Škola noci 2: Zrazená

12. ledna 2011 v 13:21 | Nel-ly |  Knihy v mých myšlenkách
Škola noci 2: Zrazená Neustále jsem byla přesvědčována, že co díl, to zajímavější a napínavější příběh, tak uvidíme, jak se to povedlo. Na začátku roku 2011 jsem dočetla druhý díl serie "Škola noci", který se teď jako první zařadí do nové "soutěžní" rubriky pro knihy přečteného tento rok. Někteří z vás si možná pamatují na můj ne zrovna pozitivní názor na první díl - zde - ,ale já nikdy neříkala, že bych byla nějak nekritická osoba, spíš naopak a každý máme svůj vkus.

Autor: P. C. Cast, Kristen Část
Název: Škola Noci 2: Zrazená


První, čím bych začala, je fakt, že musím souhlasit s názorem ostatních, kniha se doopravdy zlepšuje (ostatně, bylo by s podivem, kdyby tomu tak po prvním díle nebylo), přesto mě samotnou hned na začátku vyděsilo, že hlavní hrdinka je na své nové škole teprve dva měsíce a už jsou z toho dvě knihy (no, autorky se z toho snaží vylámat, co jde a daří se).

První díl "Označená" měl snad sloužit jako jakýsi nepříliš dějový úvod do světa, ve kterém Zoey vyrůstá. Světa, kde existují legendy o Draculovy, přesto lidé už celá desetiletí žijí v sousedství s upíry, kteří jsou bez výjimek nádherní a nadaní. Jak je možné, že takové legendy, diskuze o česneku, zrcadlech a dalších pověrách přetrvaly, přestože každý člověk na zemi má upíry v povědomí a oni dokonce vystupují v televizích, píšou knihy, malují a vůbec se zajímají o všechna možná umění, zůstává záhadou (jednou snad dostaneme odpověď, i když…).

V druhém dílu "Školy noci" se znovu setkáváme s naší známou Zoye Redbirdovou, výjimečným mládětem ovládající všech pět živlů a novou vůdkyní Dcer noci. Dále tu máme dvojčata, jež ale vůbec nejsou dvojčata v podobě čokoládové krásky a blondýnky, pak Zoyenu nejlepší kamarádku prostinkou Steave Rae z venkova, gayského kamaráda, který miluje nakupování a vyzná se v módě (ach, Ameriko, ušetři mě) a samozřejmě dokonalého milujícího chlapce, idola naší hlavní hrdinky (a zjevně i zbytku školy) a jejího kluka v jedné osobě.

Zoey se smířila s faktem, že je upírským mládětem, tím jediným výjimečným, možná proto, že její mysl se zabývá jinými věcmi - randěním. Zoey se v tomto dílu totiž stala doslova lepidlem na chlapce (nebo se mi to snad jen zdá?). Nejen, že řeší problémy s rozchodem se svým lidským přítelem Heathem (a přitom nás poučuje o mravnosti a udržení počestnosti za každou cenu), ale zároveň chodí s idolem upírské školy krásným Erikem Nightem a k tomu všemu se zdá, že o ní má zájem ten nejúžasnější upírský muž, který se ve Škole noci vyskytuje (zdá se to jenom mě, nebo až příliš často používám slova jako dokonalý, úžasný a krásný?).

Myslím, že kniha doopravdy nenudí, přesto však opakující se obřady, stojící na stejném základu a přesto detailně popisované, a myšlenkové pochody hlavní hrdinky by se daly ještě velice oříznout.
Knihu nemusíte číst během několika dní, jako já, ale třeba i během měsíců, protože nikdy nemáte šanci zapomenout, co se vlastně stalo (ostatně i většina prvního dílu vám bude znovu po lopatě zopakována).
Co se ale nesmí knize upřít je fakt, že dokáže zaujmout (dobře, asi až na posledních padesáti stránkách, ale co) a člověka překvapivě neznechutí (čehož jsem se po prvním dílu celkem bála), a proto když jsem ji šla vrátit do knihovny a v "dnes vrácených knihách" stál třetí díl, směle jsem po něm sáhla, protože ve chvílích, kdy nepotřebujete nad ničím myslet a máte náladu na béčkový americký film pro teenagery, ale nemáte po ruce televizi, tahle kniha dokonalost sama. Jindy však… To už je na každém z vás.

Knihy v mých myšlenkách:

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Protože o ní všichni mluvili a já čekala, jestli se po prvním dílu "něco" stane.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
Náctileté dívky
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
Spoléhat se
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Nechtěla bych být Zoeyiným přítelem Heathem, protože bych nechtěla dělat nic z toho, co dělá a zároveň bych nechtěla být ovládána tak, jak je ovládán on. Mám ráda svoji čistou mysl.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Pozitiva v téhle knize se hledají těžko, přesto bych řekla, že základním je styl psaní a jednoduchý příběh, který moc nezaměstná mysl, a tak představuje doopravdy oddechové čtení - ale přitom neutrácíte peníze za časopisy do autobusu.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Bylo by toho hodně, ale to co nejvíce je asi základní fakt "neosvětlenosti" světa v němž Zoey žije, protože mi stále nejdou do hlavy pověry o upírech a naopak povědomost lidstva o tom, že existují, co dělají a jak se chovají.
Každý svět by měl dávat smysl a myslet na to, že po těch letech by lidé o upírech mezi nimi věděli všechno a pověry by už byly dávno zapomenuté (pokud by vůbec kdy existovaly, tak otázka).

**
Knihy a ostatní recenze se nebudou přesovat z rubriky, ve které dřív byly (books of my life), ale sem je dát nemůžu (pokud jsem dobře pochopila, tak "knihy v mých myšlenkách" se týkají jen knih přetených v roce 2011)

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Polgara Polgara | Web | 12. ledna 2011 v 19:18 | Reagovat

Jo jo, četla jsem, ale jen do třetího dílu a víc už potom nešáhnu, neříkám, že je to vyloženě špatné, ale aby okolo toho dělali takovéhle divadýlko...recenze je hezká, vystihující a mohu se pod ní jen podepsat. Nicméně, radši pomlčím, aby mi fanynky nešly podpálit dům :-D

2 Neriah Neriah | Web | 12. ledna 2011 v 19:50 | Reagovat

Zajímá mě, co řekneš na ostatní díly. Je pravda, že se to zlepšuje, ale pořádný děj byl až ve čtvrtém díle, alespoň mně to tak přišlo. A to, jak se v každém díle opakuje, co se dělo v předchozím, mě docela rozčiluje. Je to sice pohodový čtení a tak, ale nebaví mě pořád číst o tom, co už vím :D

3 Nel-ly Nel-ly | 12. ledna 2011 v 20:00 | Reagovat

[1]: třetí mám ještě doma a čtvrtý knihovny nabízejí, tak to prubnu :-D to "bestsellerství" doopravdy nechápu a asi nepohopím :)

[2]: no, tam se ještě nejspíš dostanu, chvílemi jsem uvažovala, zda to dokonce nepřeskakovat, ale zase je to slohově tak neuvěřitelně jednoduchý a prostý, že text ubíhá až překvapivě rychle

4 kami kami | Web | 12. ledna 2011 v 20:50 | Reagovat

Na takýto typ knihy by som sa asi nedala. Už len kvôli definícii: Náctileté dívky. :D Ale som zvedavá a ako knihou prídeš nabudúce. :-)

5 Abyss Abyss | Web | 13. ledna 2011 v 10:54 | Reagovat

Ony se ty knihy nečtou nijak špatně, prostě to tak nějak běží, ale zase nemáš problém to prostě odložit. Musím říct že já z téhle série pociťuji spíše zklamání, zatím jsem přečetla tři díly a též k tomu napsala své názory, teď mám rozečtený díl čtvrtý, myslím že je zatím asi nejlepší, ale uvidíme, spisovatelce se zatím vždycky podařilo nakoncc děj stejně zmršit, tak nebudu raději zatím moc přehánět :)

6 Therysek Therysek | Web | 13. ledna 2011 v 17:25 | Reagovat

Tak hned s první částí recenze souhlasím. Taky se mi to zdálo strašně přehnané, do jednoho týdne se snažily nacpat co nejvíce událostí a jak jsi řekla - vylámat z toho co nejvíc. Podle mě je to až moc nápadný a odráží se to hlavně v tom začátku, jestli jsi to četla. Někde na obálce té knížky je, tuším, napsáno, že tahle kniha vznikla s úmyslem napsat bestseller a už to je pro mě takově moc násilně. Ale jo, číst se to dá... Akorát jsem zvědavá, kolik těch částí ještě bude, v angličtině už myslim vyšla i 6.

7 Nel-ly Nel-ly | Web | 13. ledna 2011 v 19:23 | Reagovat

[4]: mě především zajímalo, co že to bude (u prvního dílu se mi líbil obal knihy, ani jsem nevěděla, cože to je)... příště už snad doopravdy přijdu s nějakou "normální" literaturou

[5]: to ne, určitě se nečtou špatně, ale zrovna čtu třetí díl.. na třiceti stranách se řeší.. nic... a ta "hlavní hrdinka" je jednoduše arogantní hloupej spratek a už dvakrát jsem měla chuť s knihou prásknout o zem, bohužel jsem neměla co jiného dělat

[6]: četla.. a jestli chtěly napsat bestseller tímhle způsobem (ještě k tomu učitelka na střední škole, učitelka! a vysokoškolačka), tak buď bůh s moderní literaturou... někde jsem četla, že snad 12, takže se máme na co těšit (tedy... myslím, že já už asi nemám... ubidím, jestli dočtu tu trojku)

8 DoctoreX DoctoreX | Web | 14. ledna 2011 v 9:19 | Reagovat

Ble ble ble pfff pfff pfff ble ble ble, díky za tuhle recenci, už jsem uvažoval, jestli to neotevřít. :-x  :-!  :-x

9 Therysek Therysek | Web | 14. ledna 2011 v 14:03 | Reagovat

[7]: 12? Proboha! Tak to už je na seriál... Pár dílů bych brala, ale tohle už je fakt moc.. :-D. Obávám se, že to vzdám. Stejně se mi ten styl, jakým je to psaný, zrovna dvakrát nelíbil. Zajímavý a poutavý je asi jenom to, že má nejméně tři kluky a je upírka :-D

10 lina lina | Web | 14. ledna 2011 v 18:47 | Reagovat

[9]: třeba seriál bude, co my víme:D

Tenhle díl jsem nečetla, ale až se budu vážně nudit:) tak si ho možná i půjčím...

11 evi evi | Web | 14. ledna 2011 v 19:48 | Reagovat

Hm, tak podporuješ rozporuplné názory, které jsem na tuhle sérii slyšela. No, ale možná si to přečtu už jenom z legrace, abych věděla, co mezi náctiletými letí:D

12 Nel-ly Nel-ly | Web | 14. ledna 2011 v 23:00 | Reagovat

[8]: ano ano, ale zas díky tomu zjistíš, jak úžasné jsou některé podceňované knížky :)

[9]: hele, polgara dneska říkala, že dokonce 16 :-D já se neprokoušu už asi ani přes trojku (jsem na dvacátý stránce a rvala bych si vlasy z hlavy)

[10]: věř mi, nedělej to :-D

[11]: rozporuplné? ach ano... nechápu, jak se kniha (ne, tak tohle je urážka pojmu "kniha") jako tahle mohla stát tak slavnou, jak se mi hnusilo stmívání (50 stránek a konec), tak to alespoň byla kniha...

13 Nat Nat | Web | 14. ledna 2011 v 23:00 | Reagovat

nwm ale ja mam prectenych uz 6. dílu a sice je knizka dobra ale v nekterych castej je to proste moc i na me...a furt tam strida kluky...jestli vazne bude patnact dilu tak to bude fakt jako zajimave...jestli je bude furt tak stridat... sice moc kritik nejsem ale tudle knizku fakt zkritizovat musim.. :(

14 Harunka Harunka | Web | 13. března 2012 v 21:12 | Reagovat

Přečetla jsem první díl a musím říct, že to byla jedna z nejhorších knih, jaké se mi kdy kostaly do ruky. Jak takovou nelogickou absurdní blbost mohl někdo vydat?

15 nel-ly nel-ly | Web | 13. března 2012 v 21:38 | Reagovat

[14]: a dílu to má dvanáct... já teda v angličtině pár dalších čekala, protože se čto vážně strašně jednoduše, ale i když se to maličko zlepší, musím říct, že logiku, nápad i originalitu to dokonale postrádá a myslím, že dočítat to opravdu nebudu :D

[13]: myslím, že autorky prostě plánovaly,že knih bude tolik čistě z komerčních důvodů a ne proto, že by měly příběh, kkterý by mohly nabídnout... je to jak dlouhý seriál

16 Misaa Misaa | 2. dubna 2014 v 14:36 | Reagovat

citala som po 9 a potom sme uz nemali v kniznici uz si ani nepametam o com to bolo :D teraz si segra pozicala 10 si ju musim precitat lebo som to napisala do citatelskeho lebo som si ani nepamatala kolko som ich precitala :D ale vzdy ked si precitam cesky nazov tejto knihy sa nJprv na to kukam pohladom typu wtf?? Lebo si myslim ze ju niekto zrazil myslim napriklad nakladiakom :DDD a poom mi to dojde xDDDDD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA