Tetovaný - Peter V. Brett

8. září 2011 v 21:38 | Nel-ly |  Fantasy (urban fantasy)
Tetovaný
Autor: Peter V. Brett
Originální název: The Painted Man (USA: The Warded Man)
Počet stran: 447


Noc co noc přicházejí s tmou jadrnci - démoni, kteří na sebe berou děsivou podobu i podstatu. Planou sžíravou nenávistí k lidstvu, vládnou nadpřirozenou silou a mocí. Po stovky let pozvolna vyhlazují lidské stádo, které se před nimi skrývá za magickými chranami - mocnými symboly, jejichž původ je zahalen tajemstvím a ochrana děsivě křehká.
Kdysi bojovali lidé s jadrnci za rovných podmínek a zastavili je. Jenže ty dny jsou dávno pryč. Démoni sílí, zatímco lidí díky každonočním útokům ubývá.
Nyní svítá lidstvu naděje. Tři mladí lidé, kteří přežili krutý démonský útok, se odváží o nemožné - vystoupí zpoza křehkého bezpečí chran a riskují vše v zoufalé snaze odhalit tajemství minulosti.
Arlen přinese jakoukoli oběť za svobodu. Truchlivá životní pouť ho dovede až za hranice lidské moci.
Rojer, zmrzačený démonem, který mu zabil rodiče, hledá útěchu v hudbě - a objevuje, že hudba může být stejně tak útočištěm jako zbraní.
Krásná Leesha se stane obratnou léčitelkou, ale lektvary mohou i ublížit...
Společně budou čelit noci.
-Oficiální text distributora-

Osud je pěkná mrcha, co si budeme povídat, ale to neznamená, že zalezeme pod postele a nebudeme bojovat. Právě naopak… A to je přesně to, na co tolik lidí zapomíná. Že největšímu strachu podléháme především díky sobě, jen málo z nás se dokáže překonat a právě tu sílu v sobě dokázal najít i chlapec, jehož příběhem první díl Démonické trilogie začíná.

V prvním díle "Tetovaný" se ocitneme v alternativním světě, který by jakýmsi způsobem mohl být i předzvěstí naší budoucnosti, kdy lidé díky vědě zapomněli na staré umění magie a začali až příliš věřit sami sobě, začali mezi sebou bojovat a to byl zároveň i málem konec jejích éry. Dnes je lidí málo a jsou noc co noc ohrožování démony, jež vylézají z Jádra na povrch země a sužují lidstvo. Jediné, co proti nim funguje, jsou obranné chrany, za nimiž se lidé skrývají a po setmění se bojí vycházet ven.

Příběh se věnuje osudům třem malým dětí, které spolu nemají společného nic, než krutý osud. První z nich a zároveň tahoun příběhu je jedenáctiletý Arlen, pocházející z malé vesničky Tibettská říčka a díky tragickým událostem ve svém životě postupně zjišťuje, že lidé jsou zbabělci, kteří se bojí bojovat s jadrnci a že se vlastně nacházejí ve vězení, které si sami vytvořili…

V Drvoštěpské kotlině naopak třináctiletá dívka Leesha pevně věří ve svůj osud a už se nemůže dočkat, kdy už konečně odejde ze svého domova a od nenávistné matky ke svému snoubenci. Jenže život není takový, jaký si ho namalovala a ona poznává, že se lidem nedá věřit a že i její přátelé dokáží být krutí a nedůvěřiví. Její záchranu však představuje vesnická kořenářka Bruna, která jí během dalších let ukazuje tajemství lékařského umění, ale i světa samotného.

Posledním hrdinou příběhu je tříletý Brojer, jemuž život zachrání jeho matka svým sebeobětováním a on tak zůstane na krku zbabělému žonglérovi Arricovi, který se o něj stará jen kvůli poslednímu přání Rojerovi matky. Rojer, vděčný za život, se učí žonglérským schopnostem, i když to pro něj není jednoduché, a nachází v sobě talent na hraní houslí, což se jednou může stát jeho největším uměním.

Každá z hlavním postav je sympatická svým vlastním způsobem, ale jejich charaktery jsou čtenáři blízké především svojí lidskostí. Přestože je značná část příběhu více než předvídatelná a především za začátku se zdá, že jde o jedno z klišé fantasy, brzy příběh nabírá své grády a děj ubíhá rychlostí blesku, až nakonec uteče více než čtyři sta stran tohoto veledíla. Jde o jednu z mnoha fantasy knih, které jsou v posledních letech vydávány, a která značně převyšuje průměr a já ji vám všem vřele doporučuji… I když je radno počkat, v knihkupectvích se dají najít jen dva díly této trilogie, poslední vyjde až v roce 2012.

Knihy v mých myšlenkách:

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Doporučení ze všech stran (a chvála za ně).
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
Boj s osudem
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
Žít
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Je mi sympatická Leesha, když se vzepře rodině i snoubenci a najde v sobě touhu poznávat svět.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Příběh rychle utíká, nezdružuje a události jednoduše pohltí. V tomhle případě je nápad několika postav výborný, protože se v ději dá bez problémů přeskakovat přes třeba zdlouhavější a nudnější pasáže.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Jako je přeskakování v jednom hezké zrychlení děje, tak různé přeskoky v rocích a tedy ve stáří hlavních postav mě chvílemi dost mátly.
MÉ HODNOCENÍ: 10/10

zdroj obrázku: CBDB

 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Polgara Polgara | Web | 9. září 2011 v 14:35 | Reagovat

Tak s oblíbeností Leeshi (snad to skloňuji správně) to máme podobné, je to správná sympaťačka, která si jde i přes nesouhlas ostatních tvrdě za svým.
Ale ani hlavní hrdina Arlen je mi blízký. Než se stane svobodnou bytostí, která není na nikom závislá, projde si peklem, což ho zocelí.
Recenze je pěkně napsaná a hezky si vystihla příběh. Osobně se těším na pokračování, už mám doma druhý díl, ale než se k němu dostanu...navíc čtení schválně odkládám, abych tak dlouho nemusela čekat na závěr celé trilogie.

2 dorea dorea | E-mail | Web | 15. září 2011 v 2:44 | Reagovat

zní to lákavě,ale asi si počkám až vyjde všechno, abych mohla číst a číst bez pauzy :D takže se po knize mrknu popřípadě budou vánoce, že jo :) protože co? fantasy není nikdy dost! díky za typ lásko

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA