DÍTĚ SKÁLY - Petra Neomillnerová

4. srpna 2011 v 12:37 | Nel-ly |  Fantasy (urban fantasy)
Dítě Skály
Nekromantka Alke je obviněna z válečných zločinů a má být popravena, když ji v poslední chvíli zachrání mistr Bogmir, představený Skály, institutu, který vychovává ty nejobávanější černé mágy.
Alke však ze záchrany radost nemá, protože je přinucena znovu se podřídit pravidlům školy, a navíc zjistí, že ji její Mistři chtějí použít jako matku "dítěte Černé luny" - predestinované zrůdy, která má moc měnit uspořádání světa.

Petra Neomillnerová tentokrát opustila kalné vody "dirty fantasy" a vydala se půlnočním směrem. Příběh ženy, která se stane matkou, aniž by přestala být nelítosným dravcem, po duši nehladí, naopak, tu a tam tne do živého.

Celkem nedáno jsem dočetla všechny knihy ze série o Zaklínačce Lotě a jako další následoval samostatný román tentokrát z prostředí cechu čarodějů ze Skály. Nájemných vrahů, travičů, tyranů a mučitelů, těch nejčernějších, kteří jsou k nalezení.
Příběh začíná útokem na Brynský klášter, jehož hradby proboří obávaná nekromantka Alke, která s chladem a nezájmem sleduje mučení a znásilňování budocích mladých léčitelek. Je těžké uvěřit, že někdo tak očividně "záporný" může být hlavní hrdinkou příběhu a má být jeho tahounem příštích více než tři sta stránek. Alke to však dokáže, někoho ihned odradí, někoho uchvání. A ukazuje nám, že nic není úplně černé.

Síla pochází z pevné vůle. Ten, kdo nedokáže ovládat své emoce, umře. Ten, který se bojí bolesti, bude ji i více prožívat. Ten, který se bojí smrti, zemře. Alke a jí podobní byli celá desetiletí vychováváni ve Skále, kde se na pocity a emoce nebere ohled. Přežívají jen ti nejsilnější. Přežívají jen ti, kdo mají dost síly na to neobracet se ke své minulosti, a dokážou se nad to všechno povznést. Neznají nic jiného než bolest, neumí nic jiného způsobovat bolest.
O to zajímavější je pak sledovat Alke. Jednou z nejsilnějších čarodějek ve Skále, která se proti své vůli stává zároveň i matkou - přesto stále zůstává chladnou a tvrdou, protože jinak by nepřežila.

Základní příběh není nijak dechberoucí a v podstatě už od konce první třetiny knihy víte, co se bude dít na začátku. Jinak to ani být nemůže, ale zajímá váš, jak se to stane, jak se k tomu autorka dostane a co bude mezitím a dál.

Je to strohé, ukazuje krutou realitu bez přikrášlování (jak už je to ostatně u Neomillnerové tradicí) a dokáže to zaujmout. Je to jedna z knih, která si zaslouží své místo na poli fantasy a já jsem ráda, že jsem konečně našla i českého autora, protože jinak jsem je nikdy nečetla.

Knihy v mých myšlenkách:
1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Něco dalšího od stejné autorky, česky, ale ne z "městské fantasy" nebo scifi, které mi nic neříkají.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
Nekončící boj
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
Přežít
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Nechtěla bych být nikým z příběhu, ale ztotožnit bych se mohla snad jedině s vyděšenou malou Ber, i když bych jí nikdy nechtěla být.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Líbilo se mi, jak rychle a bez zdržování děj ubýhal, přestože řečené bylo všechno, co jsem chtěla vědět a pro mě neobvyklé psaní autorky, na které už jsem si stačila zvyknout u Loty, znovu dokonale načrtlo atmosféru (i když jsem doopravdy ráda, že kniha není psána v ich-formě).
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Chtěla bych vědět více o vedlejších postavách, ale na to by kniha musela být o hodně delší (což by mi nevadilo :)).
MÉ HODNOCENÍ: 9/10

obrázek: neoluxor.cz
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Hope Hope | Web | 4. srpna 2011 v 18:17 | Reagovat

ach ano, kniha, která v úterý minimálně jednou spadla na zem :-D
mno, škoda, že jsem to nenašla alespoň jako e-book, protože bych si ji ráda přečetla =o)

2 Dorea Dorea | Web | 4. srpna 2011 v 20:12 | Reagovat

popravdě, mě se tahle líbí od Petry asi nejméně, četla jsem ji ž docela dávno, ale náěmt se v její hlavě skrýval už asi dost dlouho, protože kratičký úsek z knihy měla na svých stránkách, dávno před napsáním celého románu, je to opravdu syrové, strohé a kruté, takové je vlastně celá Petřina tvorba a já ji za to miluju, ale asi tém nejlepším, co kdy napsala je pro mě cyklus o Moiře a já pořád čekám na pokračování!

3 Polgara Polgara | Web | 4. srpna 2011 v 20:14 | Reagovat

Kruciš, jaktože si to četla dřív, než já? To je nespravedlivé, pff. Ale Petra je ve svém stylu nepřekonatelná, takže se na tuhle knížku časem dostane :-)

4 nel-ly nel-ly | Web | 4. srpna 2011 v 20:40 | Reagovat

[1]: psst! to nebylo naschvál :D chm... určitě někde bude

[2]: mě se to líbilo, dokonce snad víc než druhý díl Loty, bylo to zajímavý - hlavně s tím dítětem a líbila se mi Alke
Moiru musím zkusit. Tina Salo mě nazeujala tím, že je to ta městská no :-( to nemusim

[3]: protože si uzurpuješ můj Žár krve :P a četla jsem to překvapivě dlouho - kvůli vodě a tak

5 Karmyn Karmyn | E-mail | Web | 7. září 2011 v 19:35 | Reagovat

Já jsem od Neomillnerové četla pár knih, ale k zaklínačce Lotě jsem se ještě nedostala, ale musím říct, že tuto knihu jsem z těží dočetla, nebavila mě moc, vadil mi ze začátku ten chaos a celkově jsem to dočetla jen proto, že je to od Neomillnerové. Dítě skály byla zatím nejhorší knížka od ní :(

6 nel-ly nel-ly | Web | 8. září 2011 v 0:40 | Reagovat

[5]: já nevím, už jsem se s tímhle názorem setkala, ale mě se líbí :) nemůžu si pomoct... i když uznávám, že Lota mě do děje zatáhla mnohem lehčeji a plynuleji

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA