STRÁŽCI ČASU – Marianne Curley

11. listopadu 2011 v 7:00 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)

Strážci času 1 - Vyvolený

Jedná se o fantasy (sci-fi) trilogii, jejíž základní myšlenkou je schopnost cestovat časem a ovlivňovat chod dějin.

STRÁŽCI ČASU 1: VYVOLENÝ


Koho z nás neláká možnost změnit minulost nebo ovlivnit budoucnost? Právě o to jde v trilogii, jejíž první část - román Vyvolený - právě držíte v rukou. Vzrušující kniha pohybující se mezi žánry sci-fi a fantasy nabízí vše, co očekáváme od napínavého románu: mladé sympatické hrdiny (Ethan a jeho kamarádka Isabela), zápletku (zápas mezi Strážci času a Řádem chaosu) i záhadu (identita Ethanových spolubojovníků, strážců času, zůstává jemu i nám skryta). Smyslu celého příběhu se čtenář dopátrává postupně, o to více je však vtažen do dramaticky se odvíjejícího děje, od nějž se jen stěží dokáže odtrhnout. (oficiální text distributora)

Strážci času představují další knihu z žánru "fantasy pro mladé", protože si neumím představit, že by starší člověk našel v knize větší myšlenku, což ovlivňuje už fakt, že kniha je vyprávěna formou dvou ich-forem - hlavních postav.

Ethan je šestnáctiletý chlapec, jehož život byl ovlivněn nenadálou tragickou smrtí jeho starší sestry Sery a on se z toho dlouho nedokázal vzpamatovat. Až do chvíle, kdy potkal tajemného Arakiana, muže žijícího v tajném úkrytu v hoře, který si ho vzal pod svá křídla a seznámil ho s Organizací. Strážci, vyvolení s nadpřirozenými schopnostmi, se vydávají napříč časem do minulosti, aby zabránili Řádu chaosu změnit minulost, jakou známe a tak přivést náš svět do temna. Ethan pracuje v Organizaci již od svého útlého dětství a skrývá svůj druhý život před svou rodinou i přáteli, jednoho dne však dostane úkol - v jeho městečku se nachází další Vyvolený, vlastně Vyvolená: Isabella, jeho nová žačka.

Isabella naopak netuší o svých schopnostech nic až do chvíle, kdy se stane něco, co nedokáže sama vysvětlit. A najednou se její svět zcela obrací. Dívka, která se vždy vyžívala v dobrodružstvích a všemožných sportech konečně dostane to, co si vždy přála a co víc… jejím učitelem se stane bývalý nejlepší kamarád jejího staršího bratra, do kterého byla již od malička zamilovaná.

Kniha sama o sobě je vcelku čtivá, i když vyprávění v ich-formě je chvílemi velice zmatené a děj tak nějak kouskovitý. Přesto má svoje klady i zápory. Díky střídání vyprávění rychle ubírá, ale zároveň není tak snadná vžít se do příběhu - za zmínku stojí cesty do minulosti, kterých je bohužel jen málo - protože to, čemu se kniha věnuje, jsou především vztahy. A tady je důvod, proč je kniha vhodná spíš pro náctileté… Dospělý by se jen těžko vžil do pocitu naivní patnáctileté Isabelly, která neustále uvažuje o svém vztahu k Ethanovi. A zároveň Ethan jen stěží působí tak charismaticky, aby dokázal uchvátit alespoň starší čtenářky… Od toho tu je však tajemná postava Arakiana sjeho fialovýma očima a modrými vlasy, která stojí za povšimnutí. On je jedním z důvodů, proč nepřestávat číst. Sama o sobě je však kniha zábavná pro nudné večery nebo cestování - já ji přečetla za pár dní v mhd.

Knihy v mých myšlenkách:

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu
Pujčila mi ji Polgara.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
Sám sebou

3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
Být

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Isabella sice není ani zdaleka jako já, ale její touha dokázat, že za něco stojí a zároveň obavy z nového jsou tak lidské (a vhodné k jejímu věku), že si ji umím představit. I když chvílemi jsou její reakce přehnané.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Sám nápad cestování do minulosti je velice žádaný a zajímavý, jen škoda, že toho není víc - především s ohledem na to, že autorka dějiny dokonce i studovala a mohla tak uplatit svoje znalosti víc tam, než při popisech oblečení a dalších spíš zbytečnějších zdržovaček, které patří k ich-formě.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Gramatických chyb je tam jak naseto - opravdu špatná práce korektury, kterou u knih, které jsou ještě tak drahé a prodávané, nepochopím, ale za to spisovatelka nemůže.

Mé hodnocení: 6/10

Strážci času 2 - TemnotaSTRÁŽCI ČASU 2: TEMNOTA

V tomto pokračování knihy Vyvolený Isabela a Ethan pokračují v boji proti Řádu chaosu a také proti svému vlastnímu osudu. Získávají nového spolupracovníka v Isabelinu bratrovi Mattovi. Matt se usilovně snaží zvyknout si na obtížný život strážce času, a stává se tak hlavní postavou vedlejší dějové linie. Jejich společným úkolem je najít uneseného učitele Arkariana, kterého poslali do podsvětí, pozoruhodné říše plné bizarních tvorů a neznámých nebezpečí.
Jako v předchozím románu i zde najdete divoká dobrodružství a řadu živých postav zápasících s nepřáteli i se svým svědomím. Hlavní hrdinové podstupují zkoušky přátelství, věrnosti a odvahy. Tato nápaditá, neobyčejně napínavá kniha působí zcela přesvědčivě i jako samostatný příběh, ale ještě lépe si ji vychutnají čtenáři obeznámení s první částí trilogie. (oficiální text distributora)

Navazujeme tam, kde jsme skončili. Naše hrdiny čeká znovu boj s bohyní chaosu a jejím Řádem. Skupina Vyvolených se rozrůstá dokonce i o členy, o kterých by si to nikdo nemyslel a vše se začíná komplikovat.

Ethan má nového žáka, s kterým má jen spoustu starostí. J e to Matt, Isabellyn starší bratr, jehož jedinou starostí je ochraňovat svou sestru, což ona nesnáší příliš dobře, právě naopak… Isabella se touží konečně osamostatnit a dokázat všem, že je schopna plnit své mise sama. Zároveň se však musí potýkat i se svými rozbouřenými city a pochybnostmi, o kterých nás znovu seznamuje v podobně své ich-formy.

Nejtěžší zkouška je totiž stále před ní. Bohyně usiluje o Arakianův život a to nechce nikdo z Vyvolených za žádnou cenu dovolit. Jenže jak tomu zabránit, když ani vaše vlastní strana nechce spolupracovat? Nové temnější dobrodružství je vyprávěno znovu střídající se ich-formou dvou postav, tentokrát Isabelly a Arakiana.

Knihy v mých myšlenkách:

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Když už jsem byla v knihovně.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
Usilovná záchrana

3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
Zachránit

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Tady je mi asi nejbižší Bastian a to, že i když je na straně zla, nedokáže být úplně zlý. Zároveň však není dostatečně odvážný a spíš se bojí - ale dokáže si tím uchránit život. (no, nejsem hrdina)

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Ich-forma Arakiana byl podle mě špatný nápad. Protože postava, do jejíž hlavy vidíte, zrácí to tajmnou a kouzlo, které měl v minulém příběhu. Teď je sice zajímavý, ale obyčejný, krom toho se nemůžu smířit s myšlenkami někoho šest set let starého - tady to chtělo asi se je víc promyslet, nebo s nimi vůbec nepsat.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Tentokrát už mi příběh neubíhal nijak rychle, často mě velice nudil - především při vypravováni Isabelly, která je prostě šestnáctiletá holka a šla mi často na nervy. A stálo mě dost snahy knihu dočíst, i když konec byl pojatý dobře (jen předvídatelně).

Mé hodnocení: 5/10

Nebojte se po knize šáhnout, kvůli mému hodnocení. Myslím, že to není špatné čtení především pro mladší, kolem těch patnácti let. Prostě jsem moc stará.

P.S. Třetí a závěrečný díl "STRÁŽCI ČASU 3: KLÍČ"
Zdroj obrázků: cbdb.cz
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Katashi Katashi | Web | 11. listopadu 2011 v 12:34 | Reagovat

"1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Když už jsem byla v knihovně."
odpověd je trochu neadekvátní. Kdyby jsi dodala pár teček jako nedokončenou větu, působilo by to asi lépe. Na otázku proč to příliš neodpovídá :)
Ale to je jen drobný detail. Knihy jsem nečetl, nicméně je taky znám, u nás v knihovně se taky kdesi povalovaly.

Nicméně popis knihy takovými otázkami používá spousta lidé (dnes jsem to viděl již na třech webech :) ) ale je to dobrá forma. Kdyby to takhle bylo i u maturit :D

2 Zasněná* Zasněná* | Web | 11. listopadu 2011 v 12:34 | Reagovat

Mám je ve čtečce stažené všechny tři už alespoň půl roku, ale nějak není čas. A když je čas, najdu si spoustu jiných věcí co bych chtěla dělat. A soudě podle tvého hodnocení, myslím, že až si najdu čas, raději si přečtu nějakou pěknou povídku. :-)

3 nel-ly nel-ly | Web | 11. listopadu 2011 v 19:47 | Reagovat

[1]: no, ona odpověd "Když už jsem přečetla první díl..." :D by adekvátní taky nebyla, ale tak když si přečtu jeden aje to na pokračování, tak chci znát i ostatní
tohle není popis knihy vlastně, jde o projekt, kterého se účastní desítky blogerů - někteří popíšou knihu jen takovými otázkami (které já osobně moc ráda nemám a raději se p okouším napsat "jakoustakous" recenzi :D)

[2]: je to zajímavý nápad a první díl je určitě čtivý, jen mě prostě nesedí styl vyprávění, je hodně útržkovitý a já se dost ztrácela, krom toho mi překladnělí teenagerští hrdinové už k srdci nepřirostou
musím ale říct, že jsem včera začala s třetím dílem at en má grády, které stojí za to ;-)

4 Polgara Polgara | Web | 11. listopadu 2011 v 20:15 | Reagovat

No to jsou tedy důvody, vždyť to vypadá, jako kdybych tě do čtení nutila. :-D Ale jinak se mi recenze líbila. Jo, kéž bych to taky tak uměla shrnout do jednoho článku. :-)

5 Sia Sia | Web | 12. listopadu 2011 v 14:10 | Reagovat

Tu knížku jsem četla. Nelíbí se mi, vůbec ne. Oba dva díly, ze zajímavosti možná přečtu i ten třetí. Nemá ráda "Methana" jak jsme s kamarádkou přejmenovaly Ethana, ale k srdci mi přirostla Sera a to se vyskytuje jen krátce v druhém díle... Mě na tom vadí to, že je to psáno, tak že se to právě děje (tohle fakt nejde popsat) Tímhle se mi knížka zprotivila již první kapitolou, ovšem Arkarian, to je jiná kategorie.... :D

6 nel-ly nel-ly | Web | 12. listopadu 2011 v 15:28 | Reagovat

[4]: nenutíš, jen vypomáháš :P njn, tak bych mohla psát víc, ale to už by člověk knížku číst nemusel, zas takový dějový obraty tam nejsou O_O

[5]: jojo, krom toho, že mi vadí ich-forma, tak vyprávění v přímý řeči mi tu taky hodně nesedělo a vůbec ten styl psaní - je to na mě moc kouskovitý a rozházený
i když zrovna Ethan mě nijak nerozčiluje (určitě ne od druhého dílu, protože mě štvala Isabela, Matt a vadila i ich-forma Arkariana)
ale ten třetí, jsem skoro v polovině a musím říct, že začátek měl hezké grády - krom toho je konečně vyprávěn někým zajímavým (alespoň polovina) ;-)

7 chillychilly chillychilly | Web | 12. listopadu 2011 v 16:06 | Reagovat

Jééééééé, tohle jsem četla tak pár let pozátku a byla jsem hrozně zamilovaná do Arkariana :D
tyjo, ale podruhé už bych si to asi nepřečetla. Všichni mi tam přijdou na můj vkus až moc marrysueovatí

8 nel-ly nel-ly | Web | 12. listopadu 2011 v 16:37 | Reagovat

[7]: já si řikala, že bych měla být o pár let mladší na tohle čtení, ale bohužel...
právě Arkarian, ale ta ichforma ho zkazila na další teenagerskou mařenu, ale tak už to asi dočtu, čas od času se i pohádka hodí :)

9 Delly Delly | 13. listopadu 2011 v 10:45 | Reagovat

Tuhle trilogii jsem měla na seznamu knih, které si chci přečíst, ale před nějakou dobou jsem je škrtla. Po tomto článku si říkám, že toho ani moc nelituju. I když, když bude někdy volná chvíle nebo když ji objevím v knihovně, možná se do ní pustím.

10 cassiopea-black cassiopea-black | 13. listopadu 2011 v 16:50 | Reagovat

tak nevim, tyhle knihy mě moc nezaujaly... je to jednak tvým hodnocením, ale i textem distributora... asi jsem moc náročná, ale radši sáhnu po jiný knížce ;-)

11 Bromance Bromance | Web | 19. listopadu 2011 v 14:10 | Reagovat

No, to jsem četla, ale k poslední jsem se už nějak nedonutila. Navíc jméno havní postavy Ethan... :-D  Už to mě dostalo.
Trefná recenze :)

12 Jane Burke Jane Burke | Web | 27. listopadu 2011 v 14:42 | Reagovat

No, já to četla asi před... Třemi lety myslím? ;) To mi bylo třináct. Tak asi jo a líbilo se mi to děsně moc. Těžko říct, co bych na to říkala teď. :):)

13 Ewil Ewil | Web | 18. dubna 2012 v 13:02 | Reagovat

Tuhle knihu jsem četla, když jsem ještě chodila na střední a už tam jsem přesně nevěděla, co si o ní myslet. Možná mi nesedl styl, jakým je napsaná nebo posuny v ději, ale nedočetla jsem ji. A že jsem to zkoušela aspoň třikrát.

14 Avito321sib Avito321sib | E-mail | 29. září 2017 v 2:58 | Reagovat

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a1garant</b>

<b>Приветствую вас, дорогие друзья!</b>

Рады будем предоставить Всем вам сервис по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, абсолютно новые). Если Вам требуются определенные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если необходим залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных заказчиков гибкая система бонусов и скидок!

<b>Гарантия: </b>

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим...

Рады сотрудничеству!

<b>Заливы на балансы Авито</b>
________

кошельки купить авито новосибирск
аккаунт авито компания купить
аккаунт avito бесплатно
как удалить свой номер с авито если аккаунт заблокирован
как удалить аккаунт в авито если не нужен

15 ManueligNox ManueligNox | E-mail | 4. srpna 2018 v 16:17 | Reagovat

Приветствую
Хочу представить Вашему вниманию новую
технологию получения пассивного дoхoда - https://googl.plus/yJn
Данный способ зарабoтка не требует вложений. Настраивается
система очень быстро, после чего можно получать
дохoд в автоматическом режиме.
Первый доход уже сегодня!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA