Mám nejoblíbenější knižní postavu?

26. listopadu 2011 v 10:00 | Nel-ly
Myslím, že napsat jméno své "nejoblíbenější knižní postavy" je pro mě nemožné, možná dokonce ještě horší, než si vybrat svoji nejoblíbenější knihu, film či seriál.


Existují desítky žánrů a stovky různých charakterů, v nichž se dá najít něco pro a naopak proti. Jsou tu záporáci, kteří vás neosloví, které nenávidíte, nebo je naopak milujete, přejete jim všechno nejlepší a hodně z nich bývá mnohem oblíbenější, než ti čistě kladní hrdinové - stejně jako jsou hrdinové, které v podstatě uctíváte a jiné nenávidíte a přejete jim třeba i smrt (Harryho jsem milovala, ale to, že jsem mu přála smrt, se nikdy nezmění). Jde převším o to, jak se autor dokáže vypořádat s charakterem a jak vám ho předloží, taky jde ale o příběh, do kterého jsou postavy vloženy - o situace, jimž musí čelit, a tak si dovolím zmínit knihy, které na mě zapůsobily a postavy v nich.

Nemůžu jinak než začít tím, co ode mě každý očekává. HARRY POTTER je moje srdcovka, nejen proto, že jde o první opravdové knihy, které jsem kdy četla a strávila nad nimi hodiny a hodiny, když jsem je četla stále dokola a dokola, ale taky o příběh přátelství, odvahy, hrdinství psaný s lehkostí, která mi nikdy nebránila číst třeba v kuse celou noc i den (jak se stalo při půlnoční premiéře Fénixova řádu). Ale co se týče postav, měla jsem je ráda všechny to ano, ale nijak zvlášť charakterově nevyčnívaly… Až do chvíle, kdy se v sedmé a osmé kapitole Kamene mudrců poprvé objeví SEVERUS SNAPE a máme to. V podstatě takový styl tragického hrdiny, který je temný, nikdo neví, jestli zlý nebo hodný, a jeho charakterizace vysoce předčí ostatní postavy a svůj obdiv si samozřejmě zaslouží.

Mohla bych asi zmínit i další postavy, osobně jsem si oblíbila Draca Malfoye (představa o Dracovi a Harrym mě držela dlouho, i když v prvních dětských představách byl spíš Harry hrdinská dívka nebo měl sestru, abych se s tím mohla ztotožnit, pak mě pustilo to a já automaticky přesla na slash, aniž bych v té době vůbec věděla, co to je - ostatně jsem pořádně nevěděla, co je to internet), papá Luciuse (a to, přiznávám se, spíš díky fanfiction), Reguluse (jehož tragické atraktivitě není dáno za dost), dvojčata Weasleyova, Bellatrix, znovu díky rozsáhlý pobertovských povídkám Lily a Jamese (ještě víc ne předtím), Rona… a i toho Harryho, samozřejmě. No, v podstatě mi k srdci přirostli skoro všichni a díky fanfiction povídkám i postavy, u kterých bych t nečekala - ale to už by bylo "vaše nejoblíbenější postava z fanfiction povídky".

Každopádně pryč od HP k další FANTASY, tentokrát založené na více charakternosti. Řekněme, že HP můžeme charakterizovat jako knihu spíš pro mladší, i když souhlasím s tím, že spolu se svými čtenáři rostla (ostatně mě samotné bylo podobně jako Harrymu, když se k nám poprvé knihy dostaly), tak teď tedy fantasy pro dospělé.

Je to příběh, o kterém jsem se tu již zmiňovala (a s podhttp://fc08.deviantart.net/fs33/f/2008/290/d/2/Richard__Kahlan__and_Scarlet_by_SwordOfTruthClub.jpgivným seriálem nemá absolutně nic společného krom jmen a pár reálií) a kde se po dlouhé době objevuje jeden z nejlepších charakterů postavy ve fantasy knize - a to prosím žena. Většinou bývají ženy spíše druhotnými, nebo ani to, v podobných knihách a příbězích, jako je MEČ PRAVDY, a proto bylo překvapením, že KAHLAN je druhá hlavní postava. A nejen to, je jako živá (člověka až děsí, že knihy napsal muž), se všemi ženskými problémy, ale i neskutečnou odvahou a silou. Není hrdinka, jako její partner RICHARD, protože ona se dokáže rozhodovat i na základě chladného rozumu, přestože v druhou chvíli se složí díky svým ženským citům. Ona je pro mě nejoblíbenější postavou, i když i v této knize, bych našla další a další… počínaje Richardem, přes Caru, Nikky, Zedda, a mnoho dalších (překvapivě převážně ženských postav).

To bychom měli fantasy, i když nesmím zapomenou vyjádřit svůj obdiv SAMOVI, jako nejoddanějšímu příteli, GLUMOVI, jako… no prostě, protože je Glum, GIMLIMU, LEGOLASOVI a samozřejmě "sexoušovi" Aragornovi, který
kdysi plnil mé představy. Myslím, že knihu poznáte sami.

Stejně tak, jako nesmím zapomenout i na MURTAGHA (zajímalo by mě, jestli si mysl šestnáctiletého spisovatele uvědomila, jak po něm budou dívky šílet), dračici Safiru nebo chudinku Broma. No, i Eragon by tu měl figurovat, ale znáte to… hlavní postavy.

Teď bych přešla spíš ke klasice v podání románů. Prošla jsem všemi díly od Jane Austenové a pokaždé si buď zamilovala nebo naprosto zošklivila její hrdinku, potažmo pányhttp://2.bp.blogspot.com/-Tl_21GShkRg/TbjTnER96XI/AAAAAAAAABg/oyCCN4_mLBk/s1600/emma+book.jpg, kteří měli v jejich životech hrát své role. Nejznámějším párem byla ELIZABETH BENNETOVÁ A PAN DARCY, jenže já vždy preferovala na PÝCHOU A PŘEDSUDKEM spíš jiná díla… A proto musím říct, že mojí nejoblíbenější Austanovskou postavou tedy bude, k velkému překvapení všech, co znají, EMMA - protože mám prostě slabost pro nepříjemné, rozmazlené kačeny, které dokáží samy vyrůst a nejsou od přírody "hodné", následovanou nejspíš ANNOU ELLIOTOVOU, což je otázka jen a jen obdivu (i když bych tisíckrát mohla říct, že jsem ji nikdy nepochopila, nejsem prostě ta hodná).

Ještě chvíli zůstaneme u slavných románů a podíváme se na jeden z těch vůbec nejslavnějších, za který autorka obdržela Pulizerovu cenu a jehož filmová adaptace se stala jedním z nejslavnějších filmů americké kinematografie a dokázala proměnit osm Oskarů z dhttp://www.costumesofnashua.com/CNWebSite105/Active905/Pages/CostumeRental/CivilWar/Pics%20CivilWarSBelle/CivilScarlettBBQ.jpgvanácti nominací. Ano, nemluvím o ni čem jiném než o JIHU PROTI SEVERU v čele s prvotřídní, rozčilující, nenáviděnou a zároveň milovanou zelenookou mrchou SCARLETT O´HAROVOU a chlapovi, o kterém si miliony dívčích i ženských srdcí nechávají dodnes zdát, RETHU BUTLEROVI. Oni dva jsou nejspíš celkově mým http://www.poster.net/gone-with-the-wind/gone-with-the-wind-gone-with-the-wind-rhett-butler-9901506.jpgnejoblíbenějším románovým párem "ever" a tak to nejspíš zůstane, když už ne navždy, tak na velice, velice dlouho.

Od románů a slavných autorek se dostaneme k další slavné spisovatelce, jejíž jméno by měl znát snad každý. Jedná se o Agathu Christie a jejího belgického detektiva, jehož šedá kůra mozková dokáže vyřešit i ty nejzapeklitější případy. Omlouvám se vám, Sherlocku Holmesi, ale na poli detektivek pro mě vždy vyhrává elegán HERCUILE POIROT.

Máme za sebou fantasy, romány i detektivky (kterým osobně jsem nikdy moc neholdovala) a tak přicházejí na řadu klasici. S klasiky je v mém případě ten problém, že jsem je četla během let na střední škole (což sice není tak dávno, ale mám krátkou paměť) a většinou mě dostal spíš dechberoucí příběh než charakter postav, některé však v mysli utkvěly.

Pamatuju si JEPTIŠKU od Denise Diderota, kterou nikdy nedostanu z hlavy, stejně jako hlavní hrdinku, která svými dopisy ukazuje, jak strašný má život a přitom se neustále drží a zuby nehty se snaží žít. Vzpomínám na lásku rovnou pomalu té Shakespearovské v PETROVI A LUCII od Romaina Rollanda. Na chlapce, jemuž život nepřál, a přesto vždy bojoval v nezapomenutelném příběhu, OLIVERA TWISTA (i když tam jsem měla oblíbeného spíš starého loupežníka a taky Ferinu Lišáka). Nebo dílu Williama Shakespeara, které dalo světu ženy, převlékající se za muže, aby našly svojí lásku (a tedy stovky a stovky dalších adaptací), podobně jako čínská legenda o MULAN.

Mou odpovědí na Téma Týdne blogu " NEJOBLÍBENĚJŠÍ KNIŽNÍ POSTAVA" je, že v každé knize, která mě oslovila, pokud to není úplný brak (a nejspíš i v tom) si člověk může najít oblíbenou postavu. Ačkoliv se bez děje nedá napsat dobrá kniha, tak bez charismatických postav to taky nejde - tyhle dvě věci vždy půjdou ruku v ruce. Někteří se stanou našimi přáteli a budeme se těšit na jejich další osudy, do jiných se zamilujeme, jiné budeme nenávidět, ale každá z nich nás ovlivní - minimálně na dobu, kdy budeme knihu číst, a k některým budeme ještě víckrát vracet.

Nemám jednu nejoblíbenější knižní postavu, mám jich tolik, že je zdaleka nejsem schopna vyjmenovat.

 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 FirLy FirLy | Web | 26. listopadu 2011 v 10:23 | Reagovat

Severus, Draco a Weasleyovi.... s tým môžem iba súhlasiť :) Severusa si popísala vážne pekne - a výstižne. Čo sa slashu Harry/Draco týka, najskôr mi to bolo rpto srsti no po prečítaní pár vážne vydarených diel som poopravila názor ;-)
Niektoré postavy som si obľúbila práve vďaka FF :-P
*Každá z nich nás ovlivní - minimálně na dobu, kdy budeme knihu číst, a k některým budeme ještě víckrát vracet.*
Týmto si to vystihla :) Celkovo veľmi pekný a presní článok.
Čo sa druhej postavy týka určite si ju pozriem už len pre tú ženskú postavu. Tie totiž k mojim obľúbenýcm väčšinou nepatria tak to táto možno zmení :)
Ach, jn Glum a Legolas ♥ Mám ich asi z LOTR najradšej.... A Aragorn... :-P
Murtagh tam u mňa rozhodne patrí tiež a Zafira takysto :P Dokonca som o nich aj písala.
V ostatných dielach sa už strácam - kedže ja som hlavne na fantasy. Akurát Pýcha a Predsudok... tú som mala vždy rada... a kedže o Emme nič neviem tak bohužiaľ nemôžem porovnávať.
Celkovo si mi trafila veľmi veľa obľúbených postaváv - s tým rozdielom že ja som o všetkých nepísala kedže sa to ani nedá. ;-)

2 Tess* Tess* | Web | 26. listopadu 2011 v 10:34 | Reagovat

Ahoj,dříve než začnu s reklamou,bych Ti moc ráda pochválila blog-je krásný.Moc se mi líbí Tvůj design!A Teď reklamu za kterou se předem omlouvám,ale je to pro mě opravdu hodně důležité!Moc Těrosím jdi na adresu http://vanocni.datart.cz/tereza-kobzova-si-preje-notebook-packard-bell sjeď dolů  myší a klikni na darovat ozdobu .Dokud tam nebude: Již jste darovali ozdobu tak na to klikej(většinou na to klikni 2krát).Moc Tě o to prosím,je to pro mě důlžité.Vím,že mám tu nejmenší šanci,ale chci to aspoň zkusit.Tak Tě o to moc prosííím!Dej mi tu ozdobu,děkuji<3
P.s. Klidně oplatím;)
p.S.2: kDYBYS BYLA TAK HODNÁ , zkus o to poprosit nějaké Své kamarády nebo nějaký malý článeček-moc by mi to pomohlo,myslím jako podporu víš?:)Děkuju:*

3 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 26. listopadu 2011 v 10:35 | Reagovat

Moje nejoblíbenější postava je postava z mojí imaginární knížky - Otma, ale to ty víš. :D

4 myanmar myanmar | Web | 26. listopadu 2011 v 10:37 | Reagovat

Máš velmi zajímavý výběr :)
Já se radši do vybírání ani nepouštím - bylo by toho moc a stejně bych si na konci trhala vlasy že jsem nkoho vynechala :D
Ale mým nějvětším oblíbencem je nejspíš kníže Myškin z Idiota - ten je prostě naprosto nepřekonatelný, i když Severus Snape mu občas šlapal na paty :)

5 Lúthien Lúthien | Web | 26. listopadu 2011 v 11:29 | Reagovat

Moc pěkný článek! Harry mi nikdy k srdci moc nepřirostl, ale musím říct, že po shlédnutí posledního filmu jsme Snapea začala vnímat mnohem víc pozitivně.
Většinu knížek, o kterých píšeš, znám a mám ráda. Je zajímavé, že nejsi první, kdo má v Eragonovi nejradši Murthaga. Já už mám radši Eragona (ale ne filmového :D )
Máš pravdu, že je hrozně těžké vybrat jen jednu postavu, spousta postav člověk nějak osloví a může se s nimi i ztotožnit.

6 Dany Dany | Web | 26. listopadu 2011 v 11:40 | Reagovat

Já si to taky nechtěla kupovat, ale nakonec ničeho nelituju. Hunger Games za to prostě stojí :-D
A tady koukám, že máme podobné knihy v oblibě :) Teda když jsem otvírala článek, chtěla jsem říct ihned Kahlan, ale během načítání jsem si vzpomněla na Caru, pak jsem si vybavila milion dalších knih a teď jsem na tom stejně. Mám prostě tolik oblíbených postav, že nemůžu říct jen jednu :-D

7 Penelope Eleanor O'Connel Penelope Eleanor O'Connel | Web | 26. listopadu 2011 v 12:02 | Reagovat

Ano, Snape... :-) Toho jsem měla ráda už od začátku. Harryho, Jamese ani Lily moc v oblibě nemám. Ale v ostatních HP postavách se shodujeme. ;-) Pán prstenů nikdy nebyl můj šálek kávy. I když jsem jinak velkým příznivcem fantasy. :-D Eragon... Jo jo... Murthaga mám nejradši! :-P Pak asi Safiru... :-? :-) Pýchu a předsudek jsem jen viděla, ne četla. :-D A jelikož moje mamka je obrovskou fanynkou Aghaty Christie, zvláště Poirota, tak jsem se k němu dostala též. ;-)  :-) Ostatní knížky z tvého seznámku mi nic neříkají. :-) Hezky napsaný článek! :-P  :-D

8 Black Black | Web | 26. listopadu 2011 v 13:15 | Reagovat

Vskutku, nemožné někoho vybrat. Ať už je to Harry Potter (ovšem tady mám aspoň jednu jistotu-Pottera sem vždycky nenáviděla:D) nebo moje milovaná Narnie, která mě přivedla ke čtení, všude je pno postav, které si pozornost zaslouží. Miluju Bellatrix, bože, ta ženská je šílená! Voldemort měl světlé chvíle. Javer z Bídníků, moje láska. A nebo třeba Jadis.

Ač celkově tíhnu spíše k záporákům, musím uznat, že jedna z nejoblíbenějších postav je Alex Rider ze série od Horowitze. I když do dneška vlastně nevím, proč.

Ha, Eragon, ty knížky sem už neviděla tak dlouho, že sem na ten příběh úplně zapomněla. Nevíš, kdy má vyjít v češtině ten-snad už teda poslední-díl?

9 Angie Angie | Web | 26. listopadu 2011 v 13:41 | Reagovat

Vymenovala si skoro všetky moje obľúbené postavy, len by som tam ja ešte pridala Annu Shirleyovú a Jo Marchovú :)

10 Neriah Neriah | 26. listopadu 2011 v 15:20 | Reagovat

U Harryho musím souhlasit, i když já si nejdřív Harryho párovala se Severusem :D A zrovna tam je těch oblíbených postav hodně, Lenkou Láskorádovou počínaje a Voldemortem konče (toho jsem ani tak neměla ráda, jako mě spíš jeho charakter fascinoval :D)

Agathu Christie jsem nikdy nečetla, já ty detektivky fakt moc nemusím a když jsem jednou přečetla cosi (to Agatha nebyla), kde jsem už od začátku znala únosce a jen jsem kroutila hlavou nad tupostí těch, co vše vyšetřovali... Ne, díky, možná někdy, jednou, až budu starou babkou, se k nim dostanu, ale teď? Ani náhodou...
Eragona jsem tehdy nedočetla, ne, že by to byl špatný příběh, ale nějak mi to nesedlo, možná si ho taky zkusím přečíst znova, ať nejsem za takovýho neznalce, když o něm všichni kolem mě mluví a ptají se mě na názor. :D

Co se týče klasiků... Tam je to fakt těžký, ty postavy mě většinou ani moc neoslovily, když nepočítám Doriana Graye... Určitě jich bylo víc, ale teď si nevzpomenu :O)

11 kami kami | 26. listopadu 2011 v 17:11 | Reagovat

Moje najobľúbenejšie postavy sú z trošku iného súdka, ale ak beriem len čisto fantasy tematiku, tak samozrejme že Severus. :-D Mrakoplaš zo Zeměplochy (spolu s ostatnými Pratchettovými postavami) a Aragorn so Samom. Hoci Gimmly s legolasom boli vážne perfektná dvojka, ako aj iný. S týmito "dielovitými" knihami si človek vážne ťažko vytvorí rebríček.

12 chillychilly chillychilly | Web | 26. listopadu 2011 v 18:23 | Reagovat

Já Emmu nesnášela, ale úplně hrozně moc, tak, že jsme tu knížku nikdy nedočetla.
Ale pan Darcy, hmmmmm, a ještě v seriálu jako Colin Firth, ach :)
Njn, Murtagh, to byla taky moje láska, nějak nikdy nemám ráda hlavní hrdiny, Potter, Eragon, všichni jsou stejní, miluji ty temné hrdiny s ještě temnější minulostí, kde vlastně nikdy nevíš, na které straně stojí :)
Právě proto jsme milovala Snapea, ale taky Lucius, on byl tak dokonale... kluzký :D a Dracouše, samozřejmě

13 cassiopea-black cassiopea-black | 26. listopadu 2011 v 21:39 | Reagovat

já souhlasim s Bellatrix, Severusem a Herculem Poirotem :-D ty taky miluju, každýho jinak a Bellu mam nejradši, to je asi patrný :D, ale mam moc ráda i Severuse a Agatha je moje nejoblíbenější spisovatelka, když nepočítám Rowlu... četla jsem spoustu knih od ní, ať už s Herculem nebo se slečnou Marplovou nebo s jinejma detektivamaa z jejich knih... ale na Poirota nikdo nemá, to je fakt :-D

14 nel-ly nel-ly | Web | 27. listopadu 2011 v 2:23 | Reagovat

[1]: Myslím, že i tak si vzpomenu ještě na dost (ostatně už si je vybavuju právě teď, halvně když čtu už něco naprosto jiného), ale tyhle knihy se mi asi vybaví automaticky, i když jsem některé neotevřela (a v případě PP) asi neotevřu roky.

[2]: jojo, budu obíhat své kamarádky a psát ti článešky, abys postoupila v soutěžičce, mucíčku
no tvl

[3]: myslím, že vím :D ale je to vůbec postava? O_O

[4]: přiznávám, že Idiota jsem nečetla, ruští klasici mě nikdy moc neoslovili... snad kromě Evžena Oněgina a Anny Kareninové

[5]: jo, tak to já chtěla z filmovýho Eragona odejít, ale kamarádka mě nenechala, takže jsem s utrpením přežila a jediný, co si vybavuju, že se nám vcelku líbil právě herec Murtagha, ale  ani to nestojí  za to, abych si to pustila znova

[6]: mě Kahlan polovinu knih rozčilovala, druhou polovinu jsem ji milovala, a přeci jen je dejme tomu ta hlavní, i když Cara má taky velký sympatie :D

[7]: Lily a James, já je beru suverenně jako osudové, basta :D jinak si je představit neumím... znovu díky FF

[8]: myslím, že Harrouš je hodně pozadu a veškeré sympatie jsou založeny na tom, že bez něj by to jaksi nešlo :D
jop, Jadis si pamatuju a ještě mi přišel sympatickej Edmund, princ Kaspian a ten kůň z Kluka a koně (nebo jak se to jmenovalo), co nebylo natočený, ale jinak se mi Narnie nikdy mooc nelíbila
v Americe poslední díl vychází někdy teď O_O takže v Čechách příští rok... já to na blog psala, ale teď si nevzpomenu, díky těm obřím pauzám jsem z toho taky vypadla, teď už to beru spíš jako povinnost to dočíst

[9]: tak to mi bohužel nic neříká O:)
já chtěla sepsat spíš ty, u kterých se chytně dost lidí - ostatně jak jsem si všimla i u ostatních článků

15 nel-ly nel-ly | Web | 27. listopadu 2011 v 2:30 | Reagovat

[10]: já mám většinou ráda záporáky, ale zrovna Voldy... jop, četla jsem skvělou fanfiction, ale jinak zas neměl moc místa a infantilnější byla spíš ta Bella :D

já Eragona napoprvý odložila (myslím, že jsem si ho kupovala za peníze snad k svátku někdy v prváku, takže kolem těch patnácti to bylo něco pro mě - po dočtení PP a něco mnohem lehčího), ale pak mě to chytlo... posdní díl už ani ne,, je to trochu roztahoaný a hlavně škodí ty obrovský pauzy mezi díly

mě asi neoslovil ani ten Dorian :D jako chápala jsem ho, ale sama postava... myslím, že tady to ani není o postávch, jako celym příběhu

[11]: já četla jen něco kratšího s bábi Zlopočasnou a popravdě mě to nezaujalo, kdysi mi teta pujčovala první díly Zeměplochy, ale mě to strašně nebavilo O_O

[12]: on jí skoro nikdo nemá rád :D ale mě byla sympatická, protože nebyla taková ta nastrčená, co ji máš ráda hned od začátku, což je u většiny austennovskejch děl
jojoo, Colin Firth jako pan Darcy, ten seriál je dokonalej
prej kluzký :D nech toho, nebo bbudu mít nutkání zase psát něco na motivy mašle

[13]: já moc detektivky ráda nikdy neměla, třeba Ed McBain píše skvěle, ale detektivky prostě nejsou můj žánr, jenže kdo odolá Poirotovi? :D to jsem četla i v angličtině - v tý době to byla celkem komedie

16 Ells Ells | Web | 27. listopadu 2011 v 10:17 | Reagovat

Tak zkus započátat i povídky které přečteš. :D

17 Ells Ells | Web | 27. listopadu 2011 v 11:02 | Reagovat

A co třeba počítat 10 povídek jako jednu knížku... :-D To víš, já se nevzdám... :-D

18 Jannie Jannie | Web | 27. listopadu 2011 v 11:18 | Reagovat

Snape...nejtajemnější postava ze všech.Zajímalo by mě, jestli vůbec existuje člověk, který by dokázal zlomit tu jeho chladnost a upjatost.Ovšem mnohem víc než Snapea mám ráda Harryho♥

19 Jane Burke Jane Burke | Web | 27. listopadu 2011 v 11:21 | Reagovat

:D Se mnou by to dopadlo stejně. :D To prostě nejde, vybrat jednu! Jinak z toho co jsi psala znám jen HP, i když vím, že některé ty ostatní knížky jsou klasika. Takže bych se měla stydět a mazat do knihovny. :D TeĎ už vím, která postava stojí za to. ;) PS Taky jsem si nemohla zvyknout, když změnila barvu vlasů. Říkala jsem si bože! co to udělala?!? :D Ale časem si zvykneš. ;) Nebo já aspoň ano. :)

20 nel-ly nel-ly | Web | 27. listopadu 2011 v 11:42 | Reagovat

[18]: no, nejtajemnější snad ne... a  nezapomeň, jak otevřenej byl k Lily, i když... bez ty tragický lásky by to taky nebyl on O_O

[19]: ale teda, Eragona bych odpustila, ale předpokládala bych, že Pána prstenů znát bude každý (alespoň filmově ;-))
nebo Poirota nebo Olivera Twista? :P no, mohli by být i jiní *pozdě si vzpomněla na Raistlina a dragonlance*

21 Jane Burke Jane Burke | Web | 27. listopadu 2011 v 14:40 | Reagovat

Neboj, zas tak špatné to se mnou není. ;) :D Myslela jsem, že neznám knížky. Filmy jsem viděla. (Eragona a Pána prstenů atd.) ;)

22 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 27. listopadu 2011 v 16:45 | Reagovat

Pokud jde o Jane Austen, víš, že se s tebou v podstatě stotožním? Pýchu a předsudek sice miluju a pochybuju, že by se to kdy změnilo, ale Emmu jako hrdinku jsem měla vždycky moc ráda a stejně tak Annu Eliotovou.
Zato Scarlet jsem pěkně dlouho nesnášela :D Celou první a podstatnou část druhý knihy jsem nad ní skřípala zubama, protože se chovala jako absolutní spratek. Ale na konci mi jí bylo i líto. Ovšem Rhetta jsem žrala od chvíle, co se v knize poprvé objevil. Charakterově jedna z nejlíp nepsaných postav, ne-li vůbec ta nejlíp napsaná, o jaký jsem kdy četla.
Pokud jde o tu klasickou klasiku, ze Shakespeara mám ráda hlavně ženské postavy - vždycky mě fascinovala Katka ze Zkrocení zlé ženy nebo obě ženy z mnoho povyku pro nic. Krom toho jsem si zamilovala Lízu z Shawova Pygmaliónu nebo Alenu a Elišku z Noci na Karlštejně :)
A srdcovka je pro mě Šeherezáda. Už jako dítě mě fascinovalo, jaké pohádky umí králi vyprávět, aby si zachránila život. A když se mi pak mnohem později dostaly do rukou ty skutečné příběhy Tisíce a jedné noci, nestačila jsem valit oči. :D

23 nel-ly nel-ly | Web | 27. listopadu 2011 v 16:58 | Reagovat

[22]: no ona je fracek celou dobu, ale i jako taková má prostě svý kouzlo... i když ji nenávidíš (a že já jí nenáviděla :D) tak si ji prostě oblíbit musíš a od tý knihy tě nic neodtrhne... krom toho si zaslouží i obdiv
jop, Rhett jee další ten "hodnej zloduch" jak jim říkám, prostě... áá uvnitř k ponuchání (proto mě tak rozčílil "sequel" Rhet butler, jak si tomu ten spisovateld ovoluje řikat)
Jop, já si říkala, jestli přidat i Zkrocení zlé ženy, ale to jsem nakonec nečetla - jen byla v divadle (protože mě prostě nikdy nebavilo číst dramata, jedině snad R.U.R.)
vidíš, na Pygmalion jsem zapomněla, ale i ta holka mě rozčilovala, takže... to jde spíš o obsah celé knihy a tu atmosféru - postavově to pro mě nikdo moc nevynikal (to bych spíš přidala toho Oněgina nebo Annu Kareninu)
Šehrezádu jsem nedočetla myslím, ale nebyla to moje vina, ta kniha na chatě byla a nejdnou nebyla :D

24 Vendy Vendy | Web | 27. listopadu 2011 v 20:45 | Reagovat

Aj, ty jsi mě mile překvapila! Skoro všechny tvé hrdiny mám také v oblibě. Harryho Pottera jsem četla sice jako dospělá a ne jako dítě, ale ta kniha je opravdu napsaná tak, že si v tom najde svoje každý ze čtenářů. Děti svůj dětský pohled a dospělý zase svůj dospělácký, protože v tom různorodém světě se namíchaly různé motivy a motiv ohrožení je dost silný pro všechny.
Sama z PP už jsem také psala a mile mě překvapilo, že máš v podobné oblibě i rozmazlenou a tvrdohlavou Scarlett z Jihu proti Severu (o které jsem též psala v článku Zítra je taky den). Koukám, že máš hodně načteno, hrdinky Austenové můžu, Hercula Poirota znám sice jen z filmového zpracování, ale je to moje oblíbená postava - snad jen Jeptišku si nedovedu vybavit, buď jsem ji četla tak dávno že si nevzpomínám :-?  :-D nebo jsem ji nečetla vůbec...
Ještě bych se ráda vrátila k postavě Snapea - to byla nejlepší postava z celé ságy. Ve smyslu, nejzáhadnější, rozporuplná, tajemná, s pochybnou minulostí a náznaky jakéhosi provinění, navíc do poslední chvíle nebylo jasné, ke které straně se přiklání a koho vlastně ve své dvojí hře podvádí. ;-)

25 Sitty Sitty | Web | 27. listopadu 2011 v 21:13 | Reagovat

O čem píšeš tak znám jen Profesora Snape jinak ostatní neznám :)

26 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 27. listopadu 2011 v 22:57 | Reagovat

[23]: Vida, klasika ruské literatury, na tu jsem úplně zapomněla, upřímně doznávám, že Oněgina miluju i Annu Kareninu, i když konkrétně tahle postava mi byla krajně nesympatická, zato jsem vždycky milovala Levina a Kitty.
Jo, je fakt, že i když jsem Scarlet nesnášela, nikdy jsem se od ní nemohla odtrhnout. Když jsem Jih proti Severu četla, strašně mě rozčílil ten konec, protože mám prostě ráda romantiku. Ale je fakt, že pokračování z pera jiný autorky už takový nebylo, přestože jsem se svýho vysněnýho happy endu nakonec dočkala :D

27 nel-ly nel-ly | Web | 28. listopadu 2011 v 3:26 | Reagovat

[24]: jsem ráda, že se shodujeme :) Sam je takaová nevýrazná postava a přitom úžasná a nepostradatelná
Scarlett, jak jsem psala výš, člověka  rozčiluje až pomalu ke krajní nenávisti, ale nemiluj ji :D

[26]: já Annu Kareninu neměla  moc ráda, to určitě ne, ale zase postava byla vykreslená krásně...
Ten konec rozčílil snad všechny, člověk jim to tolik přeje! To je nejnenáviděnější a nejmilovanější otevřenej konec... já v poslední době četla anglický povídka na fanfiction.net kde je i několik set "Gone with the wind" a musím říct, že sjem narazila na pár doopravdových skvostů
protože Scarlett /seriál/ jsem měla ráda jen do chvíle, než jsem si konečně ppřečetla knihu a pak už se na to  nemohla dívat, natož to dočíst... a druhý Sequel? uff... je to konec takový jaký je od MM a asi je to nejhezčí (i když se nikdy nesmířím)

28 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 28. listopadu 2011 v 16:38 | Reagovat

[27]: Někde jsem četla, že vydavatel po MM chtěl, aby napsala ještě pokračování a dala ty dva zase dohromady a ona odmítla s tím, že její kniha je v tenhle moment úplná tak, jak je. Původně rukopis vlastně končil Rhettovým "je mi to úplně fuk."
A když jsem knížku dočetla, tak jsem si sama říkala, jestli si pro sebe nenapsat nějakej alternativní konec :D Možná někdy v budoucnu, až budu mít trochu času.

29 nel-ly nel-ly | Web | 28. listopadu 2011 v 16:44 | Reagovat

[28]: tak já v duchu vymýšlela a vymýšlela,  pak byla Scarlett, jenže to bylo takový... no asi nenajdu žádný, který  by se mi úplně líbil
i když jedna kratší fanfiction, myslím od američanky, by mohla... ta je po pěti letech, ale končí taky otevřeně, jen zas jinak.... no, nikdy se nedozvíme, jak to bylo

30 Black horse Black horse | Web | 28. listopadu 2011 v 17:44 | Reagovat

No, pokud vypustíme HP, a další knihy podobného typu, tak mojí nejoblíbenější postavou je asi Jana Eyerová. Pro mě je to srdcová knížka, stejně jako pro moji matku (ano, původně jsem se měla jmenovat Jana právě podle téhle postavy :) )a právě proto bych jako top one zmínila právě ji.

31 Isa Isa | Web | 28. listopadu 2011 v 18:07 | Reagovat

Krásný článek. Eragona jsem četla jako malá a zavřela jsem jí v okamžiku, kdy tam byla část, kde je na sobě hromada mrtvých lidí a nahoře je kopím propíchnuté batole. Jelikož mám skvělou představivost a tenkrát mi bylo tak 8, dokážeš si představit jak to dopadlo. :-D Kupodivu jsem nebrečela, ani neběžela za maminou, že se bojím, prostě jsem tu knížku zavřela a řekla si, že se k ní jednou určitě vrátím. Zatím jsem to neudělala, ale chystám se. :-D Jinak si myslím, že na dobré knížky nejsme nikdy moc staří. :-)

32 nel-ly nel-ly | Web | 28. listopadu 2011 v 19:32 | Reagovat

[30]: na mě byla moc zakřikla, to mám raději austenovské hrdinky :) krom tý káči z Opatství northanger :D
já se zase jmenuju podle jedné z dvou hlavních postav od Sienkewitze (a stydím se, protože to jméno napst prostě neumim :D)

[31]: to byla jedna z mála scén, co se mi líbila, protože jinak mi to přišlo až moc humánní, a to kolik tam umírá lidí... já bych přidala víc, jsem zvyklá :D
já myslím, že jsem stará na podobné teen věci, už mi to prostě nic neříká a většina těch "úžadně" odvážných mladých postav, který se chovaj pubertálně, mě většinou rozčilují

33 jajafilm jajafilm | Web | 10. srpna 2013 v 15:33 | Reagovat

[8]: Máš ráda Alexe... řeknu ti proč, kdo by totiž neměl rád mladého Jamse Bonda se sarkazmem až na půdu a temnou minulostí rodiny... :D
Ano, taky jedna z mých oblíbených charakterů. Z této knižní série mám také ráda Yassena Gregoroviche. (Nájemného vraha, který zabil Alexovi strýce, ale Alexe na opak několikrát zachrání, protože v něm vidí jeho otse, ale pšššt... spoilers)

34 DorothyBuB DorothyBuB | E-mail | Úterý v 21:46 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil":
captcha solving of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another categories of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? There are a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
See you later ;)

XRumer20170718

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA