Piráti z Karibiku

21. května 2011 v 21:00 | Nel-ly |  Movies, Series,...

poster
Tak jsem to viděla a cestou z kina si rovnou koupila i dvě zlevněné knihy /ty jo! HP1 za stovku a i Fénixův řád, i když ten slovensky - ale už je dávno mám, jen říkám :D na Andělu, a taky plno dalších, dlouho jsem si vybírala "jen" ty dvě/ No k věci, myslím, že se v "recenzi" nemusíte bát spoilerů - jsem čarodějka a vyhla se, jak to šlo ;-) i když je to pitvavé a trochu delší.

Začalo to v roce 2003, kdy režisér Verbinski přišel s něčím, co zatím ještě nebylo a zároveň splňovalo všechny "tužby" diváků. Od nástupu neuvěřitelného Pána prstenů, který prolomil žebříčky návštěvnosti, kasové rekordy, ale hlavně, stejně jako kdysi knihy, započal nástup desítek fantasy filmů a po dlouhé době se žánr "fantasy" znovu stal velice žádaný.

Z této doby, přestože každý rok přicházelo hned několik fantasy filmů, je těžké vzpomenout si alespoň na jeden, který by tak oslovil. Byla tu Narnie, Zlatý Kompas, mnoho dalších, některé v mysli utkvěly, většina však zmizela v závěti nových a nových, bylo tedy potřeba vymyslet něco úplně nového - zároveň však splňujícího požadavky společnosti a Verbinski na to přišel.

Uběhly roky od doby, kdy se v kinech objevil "pirátský", nemyšleno však v podobě nelegálních kopií, film a ještě nidky to nebyl film, jako tento. Piráti z Karibiku: Tajemství Černé perly představovali novinku, která znovu ovlivnila a změnila svět filmu a zrodila hvězdu (jako to musí udělat snad každý velkofilm), výrazně změnila pojetí těch, které už jsme znali. Z Orlanda Blooma, snad trochu přehlíženého bělovlasého efla Legolase z Pána prstenů, se stal sexy zamilovaný pirát lámající srdce všech fanynek a velko-star. Keira Knightly, mladičká herečka známá spíš z televizních filmů jako Princezna zlodějů nebo Blafuj jako Beckham, se stala všeobecně považovanou za královnu stříbrného plátna, ale největší vliv Pirátů z Karibiku se do života nesmazatelně zapsat Hollywoodské hvězdě, jejíž jméno do té doby znal snad každý milovník filmů a nikdo nevěřil, že může zářit ještě víc. Johny Depp, který se do srdcí diváků nesmazatelně zapsal již třináct let předtím rolí Střihorukého Edwarda ve stejnojmenném filmu Tima Burtona, získal v podstatě novou identitu a ač většina jeho rolí byla "podívná a jiná" jiným slovem "Deppovská" již dříve, tak Jack Sparrow se stal pomalu pojmem.

Nechvalně známý, rum milující Kapitán Jack Sparrow schopný vyváznout z jakékoliv šlamastyky se zapsal do srdcí všech fanoušků Pirátů z Karibiku a jeho jméno se stalo za dvě hodiny bezmála legendou - legendou, z které se filmaři rozhodli i nadále těžit. Film se povedl se vším všudy - herecká obsazení, děj založený na jednoduché klišoidní konstrukci, ale zobrazený v tom nejzábavnějším a nikdy nenudícím tempu s dobře vybranými herci a brilantním Deppem.

A tak přišla pokračování… Bohužel. Druhý díl pirátů nenudil, ale ani nepřekvapil a už vůbec nenadchl. Filmaři i producenti tlačili na pilu, jak jen to šlo, a tak byli Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže přecpáni vším, co se dalo a to jim ošklivě uškodilo. Film obsahoval příliš dramat a citů, přiliš boje a vzrušení, přiliš kapitána Jacka Sparrowa a ač se jistě jedná o nadprůměrné dílo posledních let, tak splnilo pořekadlo "druhých" dílů, které jsou prostě horší než ty první, ale co víc - čekala nás i trojka.

Piráti z Karibiku: Na konci světa měli být epickým závěrem trilogie. Znovu se sešla stará i nová skupinaa herců, úžasná hudba, nedozírné efekty, tlačení na city a… Nic. Na jednoduchou až pohádkovou jedničku nedokázala dvě velkolepá pokračování dosáhnout, přesto stále šlo o film, na který se nezapomene, a i když, mě osobně, Depp už možná mohl trochu nudit, jeho kouskům jsme se smáli - a to pak především s vědomím, že je konec, závěr téhle divoké jízdy, která nadobro skončí po několika minutových titulcích (které skoro nikdo v kině neviděl - já měla tu čest tam zrovna pracovat), kdy se Will po deseti letech vrací k Elizabeth a svému synovi.

Čtvrtý a (zatím?) poslední díl.

Jenže z Deppa se za ta léta stal Jack Sparrow a bylo jasné, že i nadále bude vydělávat. Piráti z PIRATES OF THE CARIBBEAN: ON STRANGER TIDES movieKaribiku: Na vlnách podivna někoho děsili, jiní se těšili, ale očekávalo se, že návštěvnost bude. Proběhl rekrut nových herců, aby pomohli těm starým - viz (pro mě geinální) Geoffrey Rush alias Kapitán Barbossa nebo Kevin McNally alias Pan Gibbs - a tak se objevila herečka s divokou španělskou krví (Penélope Cruz - Vanilkové nebe, Vicky Christina Barcelona), jako dcera obávaného kapitána Černovouse (Ian McShane - Čarodějův učeň, Probuzení Tmy). To vše předznamenalo další velkofilm plný výborných hereckých výkonů, vtipu a neodmyslitelné vizuální bravurnosti, která byla posílena i IMAX 3D projekcí.

No… Já osobně jsem 3D neviděla, nemám to moc ráda a především bych nešla na Piráty z Karibiku česky, ale i tak stačilo. Šlo o překážkový běh na stometrů, kde se každou chvíli objevovali akcí nabité momenty, jež střídalo mluvení… Osobně si několik hodin po shlédnutí filmu pamatuju jen scénu s mořskými pannami, protože jejich pojetí bylo doopravdy jiné, originální a správně děsivé (i když ty jejich upíří zuby a syčení - no, upíři se vecpou všude) a pak ještě závěrečná scéna, jinak však… Vidím napětí, slyším úžasnou hudbu nepřekonatelného Hanse Zimmera a dál už nic.
Kapitán! Jack Sparrow se dnes stává hlavní postavou výpravy za Pramenem mládí a díky tomu částečně ztrácí svoji komickou roli (což podle obvyklého scénáře patří vedlejším postavám) a do jeho života po krůčkách vchází, nebo se spíš s kordem v ruce probojuje, romantika. Ale aby tomu nebylo málo, na scénu se dostává i mladý, pro nás na začátku i na konci neznámý, pár, který se ve filmu jakoby objevil jen omylem, aby se chvílemi zapletl do klidných situacíh a zase rychle vypletl, až se dostane k závěru, kde má svou důležitou úlohu - škoda

Aby příběhu nechyběl nějaký ten děsivý kapitán, na řadu přichází zlý Černovous, který však Davy Jonesovi nesahá ani po kotníky - určitě ne charakterem, ke kterému nové, bohužel ani staré postavy viz. pan Gibbs, jaksi nedostaly příležitost. Zůstává však kapitán Barboss
a v podání geniálního Geoffreyho Rushe - a ten prostě umí. Když jsou Barbossa a Jack na plátně, tak je o zábavu postaráno, stejně jako o napětí v podobě již zmiňované scénky s mořskými pannami, kterou bych chtěla hned teď vidět znova. Hned!

Děj nových pirátů je předvídatelný, ale nic jiného jsem ani neočékávala, má jít od zábavnou oddechovku a to všechno "Ná vlnách podivna" splňuje. Jděte na film do kina, vřele vám to doporučuji (za mě na originál s toulkami, který dle mého názoru nemá konkurenci, ač mi nikdy nebyl příjemný přízvuk Penélope). Stojí to za to.

P.S. Johnny Depp se v rozhovoru v Cannes zmínil o tom, že by mu nevadilo zahrát si piráta Jacka i popáté. Bylo by hezké ho vidět, ale já osobně doufám, že znovu už se do toho pouštět nebudou. Čtyřikrát, a i to už bylo pomalu moc, to snad stačilo.

Zdroj obrázků: Promo filmu
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 lady-dariel lady-dariel | Web | 21. května 2011 v 21:37 | Reagovat

nojo, budu miuset jít, ale souhlasím 4 stačí :))

2 Emily Emily | Web | 21. května 2011 v 22:09 | Reagovat

Na 4. díl se chystám.. tak jsem zvědavá.. !

3 Guenon Guenon | 21. května 2011 v 23:31 | Reagovat

Viděla jsi někdy film Petr Pan? Ten hraný myslím. Jestli ne, tak tam jsou ty mořské panny pojaté téměř stejně. Mají stejnou atmosféru, stejně syčí. Hned, jak jsem to viděla, byla jsem vzteklá, že to okopírovali:D (mimochodem ač je to film pro děti, já ho miluju. Krásný a nesmrtelný příběh, který pro mě děsně znamená:D)
A jinak... Já byla zklamaná, ale nevadí. Neviděla jsem to v kině, to tomu asi ubere, ale... Já nevím, co se stalo, ale jako by z Jacka nějak vytáhli tu neskutečnou přitažlivost, kterou míval. Jonny je pořád vynikající a všechno, to jo, ale z Jacka jsem byla zklamaná. Už mi tolik nebouchalo srdce.
A tu scénu ve trojce jsem neviděla:D Až rok potom, když jsem to viděla na DVD, jsem zjistila, že tam vůbec je:D
Takže... Jen ať už toho nechají. A i kdyby ne, na pátý se už nepodívám. Nechci, aby mi v mých očích zničily tu legendu, jíž piráti poprávu jsou. A má pravdu, Jack je sakra pojem:D

4 nel-ly nel-ly | Web | 21. května 2011 v 23:41 | Reagovat

[3]:chmm, tak Petrů Panů bylo tolik, že doopravdy nevím, já ráda Disney ^^ tak tímto ten film ztratil na originalitě
Myslím, že Jack nebyl Jack, protože to byla hlavní postava a tím se musela ztratit ta "vedlejší" komická, ta je tam pokaždé - Gilmli/Sam/Smíšek a Pipin, Ron/Neville/Lenka, v každym filmu nebo příběhu musí být vedlejší komická postava (já ji vždy chci dát do povídky a pak ji vynechám :D) a  když musel být ten hlavní, tak už tak neblb - za to ho nahradil Barbossa a to teprve bylo ono

já nic nečekala, nelíbila se mi dvojka ani trojka, takže mě to zklamat doopravdy nemohlo, znova bych na to nešla, vidět to nemusim, ale ta hudba je nádherná jako vždy

5 Dorea Dorea | Web | 21. května 2011 v 23:45 | Reagovat

ha! já se teda teprve chystám, ale chci vidět, popravdě já raději moc neočekávám, abych byla pak třeba příjemně překvapena,  ale dostala jsi mě s tou scénou o deset let později! tu já ještě neviděla, takže jsem hned museloa zapojit hadr a zkouknout! no asi jsem o nic nepřišla, ale jsem spokojená, že jsem viděla :-D

6 nel-ly nel-ly | Web | 21. května 2011 v 23:46 | Reagovat

[5]:mě se strašně líbila! :D jak tam zpívá a pak se vynoří... taková sladká tečka nakonec
btw. na konci čtyřky je po titulkách taky scéna, i když já doufám, že to neznamená to, na co to vypadá (taky byly u pár dílů HP)

7 Dorea Dorea | Web | 22. května 2011 v 0:54 | Reagovat

[6]: jo takže u pirátů zůstat až do skončení titulků, rozumím :-D  a počkej počkej, tp mi chceš říct, že i u HP jsou scény v titulcích? Merline! chjo, no nedá se nic dělat, budu to muset vykoumat :-D

8 nel-ly nel-ly | Web | 22. května 2011 v 1:23 | Reagovat

[7]: u dvojky je takovej kousek, jen malej sek a myslím, že byl ještě u jednoho, ale to fakt netuším... chm, většinu filmů mám staženou a tam titulky nebývají vůbec :D

9 Dorea Dorea | Web | 22. května 2011 v 13:44 | Reagovat

[8]: no to jsme na to podobně, ale my máme se segrou u něčeho i dvd teda né zrovna moc originální, ale titulky by tam měly být 8-) já vím, že u Shreka, tuším dvojky, jsem na to přišla sama, teda asi po roce, ale najednou na mě vybafli oslodraci a já jen čuměla :D

10 nel-ly nel-ly | Web | 22. května 2011 v 13:56 | Reagovat

[9]: jo :D to jsem si všimla v televizi až... šla jsem si pro pití, než jsem přepnula film a ejhle O_o volové :D
zrovna u toho třetího dílu Pirátů mi to přišlo takový důležitý

11 Polgara Polgara | Web | 22. května 2011 v 20:46 | Reagovat

Mně se trojka líbila víc než dvojka, ale na jedničku prostě ani jedno pokračování nemá.
Mimochodem jestli si dobře pamatuji, tak pokud se v trojce dostal Geoffrey Rush na scénu po boku Johhnyho Deppa, tak se divák nenudil. Přišlo mi, jako kdyby se ti dva triumfovali, kdo udlělá lepší vtípek :-) a na čtyřku se těším, i když to podle všeho bude slátanina.

12 nel-ly nel-ly | Web | 22. května 2011 v 20:50 | Reagovat

[11]:já psala, že se mi trojka líbila víc než dvojka, nebo ne? :D
jo, ale roztomilá slátaninka... už by ale neměli pokračovat

13 Chillychilly Chillychilly | Web | 30. května 2011 v 9:44 | Reagovat

Já se tohohla filmu docla děsím. Líbila se mi jednička, ale pak už to šlo z kopce... Trojka byla, dle mého názoru, příšerná. Nebavila mě. Takže mám obavy ohledně čtyřky. Nechám někoho, aby to za mě prubnul a pak to možná zkusím taky. V nejhorším si film později stáhnu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA