Animované filmy aneb V něčem budu dítě navěky

14. června 2011 v 7:00 | Nel-ly
Možná už jsem nějaký ten rok dospělá, nepopírám, ale to přeci nemusí znamenat, že bych se nemohla vyžívat v animovaných filmech - ostatně, v posledních letech animáky dostaly nový rozměr ohledně filmů "pro celou rodinu", protože když jsem byla naposledy na animáku v kině, nebylo tam ani jedno dítě.
A no… Teď tu půjde o "3D" animaci pocházející převážně ze Spojených států. A půjde o filmy, které nejspíš většina z vás zná a tak vás nic nepřekvapí, ale já to stejně napíšu, vyžívám se v tom.


http://data.bontonland.cz//fotky/41/p-13508-maly.jpgUž je to deset let, co do kin poprvé vstoupil prudérní zelený zlobr, který se sám přirovnával k cibuli a byl doprovázen ukecaným oslem. Jistě, není to nikdo jiný, než SHREK a stejnojmenný film, který změnil pohled na animované filmy, jak jsme je předtím znali.
Dříve Oskary sbíraly převážně jen kreslené Disneyovky pro děti a to většinou za úžasné písně, jež je provázely. Tentokrát to byl Oskar za Celovečerní animovaný film - vůbec poprvé.
No, Shrek, protože jinak už by to v naší době nešlo, se samozřejmě dočkal hned několika pokračování, jak už to u oblíbených filmů naší doby bývá - být to i v době Titaniku, kolikrát by asi klesl ke dnu?
SHREK DRUHÝ nebyl špatný, co si budeme povídat - já osobně se ještě stále bavila, i když jak už to u dvojek bývá, byl to slabší odvar. Konečná však pro mě byla ve chvíli, kdy se do kin dostal i SHREK TŘETÍ - to už jsem se plácala do hlavy a doufala, že přestanou. Nepřestali.
Minulý rok do kin přišel i SHREK: ZVONEC A KONEC (jen doufejme, asi jako u Pirátů, že už to doopravdy bude konec), který nakonec přeci jen pozvedl laťku, která po trojce spadla tak povážlivě nízko.

Nu, jako druhý si automaticky vybavím vcelku mladý film, který (ať je to jakkoliv úžasné) je http://data.bontonland.cz//fotky/10/p-40691-nahled.jpgjednodílový. JAK VYCVIČIT DRAKA se okamžitě vyšvihlo na nejvyšší žebříčky a tam také zůstalo. Film je zábavný, rychle ubýhá, nepostrádá nápad, význam přátelství, lásku ani poučení na konec a přesto je podáván s lehkým sarkasmem, což ho odděluje od doopravdy dětských snímků, jako například ÚŽASŇÁKOVI. K tomu neuvěřitelná, úžasná a jednoduše dokonalá hudba Johna Powella (ten chlap je génius), který měl na starosti soundtracky například k DOBĚ LEDOVÉ, KUNG FU PANDĚ, HAPPY FEETOVI, ROBOTŮM nebo k X-MENŮM (jo, na to jsem byla taky trochu ulítlá).

No, schválně, kdo z vás si pamatuje francouzskou myš, které se chtěla stát šéfkuchařem ve vlastní restauraci? No, RATATOUILLE vám paměť obnoví. Film, který zasáhl srdce mladých i starých a byl dokonce i "pardován" v Simpsonových.

http://data.bontonland.cz//fotky/34/p-11326-maly.jpgNo, před chvílí jsem psala o jakési pandě, která se chtěla stát kung-fu bojovníkem. Po je panda - tlustá, nemotorná a celkově velká chlupatá koule, která ráda jí a málo se hýbe (ach, kolik toho máme společného). Nápad, který zasáhne srdce mnoha lidí už proto, že se v chudáčkovi pandě vidí, a určitě dokáže i pobavit svým humorem, k tomu si přičtěte bezkonkurenční hudbu výše zmiňovaného Powella a máte to.
Nedávno do kin přišla KUNG FU PANDA 2 a jako při každém druhém díle se člověk jednoduše nemůže nebát, jak to vlastně dopadne. No, dvojka se mi doopravdy zdála trochu moc natahovaná, na to, jak je vlastně krátká, ale nápad jí nechyběl - krom toho tak strašně miluju flashbacky - a nepřátelský páv byl správně schizofrenní a epický konec prostě epický. Hezká a příjemná podívaná, jeden z těch určitě nadprůměrných animáků , ale zase… Který z animovaných filmů poslední doby není něčím zajímavý?

Jak mi závody nascar nic neříkají a filmy o autech mi zajímavé nepřipadají, tak příběh AUTA o závodníkovi, který chce za každou cenu vyhrát svůj vysněný pohár je jednoduše dojemný a sympaticky zpracovaý.

http://data.bontonland.cz//fotky/40/p-13047-nahled.jpgAno, ani na ni by se nemělo zapomenout. Ze země pomalu vymizeli mamuti a zůstal, nebo si to alespoň myslí, jen jeden a co víc, citlivý mamut, který se spřátelí s infantilním lenochodem (Lábus a jeho geniální dabing) a charismatickým tygrem - o zábavu je postaráno. K tomu ještě přidejme příběh o zráchaně lidského mláděte, touze po uznáná smečky, významu přátelství a máme tu další dojemný animovaný příjem. I když já se přiznám, že DOBA LEDOVÁ se mě víc dotkla v podobě svého druhého pokračování a ani to třetí nebylo k zahození.

Další novinkou roku 2010, kterou jsem popravdě dokoukala před chvílí. No, jak si můžete nezamilovat film, ve kterém hlavní roli stvárnil podivný namodralý mužíček, který nikdy nezapadl mezi ostatní a tak si snaží najít svoji vlastní cestu? Samozřejmě tím špatným způsobem. MEGAMYSL (aby to nepřeháněl s tím svýmhttp://data.bontonland.cz//fotky/123/p-45576-nahled.jpg padouškovským jménem) je film, který částečně paroduje nejspíš nejznámější komix světa - a tím i všechny ostatní superhrdinské - a do toho čas od času přidává bláznivé tanečky na ty nejznámější hudební pecky. Pro mě je Megamysl pravý hrdina - minimálně dnešního večera.

Když se zebra z Manhattanské ZOO rozhodne, že chce poznat svobodu, to se pak dějí věci, hlavně když jejími nejlepšími přáteli jsou lev s hvězdnými manýry, hypochondrická žirafa a uvřískaná hrošice. MADAGASKAR je pro mě jedním z nezapomenutelných zážitků a jak jednička tak dvojka se mi dokázaly vrýt nadobro do srdce.

Sovy po celém světě jsou v nebezpečí. Čistí si vybírají jen ty nejsilnější druhy sov, které se k nim mají přidat a ovládnout svět a záchrana je v nedohlednu, jakoby snad LEGENDA O SOVÍCH STRÁŽCÍCH byla doopravdy jen vymyšleným příběhem.
Pro mě jedno velké promarněné zklamání. Takový potenciál pro krásný fantasy příběh, překrásná animace (ty sovy doopravdy vypadaly jako živé) a nakonec zklamání v podobě chudého a často zmateného scénáře.

http://data.bontonland.cz//fotky/64/p-41508-nahled.jpgA co jsem si v posledních letech nejvíce užila prozměnu od Disneyho z jeho 3D animované tvorby. No, určitě musí zvítězit NA VLÁSKU (bez českého dabingu, zásadně) jako zástupce tradičních disneyovských muzikálů a hned těsně za ním, pak stojí výborná TOY STORY 3, která dokazuje, že ne všechna pokračování jsou propadáky. A vedle toho sice už trochu starší, ale patřící sem, MEDVĚDÍ BRATŘI - mrtvá medvědice mě dostala skoro jako Bambi, kterému jsem svoje dětské slzy doteď neprominula.

Och a jistě, víte, že chvíli byli v kurzu pro změnu tučňáci? Nejdřív tu byl tancující tučňák HAPPY FEET, po něm Cody toužící zkrotit DIVOKÉ VLNY (velice zajímavý film natočený jako dokument).

A když už ne tučňáci, co takhle rybí svět a nezapomenutelný HLEDÁ SE NEMO, znovu maličko infantilní PŘÍBĚH ŽRALOKA nebo PAST NA ŽRALOKA (najděte pět rozdílů a jeden z nich nesmí být to,, že "příběh" je prostě lepší - to jsem zaujatá).

Těch, co stojí za povšimnutí je hodně, až moc na to, abych je všechny zdůraznila, jako například nezapomenutelná LOVECKÁ SEZÓNA, HLEDÁ SE NEMO, VALL-I, MRAVENČÍ POLEPŠOVNA, JIMMY NEUTRON, PŘÍBĚH O ZOUFÁLKOVI nebo trochu dospělejší snímky, jako…

Muzikál MRTVÁ NEVĚSTA TIMA BURTONA s božským animovaným Deppem a jeho "nevěstami". Nebo relativně nově zpracovaná VÁNOČNÍ KOLEDA, kterou jsem popravdě dosud neviděla. A snímek doopravdy spíš pro dospělé BEOWULF, který mě osobně doopravdy neoslovil - vlastně mě spíš znechutil, ale to hlavně proto, že jsem ho v práci viděla minimálně dvacetkrát a fakt ho nesnášela - pracovní nemoc.

U mě každopádně pro tuto chvíli vyhrává JAK VYCVIČIT DRAKA, protože zajímavý příběh s dostatkem vtipu se snoubí s tak úžasnou hudbou, že bych ji mohla poslouchat od rána do večera a že už jsou to měsíce, co mám film doma v počítači.


Zdroj všech obrázků: www.bontonland.cz
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Pavla Pavla | Web | 14. června 2011 v 12:41 | Reagovat

Hezký blog :-)

2 Jeannie Jeannie | Web | 14. června 2011 v 15:28 | Reagovat

Mně osobně se nejvíc líbila Doba ledová 2 a ty Auta..film Jak vycvičit draka jsem ještě neviděla,ale možná se na něj mrknu:)

3 °Alex °Alex | Web | 14. června 2011 v 16:20 | Reagovat

Ako vycvičiť Draka je úžasná rozprávka v tom, že je tam priateľstvo medzi drakom a vikingom, je to dosť zaujímavé :).
Doba ľadová je Doba ľadová :D. Páčia sa mi všetky časti, Sid je vo všetkých úžasný :D.
Auta mám tiež rada, proste všetky Disneyovky, ktoré som zatiaľ videla, v sebe niečo majú, akési ponaučenie. Páčia sa mi :).

4 Shiroa Shiroa | Web | 14. června 2011 v 16:53 | Reagovat

Na toho draka bych se asi měla kuknout... všichni ho tak chválí, i když mě moc neláká :D uvidím :D
Jinak si ještě pamatuji den, kdy moje historicky druhá návštěva kina znamenala koukání na oranžovou rybičku... Nemo je prostě tak trochu "klasika", stejně jako Shrek...
Megamysl - můj miláček :D
A Úžasňákovi a Madagaskar, to je moje srdcovka :D
když čtu ty animované filmy, uvědomuji si, že tolik jich mám zkouknutých a zároveň tak málo... :D :D

5 nel-ly nel-ly | Web | 14. června 2011 v 19:49 | Reagovat

[2]: mě se taky víc líbila dvojka a Auta pobavily, ach jo... ne,nejsem dospělá

[3]: a srdceryvnej příběh vyděděnce a kdoví co ještě.. je to ohraný, ale já to miluju :D
To jo, na Disneyovkách jsem pomalu závislá, ale tak Pixarky a podobný mi taky nevadí O:)

[4]: věř mi a koukni se... ach jo, ta hudba :D půjdu si pustit soundtrack
Megamysl je dokonalej, proč já na to koukala až teď O_o
A neboj, taky mám strašný mezery :D ale však já to budu dohánět

6 Emily Emily | Web | 15. června 2011 v 21:03 | Reagovat

Určitě víc jak půlku toho jsem viděla, ale teď mě dostal film Rio - o papouchovi.. to doporučuju ;)

Jinak jsem na svých stránkách konečně dopsala povídku Severusův chtíč - chybí jen epilog.. začala jsem jí zveřejňovat na stránkách hp-pov-pro-kaž a ty jsi tam v úvodu se mnou řešila to, že nemáš ráda, když je SS océčko.. ráda bych, aby sis to přečetla a vyjádřila svůj osobní názor na to celé.. každopádně jsem se snažila, ale chci se zlepšovat, takže kritiku či chválu nebo prostě názor vítám. dík

7 nel-ly nel-ly | Web | 15. června 2011 v 21:43 | Reagovat

[6]: jo, Rio je v řadě :D ale před ním mám ještě pár restů...
já už kousekla četla, víš? :P ale na HG/SS a celkově na Seva jsem kritická až moc - to je taky důvod, proč se o to ani moc nepokoušim :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA