Dragonlance - kroniky III, IV, V

17. května 2011 v 15:13 | Nel-ly |  Fantasy (urban fantasy)
Sice už jsem to dočetla před delší dobou, hodně delší, protože nešlo přestat :D, ale tak co... Jak vždy říkám, nečekejte recenzi, ale spíš "mírně" zaujatý názor, i když tentokrát v kratším podání. Předcházející díly serie najdete:

http://www.cbdb.cz/img.php?type=book&size=book_detail&id=11582Dragonlance - Draci jarního Úsvitu (kronikdy III)

Dlaší díl kronik navazuje na dva předcházející, i nadále sledujeme osudy naší družiny, které se rozdělily do několika dějových linií. Dramatičnost a rychlost příběhu se postupně začíná zrychlovat, stejně jako schopnost autorů tlačit na čtenářovy city - je totiž až k neuvěření, kolik lásky a osobních dramat se dá vměstnat mezi boj o život i o celý svět.
Ústředními postavami příběhu stále zůstavají Tanis Půlelf a elfí panna Laurana, mezi něž se však snaží zasadit kopí a vrazit jejich lásce smrtelnou lásku Kitiara, nevlastní sestra dvojčat Karamona a Raistlina - rudého čarodějě, který ještě naposledy předvede, jak významnou roli má v tomto příběhu.
Příběh dokáže zaujmout a na poli fantasy, které zatím nemám ani zdaleka prozkoumané, ta to serie určitě vyčnívá a patří do vaší sbírky.
Jak všechno skončí? Lidská dramata, tragédie a osudy? Láska, boj, smrt? To se dozvíte na následujících stránkách poslední "navazující" kroniky.

Knihy v mých myšlenkách:
1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
O Dragonlance jsem poslouchala na každém rohu, tak jsem se rozhodla to taky zkusit.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
Síla lásky
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
ˇ6ít
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Už po třetí si musím volit a v tuhle chvíli se mi asi nejvíc líbí hlavní "zlá" postava Kitiara, jako nekompromisní, tvrdá a silná žena, která je však uvnitř stále slabá a křehká. Přesto znovu upozorňuji, že patřit do této serie, zemřela jsem už na začátku.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Dějové linie i nadále pokračují oddělené od sebe a střetnou se v pravou chvíli, to samo je velice potěšující, protože být to jen jedna, tak mě po chvíli asi začne trochu nudit - vzhledem k tomu, že většinu doby prostě vím, co se stane, ale ani to není na škodu.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Trochu mě překvapuje ta náhlá osudová láska na každém rohu, vím, že to k tomu patří, ale... Možná by to chtělo trochu pormyslet.
Knihy se i nadále jen zlepšují a dostávají se ke kýženému epickému závěru.
Hodnocení: 9/10


http://www.cbdb.cz/img.php?type=book&size=book_detail&id=11582

Dragonlance - Draci letního žáru (Kroniky IV a V)

Předem upozrňuji, že ve starých výtiscích byla tato kniha rozdělena do dvou na sebe navazujících dílů, já četla novou a tedy v kuse.

Na Krynnu začalo léto, jaké nikdo nepamatuje. Slunce neúprosně žhne a září a horkem spaluje zemi. Je to předzvěst nadcházejících tragických událostí? Nevyzpytatelné cesty osudu svedly kouzelníka Palina Majerea a Ocele Ostromeče, rytíře Královny Temnot Takhisis, na jedno bojiště. Toto setkání uvedlo do chodu lavinu událostí, na jejímž konci může být totální zkáza Krynnu a všeho živého na celém světě, nebo také jeho záchrana… * Toto vydání Draků letního žáru je v jediném svazku, zahrnuje tedy obě knihy, do nichž bylo dílo u nás původně rozděleno. Kniha také respektuje nové řazení zavedené americkým nakladatelem Wizards of the Coast, proto sice patří do Kronik, ale bez pořadového čísla čtyři, které neslo první české vydání. Oficiální text distributora
Tento "díl" kronik se odehárává dvacetpět let poté, co skončily "Draci jarního úsvitu" a sleduje příběhy nejen potomků našich hrdinů. Znovu se setkáváme se starými známými a potkáváme nové, stejně jak hlavní hrdinku, dívku se zlatýma očima, Ušu.
Každý, kdo se chystá číst poslední kroniku by měl dopředu vědět, že během těch pětadvaceti let naši hrdinové neseděli doma na zadku a nerodili jen děti pro další dobrodružství, ale žili svými vlastními životy a zažívali dobroudružství, o kterých se dočtete v jiných knihách, a proto se pak, stejně jako já, nebude divit, o čem to vlastně Tas furt mluví, kde se vzal Ocel Ostromeč a co se to vůbec děje, přesto vám zaručuju, že se nakonec chytnete.
Kniha je vyprávěna stejným spádem, jako předchozí kroniky. Zvou se setkáváme se smrtí a bojem, osudovou láskou a přátelstvím, humorem našeho malého Tasselhoffa Bosonožky, který nezestárl ani, co byste v jeho kštici bílých vlasů spočítali. Svá místa zde mají čary a kouzla, temná spiknutí, smrt a oplakávání hrdinů... To všechno a mnohem víc (teď si připadám, jak v nějakém filmovém PROMU, ale jak to mám napsat, abych vám, kteří jste nečetli předchozí kroniky nevyzdradila děj?)
¨
Knihy v mých myšlenkách:
1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Poslední kronika
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
Boží soud (Svobodná vůle)
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
Zachránit
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Uša je roztomilá svou neznalostí světa a tím, že vyrůstala v prostředí, kde byla nejošklivější, což ji samozřejmě poznamenalo... Zároveň však dělá všechno, aby přežila. Ztotožnit se s ní ale nemůžu, snad jen s několika částmi.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Líbí se mi, jak se na každém rohu setkávám s něčím, co už jsem si "zažila" v předchozích knihách, ale není to neustálé vracení se do minulosti, prostě jen takové štěky, které vyvolají úsměv ve tváři.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Rozčiluje mě láska až za hrob na první pohled, nemůžu si pomoct (možná taky proto, že sama jsem tohle nezažila a nejspíš mě to ani nečeká :D), stačilo by přitom tak málo a zároveň mě, v tom samém, rozčiluje i v jednu chvli velká emotivnost děje a pak nulový dopad na city.
Hodnocení: 9/10
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Polgara Polgara | Web | 17. května 2011 v 19:43 | Reagovat

Další, kdo se chytil :-) Ono když o tom posloucháš na každém kroku, tak nakonec taky neodoláš. Jsem na tom podobně. Mimochodem články a o knížkách a filmech bys měla psát častěji :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA