, že nebudu všechno házet do jednoho kotle
no, zkusila jsem upíry - katastrofa (jj školu noci), na druhou stranu VA nebyla špatná O_O
anděle - horší
a vlky, kteří s vlky nemají nic společného, pomalu si říkám, že už tomu přestanu dávat šance :D

já měla historické romány vždycky ráda, ale tak mě to táhlo i k fantasy, no a prostě zkouším, zase musím uznat, že člověku nedělá problém to přečíst za noc, je tot aková blbůstka co neurazí a příjemně se čte

5 Guenon Guenon | Web | 13. ledna 2012 v 20:12 | Reagovat

Jestli si to přečtu, bude to velká náhoda. Byť to nevypadá špatně, mám toho teď tolik naplánu, že nic, co mě vyloženě nechytne, nepřidávám.
A vlkodlai nikdy nebyli moji oblíbenci - já raději zubatce. :D (a ne protože se třpytí, zatraceně. Protože jsem byla vychována na Draculovi:D)
Trailer byl moc hezkej, i když hlavní herec nic moc. Na film se možná podívám. Online, do kina na to nepůjdu:D
Osudová láska... zatraceně, na to jsem příliš cynická :D (a proto mám tak velké problémy s psaním romantiky:D)

6 nel-ly nel-ly | Web | 13. ledna 2012 v 20:31 | Reagovat

[5]: fantrailer :P jakože vytvořený fanoušky s úrvyky ze starého filmu Krev jako čokoláda, který se prodává na novinových stáncích (a je to příšerná blbost, mimochodem :D)
jo no... prostě, osudová láska v sedmnácti, vlci, kteří nejsou vlky a no... YA jsou prostě harlekýnky s nadpřirozenem, nic víc, ale neurazí :)

7 Guenon Guenon | Web | 13. ledna 2012 v 21:03 | Reagovat

[6]: No, jak jsem to měla vědět?:D Ten nápis tam nebyl :P A náhodou to vypadalo opravdově:D (krev jako čokoláda fakt neznám:D)To byli nějací šikovní fanoušci:D
Osudová láska v sedmnácti je báječné téma:D (ehm... *píše o osudové lásce od jedenácti a stydí se za nerealizovatelnost*)

8 nel-ly nel-ly | Web | 13. ledna 2012 v 21:26 | Reagovat

[7]: dyť je to tam od začátku :P smarja... a koukala jsem, že je i druhá verze toho samýho traileru a tam je Jákob
ony tyhle lásky, to je jeden z důvodů proč mi to HP vadilo, prostě nemám ráda ty dokonalý happyendy a podobně, chápu, že do života to chce trochu té růžové navíc, alej á bych se bez ní obešla... možná proto tak často končím u depresí :D

9 Ilma Ilma | E-mail | Web | 15. ledna 2012 v 0:21 | Reagovat

Tvá rencenze je zajímavá a jsem za ní jedině ráda, jelikož už pár dní přemýšlím zda si knihu sehnat a přečíst. :)

10 Neriah Neriah | Web | 15. ledna 2012 v 11:54 | Reagovat

Souhlasím, že tento díl mohl být jediný a takhle to mělo zkončit... Sice jsem si rezervovala druhý díl, ale snad mě ani nějak nezajímá, co se tam bude dít. :D

11 (Ta)jemná kakaová (Ta)jemná kakaová | Web | 15. ledna 2012 v 14:02 | Reagovat

Zaujal mě název té knihy - Mrazení. Neobvyklé. Ale nevím, zda by se četba objevila v mé poličce.

Recenze je napsané špičkově :)

12 nel-ly nel-ly | Web | 15. ledna 2012 v 15:13 | Reagovat

[9]: já jí měla doma z knihovny přes měsíc, tak jsem si řekla, že už by bylo na čase a musím říct, že nelituju, jen toho konce je škoda

[10]: já ani nevím, jestli to chci číst, teoreticky z netu vím, o čem to bude a už mi to zas přijde jako naprosto zbytečný převar, protože prostě musej mít víc dílů, aby se neřeklo
a tyhle konce... no, to se ozývá ta moje depresivní stránka :D

[11]: mě se zas líbil obal, u YA bývaj dost... ehm... laciné a tohle mě doopravda zaujalo
díky :)

13 cassiopea-black cassiopea-black | 15. ledna 2012 v 18:54 | Reagovat

knihu jsem nečetla, takže nemůžu soudit... ale je pravda, že už jsem dlouho nenarazila na knihu o jednom dílu... taky mi vadí, že poslední dobou jsou to samí upíři, vlkodlaci, padlí andělé... jakoby by nebylo ve světě fantasy nic jiného... možná je to tím, že špatně hledám, upřímně nemám v knížkách takovej přehled jako třeba ty... ale vim, o kterých se mluví a je to všechno na jedno brdo...

14 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 15. ledna 2012 v 20:10 | Reagovat

[13]: tohle je jasnej protyp žánru - ich-forma, teenagerka, osudová láska, nechutně romantickej tajemnej hrdina, bolest, heppáč..
YA má tu výhodu, že je to všechno strašně jednoduše čtivé a Mrazení i chytlavé, jen ty díly... tady je to už je o komerci :-/

15 Pouli Pouli | Web | 16. ledna 2012 v 22:31 | Reagovat

Výborná recenze. Knihu si asi po jejím přečtení nikdy nepřečtu. :-D  
Na několik částí bývají většinou knihy, kterým by stačily dvě. A ty, kde chci pokračování, jsou bohužel (nebo možná kvůli zachování kvality - bohudík) jednodílné.

16 Black horse Black horse | Web | 24. ledna 2012 v 22:37 | Reagovat

Na Shiver mi nešahej! :D Ale teď vážně, já osobně jsem nakloněná stejně jak upíří romanci Stmívání, tak i vlkodlačí Mrazení. První díl jsem si koupila protože mi přišel zajímavý a na další dva jsem čekala jenom na chvíli, kdy vyjdou, abych je zhltla. Já jsem vpodstatě zastáncem hořkosladkých knih, kdy je trocha toho nezbytného dramatu, ale skončí to dobře (drama v životě taky máme, takže aspoň nabývám iluze, že i život končí dobře).

17 nel-ly nel-ly | Web | 24. ledna 2012 v 23:25 | Reagovat

[16]: já jsem velkej zastánnce hořkosladkejch knih i romancí, proto mě ten happyend zklamal
kdyby to skončilo správně tragicky, tak by kniha určitě patřila mezi best of dnešních teenage romancí
drama je fajn, chápu, že knihy a filmy dávaj něco hezčího, ale tyhle pohádky jsou na mě moc

18 Ewil Ewil | Web | 18. dubna 2012 v 12:57 | Reagovat

Tahle kniha patří mezi moje nejoblíbenější série o vlkodlacích. Možná jsem po ní sáhla, protože se tak výrazně odlišuje od toho děsu zvaného Twilight, možná jsem potřebovala něco lehčího, nenásilného a plného emocí (ale zase neholduju slaďákům, ze kterých teče med). Něco, co bude jiné, než dosavadní knihy a myslím, že i přes ty drobné chyby a trochu natahování děje, to předčilo očekávání a je to výborná kniha, která zaujme.
Souhlasím s tebou a moc pěkná recenze.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA