Dragonlance - Draci zimní noci (kroniky II)

7. dubna 2011 v 7:00 | Nel-ly |  Fantasy (urban fantasy)
Draci zimní noci
Margaret Weis a Tracy Raye Hickman
.
Druhý díl kronik se odehrává jen několik málo týdnů po konci prvního dílu (Draci podzimního soumraku), kdy se naše družina pokračuje ve svých dobrodružstvích a vydává se na další nebezpečnou cestu za záchranou Krynnu.

Přátelé se však musí rozdělit - jedna skupina (Tanis, Zlatoluna, Řekyvan, Tika, Karamon a Raistlin) se vydávají do vzdálené země elfů, aby čelili svým nejhorším můrám a pomohli eliví princezně Sličné Alaně. Tahle část příběhu uteče tak rychle, až je těžké tomu uvěřit a čtenář se rychle propracuje zpět ke zbytku družiny (Sturm, Laurana, Flint a Tas), která mezitím čelí problémům s rozpadem rytířů ze Solamnie a hádkám, které směřují k záhubě a porážce dobra.
Příběh druhé knihy kronik Dragonlance je propletenější než minulý, autoři se více věnují charakterům hlavních postav, na scénu se dostávají zajímavější vedlejší postavy a už i fakt, že se zároveň setkáváme se dvěma rozdílnými příběhy, které jsou však hezky spojeny do jednoho, dělá z této knih mnohem víc, než takový "úvod", jaký představoval první díl kronik.
Mnohem víc mě na "Zimě" zaujal příběh druhé skupiny, vedené rytířem Sturmem - který konečně začíná připomínat sympatickou postavu plnou citů - a hlavně pak proměna křehké elfí panny v neohroženou válečnici, protože zde si Lauranu se všemi jejími chybami prostě musíte oblíbit (krom toho jsem se v minulém dílě zamilovala do šotka Tasselhoffa, který dostává mnohem větší šanci se projevit, stejně jako neustále si stěžující trpaslík - nebudu znovu vytahovat srovnání s jinou všeobecně známou fantasy ságou, protože Dragonlance by i přese všechno prohrály. Autoři moc dobře vědí, že Tolkienovi a jeho obrazovému vypravování a epičnosti se nevyrovnají, a tak útočí na čtenářovi smysly v jiných místech - příběh rychle utíká, je napsaný jednoduchým, ale velice záživným a zajímavým, stylem. Věnuje se charakterům postav, vplétá lásku a pochybnosti a celkově mi přijde, že postavy této družiny na čtenáře působí mnohem lidštěji - ať už to lidé jsou, nebo ne.
Sečteno a podtrženo, Draci zimního soumraku na mě zanechali mnohem větší dojem a já po přečtení okamžitě šáhla po třetím dílu.

Knihy v mých myšlenkách:
1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Pokračování prvního zajímavého dílu.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
Svobodný život
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
Bojovat
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Znovu mám problém ztotožnit se s postavou, ale osobně mě asi nejvíc oslovil vývoj elfky Laurany - z rozmazleného zamilovaného dítěte na valáčníka a v duchu můžu jen doufat, že já sama bych prošla stejnou změnou (i když jakožto ne-hrdina, bych nejspíš umřela hned někde v první kapitole :D)
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Líbí se mi, jak všechno hezky rychle utíká a byla jsem i maximálně spokojené s rozdělením družiny a tedy i příběhu, který hned získává na dramatičnosti, když autorky přeskakují mezi oběma příběhy - které však se sebou hezky souvisí. Vždy jsem se rozzuřila, když jedno skončilo a začalo druhé.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Nevím, jestli je to negativum v tom správném slova smyslu, ale… Když se v příběhu objeví nová postava (člověk, elf či jiná), jakoby nemohla být přítelem, hned je tu láska až za hrob a… Ano, dělá to postavy charismatičtější, příběh zajímavější, ale přijde to jen mě až příliš nerealistické? Chtělo by to lépe propracovat vztahy mezi postavami a založit vztahy i na troše reality… Ale co chci, je to fantasy ne psychologický román.
Fantasy, které tentokrát doporučuji všemi deseti, protože srovnání s prvním dílem je zde zbytečné, tedy platí, že příběh doopravdy v pokročilém stádiu jen graduje, až do finále, které jsem přečetla jedním dechem - tedy, finále. Ještě je tu třetí díl kronik, který už mám osobně dočtený, a o kterém si poví me příště.
Hodnocení: 10/10
.

Anotace:
Druhá kniha DragonLance Kronik, navazující na Draky podzimního soumraku. * Svět je čím dál nebezpečnější a hrdinové se rozdělují. Při hledání tajemných dračích jablk a legendárního dračího kopí je pronásleduje zlověstná předpověď a ještě zlověstnější sny…
.
Obrázek: www.dragonlance.d20.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 lina lina | Web | 8. dubna 2011 v 11:06 | Reagovat

No možná se k tomu někdy dostanu:D Já jsem se teď pustila do Písně ohně a ledu (ta co podle ní HBO dělá Hru o trůny)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA