Hunger games (Hladové hry)

21. ledna 2012 v 19:12 | Nel-ly |  Knihy v mých myšlenkách
znak
Autor: Suzanne Collins
Orignální název: Hunger games
Série: Hunger games (1/2)

Představuje se další trilogie, která dokázala uchvátit celý svět. Tentokrát se však jedná o scifi svět na motivy "Velkého bratra", jehož chytákem je každoročně konaná "sportovní událost" s názvem Hunger games (Hladové hry). Jde o reality show, při které mladí lidé od dvanácti do osmnácti let bojují v aréně na smrt - zvítězí ten, který jako jediný dokáže přežít.


Každý rok jsou losována jména jedné dívky a jednoho chlapce z každého z dvanácti krajů, aby se utkali o své životy. Hry působí jako trvalý důkaz Kapitolské vlády a tyranie, která odvrací obyvatele dvanácti krajů od rebelie a jako výročí války, kdy Kapitol porazil kraje spolu s třináctým, který nenávratně zničil a zabil všechny jeho obyvatele. Svět, který nám Collinsová představuje je jednou z post-apokalyptických verzí budoucnosti, jejíž dění se pohybuje v místech bývalé Severní Ameriky.

Motiv bojujících dětí se vyskytuje už v japonském hororu Battle Royal z roku 2000, kde jsou vybírány studenti středních škol a vrháni do obdobné arény, aby vyhrál jeden z nich - důvodem těchto japonských her byla krize vzniklá díky zvyšující se nezaměstnanosti a zdivočení dětí. Vláda tedy vymyslela "vzdělávací reformu tisíciletí" a nazvala ji Battle Royal.

I sám úspěch Hladových her svědčí o tom, že mladí lidé, jimž je i tato kniha spíš směřována, nemají zájem jen o prostoduchou romantiku, nýbrž pořádnou akci, krveprolití, témata velkého hrdinství, sebeobětování, odvahy a především boje proti autoritám.

Příběh je vyprávěn ich-formou šestnáctileté Katniss, která se nabídne jako dobrovolný splátce za podceňovaný dvanáctý kraj, aby ochránila svoji mladší sestru. V tomto případě ich-forma přibližuje hlavní hrdinku čtenáři a ukazuje značně nevyrovnaný svět očima dívky, která se v podstatě rozhodla dobrovolně zemřít, protože v boji jasně nemá žádnou šanci. Katnissiným společníkem a zároveň protivníkem - protože přežít může jen jeden - se pak stává její spolužák, syn pekaře Peeta, s nímž ji spojuje jeden důležitý okamžik z minulosti, avšak ani jeden rozhovor.

Ze života ve dvanáctém kraji, který připomíná spíš temný středověk, kde se každý den bojuje o přežití, se najednou dostáváme do Kapitolu - místa, kde je všeho dostatek a Hladové hry představují nejvyšší stupeň zábavy. Rozdíl je to drastický už jen proto, kým je příběh vyprávěn - a přestože dopředu víte, že hlavní hrdinka by se měla dostat až na konec, nemáte nejmenší tušení, jak celý příběh skončí.

Suzanne Collinsová má úžasnou schopnost vtáhnout čtenáře do děje tak, že se prostě nedokáže od knihy odtrhnout, stejně jako - jak dokazuje i v druhých dvou dílech - svoji absolutní nepředvídatelnost, kdy čekáte epický konec a dostane se vám něčeho jiného, nebo naopak. Stejně tak se nebojí nemilosrdně zabíjet sympatické postavy z ničeho nic, aby vám ukázala, že na životě v Hladových hrách ani jejich světě jednoduše nezáleží.

Série "Hunger games" se jistě zapíše mezi ty nejlepší serie pro mladé, které může literární svět nabídnout, přesto mi přijde maličko přeceňovaná. Především s ohledem na další dva díly, kdy si sice příběh stále uchovává svoje tempo, často vás nutí polykat slzy a předvádí až překvapivou syrovost… přesto už to není ten velký BOOM, který představuje první díl. Proto sérii samu o sobě hodnotím velice kladně aurčitě stojí za to ji mít doma a jednou v budoucnu si ji znovu hezky přečíst.

Přesto Hunger Games uběhnou rychle, ani ne mrknutím oka a možná i díky tomu se mi nestačily zapsat tak hluboko do srdce, jako jiné knihy a oblíbené série.

A abych nespoilerovala těm, kteří ještě třeba knihy nečetli, nebudu sem přidávat žádné základní shrnutí druhého a třetího dílu, snad jen doporučení, že určitě stojí oba z a to, přestože první díl se mi zdá zdaleka nejlepší.

Knihy v mých myšlenkách:

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Všichni o téhle sérii mluví a já to chtěla stihnout dřív, než do kina přijde film.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
Velký bratr
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
Přežít
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Katniss je mi od začátku sympatická díky svojí odvaze, skromnosti a hlavně lásce k sestře a realistickým postojem ke světu, který sice zatemňuje některé okamžiky a zdá se tak hloupější než doopravdy je, na druhou stranu však dává čtenáři dojem, že ví víc než ona a tak to být musí.
Z druhého a třetího dílu je mi pak sympatická, ať už se to zdá jakékoliv :D, Johanna.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Ta rychlost, jakou všechny tři knihy uběhnou je neuvěřitelná. Nemohla jsem se odtrhnout ani počkat, až budu mít další dva díly v ruce, a tak jsem je přečetla na počítači - s tím, že třetí díl vlastně během jedné noci.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Vzpomenu-li si na pojetí "Velkého bratra" od Orwela nebo i jmenovaný japonský horor a jeho krev a násilí na Hunger games je poznat, že jsou určené pro mladší čtenáře - ostatně už samotný věk hlavních postav - a díky tomu zůstává několik velkých témat nezodpovězených. Což na druhou stranu může být i výhoda, protože by hrozilo, že se v tom autorka zamotá… ostatně i ich-forma v tomto ohledu udělala svoje, ale co už, je to série pro mladé a jako taková je kvalitní.
Mé hodnocení: 9,5/10

(fan ukázka jedné události z knih, doopravdy slovo od slova a krásně zpracované - díky skupině MainStay Production)

(A tady už oficiální trailer na film, který by měl přijít do kin v březnu 2012 - Collins se na něm osobně podílí)

Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hladové hry začínají... 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Polgara Polgara | Web | 21. ledna 2012 v 19:39 | Reagovat

Pod tvoji recenzi se mohu jen podepsat. Člověk se jen těžko odtrhne, i když já se otrhnout musela. Mám zatím přečtené jen dva díly a pořád si říkám, jak to kurňa dopadne a jsem zvědavá na film. Snad ho nepohnojí. :-)

2 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 21. ledna 2012 v 19:42 | Reagovat

[1]: musím říct, že ani třetí díl a závěr nezkalamal, autorka se nebojí pozabíjet v podstatě kohokoli, i když se to může zdát i zbytečné, takže prostě nevíš
líbí se mi i konec, přestože je to možná chvílemi maličko přehnaný a Katniss má od prvního dílu hodně štěstí (v neštěstí), tak je to závěr v pravou chvíli a už teď ti závidim :D já nemohla počkat a zvládla to za noc

3 Neriah Neriah | Web | 21. ledna 2012 v 20:19 | Reagovat

Souhlasím s tím, že první díl byl asi nejlepší. Čtenář něčím takovým prostě musel být uchvácen a pořád tam bylo hodně napětí... Teda neříkám, že v druhým nebylo. :D Chápu to dobře, že jsi četla třetí na počítači? jeslti jo, kdes ho vzala? :D

4 Guenon Guenon | Web | 21. ledna 2012 v 20:40 | Reagovat

Tohle mám na seznamu věcí, co vážně musím číst, už nějakou dobu. Neúspěšně jsem prosila Ježicha, terorizuji knihovnici, aby to konečně objednala. Nestvůra stará:D
A tys to splašila na netu? Kdepa? (ušetřilo by mi to čekání:D)
Zní to vážně báječně, navíc já jsem na ty záležitosti, co "uchvátily svět" byla vždycky úchyl:D Musím mít, musím číst:D
No, doufám, že teď po dočtení tu nemoc využiješ k nějakému psaní:D *mrk*¨
Já teda budu teď týden pryč, ale až se vrátím, doufám, že si počtu:D

5 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 21. ledna 2012 v 20:45 | Reagovat

[3]: já četla první z knihovny a nemohla jsem čekat na další, takže jsem dvojku i trojku sfoukla na počítači (a ne, vůbec mě po celý noci čtení třojky nebolela hlava :D)
dvojka je na ulozto a třetí mi poskytla jedna slečna mailem,můžu púoslat, ale je tov textovym dokumentu

[4]:já čekala měsíc na splnění rezervace a druhé dvě jsem prostě volila na počítači, i když čtení knih touhle formou nesnášim...prostě nešlo čekat
na ulozto bývaj knihy půl roku po vydání v knižní kvalitě a trojku, jak říkám :)
no já do toho byla manipulovaná ze všech stran, nesouhlasím, že by to měla být nejlepší série ani že je to něco tak velkolepýho a úžasnýho, za to všichni vydávaj (propaganda a Harrouš byl první, krom toho to neni ani nijak originální nápad - i když to čaroděj v kouzelnický škole taky nebyl)
ale je to čtivý, hodně čtivý, takže doporučuju

6 Neriah Neriah | E-mail | Web | 21. ledna 2012 v 21:06 | Reagovat

[5]:
Jé, poslala bys? Textový dokument nevadí, kdyby to byl třeba naskenovanej obrázek nebo podobná šílenost, skákala bych z okna :D
Čtení v noci je fajn, akorát pak druhej den děsně nadávám, že já blbá nespala. :D A to ani nepočítám, jakej mám pak v noci hlad.

7 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 21. ledna 2012 v 21:18 | Reagovat

[6]: já si krátila dobu horečky :D chvílema jsem se musela vracet, protože mi něco uteklo, furt jsem chodila na záchod apod. ale nemocná jsem stejně spát nemohla a musela jsem to nutně dočíst
taky jsem si pak lehla do postele a spala nějakých dvacet hodin v podstatě v kuse :D

8 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 21. ledna 2012 v 21:20 | Reagovat

[7]: posílala jsem to z jiného mailu, ale snad by to mělo být... jsou tam vložený všechny O_O :)

9 chillychilly chillychilly | Web | 21. ledna 2012 v 21:30 | Reagovat

To zní vážně zajímavě a zrovna nemám co číst, asi navštívím knihovnu :)
a ten trailer se mi líbil.
Tak jsem zvědavá, rozhodně si to přečtu, už jsem o tom slyšela, ale tolik mě to nezaujalo, teď mě to zaujalo o hodně víc :)

10 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 21. ledna 2012 v 21:38 | Reagovat

[9]: je to populární no, takže shánění po knihovnách, jsem se dost načekala :D a určitě čtivý :)
třeba mi to v hlavě neuvázně zdaleka tolik jako HP, pán prstenů a další ságy, ale určitě je to to lepší z toho, co te´d vychází
krom toho jak říkám, chtěla jsem to stihnout před filmem, na kterým se autorka podílí

11 Neriah Neriah | E-mail | Web | 21. ledna 2012 v 21:42 | Reagovat

[7]:
Tak to máš můj obdiv, já nejsem schopná při horečce se na cokoliv soustředit a raději se nutím do spánku :D
Díky moc, došlo to... Teď zas ale nebudu v noci spát já :D Stejně se na tu knihu ale hrozně těším a co je proti tomu nějakej spánek...

12 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 21. ledna 2012 v 22:13 | Reagovat

[11]: právě! no, já se chvílema musela vracet, ale stejně bych nespala... proto pak těch dvacethodin, kdyj sem se probrat málem nedokázala
ale tady prostě není mrtvý bod, kde bys mohla knihu odložit, takže i když se mi nezapíše nikaj hluboko do srdce a ten boom kolem mi přijde přehnaný, tak takhle mě do děje nic dlouho nevtáhlo O_O
a taky je to zas strašně snadný čtení, takovym Orwellem bych se za nějakejch osm až deset hodin s teplotou fakt neprokousala :D

13 Aternitas Aternitas | Web | 21. ledna 2012 v 23:25 | Reagovat

Práve si ju objednávam :) Dík za typ, vyzerá to perfektne, po dlhej dobe ma niečo takto uchvátilo :)

14 Neriah Neriah | E-mail | Web | 22. ledna 2012 v 12:52 | Reagovat

[12]:
Tak lehký čtení to je, děj ubíhá neuvěřitelně rychle a člověk ani moc nemá šanci se nudit a vše je hned pochopitelné. V noci číst něco náročnějšího si fakk nedoporučuju :D ...Jinak jsem to dočetla a ještě jsem se stihla na chviličku vyspat :D:D Jojo, jsem blázen, ale prostě se nedalo přestat, pak by se mi o tom určitě zdálo, kdybych nevěděla, jak to dopadne :D ...Jo a hrozně se mi líbil text Oběšencova stromu, vlastně i ta píseň, co zpívala Katniss v jedničce routě byla moc pěkná.

15 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 22. ledna 2012 v 13:46 | Reagovat

[14]: jak mám u textu písní, krom tolkiena, většinou nutkání je přeskakovat, tak tady jsem si je vychutnala, to máš pravdu
jako já čtu v mhd, doma ani ne, ale jednou za čas mě něco chytne, že nemůžu přestat, a přelouskám to přes noc (poprvý takhle pětku Harryho, kdy jsem ji v jednu ráno přinesla domu a druhej den brzy odpoledne už mámu tahala do knihkupectví, protože sme koupily nějakou šitku, kde nebyla vysvětlená Siriova smrt - bylo to špatně svázaný)
alec hápu tě :D však já takhle přečetla na počítači druhej i třetí díl v podstatě v kuse :)

16 cassiopea-black cassiopea-black | 22. ledna 2012 v 17:19 | Reagovat

zase jedna kniha, kterou jsem nečetla... já se zaměřuju spíš na knížky k maturitě než na nějaký mimo...  mam většinou radši film než knihu, takže i v tomhle případě nejspíš zkouknu film... a když se mi bude líbit,pak teprve sáhnu po knížce... je to špatnej přístup, protože kniha se většinou od filmu hodně liší, a to, že se nepovede film, nemusí znamenat, že i kniha je na nic... ale co se mnou naděláš :-D

17 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 22. ledna 2012 v 18:04 | Reagovat

[16]: to je špatnej přístup :D hlavně, když se znám, že uvidim film a knihu už se mi nebude chtít číst... to je můj problém, proto jsem to musela stihnout dřív, než bude film a věř mi, jestli si někdy najdeš čas, tohle za to stojí ;-)

18 Neriah Neriah | E-mail | Web | 22. ledna 2012 v 19:46 | Reagovat

[15]:
Dát do knihy texty písní tak, aby se to hodilo a mělo atmosféru... To je fakt umění a ne každý to dokáže.
Tak Harry se čte v noci skoro sám :D Jo, to bylo nocí bez spánku, tenkrát. :D
Dneska jdu ale spát... Žádná kniha dnes nebude důležitější než spánek. Nesmí. :D

19 Cera Cera | E-mail | 22. ledna 2012 v 20:39 | Reagovat

Tak aspoň vím, do čeho se začíst po zkouškovém období... A pokud dřív, tak budu alespoň znát důvod, proč jsem je neudělala =D
Píšeš recenze opravdu neuvěřitelně... hned člověka navnadí...
Byla bys tak hodná a poslala mi třetí díl, prosím? *nevinně mrká*

20 Dany Dany | Web | 22. ledna 2012 v 21:00 | Reagovat

Hehe, zrovna jsem si náhodou četla tvůj komentář z listopadu u svého článku o HG, že se je už strašně dlouho chystáš přečíst :-D
Johanna? Páni, tu já nesnášela... :-D
A pro mě jediný negativum - nepočítám osudy Finnicka, Madge a Prim :// - je, jak Hurikán dobrovolně odešel. To se mi hold nějak nezdá, no..

21 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 22. ledna 2012 v 21:44 | Reagovat

[19]: no můžu být jen ráda, že jsem začala v době, kdy mi nevadilo číst v kuse a nesoustředit se na nic jiného, jinak bych byla v háji :D
a děkuju ;-) recenze (nebo něco na ten smysl) jsou pro mě celkem novinka, takže se snažím jak můžu, aby to nějak vyznělo :D
a jen co se dostanu na mail, seznam se semnou dneska nechce kamarádit

[20]:chystala a pak ejhle, a za týden přečteno, drzost O_O
no, já mám prostě slabost pro ty, co všem ostatním vaděj :D
Hurikán, jojo, taky bych si o něm něco přečetla, já teda čekala něco podobnýho, ale i tak mi to přišlo moc rychlý... jenže co v té knize moc rychlé nebylo? :D O_O

22 wendy wendy | 8. května 2012 v 10:49 | Reagovat

taky mám nejradši z druhého a třetího dílu Johannu. byla svá, nesnášela Katniss, ale stejně se zapojila do akce, jak ji dostat ven z arény Čtvrtoher.^^

23 nel-ly nel-ly | Web | 8. května 2012 v 17:45 | Reagovat

[22]: jojo, taky mám ráda tyhle postavy... na těch správňácích je vždycky něco nenormálního, když jsou stateční a obětaví jen tak pro nic za nic, každý chce z něčho něc mít, ne? :D

24 generic_viagra generic_viagra | E-mail | Web | 29. dubna 2015 v 19:17 | Reagovat
25 viagra viagra | E-mail | Web | 2. května 2015 v 5:32 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA