Od začátku do konce 2. polovina

22. července 2011 v 17:51 | Nel-ly

Harry Potter a Fénixův řád

http://img.blesk.cz/img/5/article/403361_import-film-harry-potter-a-fenixuv-rad-ma-v-ceskych-kinech-premieru-19-7-2007.jpgDaniel Radcliffe je ostříhaný, aby vypadal starší (což nechápu proč, když už tak mu je víc než dost) a začíná se podobat příšerce nakonci (:P). No, dobře, vrátíme se k filmu. V pořadí už čtvrtý režisér, David Yates, vrací Potterovským filmůj jejich kouzlo a… No, díky Merlinovi za něj.

Názory na Fénxův řád se různí. Někteří ho nesnáší, jiní milují. Zajímavé je, že ti, kterým se líbí pětka už nemusí šestku a právě naopak. No, já jsem členem první skupiny. Líbila se mi pětka, doopravdy líbila a ze šetky jsem byla zklamaná, ale to až později.

Znovu jsem konečně z kina, tentokrát znova z IMAXu, ale po částečné 3D verzi, odcházela nadšená. Poprvé se mi u filmu chtělo plakat - a to mě prosím Siriova knižní smrt nijak nezasáhla. Máma to četla o letních prázdninách anglicky, což já jsem nechtěla (a ani bych toho nebyla schopna - byla jsem na pomezí deváté třídy a prváku), a tak jsem ji donutila jít se mnou na Václavské náměstí na půlnoční předprodej knihy. Bylo to úžasné. Fronta se od Luxoru táhla skoro až nahoru k Muzeu (knihkupectví je cca uprostřed) a ve frontě se pohybovali desítky lidí v pláštích, kloboucích, mávali hůlkami, jeden měl s sebou dokonce živou sovu a všichni čekali, až se otevřou dveře a konečně budeme moc sevřít vytouženou knihu v rukách - za to, že jste si přinesli cokoliv společného s knihami, jste měli dostat dárek. Já si odnesla umělohmotnou Hedviku.
Druhý den odpoledne jsem byla u konce knihy, když Sirius někam spadl a pak se najednou ta samá kapitola opakovala, koupila jsem si špatné vydání a znova (vlastně toho dne) hnala mámu do luxoru, protože mi odmítala říct, co se vlastně stalo. Jen furt tvrdila, jak budu plakat a kdovíco - no, neplakala, mě to bylo úplně jedno, to mě i ten nesnášený Cedrik zasáhl víc (já vím, hamba mi :D ale až ve fanfiction vedlejší postavy ožily, ale to bylo dávno po knihách).
O dokonalosti Lenky se snad ani nemusím zmiňovat, ale nebyla to jen ona. Dolores Umbridgeová byla neuvěřitelná, Fred a George odešli takovým způsobem, že je měla nutkání jim sama tleskat. Ano, jsem zastáncem tohoto filmu a budu si ho bránit, i když přiznávám, že jednička a i ta trojka mě stále baví mnohem víc - ale je to také proto, že Fénixův řád už ni nepřijde tak "odlehčený".

btw. no, to co mi chybělo na filmu byl famfrpál, který byl dodán v šestém dílu a tam jsem si ho užila, už ve čtyřce mě rozzuřili, když ho vynechali úplně, ale to ještě šlo, jenže v pětce už ho člověk očekával - zase byla nabitá jinak :)

 • Ředkvičkové náušnice, která má ve filmu Lenka Láskorádová, si vyrobila sama Evanna Lynch (vybrána z 15 tisíc dívek), která Lenku hraje.
 • Do role Belatrix Lestrangeové byla původně obsazena Helen McCrory, ale kvůli těhotenství musela být nahrazena Helenou Bonham Carter.
 • Podpisy Harryho, Rona a Hermiony na seznamu Brumbálovy armády jsou napsané stejným písmem jako v knize.
 • Scéna, kde zemře Sirius, byla původně natočena tak, jak je to popsáno v knize: Sirius bojuje s Belatrix a po zásahu jejím kouzlem spadne za závoj za kamenným obloukem. Přesto byla scéna oříznuta, kvůli časovým problémům. Ve filmu tak zůstala jenom část kdy je zasažen smrtící kletbou a propadne obloukem. -beee

Harry Potter a Princ Dvojí krve

http://movie-library.cz:8080/covers/224184.jpgZklamání. Je mi líto, ale je to tak. Z půlnoční premiéry jsme s kamarádkou odcházely rozpolcené a ještě dlouho si o všem povídaly - krásná noc :D. Zklamání to bylo hlavně proto, kolik jsme po krásné pětce očekávaly a očekávání není nikdy dobré . Ostatně, jeden z důvodů, proč jsem z pětky tak nadšená byl i fakt, že po úděsné čtyřce nikdo neočekával velké zlepšení.

Začátek u Snapea doma - ano. Komické vsuvky - dobře, patří tam. Vzpomínky na mladého Voldemorta, ač osekané, jsou úžasné a herci nejmenšího i středního Toma dokonalí. Scény s Dracem Malfoyem ukazují, jak výborný dokáže Tom Felton být, přestože se mi nelíbí. A ano, nesmím zapomenout na zfetovaného Daniela a to i s Kotkovým dabingem doopravdy scéna hodná komedie. No… A tím to končí.

Nejhorší ze všeho však byla poslední scéna, kdyby jí nebylo, jsem ochotná říct, že film byl velice povedený.

Ne, prostě ne. Scéna na věži?! Vykastrovaná a trapná, neuvěřitelně trapná. Bez citů, bez zájmu, bez tajemství… Krom toho, že i když film vlastně nese "Sevovo jméno", tak Alan Rickman nedostává vůbec žádný prostor, znovu (to je něco, co se dá i pětce vytknout).
http://img.aktualne.centrum.cz/245/18/2451872-harry-potter-a-princ-dvoji-krve.jpg
Odchod Prince z Bradavic, jemuž je věnována skoro celá kapitola? Děs a bída (i toho velkoměsta). Já se tak těšila, jak na sebe budou ječet, tolik jsem v to doufala a představovala si to… Ostatně Rickman je takřka dokonalý Snape. Uznávám, že to, jak Bellatrix prochází Bradavicemi a očividně si to užívá je krásné, ale krátké, moc krátké a nezáživné a odmítám vysvětlení filmařů: "Podobné to bude v sedmičce, tak se nechceme opakovat." Měli kus Bitvy o Bradavice v druhých Relikviích useknout, jen by jim to prospělo.
 • Když J.K.Roling pročítala scénář k tomuto filmu, narazila na část, ve které Brumbál vzpomíná na dívku, do které byl zamilovaný, když byl mladý. Poté informovala filmaře, že Brumbál byl ve skutečnosti gay, a jeho jediné romantické poblouznění bylo s čarodějem Grindelwaldem, kterého musel později porazit v souboji čarodějů. Tuto informaci také zveřejnila při propagaci posledního dílu Harry Potter a Relikvie smrti (2010) - stejně si to mohla odpustit
 • Teprve osmnáctiletý Robert Knox, představitel Marcuse Belbyho, se nedožil premiéry filmu. Zemřel více než rok před ní, když byl brutálně napaden a ubodán k smrti 24. května 2008.
 • Maggie Smith (McGonagallová) dokončila natáčení filmu zatímco podstupovala radioterapii kvůli léčbě rakoviny prsu.
 • Původní scénář obsahoval všechny Brumbálovy vzpomínky na Voldemorta, které popisovala kniha, avšak režisér David Yates trval na tom, aby byly zredukovány, protože chtěl zobrazit Voldemortův vzestup bez toho, aby ukazoval jakou moc měl v mládí jako Tom Raddle.
 • Stejně jako v knize plete často Křiklan jméno Rona Weasleyho, přičemž ho jednou osloví Ruperte, což je jak autorka J.K. Rowling přiznala, odkaz na jeho hereckého představitele Ruperta Grinta.
 • · Když Harry a Brumbál navštíví Křiklana s prosbou, aby se vrátil učit do Bradavic, Brumbál si půjčí magazín o pletení, na jehož obálce je J.K.Rowling, autorka knižní předlohy.
 • Když se trio baví o Brumbálově věku, hádají: "Bylo mu tak 150, plus mínus pár let," a začnou se smát, že to byl dobrý vtip. Ve skutečnosti bylo Brumbálovi v té době 147 let.

Harry Potter a Relikvie smrti I.

http://2.bp.blogspot.com/_J9PfPWP6Lag/TPd3LjsyloI/AAAAAAAAAJg/cu8Cz3-kmfU/s1600/poster.jpgA je to tady, blížíme se k finále, ale je otázka, jestli to bude epické finále, které fanoušci očekávají.

Osobně se mi sedmá kniha vlastně moc nelíbila, od trojky (jednička a dvojka nejsou přeci jen příliš propracované a chtělo by to úpravy - což říká sama Rowlingová) pro mě nejhorší kniha (i když berte v úvahu, že je všechny miluju a ještě si je za svůj žitov minimálně jednou přečtu), přestože všechno vysvětluje a završuje. Citelně mi chyběly scény ve škole. Děj během kterého půl knihy hledáme jeden viteál, a pak najedou Trio najde všechny v celkem rychlém sledu za sebou mi přišel maličko nepochopitelný a nejvíc ze všeho mě asi naštvalo, že Harry neumřel, jak jsem to vlastně očekávala. Přeci jen to, že bude jedním z viteálů (teoreticky) nám bylo s kamarádkou jasné už od chvíle, kdy jsme se o nich v šestce dozvěděly. Vlastně ne, nejvíc ze všeho mě rozzuřil ubohý epilog, který byl naprsto nedostatečným a řekla bych, že i dost hloupým, zakončením tak úžasné série.

Zpět k filmu. Na to, že i sama kniha je útržkovitá, jsem překvapivě spokojená. Už během prvních záběrů mi do očí vstoupily slzy, protože především Hermionin odchod od rodičů byl dokonale emotivní a ačkoliv zbytek děje už je spíše strohý, tak s ohlédnutím na druhou část Relikvií, která emoce postrádá úplně, mi to vůbec nevadí. Velice potěšila scéna na Ministerstvu - dokonalost sama, blahopřeji hercům.
http://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2010/11/harry-potter-a-relikvie-smrti-hbc-warner-bros.jpg
(těžko si představit, že Helena neměla ani Bellu hrát - první navrhovanou byla herečka Narcisy Malfoyové, v levo)

Ano, chápu ty, kteří nečetli knihy (jako například má kamarádka, která s námi na půlnoční byla a vyloženě se nudila), že se jim příběh zdá zmatený, ale pro mě, fanouška knížní série, jsou Relkvie jedním ze splněných snů.
http://img.aktualne.centrum.cz/355/95/3559563-harry-potter-a-relikvie-smrti.jpg
Líbí se mi i ta jemná "erotika", kterou někteří filmu vyčítají - notak, už jsem dospělí! (nebo skoro, my, co s tím rostli - a filmy jsou nevhodné pro mladší děti už od trojky, tak co) a takhle nějak jsem si to i představovala. Byla jsem nadšená z Hermionina mučení, při kterém jsem měla husí kůži a snad jediné, co mě trochu zklamalo, byla absence slz při smrti Dobbyho… přesto ale zemřel se ctí a film se mi prostě líbí. Po šestém filmu znovu přichází nadšení a očekávání druhé části.
 • Představitel Luciuse Malfoye (otec Draca Malfoye) Jason Isaacs se k roli původně nechtěl vrátit, jelikož se obával, že se na plátně kvůli uvěznění postavy na konci páté knihy téměř neobjeví J. K. Rowling ho ale nakonec přemluvila.
 • · Na poslední natáčecí den přijel Rupert Grint svým zmrzlinářským autem a točili s Emmou Watson všem do kornoutů zmrzliny.
 • · Po natáčení koupil Rupert Grint Danielu Redcliffovi a Emmě Watson trumpety.
 • · J. K. Rowlingová prohlásila, že její nejoblíbenější scénou z celého filmu je ta, ve které Harry (Daniel Radcliffe) s Hermionou (Emma Watson) tančí na píseň "O' Children" od Nicka Cavea a The Bad Seeds. - naprostý souhlas, musel taky ukázat, že jsou přátelé

Harry Potter a Relikvie smrti II.

http://img.csfd.cz/posters/23/239950_4.jpgA je to tady, konec. Film navazuje přesně tam, kde skončil a mě se velice líbí Dobbyho náhrobní kámen, stejně jako v další části přechod na osamělého Snapea… Ano, konečně jim to došlo. To on je tahounem příběhu, to on je jedna z nejdůležitějších postav, to jemu se máte věnovat!

Vůbec efektivní začátek druhé části Relikvií splnil vše, co jsem od něj očekávala a mnohem víc. Snad až jen na pokus o kvalitní 3D akci s vozíkem - no, není novinkou, že snímek, který o sobě ví, že má být 3D a snaží se podtrhnout něco, co v sobě nemá, zklame.

A trio se dostává do Bradavic, kde se film dopouští pro mě první velice citelné chyby. Co to má znamenat?! Křičela jsem v duchu, když Harry jen tak vyšel z haly a Snape prostě prchl. Naopak Bradavice bránící samy sebe, McGonagallová, vzpomínka na Seamuse, kolem kterého vše vybuchuje (bože, já dnes viděla jedničku a chtělo se mi pomalu brečet u hodiny Kouzelných formulí :D). Pak už ale přichází zmatek nad zmatek… Jehož zářný bod je pak hledání předposledního viteálu v Komnatě nejvyšší potřeby, což je podle mě jedna z nejvydařenějších scén z filmu.
http://29.media.tumblr.com/tumblr_lo4slf5Jnw1qdqf08o1_r1_500.gif
Kráká, ale jinak podařená vzpomínka, podivné King´s Cross a naprosto zdlouhavá a zbytečná bitva, která Voldemorta vykastrovala a Freda s ostatními zazdila. No, nevadí, o tom už jsem ostatně psala, jen teď je to čerstvější potom, co jsem byla po druhé v kině a na titulkách, což byl mnohem, ale mnohem silnější zážitek, protože jak rostou postavy, zlepšuje se styl natáčení a kdovíco, tak se podle mě zhoršil dabing - nebo už jsem prostě stará a dabované filmy v kině mi vadí. Tím to asi bude.
 • Nedlouho poté, co Alan Rickman začal hrát Severuse Snapa, mu J.K. Rowlingová řekla jedno z charakterních tajemství, které by jinak odhalil až v poslední knize. Rickman byl jedním z mála nejdůležitějších lidí, kterým Rowlingová řekla (v letech před posledním vydání knihy), že Snape byl zamilovaný do Lily Evansové (později Potterové), když oba studovali v Bradavichích, a proto chránil a zároveň nenáviděl Harryho. Rowlingová řekla, že se s informací s Rickmanem podělila, protože "... on musel pochopit, a tím myslím zcela pochopit, kde se vzala ta hořkost k tomu chlapci, který je živoucím důkazem zalíbení Lily v jiném muži, a odkud pocházela."
 • Daniel Radcliffe prohlásil, že během natáčení bitvy o Bradavice si připadal jako ve válce a "jen čekal, kdy na plac vjedou tanky."
 • Představitelé ústřední trojice přiznali, že v poslední den natáčení se všichni rozplakali. Koneckonců, natáčením této série strávili doslova celé dospívání.

http://29.media.tumblr.com/tumblr_lnyzx7szHt1qdqf08o1_500.png

Konec, tečka, hotovo.

Začalo to před deseti lety, kdy se Harry Potter poprvé objevil na stříbrném plátně a zazářil - ať si kdo říká, co chce, tak filmy, jejichž kvalita samozřejmě není nijak nadprůměrná - dodaly knihám barvu, některé postavy díky filmům doopravdy ožily (umíte si představit jiného Snapea, Bellu, Rona, McGonagallovou, Voldyho, Červíčka, a další?) a filmy se určitě zapíší do historie, minimálně pro nás, kteří na svět HP ještě dlouho nezapomeneme a pro které, díky fanfiction, tento svět zdaleka nezavřel své brány.
http://www.thesetonian.com/polopoly_fs/1.2528202!/image/3174003991.jpg_gen/derivatives/landscape_240/3174003991.jpg

P.S. Nejdelší článek ever, jestlli ho někdo přečte, tak se prosím ozvěte a máte můj nehynoucí obdiv, já to psala především sama pro sebe, jak to tak vidim :D
Ach, a omlouvám se za chyby, ale teď to po sobě celé číst fakt nebudu.

Zdroj: informace z filmů (CSFD), plakáty, fotky - oficiální stránky HP, google, animace
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 °Alex °Alex | Web | 22. července 2011 v 18:37 | Reagovat

Päťka: hrubočizná kniha a film je nerozdelený. Bolo tam toho toľko v knihe. 5. knihu mám najradčej. A toľko toho tam poničili... (Nemoc. u sv. Munga, to je jeden z príkladov, a tak som sa tešila na Lokharta! :D Potom tie zničené sochy na ministerstve, možno to bolo pre scenáristov zbytočné, ale aj tak... aspoň toho Munga mohli nechať.)

Šestka: na filme sa mi nepáči, že vynechali TOĽKO spomienok s Riddlom, a to je pre dej dôležité tak isto ako pre Harryho samotného a oni to tam nedajú???? No hanba im! :D A tiež vynechali tú bitku o Rokfort, to ma tiež sklamalo, bolo tam viacej romantiky ako by to vôbec bolo možné. Ale inak je to celkom dobrý film (možno, keby som nečítala knihu, tak poviem, že výborný).

Sedmička: knihu som čítala najmenej krát. Akosi sa mi nepáči. Filmy k tomuto dielu sa mi páčia viacej :-). (Na knihe mám rada možno iba kapitolu "Princov príbeh".)

2 nel-ly nel-ly | Web | 22. července 2011 v 18:48 | Reagovat

[1]: Munga natočili, ale stopáž byla moc dlouhá, dokonce i ten Lockhart tam byl... bohužel no, mě přijde, že v knize (fakt dlouhá a doopravdy strašně moc děje) toho bylo tolik, že vybrali, co šlo, i když samozřejmě všechno má dost chyb :)

mě knižní šestka přišla už přehnaně romantická, ale dobře, někam se to nacpat muselo, ale filmově už to na mě bylo moc - kdyby neodflákli konec, tak
nevadí, ale takhle... ne ne

Přesně! Mě chybyla škola a takový to "normálno hp světa", takže jak se mi mocc nelíbila kniha, musejí s emi líbit filmy a celé to stouplo právě tou kapitolou :D

3 Sia Sia | Web | 22. července 2011 v 19:44 | Reagovat

No já se chlámala smíchy u poznámek. Sedmička mě trochu zklamala, po tom co jsem dnes dočetla trojku - čtu to zas a znova :). Máš to hezky napsané.

4 Black horse Black horse | 22. července 2011 v 21:19 | Reagovat

Když je postaven film na něčem tak geniálním jako je svět Harryho Pottera, musí tam být chyby. Kdysi jsem četla jednu povídku, nepamatuji si název a proto, pokud se v tom někdo pozná se mu tímto hluboce omlouvám. J.K.Rowling byl opravdovou čarodějkou a žila v Bradavicích, potom utekla do světa Mudlů a napsala knihu. Ach, bylo to krásné, protože přežili všichni kdo měli... No nic, ehm.

Jinak po šestce jsem psala recenzi, vkládám link, protože není nic lepšího než bezprostřední emoce (http://horse-black.blog.cz/0907/recenze-na-hp6).
Něco bych ti hned podepsala, u něčeho jiného bych se skoro urazila. No jo, sto lidí, sto chutí :) A já už se těším, až budu mít děti a o jejich jedenáctých narozeninách jim předám svazek sedmi knih...

5 Dorea Dorea | Web | 22. července 2011 v 21:36 | Reagovat

ách jo, brečím, na víc se nevzmůžu :-D  ;-)

6 nel-ly nel-ly | Web | 22. července 2011 v 21:37 | Reagovat

[3]:já už dlouho nečetla ani jeden díl, ale myslím, že si zas jedno kolečko dám :d

[4]: To vůbec nezní špatně :)
No, vem si, že já si to už ani  nepamatuju, šestku jsem viděla naposledy skoro před rokem a tohle ve mě zůstalo... jo, já budu tak maximálně hodná Potterovská tetička, ale vidím to podobně :) a hajzlíci budou číst, i kdybych jim měla platit, jak máma mě

7 evi evi | Web | 23. července 2011 v 2:16 | Reagovat

...jen doufám, že to naše děti jednou budou chtít číst - ale jestli ne, tak uvidí!8-) Jinak nemám co dodat, v zásadě se s tebou ztotožňuji v názorech na všechny čtyři popsané filmy. A ty fotky na závěr - no jestli oni nebyli všichni jako malí mnohem hezčí!:-D

8 nel-ly nel-ly | Web | 23. července 2011 v 2:44 | Reagovat

[7]: až na Emmu ano, ona se povedla (samozřejmě pokud si odmyslíme krátkou image podivnýho kluka nebo lesby, ale už jí to dorůstá :D)

9 Guenon Guenon | 23. července 2011 v 13:59 | Reagovat

[8]: tobě se nelíbí ty její krátký vlasy? Tuhle jsme to znovna s amarádem velebili. Je jako pravá britská dáma :) - a to jí prosím nemám moc ráda! :D Jako, něcomi nesedí. (A Rupertovi za to líbání dala hodnocení jen 7 z 10 - kdo to chápe? :D) Herecky mám asi nejradši Ruperta, Alan a Helena jsou perfektní, a Maggie Smith mě taky dostala. A Neville! (když opomeneme trochu pomotaný ending.)

Jinak nejvíc mě asi dostal ten plakát. Until the very end. Ach jo! Ach jo...

A vůbec. Proč mi tohle děláš? Ještě jsme se ani pořádně a úplně nesebrala z kina, a už jsme zase na začátku. (rekonvalescence rovná se spousta videí na YT a filmy a knížky all over aging:D)

A doufám, že tou jemnou erotikou nemyslíš Harryho a Hermiony jakožto anitcké bohy z viteálu. Já málem pošla smíchy... :D (a to proti zdospělení filmů nejsem ani omylem - tak to má být)

Zvláštní je, že já dorostla do jedenácti s poslední knihou. Vůbec nejsem v té původní HP generaci, které bylo tak těch jedenáct, když bylo triu. A stejně mi přijde, jako když ve mě s každým tkaovým článkem zase něco umírá. (no jo, dneska jsme melodramatická, ale vstávala jsme v šest a dojila zvířectvo, tak co bys chtěla! :D)

Ale díky za článek. (Já mám v počítači podobný, koneckonců - jen není kam dát. :D) Pomáhá to... celý tohle blogování je na tomhle báječný. Jeden ví, že v tomhle šílenství není sám. A to je sakra fajn!

10 Veronica Star / Ryuu Contová Veronica Star / Ryuu Contová | Web | 5. srpna 2011 v 10:46 | Reagovat

Bylo super přečíst si an to tvůj názor :D někdy si rzumíme, někdy sew rozcházíme

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA