Rady nejen začínajícím autorům - Po třetí

17. ledna 2011 v 17:39 | Nel-ly |  Rady autorům i čtenářům
Všimla jsem si, že téma týdne je "Český jazyk", takže se článek hned hodí... i když lepší by byly ty předešlé, bohužel, jsem nevšímavá.

1.      Když píšete
2.      Klišé v opakujících se výrazech
3.      Čtenáři fanfiction znají kánon
4.      Popisujte
5.      Prokletí jménem Mary Sue
6.      OOC - Out Of Character

Update: Vysvětleno, proč se co nesmí nebo nemůže v kouzelnickém světě HP s příklady z kánonu (jakékoli informace z filmů jsou tzv. Manon, který s tím nemá nic společného).
Další připomínky nebo dotazy vítány :)


1.      Když píšete
Snažte se správně usoudit, jakou délku by vaše povídka měla mít a kolik se toho má stát.
Uvědomte si, že kapitoly nebudete přidávat najednou, jako v knize, a jak těžké je udržet dějovou linii (tentokrát mluvím z vlastní zkušenosti a doufám, že se jednou poučím z toho, co jsem sama právě napsala)… Nepřidávejte zbytečně moc zápletek a postav, protože pak se vám může stát, že buď v tom lepším ztratíte dějovou linii na chvíli, nebo v tom horším, že povídku už nedopíšete. Vím, že je to těžké (sama tento problém řeším celkem pravidelně), al snažte se na to myslet.
Další je délka… Pokud jen vaše prázdniny, předtím než se postava dostane do Bradavic (kde se má dít základní příběh) obsahuje třeba 10, 20 kapitol popřípadě x-stránek, něco je špatně. Osobně se vyhýbám povídkám, jež obsahují třeba 50 kapitol, ale s tím, že jedna kapitola není ani na celou stránku ve wordu, ale zbytečně dlouhé texty o ničem vám čtenáře skoro zaručeně odradí.

2.      Klišé v opakujících se výrazech
"Jeho polibek byl jako dotyk motýlích křídel." Ano, je to krásné a ano, něco vám to říká, protože to tu už bylo snad stokrát. To, že se inspirujete v povídkách, není špatné, ale používání stejných výrazů stále dokola (třeba i pětkrát stejný obrat v jedné kapitole) neznamená, "že se to tak prostě píše", ale je někde chyba… Nejspíš ve vás, v autorech.
"Sirius byl casanova Bradavic." Ano, ano, my víme! Použít to můžete, samozřejmě, protože každý si už na tohle spojení dávno zvykl, ale to neznamená, že to budete opakovat v každé větě.
"Lilyin (Ginnin, Ronův, Fredův,…) obličej měl v té chvíli stejnou barvu jako její vlasy. Nebylo poznat, kde začínají vlasy a končí její obličej."

Jistě, někdy se to prostě stane (a komu ne?!), ale nemůže se vám to stávat v každém odstavci nebo v každé povídce. Ne, ne, ne furt do kola… Čtenáři to znají a už je to taky nebaví stále číst dokola.

3.      Čtenáři fanfiction znají kánon
Další, co každý ví, ale ne všichni si to uvědomí. Každý, kdo čte fanfiction, tak zná předlohu… Proto nemusíte popisovat cestu Bradavickým expresem (pokud to není důležité pro děj). Nemusíte popisovat hodiny Přeměňování, Lektvarů, Kouzelných formulí (vždyť ani ta Rowlingová to nedělá) a nemusíte popisovat famfrpálové zápasy (pokud to není důležité pro děj, samozřejmě). Každý ví, jak to probíhá. Každý ví, jak Harry nebo Ron vypadají a jak se chovají. Každá ví, kdo je Severus Snape… Nemusíte to čtenářům neustále omílat o hlavu.

4.      Popisujte
Prosím, prosím, prosím… jak už jsem několikrát psala, jste autoři (vypravěči) příběhů, tak ukažte, že vyprávět umíte. Tolik z vás to umí a přesto na to kašle. Když Harry bojuje se Smrtijedy, nepište jen - začal boj, skončil boj - když má vaše hrdinka na sobě překrásné šaty, které stojí za pozornost - nedávejte jen jejich obrázek, popisujte. Cožpak jste nečetli žádné knihy? Cožpak nevíte, že popisy jsou jedním ze základních faktorů, které vás vtáhnou do děje? Cožpak nevíte, že J.R.R.Tolkien psal Pána Prstenů skoro jen z popisů a stejně je to snad nejslavnější fantasy kniha světa?
Nesnažte se příběh zbytečně zrychlit nebo zkrátit, užívejte si to… Kreslete pomocí svých myšlenek. Vykreslujete písmenky svět, který máte v hlavě a chcete ho ukázat i svým čtenářům.

5.      Prokletí jménem Mary Sue
Komu z nás se ještě nestalo, že by se v našem textu neobjevila, tak často zmiňovaná Mary Sue (dále MS)? Naše vlastní postava, AUTP.
Nemám nic proti MS, na něčem se začínat musí a postava prostě musí být něčím zajímavá. I já MS čas od času píšu a vůbec se za to nestydím, protože MS patří do našich povídek a patří i do originálních textů (ostatně Harry Potter není nic jiného, než MS, stejně jako Zoey Redbirdová "hrdinka" Školy noci a mnoho dalších).

Jak se vyvrovat MS? Základní charakteristika: ZDE na potterpovídkách

Avšak základy proto, abyste nepsali "nadpozemskou" postavu, která všechny znechutí, jsou jednoduché.

a)      V Bradavicích se NELZE přemisťovat. Prostě ne. Když nemohl Brumbál, nemůže ani vaše postava.
(přenášedlo nepočítám jako přemisťování, myslím tím jen pomocí hůlky... mimochodem, vaše studentka Bradavic neumí dělat přenášedlo, je to těžké kouzlo jen pro pokročilé)

b)      V Bradavicích NEFUNGUJÍ elektronické přístroje a vaše postava prostě nemůže poslouchat Discmana, ať chcete nebo ne.
(ne, nefungují.... Pohát tří kouzelníků (4.kniha) - Harry s Ronem se dohadují, jak je Rita Holoubková může špehovat a Harry navrhne mudlovské štěnice - Hermiona ho však opraví, že na pozemcích školy i v nejbližším okolí fungují rušičky všech mudlovských vymožeností - elektřina nefunguje. Žádné discmany, mp3 (mimochodem, myslete i na dobu, kdy vaše postavy žijí, třeba Sirius Black se narodil roku 1960), počítače nebo mobilní telefony)

c)      Kouzlit bez hůlky se ve světě Harryho Pottera prostě NEDÁ. Konec.
(Nemůžete použít zaříkávadla bez pomoci hůlky - jinak by zápletka celých Relikvií (7. kniha) a hon za hůlkou, byla naprosto zbytečná.
Každý má v sobě magii, která se může samovolně uvolnit (děti do 11 let dokáží více či méně zacházet s magií), například, když kouzelník ztratí kontrolu (Neville Longbottom si tak v dětství zachránil život, stejně jako se chránil i Harry). Expelliarmus, ale bez hůlky nepoužijete - v tom případě by byla naprosto zbytečná. Je to jakýsi vodič kouzelníkovy magie, který v rukou mudlů nebude fungovat.)

d)      Nějaké zvláštní schopnosti kolem živlů, přejaté z jiných literárních děl, ve světě Harryho Pottera NEJSOU.
(Nikde to nebylo napsáno, už jen kvůli tomu, že každý student umí pomocí zaříkávadel zacházet s větrem, ohněm i vodou. Takové ty věci přejaté z jiných fantasy knih nejsou nebo nikdy nebyly řečeny, což je vlastně totožné.)


e)      Do sedmnácti let nemůže NIKDO kouzlit mimo školu (popřípadě mimo školní vlak - kdoví proč?)
(Harry Potter a Tajemná Komnata, Harry Potter a Fénixův řád - Harry má problémy i kvůli kouzlu bez použití magie, každý neplnoletý kouzelník má na sobě tzv. Hlídáček)

f)       Harry Potter má porazit Pána zla, ne vaše dokonalá hrdinka. Bylo to tak dáno, pokud to nedokážete okecat jinak, což bych vám nedoporučovala.

6.      OOC - Out Of Character
Víte, proč se vyhýbám psaní povídky s hlavní postavou Severuse Snapea? Protože jeho charakter je přesně daný kánonem a jen těžko se udržuje. Všichni víme, co by Severus mohl udělat nebo říct, prostě to tušíme, a když pak najednou Hermioně přinese kytici růží a vyzná se jí přede všemi z nehynoucí lásky, tak bychom si nejradši otloukli hlavy o desky stolů.

Ale abych nezůstala jen u Snapea… Hermiona je chytrá, vždy se obrací ke knížkám a uvažuje logicky, stejně jako naopak Ron povětšinou figuruje spíš jako takový prostší náctiletý kluk. Harry se zas vždy obětuje, stojí za svými kamarády a je to taková naše malá naivka a hysterka v jedné osobě.

Dodatek části "gramatika" používání přivlastňovacího zájmena "Svůj"
Alice vešla do jejího pokoje.
Lily si vzala její knihu.
Copak vás to netahá za oči, když to čtete? Nevypadá snad líp:
Alice vešla do svého pokoje.
Lily si vzala svoji knihu.

V těchto "zatím" třech radách autorům jsme se seznámili s jedněmi z nejproblematičtějších částí při psaní povídek a fanfiction.
Většina z těchto chyb jsou zbytečně, přesto se jich dopouští 99% z nás (a ti, co jsou bezchybní a bez překlepoví jsou bohové). Snad nejlepším řešením těchto problémů je pořídit si BETAREADERA - osobu, která si vaše povídky přečte a opraví dřív, než je vložíte na blog,web, nebo cokoliv jiného… Ne všem se chce čekat, ne všichni někoho seženou a myslím, že každý internetový čtenář by měl být schopný nějaké ty chybky odpustit, avšak ani ti nejsilnější nepřekousnou všechno.

Dále… Většina problémů se dá taky vyřešit dalším jednoduchým způsobem…. ČTĚTE. Čtěte knihy nebo povídky, ale čtěte, a pak uvidíte, že se vám rapidně zlepší gramatika, že si čárky budete automaticky uvědomovat, aniž byste věděli, proč tam mají být a že už se nikdy nestane, abyste nevěděli, že začátek přímé řeči někoho jiného se píše na nový odstavec.
 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 japonsko-a-korea-music japonsko-a-korea-music | Web | 17. ledna 2011 v 17:41 | Reagovat

ahoj zahlasuj za mna tu  http://jenom-souteze-js.blog.cz/1101/1-kolo-sonb  je to SONB a volam sa tam kaya a moj blog diki  kludne oplatim ak budes chciet len mi napis ale napis mi aj ze sa ti mam oplatit za hlas ok??? a prepac za reklamu ddiki

2 Žirafka Žirafka | Web | 17. ledna 2011 v 17:52 | Reagovat

Myslím, že no... je to takové až moc složité a nestrozumitelné. Ale snaha se cení ;-)

3 Hope Hope | Web | 17. ledna 2011 v 18:01 | Reagovat

věta s dotykem motýlích křídel mi připomněla moji zatím poslední napsanou kapitolu :-D nakonec jsem to nahradila pohlazením slunečních paprsků, ale nebylo to z mé hlavy, nýbrž z hlavy mého betareadera...tedy betareadera, mno, ale jo, ona jím je =o)

4 Nel-ly Nel-ly | 17. ledna 2011 v 18:14 | Reagovat

[2]: nemyslím si, že by na tom bylo něco složitého nebo nesrozumitelného, alespoň pro někoho, kdo někdy nějakou fanfiction psal a nebo čte...protože tyhle chyby si pak uvědomuje

[3]: jojo, ale to byl jen příklad ;-) vsadím se, že ty křídla někde taky mám :D tak jednou dvakrát za povídku, ale číst to furt a všude... :-|

5 neriah neriah | Web | 17. ledna 2011 v 18:19 | Reagovat

V dnešní době je docela zázrak najít povídku se spoustou kapitol, která není nudná. Asi už jsem všechny normální přečetla :D Když jsme u těch MS, četla jsi tu parodii? OOC postavy mě děsí, pokud jsou hodně mimo jako Severus sbírající květiny při měsíčku :D to raději ani nečtu...V dnešní době je docela zázrak najít povídku se spoustou kapitol, která není nudná. Asi už jsem všechny normální přečetla :D Když jsme u těch MS, četla jsi tu parodii? OOC postavy mě děsí, pokud jsou hodně mimo jako Severus sbírající květiny při měsíčku :D to raději ani nečtu...

6 neriah neriah | Web | 17. ledna 2011 v 18:21 | Reagovat

[5]: Fuj, jak se to proboha odeslalo? :D Vyhodit ten počítač z okna :D

7 Hope Hope | Web | 17. ledna 2011 v 18:39 | Reagovat

[4]: jo, to chápu =o) mno, já to napsala snad poprvé, ale i tak =o)

8 Alice Cullen-Hale Alice Cullen-Hale | Web | 17. ledna 2011 v 18:43 | Reagovat

Pěkné:-) Snažím se všech chyb, které jsi popsala vyvarovat, vždycky...Nevím jak kdy se mi to daří:-) rozhodně mám problém s psaním čárek ve větách o tom vím...No, ale čtenáři mi to trpělivě odpouští:-) Ale co nesnáším? Když někdo naprosto předělá charakter postavy. Charakter byl nějak daný- ano můžu si s tím trošku pohrát, trošku to upravit ke svým potřebám, ale z povídek kde je z Draca uhlazený mladík pomáhající mudlovským stařenkám přes ulici, z Hermiony holka, který vymetá večírky a každý pátek skončí v jiné posteli a když je ze Snapea romantik- tak takové povídky mě trošku drásají nervy....

9 Christine Christine | Web | 17. ledna 2011 v 19:12 | Reagovat

Věř (v těch názvech postav...), že  nejsi jediná, ale štěstí je, že si ho můžeš kdykoliv vymyslet ..., takže můžeš použít latinské názvy ... :-D

10 Lexie Lexie | Web | 17. ledna 2011 v 19:29 | Reagovat

Tyhle články mi vážně "zvedly sebevědomí". Nemyslím to zle, jen mě to nutí nad sebou popřemýšlet, což je samozřejmě účel. Je skvělý, že sis s tim dala práci, protože se to určitě bude hodit (a nejenom před čtvrtletkou z češtiny :-D )

11 DoctoreX DoctoreX | Web | 17. ledna 2011 v 19:34 | Reagovat

Sakra :-D to mi děláš naschvál? Já se vyžívám ve famfrpálu, vyžíval jsem se v hodinách a v první dílu lasičky Rowlu občas i kopíroval :-D

12 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 17. ledna 2011 v 19:43 | Reagovat

...hlavní hrdinka Školy noci... já vím, jsem otravná :D

13 nel-ly03 nel-ly03 | 17. ledna 2011 v 19:50 | Reagovat

[5]: ještě ne, ale přečtu... OCC...jistě, postavy se vyvýjejí, ostatně povídka by nestála za nic, kdyby se nevyvíjeli, ale extrémy jsou extrémy a to se číst nedá :-)

[8]: to samý, jako odpověď pro Neriah... ostaně Hermiona poletující po barech? dobře, v nějakém extrému bude existovat vysvětlení, ale když už tak povídka začne? no.... nevím

[9]:ale i počet latinských názvů je omezený ;-)

[10]: no, myslím, že tohle je takový základ :) který určitě není napsaný od někoho, kdo ví, co říká, ale když pomůže, budu ráda

[11]: :-D, tak když je to zajímavý...ale tyhle kopie Rowly..taky jsem měla to nutkání začínat slovo od slova podle knihy, ale pak jsem to četla třikrát za sebou a... fakt mě to přestalo bavit :-D

[12]: hm, k tomu se přiznávám... :D napsala jsem to, pak opravila ve wordu a nakonec zkopírovala neopravenou verzi, takže teď hledám, co se mi vyhlo
alespoň je jasný, že je ve mě kus debila :-D jak píšu rychle, tak mi nedochází, co vlastně...

14 Belatrix Black Belatrix Black | E-mail | Web | 17. ledna 2011 v 21:28 | Reagovat

Souhlasím se vším až na dvě věci. V Bradavicích fungujou elektrický přístroje, vždyť můžeš vidět, jak maj studenti špunty v uších, ne? To je to menší a možná se pletu, ale to druhé je daleko ,,ospravedlňovatelnější" xD.: Kouzlit bez hůlky se ve světě Harryho Pottera prostě NEDÁ. Konec. - Dá se kouzlit bez hůlky. Tom Raddle ovládal zvířata bez hůlky ještě v sirotčinci, ubližoval kouzelně svým kamarádům. Stejně tak v dospělosti v sedmičce. Když letěl ve vzduchu bez koštěte za Harrym a hůlka se mu pod náporem kouzla rozdrtila, mohl létat dál nebo se pletu? ;-)
Neber to tak, že bych se ti snažila něco vyvrátit, jen se snažím říct svůj názor, který myslím, že je správný :-)

15 Nel-ly Nel-ly | Web | 17. ledna 2011 v 21:32 | Reagovat

[14]: špunty v uších? to je co? :D
nefungují... ve čtvrté knize se Harry s Ronem snaží přijít na to, jak je mohla Rita odposlouchávat, Harry navrhne štěnice a Hermiona je opraví, že na pozemcích školy fungují rušičky, proti veškerým mudlovským přístrojům - tedy veškeré elektřině

Kouzlit se nedá bez hůlky záměrně od 11 let, co dostaneš hůlku, která tvoji magii upřednostňuje, jinak by nebyl důvod, aby se Relikvie točily jen o tom, jak chce Voldemort dosáhnout, co nejsilnější magie.
Kouzla bez hůlky jsou výboje magie, která se ale nedá ovlivnit stejně, jako zaklínadla... to znamená, že se nedá kouzlit tak, jak je to míněno.
Vím, že létal a vím, že se nezabil, ale nikdo neřekl, jak to udělal (všechno co bylo ve filmu nemá s kánonem nic společného ;-))

16 Shiroa Shiroa | Web | 17. ledna 2011 v 21:49 | Reagovat

Tak jsem se prokousala všemi třemi články a... rady jsou vážně dobré, rychlé shrnutí toho, co by měl každý pisatel vědět. A taky mi připomínají, že bych si měla vše po sobě minimálně destkrát přečíst - rovnou vymazat:-D tak, teď jdu zlidštit moji Mary Sue...jaj...

17 Lanevra Lanevra | E-mail | Web | 17. ledna 2011 v 22:11 | Reagovat

Co se týče toho kouzlení z hůlkou nebo bez, je to takové...
Hlavní fakt je že magie není v hůlce, ale v samotném čaroději. Hůlka jí pouze usměrňuje, tudíž není podle mě vyloučeno aby někdo čaroval s pomocí jiného předmětu (například hole, prstenu, atd.) co jeho magii bude také usměrňovat. Pak samozřejmě mocný čaroděj jako Brumbál a Voldemort možná mají schopnost svou magii využít v omezené míře i bez hůlky.
Faktem ale zůstává že Harry bez hůlky kouzlit neumí.(pokud není extra nadaný jako třeba v kameni manželství a ostatně v mnohých jiných ff povídkách. Každý totiž ví že Potter je takoví břídil, že Voldyho může porazit jen extra mocí nebo nešťastnou náhodou jako v originále. :-D)
A dále samozřejmě to nedokáže žádná přidaná postava, protože tím se stává MS.

18 Nel-ly Nel-ly | 17. ledna 2011 v 23:29 | Reagovat

[16]: ale notak, určitě to nebude tak strašný ;-) jak říkám... já osobně neuznávám pojetí MS, jako každé zajímavé AUTP...prostě se to nesmí přehánět ;-)

[17]: jo... přesně :-D asi takhle jsem to chtěla do té poznámky napsat, ale myslím, že i tak je to smysluplné? ne?
ostatně nikdy nebylo nikdy naspsáno, že by Brumla kouzlil bez hůlky (v jeskyni rozpoznával stopy magie rukou, ale nekouzlil)...

19 Verush@ Verush@ | Web | 18. ledna 2011 v 16:39 | Reagovat

ahoj, chtěla jsem ze zeptat, jak děláš ta podtržená slova.. já na to dodneška nepřišla :D

20 Lily Lily | Web | 18. ledna 2011 v 19:15 | Reagovat

První dva články se doufám mých povídek netýkaly, ale v tomhle posledním je asi pár věcí , které píšu i já. Ačkoliv si dávám pozor a snažím se. Prostě to nejde :D

21 Nel-ly Nel-ly | Web | 18. ledna 2011 v 19:44 | Reagovat

[20]: jo, mě se toho taky dost týká a ještě k tomu si to bohužel uvědomuju :) tak snad se poučím nejen já ;-)
ostatně se nad tím musí přivírat oči, že jo, jsou to jen takové ukázky těch doopravdy šílených případů

22 Rose Rose | Web | 18. ledna 2011 v 19:46 | Reagovat

Docela se některé rady hodí.
Jo, mě třeba strašně mě štve, když čtu třeba nějakou povídku a tam se přemisťují v Bradavicích nebo zrzky furt nabírají barvu jejich vlasů. :D
Ale s tim popisováním máš pravdu, na to si musím dát pozor. :-)

23 Therysek Therysek | Web | 18. ledna 2011 v 19:55 | Reagovat

"Jeho polibek byl jako dotyk motýlích křídel." - to jsem tu ještě nečetla... Zní to hezky.
Mimochodem, popisu do povídky jsem schopná nacpat tolik, že se to ani nedá číst a jak už jsi řekla, je pak složená jenom z popisu. =)
No, nějaké chyby, které dělám hodně často jsem tam našla. (FF se mě asi netýká, ale ty opakující slova řeším často.) Snažím se to odbourávat, ale vždycky to nejde.

24 Nel-ly Nel-ly | Web | 18. ledna 2011 v 20:16 | Reagovat

[22]: myslím, že u mě už nějaká ta zrzka tu barvu taky nabrala :-) ale přemisťování se úspěšně vyhýbám, protože to už je přeci jen trochu moc :-D

[23]: njn, když ty nečteš hp fanfiction, tak se nediv, tzv. "syndrom motlýlích křídel" je hlavně v pobertovských povídkách dost rozšířený.. je to hezký, ale číst to v každé povídce už tři roky? to omrzí ;-) (a to já čtu povídky dost krátce :-D)

25 Lanevra Lanevra | E-mail | Web | 18. ledna 2011 v 20:40 | Reagovat

Víte co mě na motýlích křídlech taky štve? (Tedy kromě toho že mi připomínají díl Nejzašší hranice kde si je jeden chlápek představil, oni se zhmotnili, vlezli mu právě do břicha a rozřezali ho zevnitř zaživa) Že stejný pocit autorky vnucují i mužům. To mě hněte nadvakrát. Bohužel motýlí křídla jsou rozšířená i v cizojazyčných povídkách.

26 Guenon Guenon | Web | 19. ledna 2011 v 17:27 | Reagovat

když jsem četla o motýlých křídlech poprvé, okouzlilo mě to. Sama jsem k tomu také "klesla"  - ono, když pomineme tu alergii, je to třeba pro kouzlo první pusy celkem dost výštižné:D
A jinak se mi to líbilo. Pobavil mě tvůj popis naše Harryho - to bylo výstižné. Ona v jistém směruje to fakt pohádka, no - a tohle je princ Bajaja v jiném provedení. A stejně to žerou a uctívaj generace, tak co zmůžeme:D

27 Guenon Guenon | Web | 19. ledna 2011 v 17:30 | Reagovat

Jo a teĎ jsem si ještě vzpomněla k MS fenoménu - když mě bylo těch dvanáct, nic jiného jsem nečetla. Explicitně jsem vyhledávala povídky se Siriusem a holkou, jež ho svou dokonalostí změní -  v jakékoliv podobě. A teĎ jsem alergik jako většina z nás... :D J eto těžké. Ono se to přejedlo, no. A MS prakticky vládnou světové literatuře, co si budem vykládat. I ten Shakespeare, když se zamyslíš. Jenže v HP je to Maryška furt jedna a ta samá, takže je to víc do-očí-bijící:D

28 evi evi | Web | 20. ledna 2011 v 12:41 | Reagovat

Pobavilo mě, jak jsi napsala - každÝ ví, jak vypadá Harry, každÁ ví, kdo je Severus Snape:-D No, Mary Sue, to je vskutku veliké téma. Je fakt, že tu úplně nejširší definici, že MS je každá postava, která v kánonu nebyla, také neuznávám (jinak bych asi musela přestat psát, že:D). Jj, pěkně jsi to shrnula:-)

29 Rigel Rigel | 8. března 2011 v 22:47 | Reagovat

Hmm… No, v jedné věci s tebou nesouhlasím. Nebudu přesně citovat, ale napsala si, že stačí číst a přímá řeč nám půjde skoro sama od sebe. Mně už rukama prošlo mnoho a mnoho knih a přesto…        Jednoho krásného slunného dne se jedna vypruzená dívka rozhodla, že v temnotě svého pokoje napíše něco, čemu by se s trochou štěstí dalo říkat povídka. Žel bohu, osud ji nepřál, jakmile dorazila k oné inkriminované pasáži zjistila, že nemá ani tucha, jak napsat dialog. Ona, ale plna odhodlání skočila po první knize, kterou měla po ruce a sesmolila něco, čemu by se s trochou fantasie dalo říkat rozhovor.                                                 Teď tedy vskutku nevím, jestli jsem tak tupá, nebo… Mně totiž přímá řeč dělá problémy dodnes.                                  Omlouvám se za dlouhý text, to jsem já, když mám nutkání vyjádřit svůj názor..

30 Nel-ly Nel-ly | 9. března 2011 v 0:45 | Reagovat

[29]: popravdě já přímou řeč nemám ráda :-D vůbec... kecám a kecám, vyhýbám se... to, co jsem napsala, nebylo ve smyslu: je jednodušší, co napsat, ale ve smyslu gramatiky, protože když čteš knihy, tak jsou tam uvozovky napsány správně a nemělo by se ti stát, že je třeba vůbec nepoužiješ, nebo je použiješ správně :-)

co psát, jak psát a myšlenka... o tom bych nikdy nikomu neporadila, protože sama nemám nejmenší tušení, jak na to :-D krom toho nejjsem spisovatel... jen zdůrazňuju to, co mě dokáže na povídce doopravy, s prominutím, nasrat

31 Snowy Snowy | Web | 9. května 2011 v 15:24 | Reagovat

Ja si nejsem uplne jista, tim zakazem kouzleni mimo Bradavice. V dobe Harryho jiste, ale Petunie v kanonu rekla, ze Lily jezdila na prazdniny domu s plnymi kapsami colku (ci ceho to) a menila je na kavove salky... takze to pravidlo asi museli zavest az pozdeji a v dobe Harryho otce jeste neexistovalo.

32 nel-ly nel-ly | Web | 10. května 2011 v 21:23 | Reagovat

[31]: tak takovýchle okamžiků, kdy někdo něco řekl a ono to nakonec bylo jinak bylo v knize víc, neřekla bych, že v prvnim díle to měla sama Rowlingová tolik promyšlená, taky říkala, že by ho nejradši celý přepsala... celkově mi přijde, že když jednou pravidlo platí, tak před dvacety lety platilo taky a kdyby ne.... těžko budou postavy poletovat mimo bradavice a útočit jedna na druhou ve třinácti letech, to se musí brát s přivřenym očkem... ostatně, co promineme v Kánonu, tak dvakrát víc promineme ve fanfiction ;-)

33 Elena Elena | Web | 3. dubna 2013 v 18:12 | Reagovat

Taková naše malá naivka a hysterka v jedné osobě :-D Jo, z toho nemůžu :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA