Dcera čisté krve

26. ledna 2012 v 15:19 | Nel-ly |  Fantasy (urban fantasy)
http://www.cbdb.cz/img.php?type=book&size=book_detail&id=10655Autor: Anne Bishopová
Originální název: Daughter of the Blood
Série: Černé drahokamy 1/3

Přichází nový, originální svět fantasy, kterému vévodí pevná nadvláda žen a hranice morálky a sexuálních fantazií jsou postaveny tak nízko, že brutalita, perverze a šílenství jsou v podstatě na denním pořádku. Představuje se vám svět s obrovským potenciálem, který je ovládán silou drahokamů a jejich majitelů, příslušníků čisté krve, kteří mezi sebou houževnatě bojují o kousek moci, hlavně v době, kdy se blíží příchod Královny, nejmocnější čarodějky…


Je to temné fantasy, ale zjevně určené spíš pro "něžné pohlaví", které nejen, že ocení mocenskou hru žen, které svrchovaně vládnou ze svých trůnů a ovládají muže, z nichž si dělají své válečníky, milence a otroky, ale dostanou mnoho příležitostí užít si to svoji navyklou vatu příběhu - a to je první problém.

Svět samotný je velice originální. Nejedná se o žádné zvlášť politické šarvátky, protože už od začátku jsou pravidla pevně dána. V každé zemičce sedí na trůnu královna, která ovládá muže kolem sebe a převážná většina obyvatel je čisté krve, nebo míšenci, kteří ovládají magii… což se okamžitě pozná podle drahokamu, které nosí. Od nejslabších bílých po nejsilnější černé, které dosáhne jen minimum čarodějnic nebo mužů čisté krve (princové válečníci) mezi nimiž je například i Seaten, Nejvyšší pán Pekel.

Příběh se odehrává v několika různých dimenzích, městech, zemích a z velké části i v místě mrtvých duší, nazývané: Peklo. A autorka hned od začátku vrhá na čtenáře bezpočet různých postav, jejich pohled na svět a propracované psychologické obrázky, které nemůžou být úplně bez poskvrny, protože svět, ve kterém se nacházíme, je zlý a krutý a co víc, našimi hrdiny jsou sluhové Temnoty.

Ústřední postavou tedy bude Jaenelle, čarodějka, která do vínku dostala moc, o které se nikomu ani nesnilo, a i přesto že by dokázala zničit svět, není schopna ani těch nejjednodušších začátečnických kouzel… i tak však dělá věci, nad nimiž rozum zůstává stát a je nekontrolovatelným živlem. Je však teprve malé, svým způsobem emocionálně labilní (ta slova si zapamatujte budou se opakovat velice často), dítě, které nedokáže rozpoznávat svět a ovládat moc, která jí byla dána… proto musí být chráněna. A o svou ochranu nemá nouzi, protože se o ní stará sám pán Pekel Seatan a jeden z otroků, nebezpečný princ, Deamon přezdívaný Sadista.

Zajímavý, překvapivý a nápaditý svět je dán. Postavy a jejich charaktery jsou představeny. Na začátku jsme byli seznámeni s věštbou a příběh tedy může začít… Už jen z toho, a když ještě uvážíme zajímavý styl psaní autorky, kdy přečtete sto stránek, aniž byste si to sami uvědomili, dává jasně znát, že půjde o další úžasnou fantasy trilogii, jenže…

Jak už to tak bývá, většina příběhů (pokud zrovna nejste Tolkien, Sapkowski či Rowlingová - a i tady by se určitě našla) má nějaké to svoje "jenže" a tady jich je bohužel hned několik.

Za prvé je na knize jasně znát, že je směřována pro ženské publikum, což by samo o sobě nevadilo, protože slintání nad temným svůdným hrdinou si necháváme rády líbit a příběh sám je tak temný a ke svému konci spíš pro otrlejší čtenáře. Kde je tedy ten problém? No, jak už to tak bývá, nesmí chybět zbytečná vata o tom, jak se hrdina často převléká, kartáčuje si vlasy (chybí však popis čištění zubů), dává si ruce do kapes, kouří cigarety, tráví čas v koupelně a přesně víme, co má zrovna na sobě… krom faktu, že člověk čas od času musí uvažovat, o jaký věk se vlastně jedná? Protože v nám blízkém fantasy pseudo-středověku, který většinou známe, asi těžko bude existovat sprcha a podobné… na druhou stranu se nikdo nezmíní o elektřině nebo autech. Neřknu-li pak fakt, že se v příběhu nenachází snad jediná ošklivá postava, až na ty zlé, i když i ty mají určitě něco do sebe.

Dalším problémem může být občasné obcházení děje, kdy postavy neustále uvažují, kdo je na čí straně, koho je se potřeba bát a přitom čtenář vidí pohled minimálně pěti různých aktérů a tedy přesně ví, o co komu jde… krom toho, pokud knihu nečtete v podstatě naráz, jako já, tak vás ten počet postav může celkem v klidu zmást - a k tomu se průběžně dostávají další nelogická fakta (jako už dohady o "historickém" zařazení) svědčící o tom, že je to autorčina prvotina a je přeci jen nedotáhnutá.

Abych však neskončila pesimisticky, musím říct, že mě kniha nadchla a našla jsem se, jak většinu noci bez přestání čtu a nemůžu se dočkat, co se stane. Uvážím-li že se příběh většinu doby točí kolem dvanáctileté holčičky je až z podivem, jaké temno, zvrácenost a určité mrazení ve vás dokáže vyvolat… (posledním problémem je pro mě tedy fotomontážový obal, který ve mně vyvolává představy o YA fantasy, což tohle doopravdy není).

No, a já se jdu vrhnout na druhý díl…

KNIHY V MÝCH MYŠLENKÁCH:

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Vlastně ani nevím, zaujala mě anotace na stránkách knihovny.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
Síla drahokamu
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
Sloužit
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Nechtěla bych být vůbec nikým, protože každý v příběhu byl nějakým způsobem v podstatě zneužitý a nechalo to na něm svoje následky (popřípadě polovina postav je mrtvá, že ano :D ale ne mrtvá jako mrtvá), přesto musím sympatizovat s Pánem Pekel, kdoby o takovou pozici nestál?
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Je to zase jedna velká novinka. Drahokamy se dělí do skupin, získávají se při zrození a je určená jasná hranice, která se nedá překročit - krom toho, lidé je nosí na odiv, takže dopředu znají svoji vzájemnou sílu.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Nemůžu si pomoct, ale ze všech těch možných chyb mi prostě vadila ta "neurčitelnost". Vezmu-li si třeba Tolkiena, Goodkinda, Sapkowskiho je hned jasné, že jde o ten daný pseudo-střeodvěk, kdy existují kouzla, lidé máchají meči, střílejí z luku. I tady je svět magií prosycen, jsou tu královny a jejich dvory, dýky, jenže zároveň se objevují popisy oblečení, které nedávají smysl, podobně jako pochybné hygienické procesy - kde se vzala, tu se vzala, ejhle sprcha! popřípadě kabinka nejspíš se záchodem a v jednu chvíli Deamon dokonce říká něco o "robertkovi" - a všichni víme, jak, proč a kdy tenhle nástroj získal svoje jméno. Je to přinejmenším zvláštní a nad tím se autorka měla pořádně zamyslet, přestože jde o prvotinu.
Mé hodnocení: 8,5/10
(s čistou duší nemůžu dát osm originální temné fantasy, která ve svém prvním dílu dokázala ambice, zároveň však vzhledem k výše uvedeným pochybnostem si to těch devět taky nezaslouží… uvidíme, jak to bude dál…)

P.S. Všimli jste si, kolik toho najednou čtu? A to se tu nezmiňuju nikdy o všem. Jo, nahradit na nějakou dobu psaní čtením, příjemná záležitost.
obrázky: cbdb.cz a amazon.com
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Aternitas Aternitas | Web | 26. ledna 2012 v 18:10 | Reagovat

Páni, už je toľko kníh, koľko by som chcela prečítať :D Vyzerá to zaujímavo :D už asi viem čo budem, pýtať na narodeniny :D Malú súkromnú knižnicu

2 Yominis Yominis | Web | 26. ledna 2012 v 18:48 | Reagovat

Zní to zajímavě, až mi skončí zkouškové, možná si to přečtu ;-)

3 nel-ly nel-ly | Web | 26. ledna 2012 v 19:09 | Reagovat

[1]: já už jich mám po Praze objetých tolik :D naštěstí se prý nemusí vracet na ty samý pobočky, protože mám doma snad dvanáct knih a už si nepamatuju odkud

[2]: i přes všemožný nesrovnalosti doporučuju ;-)

4 Catrina Catrina | 27. ledna 2012 v 8:35 | Reagovat

Četla jsem všechny tři díly a moc se mi líbyly. Uznávám, že ten příběh má jisté zápory, ale naprosto to vyvážila ta ohromná legerace. Opravdu jsem mívala výbuchy smíchu. Také doporučuji, jestli někdo čte můj komentář. :-D

5 Isa Isa | Web | 27. ledna 2012 v 19:22 | Reagovat

Děkuju. :-D Je pravda, že davy taky nemusím, ale kvůli tomu knihkupectví, jsem to přežila. :-D Máš super blog. Ještě se tu porozhlédnu. :-)

6 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 27. ledna 2012 v 21:09 | Reagovat

[4]: já jsem někde ve třetině druhýho, stále nesrovnalosti, ale máš pravdu, někdy se to prostě nedá odložit :D

[5]: no, někdy se to musí, to chápu... i když v duchu můžu nadávat

7 cassiopea-black cassiopea-black | 29. ledna 2012 v 17:46 | Reagovat

máš opravdu přehled, co se týče literatury, za to tě obdivuju :-) díky tobě si připadám jako nějakej troglodyt(myšleno jen dobře :-D) vždycky když sem přijdu, narazim na knihu, kterou jsem nečetla... a většinou ji ani neznám... to je ostuda... nejradši bych se ponořila do knih, abych si dohnala mezery, ale bohužel máme přeorganizovanej seznam maturitní četby, takže pojedu v podstatě od znova a budu ráda, když stihnu aspoň to, co máme zadáno, natož něco navíc... ale kniha vypadá opět zajímavě, tradičně jsou u moci ti čistokrevní, ale má to zase nějaký svoje nový prvky, soudě podle tvojí recenze :-)

8 nel-ly nel-ly | Web | 29. ledna 2012 v 17:55 | Reagovat

[7]: no, maturitní četbu mám už dávno za sebou, to je pravda (teda já ji měla někdy ve druháku, ale pššt, hraju si, že nejsem knihomol :D) a teď už můžu číst, co chci, ale to se tak někdy seběhne... já toho zas tolik nečetla, takže stále můžu objevovat nové a nové knihy :)
a budu jen ráda, když někdy přispěju něčím, co by tě zaujalo ;-)

9 vivienne vivienne | Web | 4. února 2012 v 21:49 | Reagovat

zní to vážně dobře asi se po knize také podívám :-)

10 nel-ly nel-ly | Web | 5. února 2012 v 18:55 | Reagovat

[9]: já už stihla přečíst i další dva díly, takže vřele doporučuju :) a teď musím hledat zas něco nového O_O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA