Hry na bolest

7. ledna 2012 v 14:41 | Nel-ly |  Fantasy (urban fantasy)
Jakub Zahradník - Hry na bolest
Autor: Petra Neomillnerová
Originální název: Hry na bolest

Když jsem sháněla Hry na bolest, věděla jsem, co mám očekávat, takže to pro mě žádný zvláštní šok nebyl. Už na obálce máte zakroužkovanou osmnáctku, která sama o sobě o něčem vypovídá. Kniha se skládá z několika povídek, z nichž některé můžete znát z jiných autorčiných sborníků povídek nebo z Pevnosti (tentokrát tedy spíš než žánr "fantasy" tak erotiku a horor - popravdě nemám tušení, protože na Pevnost nemám). Povídky jsou tedy psány převážně s důrazem na erotiku, kde převažuje násilí, krev a hojně i biče - ale často jde i prosté SM, kde vlastně samotná ta "erotika" jak si ji představujeme není to důležité a k ničemu nemusí dojít.


Popravdě jsem nečetla Tinu Salo, autorčinu asi nezjnáměnjší hrdinku producírující se temnými ulicemi Prahy, protože doopravdy nemusím městskou fantasy, a tak stydlivě přiznávám, že sjem nikdy neotevřela ani Kulhánkův Noční klub. Na druhou stranu jsem si v létě na Temnářčino doporučení pořídila Lotu a ta mě uchvátila… nejen svým světem středověkého-fantasy, které mám nejraději, ale i zjevnou podobností se Sapkowskim, kterého bezmezně miluji. Zaklínačka Lota představuje serii knih, při kterých můžete jednoduše vypnout, přestat myslet a ony vás vtáhnou do děje a už nepustí a zvyknete si, i když bytostně nesnášíte podobný styl psaní u jiných autorů (s jednou z prvních povídek o zaklínačce Lotě se můžete seznámit i zde v povídce STŘÍBRO JE, KDYŽ… která se stala mou favoritkou, přestože jsem ji už četla dříve, podobně jako povídku s Lotiným kamarádem Torgem; MLYNÁŘČINA NÁRUČ).

Ve Hrách na bolest je to však něco trochu jiného. Na povídkách je znát, pokud mohu soudit, že jsou napsány již před delší dobou a jsou možná až moc útržkovité a zkratkovité, takže se člověk chtě nechtě chvílemi v textu ztrácí. Prvních několik povídek na sebe sice jaksi-taksi navazuje, jenže děj vyprávěný chvíli jednou ich-formou, pak zase jinou a přeskakování není zase tak jednoduché sledovat a tak, po skončení série povídek s mladou Ankou, jsem se chvílemi začala ztrácet.

Ti, kteří neznají další hrdinky, mají šanci seznámit se nejen s Lotou a Torgem, ale i s čarodějkou Moirou, o níž vypráví třetí z knižních sérií Petry Neomillnerové a s dalšími… jako například temnou půlení královnou Gemaliel. Za zmínku určitě stojí i povídka VILJA, která představuje úplně něco jiného a čtenáře dokáže oslovit.

Osobně bych doporučovala, čtenářům, kteří autorčinu tvorbu neznají, spíš začít s románem o Lotě (popřípadě povídkovou sbírkou s názvem Zaklínačka Lota) stejně, jako jsem to udělala já, protože ta zůstane mojí nejoblíbenější… Skvělé je i DÍTĚ SKÁLY, jediný samostatný román, který mě velice oslovil.

Anotace: Hra… to je slovo významy přímo těhotné. Dětské ruce svírající bábovku, noha stojící na plynovém pedálu auta, bojové linie, tajná jednání, těla spletená v milostné křeči i dopadající bič, to všechno může být hra. Rádi si hrajeme. Něžně, krutě, s dobrou vůlí i s jedem v srdci. Bezpečně i nebezpečně, dobře i špatně. Někdy při tom působíme bolest a někdy toho dokonce ani nelitujeme. * V "Hrách na bolest" se sešly povídky, točící se tak či onak kolem tělesných žádostí. Už to samo o sobě je činí trochu podezřelými, protože, málo platné, dodnes lidé soudí, že sex je činnost sice zábavná, ale duchovně nepříliš povznášející. Snad mají pravdu, jenže touhy těla mají své horké prsty úplně všude, ve všech našich rozhodnutích, plánech, přáních, rvát se a ukájet touhy těla, to je imperativ, který stojí nad většinou živočichů, které naše planeta nese na svých zádech, a u lidí ho nevymýtilo ani náboženství, pokrok, posty, dechová cvičení, ani tresty tělesné i duševní. Naštěstí.Pojďte tedy nadzvednout pokrývky mokré slzami i krví, zabořit hlavu do polštářů, které tlumí výkřiky bolesti, nářek touhy i slova, která mají být vyřčena. Pojďte a nesuďte příliš přísně ty, kdož v nich chybují, milují a nenávidí. Možná, že jinak nemohou.

Knihy v mých myšlenkách:

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Protože znám autorčinu tvorbu a ráda bych přečetla, co nejvíc to jde.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
Kravavá hra
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
Bolest
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Nechtěla bych být ale doopravdy nikým ani z jednoho příběhu, protože ten temný svět, který mě láká ke čtení, není realita, kterou bych si pro sebe představovala - ani pro nikoho jiného.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Mám ráda tenhle styl psaní, děj rychle ubíhá, nejsou zde žádná hluchá místa a když si na zvláštní text zvyknete, zcela vás pohltí. Někde jsem četla, že psaní Neomillnerové budete buď nenávidět nebo milovat, já ho miluji.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Klad je tady zároveň i tím největším záporem, protože ve většina povídek ta zkratkovitost na mě byla až moc a já měla chvílemi problém se zorientovat, co se vlastně kolem děje a především o koho tentokrát jde. Myslím, že od autorky mi budou vždy vyhovovat spíš povídkové sbírky o jedné postava (např. Zaklínačka Lota) nebo rovnou romány.
Mé hodnocení: 7/10

obrázek: fantasya.cz
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Guenon Guenon | Web | 7. ledna 2012 v 14:54 | Reagovat

Zatraceně, jak je možné, že ji neznám?!
Vypadá to perfektně. Nečetla jsem od ní nic, tak možná nejdřív zkusím tu Lotu, ale i tohle... Zatraceně.
Musím to sehnat - děkuju za tip.
Bolest a krvavá hra... chm. Chm! :D (muhaha... Myslíš, že to půjdes táhnout? asi ne.)
Já snad ještě nezažila knížku, co by měla na obalu zakroužkovanou osmnnáctku! To je nějaká novodobost a nebo jsem hodně nevzdělaná? :D

2 Aternitas Aternitas | Web | 7. ledna 2012 v 15:00 | Reagovat

Vyzerá to zaujímavo :D Mám rada takéto typy kníh, kde nie je všetko sladké a romantické. Preferujem skôr bolestivejšie a temnejšie príbehy. Určite si ju kúpim, vyzerá lákavo :D

3 nel-ly nel-ly | Web | 7. ledna 2012 v 15:17 | Reagovat

[1]: hele u českých bývá problém, že právě moc nejde... já takhle sháněla Lotu, protože jsem si debil koupila druhej díl a ono se to sehnat skoro nedalo
snad nějaké povídky a ukázky z nich, ale já určitě doporučuju Lotu a na Moiru se chystám, první díl už mám doma
ale pozor, vlastně je to upířina O_O

[2]:styl psaní je opravdu jiný, než bývá zvykem, ale myslím, že to určitě stojí za to ;-) i když osobně preferuju spíš povídky o Lotě, protože ty nejsou tak útržkovité

4 chillychilly chillychilly | Web | 7. ledna 2012 v 18:45 | Reagovat

To zní velmi zajímavě
Ale když říkáš, že je lepší začít tou Lotou, tak zkusím to. V knihovně to asi neseženu, co? :) to by mi značně ulehčilo práci :)
Jsem na to vážně zvědavá, Lota, to mi úplně připomnělo Lolitu, to byla hrozná, ale i hrozně dobrá knížka

5 nel-ly nel-ly | Web | 7. ledna 2012 v 18:59 | Reagovat

[4]: tohle jsem měla z knihovny,  u nás maj všechny, kromě té poslední Moiry, co vyšla před měsícem
je to česká autorka a knihy jsou už starrší, takže není důvod, proč by je neměli mít

6 dorea dorea | Web | 7. ledna 2012 v 19:31 | Reagovat

Neomillnerová prostě psát umí, Hry na bolest jsem četla ještě na střední škole, takže už mi trochu utekly z paměti, ale určitě stojí za zmínky, že jak jsem četla názvy povídek, které jsi uvedla, okamžitě se mi vybavil děj, což se nestává u každého spisovatele
osobně mám od ní nejraději Moire a až pak Lotu, ta podobnost se Sapkowským, ona ji nezastírá ani sama Petra, akorát že u Sapka je tam skrytý vždy nějaký ten humor, sarkasmus a u ní je to sice humor, ale většinou dosti morbidní, každopádně Petra patří mezi mé nejoblíbenější autory
jen bych tě ještě doplnila ohledně té osmnáctky na obalu, já osobně bych to za 18+ neoznačovala, v televizi jsou kolikrát horší věci třeba ve tři odpoledne, ale chápu, proč to tak je, takže pokud čekáte nějaký detailní popis BDSM tak to ve Hrách na bolest nenajdete, já osobně z toho byla lehce zklamaná :D ale tady jde spíš o psychickou stránku věci, jinak tu erotiku osobně vidím na max. 15+ :)

7 cassiopea-black cassiopea-black | 7. ledna 2012 v 19:40 | Reagovat

z toho, jak si knihu popsala, jsem nabyla dojmu, že by rozhodně stála za přečtení... a nejen ona... autorku neznám, ale rozhodně se v knihovně po ní podívám a půjčim si tu Lotu :) a pak i další knihy, pokud je budou mít

8 nel-ly nel-ly | Web | 7. ledna 2012 v 19:46 | Reagovat

[6]: já Moiru teď začala číst, jsem někde na začátku prvního dílu a jako určitě ano, i když je to dost podobné Lotě a s tou jsem prostě začala, takže se mě jen tak nepustí :)
já myslím, že tam to ozančení patří, ony na knihách moc nebývají, ale jsou tam vypsány a třeba v knihovně ti to prostě nepujčí a mají svůj důvod O_O i když děckám by to nejspíš všechno nedošlo, tak minimálně kvůli slovům
to, že ty seš zkažená generace od dětství už je věc jiná :P

[7]: já už v rubrice o Lotě psala i o samostatném románu Dítě skály, které se třeba lidem tolik nelíbilo, ale já ho přečetla jedním dechem
co se týče českých autorů, tak tohle je pro mě teď jedna ze špic

9 Neriah Neriah | 7. ledna 2012 v 19:55 | Reagovat

Tuhle knihu jsem od Neomillnerové začala číst jako první a byla to chyba... Vůbec jsem se neorientovala v postavách ani v ději a nemohla jsem si zvyknout na styl psaní. Tak jsem četla Lotu a zkusím to znovu.
Tina Salo mě nějak extrémně neuchvátila a to mi městská fantasy nějak extra nevadí. Moiru zkusím někde sehnat, i když u nás v knihovně není, vlastně je tam od ní jen jedna kniha :D A v té okresní snad ani to ne...
Noční klub je úžasná kniha, od Kulhánka myslím i nejlepší dílo vůbec, ať si on sám říká, co chce. :D

10 dorea dorea | Web | 7. ledna 2012 v 20:09 | Reagovat

ale Moire byla první :D ale pokud jsi začala s Lotou chápu :)každopádně se mi spíš asi líbí víc Petřiny povídky než romány, ty jsou někdy takové zmatené, řekla bych
já nevím, jsem zkažená a může za to fanfiction, ale když je prostě někde 18+ čekám už vážně něco jiného O_o ale to je jak s fanfiction.net, tam je kolikrát rating M- plnoletí a já bych tomu dala tak 15+

11 nel-ly nel-ly | Web | 7. ledna 2012 v 20:16 | Reagovat

[9]: mě se právě líbilo třeba Dítě skály, ale i ta Lota, chvíli jsem si zvykala, ale pak to šlo najednou samo a já už to nepustila
ale tady jsem se orientovala těžko no, to máš pravdu a nejvíc se mi stejně líbila Lota, Moira a vikingská povídka a tu Lotu už jsem četla předtím
ona myslím Moira je snad jen jedna, ne?  já mám doma Nakažený, druhej díl vyšel nedávno

[10]: já vím, že byla první, dyť jsem to psala :D jenže já poprvý narazila na Lotu :P
mě právě přišly ty povídky moc zmatené, zatímco v celym románu se můžu normálně orientovat a já potřebuju trochu plynulosti
jako já nevim, co víc čekáš O..o spš takhle

12 kami kami | 8. ledna 2012 v 15:40 | Reagovat

Môžeš to brať ako reklamu. :P
Mohla by Nrl-ly vyplniť jeden menší "dotazník", ktorý som dala na hp-povidky-pro-kazdeho do autorskej knihy? Potrebovala by som to do školy na seminárku. Ďakujem. :)

13 nel-ly nel-ly | Web | 8. ledna 2012 v 15:59 | Reagovat

[12]: když nereaguješ na článek, tak mazej do knihy návštěv, od toho tu je, reklamo :P

14 Polgara Polgara | Web | 13. ledna 2012 v 15:58 | Reagovat

Taky se snažím dohnat, co mohu, ale bohužel jsem od Petry četla jenom ty příběhy, kde figurovala Lota, ale až bude po maturitě, hodlám to napravit. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA