O slashi a fanfiction obecně

13. listopadu 2011 v 10:00 | Nel-ly |  Na téma
V pátek jsem s Doreou byla na přednášce v Q-Café týkající se slashe - tedy, řekněme žánru, pevně souvisejícího především s fanfiction, a tak mě to donutilo zamyslet se… Proč čtu a píšu slash i já? Co pro mě znamená? A především pak, co znamená pro vás, když chodíte na můj blog a čtete tyto povídky nebo naopak se jim vyhýbáte jako čert kříži?

Na začátku je potřeba definovat si pojem, který většina z vás zná. Tedy, co to vlastně je fanfiction?

Fanfiction

Literární dílo vycházející, již z existujícího díla, jemuž se říká canon (kánon) - tento kánon může představovat knihu, ale i film, seriál, počítačovou hru. Fanfikce je něco, co pracuje se světem či postavami z kánonu a utváří si ho k obrazu svému.

Můžou to být díla, která předcházejí ději kánonu (něco jako prequely) nebo naopak dokončují například nedopsaný příběh (např. v případě otevřeného konce Jihu proti severu. Pozor! Kniha Scarlett není fanfikce, nýbrž pokračování, které bylo napsáno za účelem zisku a vydáno jako kniha.), či příběhy ze světa, které s dějem kánonu nemusí vůbec souviset. Fanfiction jsou tedy díla psaná fanoušky pro pobavení jich samotných a svého okolí; nemají z nich žádný finanční zisk.

V dnešní době, kdy jsou povídky snadno šiřitelné na internetu, převládají fanfiction ze světa Harryho Pottera (kterých je jen na fanfiction.com víc než 550 tisíc), Twilight (190 tisíc), Pána prstenů (45 tisíc) a desítek a stovek dalších knih, filmů, seriálů, komixů a samozřejmě anime (viz. Yaoi), které si ve fanfiction vybudovalo velkou základnu povídek; Naruto (289,204), Bleach (60,398) Yu-Gi-Oh (58,015),…

Slash

Podle toho, co jsem pochopila na přednášce, bych neměla psát, že slash je žánr. Jenže to by mě zavedlo do míst, do kterých se dostat ani nechci - co totiž žánr doopravdy je? A tak, pro tenhle článek je slash žánr, který je symbolizován převážně romantickým či sexuálním vztahem dvou osob stejného pohlaví, ve většina případů muži (dvě ženy - femslash).

Něco z historie:

Nebudu popisovat celou historii slashe, kterou sama neznám… Každopádně asi nejznámější slashové povídky v minulosti (v sedmdesátých letech dvacátého století) byly ze Star Treku v párování Kirk/Spock nebo ze seriálu Profesionálové.
První slash byl napsán někdy v sedmdesátých letech a právě na Star Trek a to v USA, konkrétně na pár Kirk/Spock. Tam také vzniklo označení slash, protože v povídkách kde se vyskytoval romantický vztah Spocka a Kirka se právě dávalo dnes už známé lomítko mezi jmény (ang. Slash = lomítko).
Zhruba ve stejné době vzniká v Japonsku tzv. shonen-ai (japonský slash 12+), později následovaný yaoi (slash 15-18+) - postupně se rozšiřují až do USA, kde se oba směry setkávají a stávají se velice populárními a známými jako skrze "ženská literatura".
V Čechách se slash objevuje až kolem roku 2002 (dříve jen femslash ke Xeně). V roce 2004 vzniká Fantasmagorium, což je první český server obsahující slashovou HP-fanfiction, která se postupně množí. Každý slashař zná alespoň jednu z těchto autorek: Blanch, Taťána Orlovská, Berdínka, Estriel, a mnoho dalších.

Slashové povídky jsou takové, které většinou spojují postavy, které v kánonu nemají žádného homosexuální sklony, ale můžou se najít i výjimky v podobě povídek kanonických postav viz. Brumbál z HP, Kurt a Blain z Glee. Abych se nespletla, nebudu vám předkládat rozdíl mezi gay-povídkou a slash-povídkou, protože bych se do toho určitě sama zamotala. Každopádně gay povídky nebývají fanfikce a bývají psány především muži a tady se dostáváme k tomu, co je známým faktem.Slash je psán z převážné většiny ženami. Proč tomu ale tak je?

(Sexuologové tvrdí, že žena se při psaní slashe či yaoi může mnohem lépe vcítit do mužské pozice, což v het není tak jednoduché, stejně jako se muž lépe vcítí do té ženské ve femslashi.)

Řekněme, že lidskou přirozeností je zajímat se o dosud nepoznané, co je nám zapovězeno. Důkaz nacházeíme už v Bibli u Adama a Evy, nebo snad ne? To by mohl být jeden z důvodů, proč vyhledáváme a píšeme povídky hojně prošpikované erotickými akty mezi dvěma muži, protože nic podobného nikdy nezažijeme. Právě naopak většina mužů si nedokáže představit slashovou povídku, naopak femslashová jim není vůbec proti mysli (proč asi?).

Nebo je to tím, že ženy hledají romantiku na všech místech (i tam kde zjevně není)? Nebo prostě utváříme vztahy mezi postavami, které pojí tak silné přátelství, které nejsme sto jinak pochopit (Sam/Frodo, Naruto/Sasuke, Merlin/Artuš,…).

A možná jde jen o fakt, že většina slashových povídek zachází mnohem dál a dává nám poznat intimitu, po které v duchu toužíme. Protože přeci jen žena v obyčejném "pornu" nenajde tolik, co muž.

Každá slashařka má určitě svůj vlastní pohled na věc a na důvod proč slash čte či dokonce píše. V mém případě to vycházelo z faktu, že v knihách nacházíte mnohem více charismatických postav mužů, než žen - a žen je tím pádem i velký nedostatek.

Popravdě? Když si uvědomíte postavy z Harryho Pottera… tak v jedné generaci je jen Hermiona, u pobertů jen Lily a dál? A když už nechci AUTP (z které se lehce jakýmkoli uklouznutím může stát Mary Sue), tak se otáčím ke slashi a k postavám, které miluji…

(krom toho že Draco s Harrym jsou snový pár, ať si kdo říká, co chce…)

Někomu to přijde nechutné, dokonce i zvrácené, ale nikoho přeci nutit nebudeme. Ti, kteří slash neznají, si říkají, že jde jen o "prasárny" a slashové povídky nejsou víc než porno, kdy autorky zacházejí tak daleko, až to dál nejde (viz. Fantasmagorium a sekce 18+). Nesmíte však zapomínat, že slash není jen o sexu, ael taky o romantice a citech, která v těchto případech často bývá mnohem dojemnější a citelnější než u het-fanfincion, právě díky charisma postav.

A když už víme, že slash NENÍ jen o sexu a jeho explicitním pocitu, tak by bylo hezké si představit další pojem, tedy preslash.

Preslash je fanfiction povídka, kde se mezi postavami odehraje zápletka, rozhovor či obsahuje chemii asociující romantický poměr mezi nimi. Ale ve chvíli, kdy dojde k naplnění těchto asociací, stává se z preslashe slash (nezávazně k tomu, jestli se v povídce vyskytuje či nevyskytuje sex).

A kde povídky najít? Není nic jednoduššího:
Fanfiction.net - nejrozšířenější stránka, tisíce povídek v různých jazycích

Zdroje:
Lanevra (neocenitelná podpora v kolonce historie slashe a jedna z těch, které znají různé fandomy a vůbec víc, než já - laik).
a moje inspirovaná maličkost
 

18 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 evi evi | Web | 13. listopadu 2011 v 11:33 | Reagovat

V anketě nějak nemohu najít možnost pro sebe - Nevadí mi - tak přiznám se, že mi trochu vadí obecně když se párují postavy z kánonu, které by podle původního autora spolu nikdy nic mít nemohly (Harry a Snape? Ne, fakt ne) či u kterých se přes jejich heterosexuální orientaci z knih prostě nedokážu přenést Harry a Ron prostě ty holky příliš řeší, u nich to neberu - třeba ale u takového Luciuse, Draca nebo Filche mi to naopak nevadí, u nich si to představit dokážu - a samozřejmě Brumbál, ale o něm zas málokdo píše8-) A Fuj! to je zas moc tvrdé. Takže spíš - nevyhledávám ho. Jinak ale díky za pohled na věc, hlavně tedy zaujal názor sexuologa, protože jsem moc nechápala, proč to vlastně tolik holek píše - tak nějak si říkám, že to stejně nemohou vystihnout, a kdyby si to  přečetl nějaký gay, tak musí zaplakat (mám pocit, že jsem takový nějaký názor gaye na slash někde na netu i četla, že holka vztah mezi dvěma chlapy a jejich vzájemné pocity nemůže popsat dobře) - ale jak píšeš, holka do toho prostě dává kus ženské duše a píše to pro další holky, s gay příběhy to nemá nic společného...

2 Charlotte Evans Charlotte Evans | E-mail | Web | 13. listopadu 2011 v 11:48 | Reagovat

Můj názor na slash je prostý: Klidně si ho pište, a když bude zajímavý, klidně si ho přečtu. Tady ale vzniká otázka - Co je zajmavý? No, řekla bych, že hlavně originální. Ale dalším problémem zůstává - Jaký pár? Rozhodně nemám ráda pár Severus/Harry...
Vlastně jsem slashem celkem pohrdala, dokud jsem neobjevila u Blanch (http://blanch.blog.cz/) skvělou slashovou povídku Pretty woman, kde v hlavní roli byl Drarry a ve vedlejší Snapin... - Nevím, jestli zkratka Snapin vůbec existuje, takže v překladu je to Snape/Lupin. Tam se mi ten její popis strašlivě líbil, takže jsem se čistě ze zvědavosti rozhodla najít ještě nějaký Drarry - a díky tomu jsem našla tvůj blog, a na něm Ukolébavku, která mě naprosto uchvátila, takže doufám, že nebudu na pokráčko čekat moc dlouho :-)

Vím, že tenhle koment Ti asi moc nedá, ale já to prostě musela takhle napsat... :-)

3 Polgara Polgara | Web | 13. listopadu 2011 v 14:05 | Reagovat

Víš Nel, sice na něj špačkuji, ale na druhou stranu si říkám, že lidstvo mělo už horší úchylky a tohle je celkem ještě neškodné. Navíc si tím vylepšíš svůj styl psaní, rozšíříš slovní zásobu a utřídíš si, jakým směrem chceš ve psaní pokračovat. Ale pořád budu tvrdit, že je to prznění původních postav, které vytvořil někdo jiný, a tvrdím to i o povídkách, kde figuruje postava AUTP. Pokud jsou však dobře napsané (jako Portrét pro Bradavice, některé parodie či Kámen manželství), tak mi to nevadí, ale že bych to vyhledávala... :-)

4 cassiopea-black cassiopea-black | 13. listopadu 2011 v 17:01 | Reagovat

no, nemůžu říct, že bych slash přímo vyhledávala, já jsem spíš na hetero, ale znám pár dobrých slash povídek... a když je ta povídka dobře napsaná a nevadí mi pár, tak si ji ráda přečtu... jen teda femslash nečtu... přijde mi to takový... divný... nevim no, asi to bude podobný jako to, proč slash píšou hlavně ženy a femslash muži, já to tak mam i s jejich čtením... ale rozhodně bych neřekla, že slash někdy napíšu :D to asi ne

5 nel-ly nel-ly | 13. listopadu 2011 v 17:28 | Reagovat

[1]: tahle anketa je už dost stará a když na to tak koukám, tak máš asi pravdu... co nadělám :)
Snape/Harry jsem nikdy nepochopila, naopak Harry/Draco mi nepřišli špatní.. Malfoyové to v sobě nějak skrytě mají a Harry se svými pochybnostmi o dívkách a žádnýma zkušenostma je na to jak dělaný...
Na druhou stranu, když se nejedná o citový slash, ale opravdu to zkoušení, tak mi nevadí ani Lucis/Snape, protože Luciuse už mám díky fanfiction v hlavě podaného jako někoho, komu nevadí vůbec nic a představa, že zaučuje svého mladšího přítele do víc, než jen smrtijedství se mi nejdnoduše líbila...
http://nel-ly.blog.cz/1012/1-povidka-na-prani-pro-kami-pratelska-pomoc - když už si mám dělat reklamu

Co se týče toho, opravdu neznám moc chlapů-autorů, ale celkově fanfiction, natož pak slashe. Vím asi o třech, kteří psávali, když už tak spíš femslash (jeden z nich S/M, Grmili na ff.ph.net), pak opravdu jen dobrodružné ff bez romantiky a asi dva slashaře, jejichž stránky už jsemd ávno viděla - a tam je rozdíl doopravdy poznat, ale ne tak v popisu, jako i ve stylu vyprávění
žena prostě hledá něco, co nenajde - je to pohled na erotiku, kterou jí nedá porno natočené ovlivněným chováním žen, takže ovlivňuje chování postav ve slashi
a můj názor, zůstává stejný, pokud nejde o city, ale dá se to jinak "teoreticky logicky" odvodit, tak se smířím asi s čímkoli

[2]: já viděla slash poprvé hned u jedné z prvních povídek, které jsem vůbec četla a to byl vedlejší pár Draco/Harry a přišlo mi to: "Jasně! Vždyť tam to je! A vidim to tam sama už celý roky."
Osobně se mi nelíbí párování s Lupinem - Sirius/Lupin nebo Severus/Lupin, prostě to tam nevidím, i když na druhou stranu, filmaři si před natáčením třetího dílu HP mysleli, že je Lupin gay a Rowlingová je musela opravit a vyzradit svoje plány s Tonksovou (což je pro mě het kanonický pár, který oficiálně ignoruju :D)

[3]: Nemyslím si, že to je úchylka. Ostatně, kdy si člověk uvědomí, koho všechno dokážeme spojovat v hetu, tak už je to asi jedno (červená se, když si vzpomene, že se nechala ukecat do Bella/Draco).
Ale myslím, že když člověk umí dobře a čtivě psát, tak přečtu vážně cokoli.

[4]:Ona většina holek nečte femslash - já četla dva nebo tři, nakonec zrovna v HP jich moc není právě díky tomu, že většinou píšou FF holky, ale když je to dobře napsaný... Myslím, že přečtu opravdu všechno.
Já se do toho nějak vyvinula, od pobertovských "harlekýnek" k takový alá červený knihovně, ale takový ty opravdu "porno-slashe" u mě asi nikdy nenajdeš :-D

6 dorea dorea | E-mail | Web | 13. listopadu 2011 v 20:03 | Reagovat

kdo zná moji tvorbu, ví, že já slash čtu a píšu, snad i víc než het, u femmslashe to tak horké není, ale popravdě v HP není femmslash pár, který by mě nějak extra zaujal a nemám "potřebu" ho tudíž vyhledávat
pokud by ta historie a vlastně celé rozvinutí článku od Nel-ly a samozřejmě i celé přednášky někoho víc zajímala, tomu doporučuji trochu zagůglit a najít si bakalářské práce na téma slash, mně šly asi ještě před čtyřma měsícema v pohodě stáhnout
co se týče toho pohledu gaye na slash psaného ženami, ono záleží asi na vypsanosti oněch žen/dívek, protože jsem zažila, že dotyčný byl zhnusen jednou povídkou, kdy mi napsal, že autorka popsala heterosexuální styk a ne homosexuální, ale to je trošku o něčem jiném, protože předpokládám, že autorka byla náctiletá slečna, nic proti náctiletým autorkám!!! ale takový slash se mi většinou moc nelíbí, na druhou stranu znám povídku od slečny, které je tuším 14, nebo tak nějak a její povídka je skvělá, jinak samozřejmě, že nikdy nemůžu napsat povídku, tak jako chlap, ať už jde o ten sex nebo i city, myšlenky... ale vždycky se to dá trochu obejít prostudováním diskuzí apod. věcí, tak to řeším já a nejenom u psaní slashe ale u všeho, btw všimli jste si, že v HP se prakticky vůbec neřeší otázka coming outu? vždycky to tam je nějak nastrčený, že kouzelníci to berou normálně v pohodě, docela vtipné, aby se tím autor nemusel prokousávat :D
ještě k té gay povídce a slashi, teď myslím hlavně asi pwp, já tam ten rozdíl vidím většinou v tom, že jak přednášela slečna na přednášce, tak v pornu jde vyloženě o to kdo koho přetáhnul, když to takhle škaredě napíšu, ale slash pwp v tom jsou zahrnuty i pocity, co se jaké postavě líbí, co si myslí, alespoň já se tohle snažím do svých povídek vpravit
o a Dorea napsala další dlouhý zmatený komentář

7 Lanevra Lanevra | E-mail | Web | 13. listopadu 2011 v 21:35 | Reagovat

[4]: Fem ve skutečnosti píší heterosexuální ženy které nemají žádné nebo malé zkušenosti z lesbickými vztahy. Jen malá část fem povídek je psána lesbičkami a nebo bisexuálními ženami.

[6]: Coming outu nemá co dělat s tím jestli společnost homosexuální vztah bere jako normální nebo ne (i když samozřejmě je společenskými poměry ztížený), je to o tom že si člověk sám v sobě přizná svojí orientaci a pak ji následně nahlas vysloví. Což je téma které je v HP povídkách řešeno naprosto běžně.

8 dorea dorea | E-mail | Web | 13. listopadu 2011 v 22:12 | Reagovat

[7]: Lanevra: dobře, asi jsem se špatně vyjádřila :)
myslela jsem, četli jste někdy HP povídku která souvisí s coming outem? já osobně si žádnou vybavit nemůžu, ale ne jen zmiňuje, ale rozebírá nějak pocity oné postavy, to samotné přijetí, mně právě nepřipadá, že by to bylo v HP nějak běžné, co jsem četla slash, tak to bylo vždycky právě něco ve smyslu, že kouzelníci to přijímají bez problémů, takže se tím autor nebude zabývat, možná taky protože neví jak to napsat, přitom třeba Harry by byl zlatá studnice na tohle téma, pochybuju, že výchova mezi mudly jako Dursleyovi by na něm nezanechala nějaké stopy...

9 Lanevra Lanevra | E-mail | Web | 13. listopadu 2011 v 22:34 | Reagovat

Tak pravdou je že v povídkách je většinou rozebírána láska kterou k druhému člověku cítí. Mluvím o Snarry kde je vztah mezi nimi oboustranně dobrovolný. Tam se Harry pozastavuje nad tím že se do Snapea zamiloval a že Snape je muž, méně pak nad samotným faktem že on sám je homosexuál.
Slash je psán lidmi, který si coming outem neprošli nebo těmi co vnímají homosexualitu natolik běžně že už jim nepřijde podstatné to psát.
Téma je to rozhodně zajímavé, vhodné ku zpracování, ale spíše pro člověka který v sobě svou homosexuální orientaci dusil a pak s ní šel na veřejnost. Jenže takového spisovatele slashe tady v čechách asi nenajdeme.

10 nel-ly nel-ly | Web | 13. listopadu 2011 v 22:39 | Reagovat

[6]: myslím, že tohle nemá s věkem vůbec nic společného :)
je to na člověku, kolik toho přečetl, jak umí psát, jaká je jeho osobní "vyspělost" a až úplně na konci jsou nějaký zkušenosti, který v psaní dotyčnejch částí ve svý podstatě nemaj žádnej význam
další je, že u slashe člověk nechce číst to, co píše přímo chlap, protože ženy to píšovou většinou pro ženy - dívky pro dívky spíš :-D - a tak tam dají tu intimitu, co většina čtenářek očekává

[7]: já teda femslash skoro žádnej nečetla a ten, co jsem četla byl psán muži, takže :-D
ale asi to dává smysl, z obou pohledu...prostě slashe jsou psány asi těmi, kteří s podobnými věcmi nemají svoje fyzické zkušenosti - a ti co mají, píšou gay či lesba-povídky (jestli něco takového vůbec je O_O)

11 nel-ly nel-ly | Web | 13. listopadu 2011 v 22:43 | Reagovat

[9]: myslím, že v tomhle se pleteš... určtiě najdeme, ale nebude mít nic společného se slashem nebo fanfiction... půjde přímo o knihu, ve které bude popisovat, co zažil... dokonce knihu, která už byla napsaná (jenže já si za boha nevzpomenu, jak se jmenovala) - každopádně tohle existuje, ale proč by to někdo cpal do HP nebo Fanfiction, nad tím mi zůstává rozum stát... ve FF stejně jde jen o ty dvě postavy, kterým se věnujeme, co si budeme povídat :D ani o nijak vyšší myšlenku

12 Enari Enari | E-mail | Web | 14. listopadu 2011 v 15:23 | Reagovat

Děkuji za komentář, velmi mne potěšil :-)
Konečně někdo, kdo má kouska vkusu v těle. Každý jen řve, jak úžasný tenhle a tamten film byl, ale o tom, že originál byl stokrát lepší...
Za pár let děti ani nebudou vědět, že upíři měli shořet na slunci a bát se křížů...

13 Piece Piece | Web | 14. listopadu 2011 v 17:00 | Reagovat

Nikdy jsem slashi moc nepřišla na chuť, stydím se za to, protože je pravda, že odhaluje mužské pocity jako nic jiného. Většina takových kapitolových povídek mě dokonce rozbrečí desetkrát tolik, než klasický het, ale... Jsem skalní zastánkyně páru SB/RL, zab mě, ale je to jediný pár, kterému to vždycky sežeru i s navijákem (I když je Siria neskutečná, neskutečná škoda :D:D). A proto, že je těhdle povídek relativné málo, na rozdíl od obrovského množství HP/DM, tak jsem tomu žánru nepropadla. Podle mého je v tom, ale i něco jiného, něco, co se stydím přiznat, ale... není to prostě škoda? Celkově škoda? Někoho tak úúžasného šoupnout do situace, kde si sebe nemůžeme spolu s ním představit? Není to šílená škoda? :D

14 Nishi Nishi | Web | 14. listopadu 2011 v 19:58 | Reagovat

Je až... zvláštní (*nechce napsat cizí slovo protože by nejspíš znamenalo něco jiného co ona chce*)
zrovna dnes jsem s kámoškou měla konverzaci o slashi. Narazila na povídku, která párovala dvě reálné postavy a v jedné kapitole byla až detailně popsána postelová scéna... četla jsem hodně, ale tohle bylo docela dost detailní, že jsem to ani nečetla a uvědomila jsem si (kromě toho že nejsem úchyl) že zaprvé - musí být dobrý výběr pairingu. Ne vše lichotí každému. A zadruhé a to hlavnější - slash se také musí umět psát. naivní příběh a pak ostrá postelová scéna... to je o ničem.
Ale dobře, dost kritizování, to zní, jako by mě nebral. Ne že bych vyhledávala, ale když je to dobrý příběh, tak proč nečíst? A navíc, neobvyklé páry a zakázané lásky nás holky vždycky přitahovali (ať už mezi znepřátelenými rody, různými lidskými rasami a také stejným pohlavím...)

15 nel-ly nel-ly | Web | 14. listopadu 2011 v 22:36 | Reagovat

[13]: jo, o mě je všeobecně známé, že jsem Drarryfil :D já to tam viděla už kdysi při čtení (nejdřív měl tedy Harry  sestru, pak byl Harry holka atd. protože Draco, že jo, ale to nebylo ono)
naopak Sirius/Remus mi vůbec nic neříká. Stejně jako SS/HP, které je snad rozšířenější než DM/HP.
Ale věřím, že u povídky, která je dobře napsaná i vymyšlená je pár druhořadý nebo ještě dál... klidně Filch/Brumbál, když to bude mít myšlenku.

[14]: tak já třeba, když je to moc detailní, tak se mi to ani většinou nelíbí... víc jde spíš o příběh a deme tomu lehkou erotiku, kde ale nemusí být "akt" vůbec popsanej
znepřátelé rody, ach :-D ale že bych zkusila rasy... co taková láska těch vodních lidí a kouzelníka (nebo kentaura s kouzelníkem, či naopak kentaura a jednorožce, to by bylo :D)

16 evi evi | 15. listopadu 2011 v 14:26 | Reagovat

nebo jednorožec a testrál...:-D Lucius a bílý páv (něco takového napsaného fakt existuje, to si nevymýšlím:D) Fantazii se meze nekladou, což?:-D

17 nel-ly nel-ly | Web | 15. listopadu 2011 v 16:38 | Reagovat

[16]: existuje, dokonce vím na jakém blogu a v žánru je zoofilie, ale nenašla jsem odvahu O_O

btw. když už může být draco po znáslnění Pottříkem těhotnej, tak cokoliv :D

18 Nishi Nishi | Web | 15. listopadu 2011 v 18:51 | Reagovat

[17]: Počkat, těhotný Draco? o_O dobře, tohle je už na mě opravdu moc... :D

V jedoduchosti je krása a detaily tam vůbec být nemusí. Kdo má zájem číst.. no, to si rovnou může pustit nějaký péčko. Ale to už moc odbočuju od téma FF :D

19 nel-ly nel-ly | Web | 16. listopadu 2011 v 13:57 | Reagovat

[18]: no, mpreg - neboli mužské těhoteství, já když to četla poprvý, tak jsem too brala spíš jako takovvou podivnou komedii, ale ono se to píše celkem dost
je to Saving Draco Malfoy, a když přihmouříš očko nad mpregem a v češtině dost hrubým překladem slovo od slovo, tak povídka je to vcelku úžasná a má plno vynikajících nápadů i charakterů

20 M. M. | 16. listopadu 2011 v 20:37 | Reagovat

Já jsem člověk, který rád čte a je mu jedno co, pokud to není vyslovině kravovina. :) Mě moc nezáleží na tom, jestli je v příběhu láska kluka a holky nebo dvou kluků. Tak či tak jsou to lidi a jestli je příběh pěkný a záživný, tak proč ne? :)

21 Tinna Tinna | Web | 17. listopadu 2011 v 13:50 | Reagovat

V anketě jsem dala možnost - nevadí mi. Musím říct, že ze začátku, když jsem začala číst na internetu fanfiction tak jsem se tomu docela vyhýbala, ale pak jsem jednou neodolala a pár jsem si jich přečetla. Když povídka má nápad a je dobře napsaná, tak si ji klidně přečtu(kromě asi femslash, to mě fakt neláká :D ) Většinou, když na ni narazím - jinak je nevyhledávám. Po dlouhé době zas něco čtu na téma slash a to je ta tvoje Ukolébavka. Naprosto mě okouzlila, strašně hezky se čte ♥

22 Bromance Bromance | Web | 19. listopadu 2011 v 14:06 | Reagovat

Vždycky, když objevím pod článkem sáhodlouhé komentáře, trochu se zhrozím a dojde mi, že bych se taky měla rozepsat. Jenže ono to vždycky nejde. Po tomhle článku bych nejradši řekla  jedno jediný slovo - děkuju!
No vážně! Tenhle článeček mi hezky pomohl utvořit si hrubou představu, proč vlastně miluju slash a het povídky mě tolik nebaví. Sama jsem se nikdy neodvážila urovnat si to v hlavě, protože přemejšlení bolí :-D ale v tomhle jsem se našla. Asi to opravdu bude tím, že se tak líp vžívám do mužské pozice, nebo aspoň tím, že se mi líbí představa, že by všichni muži byli takhle pozorní a citliví - tohle nepatří k PWPéčku, protože tam se dost často stává, že postav není ani jedno, ani druhé. Ale i to se mi libí, občas si něco takovýho ráda přečtu...
No, pořád se v tom úplně nevyznám, ale tys mi aspoň trochu pomohla :)

23 Guenon Guenon | 20. listopadu 2011 v 12:55 | Reagovat

Já vím, moc se neozývám, ale tady komentovat musím.
Zaprvé - kavárna a slash?! Já chci taky! To je sen :)
A pak... Slash a já a slash a okolí. O mě se ví, že jsem maniak a čtu všechno, pokud to není brakovitě napsané. Preference mám v Malfoých s Pottery (od pobertů po třetí generaci lásky :D A škatulátka, míchjte se!) Ale s nápadem si přečtu všechno. Už jsem si zvykla a pochopila jsem i slashového Rona. Pro zamilování si páru potřebuju jen jednu skvělou povídku, nakonec. (i mpreg jsem si zamilovala. A PWP taky umí mít myšlenku. Heh.)
A proč čtu a píšu (i to dělám! jen ne veřejně... zatím) slash? To je až směšně jednoduché. Láska je krásná. Ať už je to jen ta fyzická, nebo i ta duševní. Slash je ta forma jejího vyjádření ve které jsem si našla svou další fascinaci. Je to přeci nádherné - a jen tam navíc to překonávání očekávání veřejnosti, přátel, rodiny... to tomu jen dodá další level kouzelnosti. A nakonec, dva či více krásných chlapů najednou? Hell yes.
A je to na každého vkusu, ať si čtou a píší co chtějí - jen ať neslyším žádné fuj. To je pak zle. dobře, něco mi nesedí, není to můj styl, vkus.. ale není to fuj. To jsem pak zlá.

24 emmm2010 emmm2010 | 14. ledna 2012 v 2:43 | Reagovat

tak sem se prokousala většinou komentářů a zjistila jsem velice zajímavé věci :D mimo to že má samozřejmě každý svůj názor hlavně to že sem snad nenašla ani jeden koment kde by byl někdo PRO SS/HP :D což mě docela překvapilo...Sev a Harry je můj nejoblíbenější slash pár..potom je asi DM/HP.jinak jsem moc jinejch slashů z HP nečetla.nevím Ron mi přijde strašně het a nehodí se mi k němu slash.asi už jen kvůli tomu jak jel po Levanduli a vůbec jak se pořád bavil o holkách:D zato Harry..no s holkama nic moc :D Sirius je tayk pěknej sukničkář a Lupin? ten mi vždycky připadal spíš jako hodnej strejda :) jediná povídka kde se mi líbí pár SB/RL je pokračování kamene manželství kde jsou oba sweet:) jinak zrovna moc nemusim MPREG..nevim přijde mi to už trochu moc...(nic proti lidem co to píšou:) jen my opinion:)) prostě si nedovedu představit jak Draco rodí :D no nic :D každopádně fameslash taky moc nečtu-asi to bude tím jak už bylo řečeno že jsem holka:) každopádně kavárna a slash? SEN... moje asi nejoblíbenější povídka je Elysejský klíč...opravdu všem doporučuju...je to naprostej fenomén a myslim že tak strašně dobře popsaný pocity(často sem opravdu brečela,někdy se nehorázně  smála a někdy jen zasněně vzdychala nad naprostou kouzelností příběhu)...o trochu sem to natáhla ale tak co už :D

25 nel-ly nel-ly | Web | 14. ledna 2012 v 17:54 | Reagovat

[24]: ono Snarry je asi nejklasičtější pár na slash, podobně jako Snamione na het (kdoby se tomu divil, když tam figuruje Snapí? :)), ale tady nenajdeš zmínky v podstatě ani o jednom :D
třeba filmaři si mysleli, že je Lupin gay, ono by to snad i sedělo, ani nevím, ale osobně slash s ním taky nijak nemusím (ale jako vedlejší pár jsem je zažila a mě je asi v podstatě jedno, kdo s kým, když je povídka sama o sobě hezky naspaná)
Mpreg :D já nejdřív myslela, že je to parodie (furt mám před očima těhotnýho Arnieho), ale nakonec, jak říkám, když je povídka dobře napsaná, tak nic proti

já se k Elysejskýmu klíči ještě nedostala, podobně jako jsem nečetla ani k8men manželství a vlastně nic moc z HP/SS ani těchhle dlouhých povídek, nějak na to nejsem

26 Henry Wilde Henry Wilde | E-mail | Web | 6. března 2012 v 17:30 | Reagovat

Pěkně napsané ... musím řici ,že jsem obrovským obdivovatelem slashe ..
a obzvláště severuse... a tak mne to vždy okouzluje . je v tom cosi krásného .
Možná proto ,že v nasem světe to tak nechodí .  Ctu to mozna prave proto,ze je v tom obsazena i ta romantika .
A mnody me uprimne pobavi ..když si představím postavy i ve filmu  jak číní to co obvykle ne ..

27 belldandy belldandy | E-mail | Web | 22. ledna 2013 v 13:03 | Reagovat

Tak mě napadá k debatě (zda je vhodné párovat někoho jinak než v kánonu) uvést tuhle maličkost. znáte My Fair Lady? Lisa Dolittlová a Henry Higgins. Víte - ti dva spolu - to je prznění předlohy - Pygmalionu. Shaw ty dva nikdy nechtěl dát dohromady. Pro něj to byl příběh o tom, jak  Henry Higgins znižil Lise svým neomaleným zásahem život. Přezíravý postoj intelektuála z vyšší třídy, který vytrhne Lisu ze světa, kam patří. A ona pak nepatří nikam. Sňatek mezi nimi je nemyslitelný. To ani ten muzikál nepopírá :). V předloze si vzala Lisa toho chlapíka z dostihů, aby s ním vedla trpký život. Shaw připsal později dovětek  z jejich manželství, aby divákům zabránil v nějaké romatické interpretaci. Marně. Všichni tento příběh vždy vnímali jako romanci. Prznění? Autor vypouští příběh do světa a ten si pak žije vlastním životem. On nemá tu moc předepsat čtenářům, jak ho budou vnímat. Představa, že zrovna "slahování" je v něčem horší prznění postav než nějaké jiné prznění, je podle mě maličko předsudečná. Dokonce bych řekla, že je předsudečná vůči homosexualitě. Představa, že třebas snamione je v pohodě a snarry z nějakého důvodu ne - ne, to vážně neumím pochopit. Pro mě je obojí nekánon asi tak zhruba stejně. :)  / Ale přiznávám, že jsem zaujatá. Já třeba nečíst slash, tak na HP fanfiction nevidím nic extra zajímavého. :) - Každopádně bych asi řekla, že mám o něco raději když autor má nějakou vlastní vizi a někam posunuje postavy dál - než když se prostě jen věrně drží kánonu.:)

28 belldandy belldandy | 22. ledna 2013 v 13:33 | Reagovat

A ještě, když už tak ráda diskutuju :) a některé věci prostě diskutabilní jsou. Třebas Brygmi obahajuje názor , že slash žánrem je. Ve čtenářích nabuzuje nějaké očekávání a oni jej čtou, protže očekávají, že bou splněna. A moje kamarádka Padmey (která vystudovala literaturu) tvrdí, že  Scarlett v zásadě fanfiction je. Taková preciznější a oficálně vydaná fanfikce. Ale ona něco takového tvrdí i o Twigliht. :) Neboli některé věci zkrátka diskutabilní jsou .. :-)

29 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 22. ledna 2013 v 19:11 | Reagovat

[27]: to si pamatuju, Pygmalion jsem četla a i tom měla referát na střední, a pak jsem viděla film na motivy, který byl o něčem úplně jiném, přesně jak říkáš, Pygmalion nebyl romantika
ale to je stejné jako s dopisováním sequelů ke klasikám (viz Scarlett nebo dokončování příběhů Jane Austen)
myslím, že u slashe je to hlavně o těch charakterech, kdyby byly ženské charaktery  lépe zpracovaný a zajímavější (celkově, nejen HPFF) a kdyby povídky psalo víc kluků, tak to bude úplně jinak
a ano, Snamione nebo Snarry? Já tedy Snamione četla, ale spíš protože, kdy už člověk umí perfektně napsat Snapea (což je asi nejsložitější charakter z HP), tak je nakonec jedno s kým ho spráuje - i když já osobona? Snarry? Nikdy. Maximálně násilnická forma, které bych se i tak vyhnula :)

Myslím, že všechny Seqely, Prequly jiných autorů než původních fanfiction jsou... bez debat, jen po smrti autorů je mohli vydat, že?
horší už to pak je u "inspirací", které sice tvrdí, že jsou originální světy, ale víme svoje
u Twilight nějak nevím na co by to tak fanfiction mohla být (Hositel možná na Hvězdnou bránu), nikdy dřív tu snad něco tak nepocho... nebylo, ne? O_O

30 belldandy belldandy | 25. ledna 2013 v 8:56 | Reagovat

[29]:"u Twilight nějak nevím na co by to tak fanfiction mohla být" . Přesně tak jsem reagovala i já :). Ona vycházela z jiných ukazatelů (fanfiction to vážně nebude - asi jde o to, že to vzniklo za podobných podmínek jako vzniká většina fanfiction -. Z pohodlnosti sem hodím tenhle odkaz: http://belldandy.webnode.cz/news/jak-prelozit-slovo-fanfiction-/ . Vynechej zbytek a přečti si jen ten rozhovor. Tam jsou její argumenty .. :)

31 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 25. ledna 2013 v 20:00 | Reagovat

[30]: no je fakt, že člověk už chvílema neví, kde je hranice mezi autosrtvím, inspirací a prostě fanfiction
třeba te´d vyšla česká kniha "Znamení vlka" (psala jsem recenzi), která byla nejdřív jako sequelová fanfiction na Anitu Blake - já Anitu četla a jako,  ikdyž je to hezká kniha, myslím, že kdyby kniha byla psána v Americe a ne v Čechách, tak by to bylo dost na pomezí autorských práv
určitě si to přečtu, to mě zajímá O-o
mně spíš přijde, že právě ty knihy (většina žánru YA fantasy z posledních let) jsou spíš skoro až FF na Twilight, ale ten sám o sobě mi přišel jako první (i když bych bývala radši, kdyby nepřišel :D )

32 belldandy belldandy | 6. února 2013 v 23:18 | Reagovat

[31]:Už nemám co dodat .. ale děkuji za zajímavé podněty k přemýšlení. :) Hmm.. tak Znamení vlka.

33 belldandy belldandy | 6. února 2013 v 23:24 | Reagovat

Jé a když tak mluvím se nějakou drarry shipper. Jmenuj svých pět (.. no, klidně i deset:)  nejoblíbenějších drarry. - Pro zájimavost: Já mám asi zatím Redeem me, Svazek (Bond), Pod vodou a řekněme i Tajemství je ve vyprávění. A české: asi.. Cokoliv od Brygmi a Země zaslíbená od Alane. - jenže .. já četla velmi málo drarrry. tvůj názor bude zasvěcený a proto mě zajímá.

34 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 8. února 2013 v 0:48 | Reagovat

[33]: já jich popravdě ale taky moc nečetla :-D v posledních měsících nečtu vůbec nic
co si ale pamatuju, že bylo skvělý, tak Saving Draco Malfoy (to je někde přeložený i česky a hezký překlad), Draco in Darkness a jinak už  jsem toho četla tolik, že si názvy moc nevybavuju (většinou jsem najela na fanfiction.net a četla skoro všechno :D)
z českých povídek popravdě ani nevim, já začínala u povídek od electry (ta nepíše jen slash, ale když, tak Drarry má skvělý), Estriel a hm...

Redeeem me - to si musim přečíst, už jsem o tom slyšela, Bond jsem možná četla... ale ty ostatní ne

35 belldandy belldandy | 8. února 2013 v 10:23 | Reagovat

Děkuji za odpověď. :) Electru ještě neznám, tak se na ni mrknu.
PS: Pro pořádek - "Pod vodou"  mělo být "Světlo pod vodou" od Mayi
To chápu, že nemáš čas. Mně často přijde, že kdo píše už nemůže číst. :) S výjimkou Casiopei, ta zvládá všechno, ale vážně nechápu jak. :)

36 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 8. února 2013 v 11:31 | Reagovat

[35]: ale to já četla dlouho, ono kdyby člověk jen psal... no, vidim, jak to dopadá u těch, co očividně nečtou, protože nejsou schopni oddělování odstavců, správně napsat přímou řeč, některé i gramatické chyby nebo třeba jen jména postav... to všechno se člověk naučí čtením, třeba i jen ff
já četla spíš v angličtině vždycky, protože v češtině jsem už možná i víc jak rok nenarazila na nic, co by mě zaujalo, a na anglcké povídky čas nemám
ale je zajímavý, že z povídek, jsem nejméně četla slashových (fakt jen málo) a z toho ještě jen část Drarry, i když jsou moji oblíbení :-D zas nemusim kroutit u svých povídek hlavou, že se to podobá něčemu jinému, protože to nevim

37 belldandy belldandy | 8. února 2013 v 13:44 | Reagovat

Věřím, že čtení pomáhá, ale .. jako člověk co čte (řekla bych) docela hodně .. a chyb dělá při psaní neúměrně, musím říct, že uvniversální recept na úspěch to také není. :)

No a ty nedrarry zajímavé jsou které? To by mě zajímalo ... *mne si ruce* :-)

38 Arlen Arlen | 22. února 2013 v 20:35 | Reagovat

Co se týče mě a slashe, zprvu mi to přišlo trochu zvrácené, ale po přečtení pár povídek jsem změnila názor, naopak, hetero romance mě oproti slashi momentálně vyloženě nebaví, protože je to pro mne příliš ohraná písnička. Když je ale povídka zajímavě psaná, taky jí nepohrdnu.
Ještě ke slashi, vystojím většinu párů, ale pár Snape/Harry mi přijde nepříjmený, ačkoli jsem nedávno zrovna dočetla povídku, která byla navzdory tomuto páru moc hezká.
Femslash jsem četla, nicméně mě nezaujal a přijde mi divný. To je asi opravdu víc pro kluky :-)

39 belldandy belldandy | E-mail | Web | 26. července 2013 v 8:32 | Reagovat

[38]: Ne. Není. :)
Třebaže femslash čtou (a snad i píšou - tohle zrovna nemám potvrzeno)dokonce i hetero kluci, což je u slashe naprostou vyjímkou, přesto platí, že femslash pší a čtou zejména holky. Ty holky jsou občas lesbičky nebo bisexuálky (viz. u nás Dahaka), ale není to zdaleka pravidlo. Podle všeho ho naopak čtou (a píší) převážně (stejně jako veškerou fanfiction) heterosexuální holky.
Zdá se, že mezi nimi sice nemá zdalaka takovou oblibu jako slash, ale přesto jsou to opět ony, kdo jsou hlavní "klietnky". :)
Ve srovnání se slashem mám dojem, že onu mechanismu "líbení se" ještě mnohem méně rozumím, nicméně přestou jsem tohle  musela opravit. :) Myslím, že je to takový oblíbený tradovaný omyl.
Zatím jsem pravda ne našla ani uspokojivou odpověď na starou otázku: "Proč se lesbičky dívají raději na gayprono?" Vlastně ani nevím, jestli je to vážně pravda, ale (opět:)) traduje se to ...
Každopádně je to s naším všeobecně lidským vztahem k sexualitě a pohlavní identitě asi poněkud košatější, než aby se to vešlo do jednoduchých rovnic - holky chtějí číst jen o klucích, kluci se chtějí jen koukat na holky.

40 nel-ly nel-ly | Web | 26. července 2013 v 9:23 | Reagovat

[37]: no, moc jich neni :D ale já jsem zasloženej drarryfil a i za tu dobu, co to čtu, jsem jich vlastně nikdy moc nečetla O..o proto si v povídkách vždycky přijdu strašně originální :D
ale třeba pár Severus/Lucius, když se to umí podat (nějak jsem se Snarry, taky nikdy nesmířila :D), nebo i ten Sirius/Remus, popřípadě Drarry nové generace (I když z té já povídky moc ráda nemám), zajímavý byl i Harry/kentaur Bane na jednom blogu, pak tu bylo něco s Nevillem, já sama napsala George/Draco (oni ti Malfoyové se na to tak hodí) a i Malfoycest... tak nebo tak, když někdo psát umí, tak je nakonec jedno, co je to za pár :)

[38]: já se už dlouho chystám na Elysejský klíč, který má být výborný, ale to Snarry mě vždy odradí, nějak se s tim nedokážu smířit, to už raději to Snamione (a to jen několik povídek :))

[39]: já třeba četla jen hodně málo femslashů - jednu krátkou MInerva/Ginny, Hermiona/Ginny (ta byla česká a psal to kluk) a ještě i jiné a všechny byly od kluků, až na dvě (a u jedné si fakt nejsem jistá :D), ale zkusit bych to napsat chtěla, jen ty ženské charaktery prostě třeba zrovna v HP nejsou nic moc
i když věřím, že holky (het, bi, gay) budou číst víc femslahů, než třeba hetero kluci... koneckonců naše pohlaví má k sobě odjakživa blízko a kjterá z nás se nelíbala s holkou?

já celkově nechápu ani proč se ženské dívají na gayporno, neviděla jsem a nemusím, i když nedávno jsem viděla úžasné anime yaoi (nebylo to hentai, ale neupejpalo se), i když bejt to het, tak mi to taky vyhovuje, i když je fakt, že některé příběhy ten slash prostě vyžadují

ráda si přečtu holky s klukama /popřavdě až na to Drarry vlastně dávám přednost Het/ i dobře napsaný slash (protože hlavně ty charaktery) a jestli jednou narazím na pořádný femslash, proč ne? já asi přečtu všechno :)

41 nel-ly nel-ly | Web | 26. července 2013 v 9:26 | Reagovat

[40]: to je tak, když jsem vzhůru moc dlouho
oprava: víc holek bude číst femslashe, než třeba het kluků slashe... takhle to mělo být, protože věřím, že pokud kluk čte povídky, tak si femslash určitě užije :D a mnohem víc, než klasický het

42 belldandy belldandy | E-mail | Web | 28. července 2013 v 22:59 | Reagovat

Ha, díky za tu odpověď už jsem jí ani nečekala. Kentaur Bane - to si musím najít. :) Ta věc s Nevillem by mě taky zajímala. Zvlášť když mi teď Lanevra   zpopularizovala sneville ... :)
OK. Já tvůj text ani neměla potřebu opravovat, ale když jsem viděla ten komentář ...
Zvláštní, já jsem na tom pokud jde o počet podobně,taky jsem četla velmi málo femslashů, na prsty jedné ruky by se vešly, ale všechny psaly holky. :) Nicméně vlastně nezném nic reprezentativního.
Ještě bych dodala že roli hraje fandom, protože  třeba v Buffy nebo v Xeně jsou mnohem častější. Teda to vím jen z doslechu, ne že bych to sama četla, ale z ní to logicky, ne? :)

PS: Elysejský klíč, to je asi hodně záležitost vkusu. Mám mezi svými známi dost těch, kteří to milují i těch, kteří to fakt nemusí. :) Já bych hájila to, že je to psáno, že je to napsáno, co do slohu, prostě o minimálně dvě třídy víš, než je v FF běžně k vidění. Problém bude v návaznosti na kánon, jenže ten je myslím v FF prakticky vždycky. Jde o to, zda ten odklon, který autor udělal, tomu kterému čtenáři přijde přijatelný.
Bylo by zajímavé vědět, jestli se ti líbil někdy alespoň nějaký severitus. Pokud jo, šance, že se tě bude bavit EK se asi maličko zvedají. :)

43 nel-ly nel-ly | Web | 29. července 2013 v 9:57 | Reagovat

[42]: tak myslím, že v obojím to bylo i naznačené, ale já zůstávám věrná HP (i když Lana a další zradili! :D ), tak to beru z tpohledu toho, že tam opravdu nejsou moc zajímavé ženské postavy a naopak jich je tolik mužských, že slash je taky docela logický (Sneville jsem četla jedno a krátký... jak mám problém se Snarry, tohle pro mě taky neni, Snapea maximálně s Luciusem)

no, já vždcky říkám, že jakmile je to dobře napsaný, tak je jedno, s jakými je to postavami, ale Snarry se stejně furt vyhýbám... krom toho, jak by se femslashe, které jsem četla, daly spočítat na prstech jedno ruky, tak i těm slashům by stačily všechny moje prsty plus kus jinýho člověka :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA