Vampýrská akademie

18. prosince 2011 v 10:37 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)

http://1.bp.blogspot.com/_sXLKRzR3Rm4/TQ2R_AhoW_I/AAAAAAAAAZI/zhh1PNFngXQ/s400/vampire-academy-gate.jpgPo delší době, kdy mi byla ze všech stran doporučována, jsem sáhla po další upíří romanci. Po víceméně nedobrovolném a velice krátkém seznámením se Stmíváním před několika lety a dlouho netrvajícími návštěvami ve Škole noci, se mi do rukou dostala proslavená Vampýrská akademie od Richell Meadové (i když ty příšerné obálky knih nebo naprosto neinspirující shrnutí na obalu by mě bez předchozích informací osobně odradily).


Díky všem těm ohlasům a vysokému hodnocení na většině serverů jsem očekávala, že kvalita bude svým stylem a především dějem přesahovat již zmíněné, i když vzhledem k všeobecnému obdivu k sérii paní Meyerové člověk prostě nikdy neví. A musím uznat, že tentokrát se můj zdroj konečně nezmýlil…

Nejedná se o první YA, kterou bych přečetla za noc, protože nesmíme zapomínat, že tyto knihy jsou schválně psány čtivým a velice jednoduchým stylem, kdy čtenářky nejsou nuceny nijak zvlášť přemýšlet a prostě se "vezou" a knihy tohoto typu není těžké přečíst za pár hodin - tentokrát však musím uznat, že jsem často nečetla rychle, abych odvrátila muka zdlouhavosti a neustálého opakování toho, co už bylo řečeno (jako u Školy noci) nebo se nemohla dočkat, kdy už bude ten od začátku předvídatelný konec (Pád), ale protože jsem se doopravdy bavila.

Vampýrská akademie dokazuje, že je tradiční knihou svého žánru - nejedná se ani o upíří společenství, které je podané jiným a zajímavým stylem, který dokáže často zamrazit - ale spíš o zjednodušený styl psaní, ich-formu hlavní hrdinky, fakt, že v celé knize se nachází tolik "sexy" okatých a vlasatých vampýrů, dhampýrů, lidí a kdovíčeho ještě, až z toho jde hlava kolem (kde se všude berou?), a na každých padesáti stránkách jsou náznaky erotiky, bez které by to prostě u teen románu nešlo (co si budeme povídat, ne že by mi to vadilo, proč jinak často čteme fanfiction? :D). Jo, a taky se většina děje odehrává v Americe a knih je na dobu děje - všechny události v rozmezí jednoho roku (naštěstí ne třeba jednoho týdnu, ale i to už známe) - zbytečně moc, ale zase jich není dvanáct nebo kolik a poslední dvě už nějakou dobu čtení zaberou.

První kniha nás okamžitě uvrhne do děje a představí všechny tři hlavní protagonisty příběhu a to z pohledu hlavní hrdinky, vášnivé a tvrdohlavé Rose Hathewayové, kterou si jednoduše zamilujete - pro její osobnost, což je pro mě v ohledu k YA fantasy velice vítaná novinka, protože u Rose prostě každý chápe, proč ty sexy kluky k sobě přitahuje jako magnet a sama to osobě ostatně ví. Na druhé straně stojí zdánlivě křehká vampýrská princezna Vasilisa, poslední z rodu Dragomirů, kolem níž se vlastně příběh odehrává. A abych nezapomněla, nesmí chybět tajemný sexy muž, tenokrát tedy sexy rus ze Sibiře Dimitrij, z kterého se dívkám podlamují kolena - a že ten je (i když já v určité fázi fandila jinému, no, jinak by to asi nešlo).

Přečetla jsem všech šest knih a každou v podstatě na jeden zátah. Některé mě bavily víc, některé míň, u jedné mě doopravdy pálily oči. Seznámila jsem se s postavami, některé neměla ráda, některé vyloženě milovala (k výše zmíněnému musím hned ze začátku přidat Christiana, a později samozřejmě i Adrian - a mnoho dalších - a musím uznat, že každý z těch kluků nebo mužských měl něco do sebe).

Co pro mě bylo ale největším překvapením, byl psychologický pohled na věc. Hluboké myšlenky, věty pronášené teenagery a přesto to poprvé nebylo směšné (a když bylo, jednoduše to knize prominete) a Vampýrská akademie má myšlenku, která vás prostě musí zaujmout, i když stále zůstává často až hloupoučky psaným příběhem určeným mladým dívkám (jako například poučování o panenství, o kterém se prostě musíme dozvědět na prvních stránkách, i když tady se uvažuje i o praktické stránce věku a nejsou tu žádné svatby a porody polovičních vampýřat, nejspíš) - a i když jsem snad jen o něco starší než dotyčné teenagerky, musím uznat, že jsem si knihy užila a nelituju hodin strávených nad nimi, bylo to nakonec stejně příjemné, jako kdybych se dívala na oblíbený seriál a uvolnění při jejich čtení pociťuju stejné.

Vampýrská akademie nebude patřit mezi mé oblíbené knihy, nemyslím, že je kdy ještě otevřu nebo si je koupím, ale za ten takřka tříhodinový výlet do knihovny (zázrak sehnat, takže jsem jela někam na kraj Prahy, tam se na chvíli ztratila, ale na tu více jak hodinovou cestu domu jsem si koupila božskou špenátovou pizzu) pro poslední dvě knihy a následně jejich čtení v kuse to doopravdy stálo. A až se budete nudit a nenajdete vhodnou fanfiction, po knihách určitě sáhněte.

P.S. Pro ty, co četli celou sérii. Musím říct, že osobně jsem si, jako určitě mnoho dalších, oblíbila třetí a čtvrtý díl (Stíném políbená a Kravý slib - vtipné, že ty jsem zrovna jediné četla v počítači) a poslední díl mě tak trochu zklamal - po krátké době jsem mi došlo, o koho půjde a co se bude dít a na tyhle konce nejsem, ráda bych to viděla několik kapitol předem potom, co padl výstřel. Asi jsem tak trochu masochista.

obrázky: zde
 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Jannie Jannie | Web | 18. prosince 2011 v 15:31 | Reagovat

Tak abys věděla, celý článek mě dokonale naladil si knihy na Vánoce půjčit.Proč mi tohle děláš? :D Teď jsem dostala tak strašnou chuť si to přečíst (hlavně díky zmínce o sexy sexy klucích :D) ale vím, že v naší zapadákovské knihovně to nebude.Nebo tuobude vypůjčené a stomilionkrát zamluvené :// Určitě si to ale přečtu, tak strašně mě to navnadilo...:D

2 nel-ly nel-ly | Web | 18. prosince 2011 v 15:41 | Reagovat

[1]: kdo by řekl, že něco co napíšu zrovna já o teen-harlekýno-fantasy a ještě k tomu upířině může někoho navnadit, aby si to přečetl :D ale fakt že jo, já se bavila a hnusný mokrý studený počasí, kdy neeni co dělat, je to dokonalá zábava

3 Guenon Guenon | Web | 18. prosince 2011 v 18:19 | Reagovat

Tak, tak. Kdo by řekl, že Nel-ly kdy pochválí něco tak týnedžrovského a fluffoidního? :D
Věř mi, já ti rozumím - jen si nemohu nerýpnout, s tím, kolikrát jsi ty rýpla do mých zmínek stímvání :-(  ;-)

4 Guenon Guenon | Web | 18. prosince 2011 v 18:24 | Reagovat

Každopádně (omylem zmáčla enter, komentář nebyl dokončen:D)
Tohle jsem četla - první dvě knížky. Styl psaní nebyl moc dobrý, ale postavy mnohem uvěřitelnější, než ve většině takových věcí. Erotika trochu přiblblá, morálnost trochu nereálná. :D Povídkám se to rovná - ale jen těm průměrně dobrým. Ty peníze, co za to chtějí, byhc za to nedala ani omylem.
Každopáně jsi to shrnula hezky :) Možná se i podívám po dalších dílech - až budu mít sladkou náladu. :D
Teď jsem v půlce Sophiiny volby, možná budu potřebovat něco uklidňujícího. :)

5 nel-ly nel-ly | Web | 18. prosince 2011 v 22:28 | Reagovat

[3]: vždyť si rýpej, já si rýpu i do tohohle, ona je to v podstatě zase dost blbost a poslední kniha, dvě, to je nulový napětí
vůbec jsemm často měa takový pocity deja vu, protože jsem si byla jistá, co se stane a teoreticky i co řeknou a  přitom jsem to číst určitě nemohla o_O ale je to něco jako seriály (třeba Make it or Break it nebo tak), jedeš v kuse a baví tě to, ale aby ses k tomu vracela, to fakt nemusíš
jojo, ten styl psaní, jenže to jsou snad všechny YA (nebo co jsem četla) je to jednoducchý, jako kdyby se předpokládalo, že to budou číst sexuálně nabuzený osmiletý děti
peníze ne, fujky,jedna kniha přes dvě stovky a zas jich je moc a moc

já Sophiinu volbu nedočetla :) nemám ráda celkově v historii ani literárně světový války (snad jen Romaina Rollanda), to období mě přes jeho tragičnost a kdovíco opravdu nebaví, já raději bu%ď mnohem starší nebo novější autory... (stále se třesu hrůzou, když si vzpomenu jak jsem se prokousávala Remarquem a prostě to nešlo a to sem přčetla za den Kosmovu kroniku a ještě se nahlas smála v tramvaji :D)

6 magicforever magicforever | Web | 19. prosince 2011 v 12:09 | Reagovat

ja som čítala všetky, prvá mám v ruke posledný diel a veľmi sa mi tieto knihy páčili :-)

7 nel-ly nel-ly | Web | 19. prosince 2011 v 19:24 | Reagovat

[6]: jojo, já dočetla někdy během včerejška, poslední díl jsem četla v kuse přes noc :)

8 Catty Catty | Web | 20. prosince 2011 v 15:32 | Reagovat

Ja som Vampýrsku Akedemiu dočítala tiež len nedávno, pred týždňom alebo tak nejako. A mám na ňu podobný názor. Čítala sa ľahko a rýchlo, charaktery postáv boli rôznorodé a človek si ich jednoducho musel obľúbiť, mužskí hrdinovia boli...no typickými úžasnými hrdinami, ale tak ako ty, aj ja viem, že čítať túto sériu druhýkrát už nebudem. Nie preto, že by za to vyslovene nestála, ale je ešte strašne veľa kníh, ktoré som nečítala a zaslúžia si, aby boli prečítané namiesto druhého čítania VA. :)

9 Lilyan Lilyan | 21. prosince 2011 v 10:27 | Reagovat

Ja mzslela ze je to vapirska

10 Polgara Polgara | Web | 22. prosince 2011 v 21:37 | Reagovat

Četla jsem a chystám se i na její pokračování Pokrevní pouta, které teď u nás konečně vyšlo. Je to jednoduché, předvídatelné, ale ono si tenhle druh literatury ani na nic jiného nehraje. Je tu jednoduše pro zábavu. :-)

11 Moreen Moreen | 22. prosince 2011 v 22:05 | Reagovat

já je četla o vánocích. popravdě jsem první díl koupila ségře k svátku (nebyla inspirace, tak jsem hrábla skoro po prvním no) a pak už jen v počítači (už se konečně musím zaregistrovat do nějaké knihovny! v té naší technické si můžu přečíst tak akorát o betonech nebo kvantové fyzice :-D ). ale knihy se mi líbili, úplně nejvíc asi Krvavý slib, nutno říct, že poslední díl mě trošku zklamal, bylo to najednou už moc nereálné. a úplně jsem si zamilovala Adriana, ten byl prostě neodolatelný, pro mě asi nejlepší postava z celé série :-P

12 Moreen Moreen | 22. prosince 2011 v 22:06 | Reagovat

zrada, ne o vánocích, ale o letních prázdninách! mám těch vánoc nějak plnou hlavu :-D

13 nel-ly nel-ly | Web | 22. prosince 2011 v 22:28 | Reagovat

[10]: vyšlo, u Abyss byla recenze a česká obálka -  jsou příšerný!

[11]: a přitom v technický je bezvadná městská :P vždycky mi vyjde, že tam něco je
mě už to nebavilo od pětky - to fakt táhl jen ten Adrien a tyhle konce, no... já zjišťuju, že jsem z konců knih většinou zklamaná

14 Sia Sia | Web | 23. prosince 2011 v 18:32 | Reagovat

Miluju Adrian, souhlasím, že poslední tři nebo dvě knížky jsou nejlepší, ale vždy mě dokáže rozesmát vzpmínka na "Dimku" protože takový sexy rus se jen tak nenajde a ještě aby mu přezdívali podle oblíbené věci mého dědečka... :D

15 Bromance Bromance | Web | 27. prosince 2011 v 11:55 | Reagovat

Tahle série knížek mě nikdy nelákala. Nemám nic proti teen upíří ságám (Twilight jsem každej díl četla třikrát a filmy má na dvdíčku všechny, stejně jako jsem přelouskala první tři díly upířích deníků v knižní i seriáloý verzi - přesto mám ale stejně radši HP), ale tahle mě zkrátka ničím neupoutala. Mám asi hodně předsudků, ale do tohohle prostě nepůjdu. Máš můj obdiv :-D

16 cassiopea-black cassiopea-black | 28. prosince 2011 v 20:59 | Reagovat

na doporučení kamarádky jsem přečetla všechny díly a celkově se mi VA líbila :) nejvíc asi třetí díl... jinak, já mam teda radši Lisu a Christiana než Rose a Dimku ;-) ... jak píšu, knihy pěkný a určitě čtivý, ale nemyslím si, že bych si je někdy přečetla znova...

17 nel-ly nel-ly | Web | 28. prosince 2011 v 22:15 | Reagovat

[14]: to ne, mě se líbily prostřední dvě :D právě, že poslední se mi nijak zvlášť nelíbila.. já jsem spíš na ty tragédie a tak O:)

[15]: tak já zkusím skor všechno...
u Twilightu jsem skončila po několikrtá stranách
Upíří deníky, tu knihu jsem jednou otevřela v knihovně, zhorozila se a zase to zavřela.
Tohle je právě jediné, co se mi z toho všeho líbilo, protože jsem poprvé pochopila, proč by tu holku měl někdo milovat - protože měla konečně osobnost, tedy ony obě.

[16]: no, já se vzpouzela, ale nakonec toho nelituju, bylo to pár neplodných, ale úlevných hodin :)
já ráda christiana, no, ale i když by to bez Lissy nebylo ono, tak ta mě neoslovila
to ne, jednou stačilo

18 Lív Lív | 29. prosince 2011 v 1:12 | Reagovat

No zase, Rose si tak snadno nezamilujete, to teda ne. Já osobně ji mnohny měla chuť rozdrvit a zakopat a nevím, co ještě. Mně byli sympatičtí spíše Lisa a Adrian (Dimitrije jsem tak moc nežrala- měl něco do sebe ale... no, ani nevím proč, a to já většinou sexy tajemné kluky ráda...).

No, četla jsem to chvíli (zhruba měsíc) po Twilightu, čiže jsem byla dost otrávená ale i zvědavá a knížky nezklamaly. Přečetla jsem první čtyři, víc ne. Asi bych i pokračovala, ale není čas. No a když jsi představím hlavní hrdinku (říkejte si co chcete, hlavní hrdinka je Rose a ne Lisa, bohužel), která mi je jako jedna z opravdového mála hlavních hrdinů opravdu nesympatická (řadím ji asi ku Eleně, s Upírských denníků, protože obě- oproti třeba Belle Swanové jsem jen neměla (a nemám) ráda. Bellu jsem litovala (a lituju doteď).)

19 nel-ly nel-ly | Web | 29. prosince 2011 v 1:38 | Reagovat

[18]: jojo, já měla na začátku raději Christiana, pak zase Adriana... Dimitrij pro mě byl až moc nastrčenej o_O
měj e Rose právě sympatická, mnohem víc, než nějaká neschopná uvzlykaná Bella, neschopná Zoey a Elena... no, já viděla pár dílu seriálu a četla první stránky první knihy, což mě znechutilo tak, že jsem to hned zaklapla :D asi mám raději ty tvrdší hrdinky, které nejsou tak úplně vzorem ideálů :)

20 Hope Hope | Web | 10. dubna 2012 v 13:17 | Reagovat

dobrá, vzhledem k tomu, že jsem to začala číst teprve včera a jsem teprve na 91.straně, tak nemůžu soudit, kterou mužskou postavu mám nejradši, ale zatím se mi líbí Jesse =o) a už se nemůžu dočkat až se zase pustím do čtení, jen musím počkat až se mi nabije čtečka =o)

21 nel-ly nel-ly | Web | 10. dubna 2012 v 13:50 | Reagovat

[20]: já chvíli uvažovala, kdo je Jesse :D ach jo, Houpe, máš špatnej vkus na postavy :P každopádně jednička ještě neni nic moc, počkej si na dvojku, tam už si snad vybereš správnou postavu :P

22 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 14. ledna 2013 v 21:15 | Reagovat

Knižku akurát čítam, som zvedavá čo sa z toho vykľuje, zatiaľ celkom fajnové 8)

23 Denisa Kwapulińská Denisa Kwapulińská | E-mail | Web | 9. října 2014 v 15:01 | Reagovat

Vampýrská akademie, zajímavá série, která mě překvapila tím, že hlavní hrdinka je sympaťačka a ne žádná sladkobolná pipina XD Souhlasím s tím, že třetí a čtvrtý díl jsou nejlepší, naopak za pátý bych nejraději zabíjela. Rosino vzdychání nad Strigojem Dimitrijem mi vařilo krev v žilách XD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA