Šerá hlídka

30. ledna 2011 v 21:24 | Nel-ly |  Fantasy (urban fantasy)
Obálka: Šerá hlídkaTak tohle je krátká recenze - vlastně to vůbec není recenze, protože po první dvou knihách už vlastně nemám co říct, krom toho, že jde o závěr trilogie. Články najdete zde:

Co ještě napsat? Nekonečný boj Světla a Tmy nikdy nekončí, ale co se stane ve chvíli, kdy se intriky dostanou nad kompetence obou hlídek? Co se stane, když se Světlo a Tma musejí spojit, aby uchránili svět takový, jaký má být - A jaký má vlastně přesně být?


Autor: Sergej Lukjaněnko
Název: Šerá hlídka

Druhý díl této trilogie "Denní hlídka" byl prací nejen Lukjaněnka, ale i jeho pomocníka Vasiljeva, který měl knize dodat temnější stránku, což se povedlo, protože Šerá hlídka se znovu odehrává na straně Noční hlídky - Světlých, a přesto nepřichází ani o kousek temnoty, pletich, intrik a úvah o tom: Kdo je vlastně ten zlý? A existuje vůbec někdo úplně zlý? Protože svět se nedělí jen na bílou a černou.

V Šeré hlídce platí všechno, co jsem napsala u minulých dvou knih a ještě víc. Třetí část "hlídek" je částí jednoho celku, který je plný všeho, co by měla správná kniha obsahovat. Šerá hlídka je závěr mistrovské ságy, jaký má být (opomeneme-li, že nějakou dobu po této trilogii vyšla ještě další dvě pokračování, na která se určitě chystám, ale už k tomu prostě nepatří).

OFICIÁLNÍ TEXT DISTRIBUTORA:

Třetí díl fantasy trilogie Sergeje Lukjaněnka. Ani na okamžik neustávající boj mezi silami Světla a Tmy - takový je její hlavní motiv. Tři romány, zasazené do Moskvy let 90., popisují trvalé soupeření sil Dobra a Zla. Na problematickou regulérnost tohoto zápasu dohlížejí protagonisté z Noční hlídky, reprezentující Světlo, a Denní hlídky, která naopak ochraňuje zájmy Tmy. Hrdiny těchto tří próz jsou Jiní - bývalí lidé, v nichž obě soupeřící strany rozpoznaly nadpřirozené schopnosti a snaží se je získat na svou stranu… Po světě se tato trilogie proslavila nejen díky bravurnímu literárnímu ztvárnění, ale také díky filmu, který byl natočen podle prvního dílu Noční hlídka, a co je pro Čechy zvláště zajímavé, byl natočen v Praze. Příznivci tohoto žánru si tedy jistě přijdou na své.
Všemocný šéf má svá tajemství. A Anton je odhalí. Je to dobře, nebo špatně? A pro koho?
Síly Světla a Tmy se opět setkávají v odvěkém souboji.

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Protože první díl zaujal a druhý nadchl. Protože jsem chtěla něco nového a tohle se jinde prostě nenajde.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavnými nebo podstatnými)
Dobro a Zlo
3. Definujte knihu jedním slovem (sloveso či citoslovce)
Dohodnout
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Nejsympatičtější mi byla překvapivě postava nepřítele v první části. Šlo o temnou vědmu, která přestože byla sobecká a temná, nebyla zlá a nehonosila se žádnými ideály dobra a sounáležitosti, které mi byly u Světlých tak často protivné - nevím, kam bych zapadla, ale mám tušení, že mezi Světlé by to nebylo, v duchu jsem přeci jen tak trochu sobecká a majetnická =).
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Stačilo by to jedním slovem - ucelenost a snad i dokonalost. Čtenář má hned několik alternativ toho, co se mohlo stát, jak se to mohlo stát nebo proč ten kdo to dělá, to dělá, a přesto by si nikdy neuhodl tu pravou cestu, která se však ve chvíli, kdy se k ní dostanete, jeví jako ta nejlogičtější (alespoň tedy pro mě).
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba v chování postav.
Těžké, velice těžké. Na chování postav i na ději mi toho vadilo hodně, stejně jako mě dostávalo do kolen, jak je to skvělé. Základním poutačem této knihy je to, že i když je to fantasy, je to tak reálné, až to děsí. Jediné negativum je, že to není jednoduché čtení, a tak se nehodí pro moje oblíbené čtení po půl nebo stránce v metru nebo v tramvaji.
(Teď je jen otázkou, jestli je "nelehkost" knihy klad nebo zápor?)

 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Krist Krist | Web | 1. února 2011 v 10:20 | Reagovat

já jsem zatím četla jenom první díl :( ale doma máme všechny :D.. já myslela že je asi pět dílů, protože táta jich má asi pět :D a všechny jsou od Lukjaněnka

2 Nel-ly Nel-ly | Web | 1. února 2011 v 15:27 | Reagovat

[1]: no ještě jsou dva, ale ty vyšly až delší dobu po téhle "trilogii"... ten další je od Vasiljiviče, který pomáhal s Denní hlídkou - aby byla temnější, a pak ještě jede.
Já mám doma i ty poslední dva, ale všichni říkají, že to není ono... tak uvidím :-) každopádně je to označováno jako trilogie, která vycházela krátce za sebou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA