Hladová přání

14. října 2011 v 7:00 | Nel-ly |  Fantasy (urban fantasy)
Minulý pátek jsem se zúčastnila v Pražském klubu Krakatit křestu knihy od spisovatelky, kterou na blogerském poli není nutno představovat. Tereza Temnářka Matoušková uvádí svoji v pořadí již třetí, ale první vydanou nakladatelstvím a tedy jednoduše dostupnou v našich knihkupectvích, knihu s názvem HLADOVÁ PŘÁNÍ, jejíž děj se odehrává v Podmoří - fantastickém světě Temnářů, Delfů a dalších, jež je plný neznámých bytostí, kouzel, zvídavých malých dívek a jejich přání.

Na knize se podílela i skvělá Alena Kubíková (aneb Ajinak), jejíž obálka zaujme a ilustrace uvnitř doplní vaši představu.


Podmoří vás samo o sobě uchvátí světem, který je sám o sobě velice originální, v rychlém sledu nabízí úplně nové nápady a zároveň je v něm vše logicky propleteno (a hezky dává znát, že autorkou je studentka, která zde dokazuje znalosti z oboru).

Příběhem vás provází několik ústředních postav, jejichž charaktery jsou tak těžko zařaditelné, že se o to já sama nebudu pokoušet. Na každém je něco temného a zároveň otevřeného a nenajdete zde klasický popis postavy z fantasy, na jaký je většina z nás (v čele se mnou) zvyklá. A nemůžete jinak, než si okamžitě hlavní aktéry zamilovat (i když nad některými, především nad jistým vysokým Temnářem, jste už slintali dávno předtím) a nesmát se při nenásilně vpletenému, ale bravurnímu humoru, který je jedním ze základních kamenů příběhu.

Hladová přání představují malinkatou knížečku o přesných sto stranách nabytou vším, co se vešlo. Knížku, kterou jsem nejdřív několik dní nosila v kapse mikiny a četla po tramvajích, než jsem ji nakonec otevřela doma a už se až do konce nemohla odtrhnout. Knížku, která by podle mého zasloužila mnhem víc - ale to už možná bude i tím, že jsem si nepřečetla dvě předchozí (s nenavazujícím dějem, ale ze stejného světa), což hodlám brzy napravit a u Temnářky si je objednat - než to napadne i další a ně mě nic nezbyde.

V Luxoru je kniha zařazena do dětské dobrodružné literatury možná díky mladé hrdince a jejímu dosti dětskému pohledu na svět - osobně si nemyslím, že je to správné zařazení, protože dospělého čtenáře určitě osloví mnohem víc, už kvůli spletitosti příběhů ostatních postav nebo i zdánlivě jednoduchým příběhem, z kterého se vyklube zajímavý náhled do hloubi duše. Jedinou výtku, kterou bych ke knize měla je na mě velice rychlý a snad trochu nečekaný závěr - i když na druhou stranu je dostatečně překvapivý, abych zůstala chvíli zírat na slova "konec" a uvažovala, co se vlastně stalo a asi stane, a to já u knih velice oceňuji.

Podtrženo a sečteno, protože částečně znám způsob, jakým Temnářka píše, čekala jsem od knihy příjemně strávené chvíle, dostal se mi ale mnohem víc a za to děkuji. Věřím, že nebudu litovat, že mám (mimochodem podepsanou s věnováním) Hladová přání doma a určitě je v budoucnosti otevřu - třeba v době, kdy se v mé knihovně budou nacházet i další příběhy z Podmoří.

Knihy v mých myšlenkách:

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Jakmile jsem se dozvěděla, že bude Cukrkandl poupraven a vydán, nečetla jsem dál a rozhodla se počkat na knihu - a bylo to jen dobře.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
Hladová přání

3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
Mysli

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Vždycky mi byl sympatický Femorian a to se nezměnilo (právě naopak :D) ale osobně jsem v příběhu měla raději Atalana - jeho postoj ke světu, v podstatě zranitelnost a vůbec. Byl velice… lidský.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Líbil se mi fakt, že příběh připomínal pohádku - takže oslovil dítě hluboko ve mně a zároveň i zaujal čtenáře, který už přeci jen hledá spíš to "dospělejší" čtení.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Líbilo by se mi asi větší propracování vedlejších postav, což ale existuje v jiných příbězích, a trochu prodloužení akčních scén a toho, pro mě, rychlého konce - na druhou stranu chápu, že být to bichle, tak se asi nakladatel nebude moc tvářit :D a někteří mnohem raději šáhnou po něčem tak malém (což já osobně právě kvůli lásce k "protahování" většinou nedělám).

S foťákem i s tím v mobilu jsme se trochu nepohoodly, takže obrázek prozatím z Temnářčina blogu a v budoucnu se pochlubím tou svojí, co tu na mě kouká.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 14. října 2011 v 12:37 | Reagovat

Moc děkuji za zpětnou vazbu. Jinak starší knížky už doma nemám, poslední se prodala na začátku září, ale jsou stále k objednání na e-shopech vydavatelství, které mi je natiskly.

Konkrétně tu...
http://www.stahuj-knihy.cz/stahujknihy/eshop/8-1-FANTASY/0/5/90-Matouskova-Tereza-Branou-snu/description#anch1

...a tady http://www.librix.eu/cz/books/detail/dnes-se-nepromenuj-375/

Dá se tam dostat i přes mé stránky, stačí kliknout na obálku knížky v menu. :-)

2 lina lina | Web | 14. října 2011 v 20:25 | Reagovat

o tomhle už jsem něco četla dokonce i v tom knihkupectví ji potkala :) Ale protože jsem svoje peníze "vyhodila" za Srdce v sázce, a jsem zadlužená u kdekoho, počkám až se to dostane do knihovny :)
Rozhodně to zní zajímavě...

3 cassiopea-black cassiopea-black | Web | 16. října 2011 v 13:28 | Reagovat

tak tuhle knihu neznám, ale vypadá velice zajímavě :-) teď toho musim hrozně moc číst do školy, ale až to poleví, určitě se po ní v knihovně kouknu (ono to bude trvat, tak už ji tam pak snad budou mít)... taky bych jednou chtěla vydat knížku, která by se líbíla, musí to bejt krásnej pocit :-) ...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA