Rady nejen začínajícím autorům - 2. Styl/Gramatika (body 1-9)

17. ledna 2011 v 8:00 | Nel-ly |  Rady autorům i čtenářům
Pravidla gramatiky, časté chyby… Takových jsou desítky, ne-li stovky a já vám sem dala jen ty, kterých jsem si sama vědoma, že na ně nejčastěji narážím (a sama na ně až nepěkně často narážím ve svém textu). V dalším článku z této "série" se tedy posuneme dál… K chybám, které souvisí jak s gramatikou, tak i stylem psaní.

1.      Přímá řeč
2.      Odstavce
3.      Bezchybnost ve jménech
4.      Úvodem
5.      Zbytečné přidávání výrazů nebo interpunkce
6.      Slovosled
7.      Opakující se slova
8.      Zkracování textu?
9.      Nespisovné výrazy


Gramatika/Styl

1.      Přímá řeč
Překvapivě velký problém v povídkách a přitom tak jednoduše řešitelný… Vždyť stačí přečíst si alespoň jednu knihu, nebo krátkou povídku a ihned uvidíte, jak by forma psaní měla vypadat. Bohužel, až příliš hodně lidí má právě se správně napsanou přímou řečí velké problémy.
a)      Přímá řeč vždy začíná na dalším řádku (chápejte jako odstavec).
"Ahoj, Harry."
"Jé, ahoj, Hermiono."
"Chtěla bych s tebou mluvit."

"Harry," oslovila ho s úsměvem, "chtěla bych si s tebou o něčem promluvit."
"Dobře," kývnul hlavou, "tak mluv."

2.      Odstavce
Hodně autorů povídek odstavce vůbec nepoužívá, ale to je, milí autoři a autorky, velice špatné a hloupé, protože odstavce nejen, že oddělují text, ale dělají ho smysluplný (například jako čárky ve větách).
Existují stovky pravidel na to, jak oddělovat odstavce, ale to se jistě nikomu z nás nechce studovat (ostatně, ve škole toho máme dost a dost i bez další práce), ale snad každý, kdo přečetl alespoň jednu knihu (klidně i časopis), ví, že odstavec odděluje časové období, dějové linie, rozhovory postav, nebo popisy… Věřte si, zkoušejte to, vy to dokážete…
Když nic jiného, já osobně povídky bez odstavců zásadně nečtu, protože se v nich ztrácím.

3.      Bezchybnost ve jménech
Tady jde především o originální postavy kánonu. Když už chcete psát fanfiction, tak se předpokládá, že budete znát "minimálně" jména postav a hlavně jejich pravopis.
(myslím, že jednou dodám i seznam všech postav - když nic jiného, tak pro sebe)
Harry James Potter
Hermiona Jean Grangerová (jste Češi, máte překlad, tak používejte český překlad jmen i s tím -ová - prosím!)
Ronald Billius Weasley (ne, Výzly, ne Weesly… žádné jiné možnosti neexistují)
Draco Lucius Malfoy (ne Malfoj… z toho mám osobně osypky)
Belatrix Blacková-Lestrangeová (přiznávám, že osobně proti "Bellatrix" nic nemám, ale v českém překaldu je to s jedním l, stejně jako "Bella" je se dvěma).
Narcisa Blacková-Malfoyová (stejný problém, jako u její sestry - jen jedno "s" ve zdrobnělině dvě - Cissa)
Tom Rojvol Raddle (mělo to svůj důvod, je to tak česky, a proto nepoužíváme Riddle nebo Marvolo, ať už se nám to líbí víc, nebo ne)
Lenka Láskorádová (ano, i já bych radši nechala Lunu, ale je to tak)
Horácio Křiklan (popravdě? Jste si jistí, že Slughorn pokaždé napíšete správně?)

Postupně se dostáváme k doopravdovým pravidlům psaní, tak tedy:

4.      Úvodem
a)      Do úvodu povídky (prvního odstavce) nemusíte nacpat všechno, váš čtenář se přeci v prvním odstavci nemusí dozvědět, co všechno vaše postava dělá nebo nedělá a jak vlastně vypadá.
Př: Ellen Blacková měla dlouhé černé vlasy, modré oči, symetrickou tvář a krásnou hubenou postavu, na kterou si dnes oblékla tmavě černé dlouhé šaty pošité korálky, vysoké kozačky na jehlovém podpatku a kolem krku si pověsila stříbrný řetízek. Měla ráda čtení zajímavých knih, ale nesnášela šikanu slabších studentů. (takhle by povídka začínat neměla)
-        Připomíná vám to něco? Tak to pak není dobře (a tohle je slabší odvar), nechte čtenářům trochu představivost (pokud samozřejmě nemáte nějaký důvod k podrobnému popisu oblečení v jednom odstavci související s dějem).
-        Tento bod navazuje i na přidávání fotek známých hereček či modelek ke každému článku o večírku nebo plesu, správný autor povídky (nebo jakéhokoli plynulého textu) přeci dokáže svému čtenáři podobu postavy popsat a nemusí si pomáhat obrázky… v nejhorším případě právě těch slavných hereček.
b)      Rozmyslete si "kdo" bude povídku vyprávět a tedy jak… Rozeznáváme dvě základní formy:
-        Ich-forma: Byla jsem tak překvapená, když mi to řekl, a tak jsem odpověděla…
-        Er-forma: Byla tak překvapená, když jí to řekl, a tak odpověděla…
o   Buď vypráví třetí nezúčastněná osoba, nebo jedna z hlavních postav (využívá J.K.Rowlingová - vše vidíme z Harryho pohledu… můžete střídat postavy, ale v tom případě si dávejte pozor, aby se čtenář neztratil, je to velice náročný způsob psaní, který bych nedoporučovala úplným začátečníkům)
Taky si musíte rozmyslet "kdy" budete povídku vyprávět, nemůžete neustále střídat minulý, přítomný či dokonce budoucí čas.

5.      Zbytečné přidávání výrazů nebo interpunkce
Doopravdy nevím, kdo to vymyslel, ale je to nesmysl. O čem že to mluvím? Například o tečkách (vždycky tři! Jen tři! - ne dvě, ne čtyři, ne víc).
"Chtěl jsem ještě říct…"

Vykřičníky. Pokud jste alespoň průměrný vypravěč, dokážete zdůraznit větu bez toho, abyste používali hned několik vykřičníků nebo otazníků. Používá se jeden, popřípadě oba za sebou, ale nikdy ne ("Harry!!!!????" - to je přeci příšernost).
"Harry," vykřikla poplašeně Hermiona. "Co to má znamenat?!

Oslovení "vy". Nevím, kde se to vzalo, ale je to další z mnoha blbostí. V povídce ani v přímé řeči se NIKDY nikdo neoslovuje "Vy, Vám, natož Tobě". Toto pravidlo existuje jen v dopisech (neosobního charakteru), takže: "Pane profesore, chtěla bych s vámi mluvit." (jedině malé "v")

Používání kapitálek. Dobře, o tom se vedou spory. Ve slovenské FF, se při každém výkřiku používají kapitálky (nevím, kde se to vzalo, ale bylo mi to tak tvrzeno). V českých bych nepoužívala kapitálky skoro vůbec, přesto se může stát, že budete něco chtít doopravdy pořádně vyjádřit, pak ano… Ale jen a jen v přímé řeči nebo v myšlenkách postav.
"Panebože, to je přeci Snape," zašeptala vyděšeně Hermiona. "HARRY, RONE! Vrať se!"

Autorské poznámky v textu. To je podle mě smrt moderního vyjadřování, protože cpát do povídky smajlíky je snad to nejhorší (sama je používám velice hojně, ale ve článcích nebo při konverzaci, nikdy však v povídce!), co můžete udělat, když už máte tu potřebu nějak upřesnit svoji myšlenku, tak buď za pomoci hvězdičky (a dodatku na konci textu) nebo v závorce (A/N…), i tak tyhle poznámky používejte, jak nejmíň to půjde. Když chcete psát povídku, musíte být vypravěčem a jako takoví se přeci dokážete popsat to, co chcete říct, anebo co jste v nejhorším případě vyjádřili právě autorskou poznámkou.

6.      Slovosled
Když napíšete větu, přečtěte si ji po sobě, nejlépe nahlas, a když nic jiného, řiďte se alespoň základními pravidly.

Sakura se začala dusit protože měla zrovna v sobě souso rámenu.Tak jí Hináta musela trochu zabouchat dozad aby se nudusila.
- autro Naruťásek
(zabít zabít zabít)

7.      Opakující se slova
Harry letěl na koště a po chvíli sebou koště cuklo. Hermiona četla knihu, dočetla knihu a šáhla po nové knize.
Opakováním slov se nevyhnete, ale minimálně nesmí být hned za sebou a měli byste dokázat i minimalizovat jejich množství. Krom toho, český jazyk je bohatý na takzvaná synonyma (úžasný-parádní-skvělý-skvostný…), když nevíte, na internetu dokonce existuje "SLOVNÍK SYNONYM"
"a" - Harry a Ron šli na famfrpálové hřiště a přidali se k nim další hráči a zamířili do šaten.
"který"… velký problém s opakováním tohoto slova… zkuste změnit věty, přidat víc teček, používat jiné výrazy (což, jež, když… úplně jiné). Čtěte po sobě svoje povídky.

8.      Zkracování textu?
Proč používat v textu čísla (Bylo jí 13 let. Chodila do 1. Ročníku. Měla 12tiny - což mimochodem ani neexistuje)? Snažíte se zkrátit text? Proč? Vždyť nejde o domácí úkol, ale o povídku a tu píšete pro sebe a pro vaše čtenáře, kteří si rádi počtou… Hned to vypadá lépe, když napíšete: Bylo mu sedmnáct let.
Toto pravidlo ovšem neplatí v případě roků: Narodil se roku 1989, II.IX.MCMXCI,… přesto s mírou.
Zkratky. Další velký problém autorů povídek… Nesmyslný problém. Proč? Jaký je důvod? Viděli jste to snad v nějaké knize? Jak vás to napadlo? (neplatí u zkratek, jako jsou třeba NKÚ, OVCE, ale třeba: atd. (hůř etc.), např., př., atd., tzn. - ne v textu povídky.

9.      Nespisovné výrazy
Ano, používejte je… prosím… Ale jen v přímé řeči, prosím (pokud samozřejmě napíšete ich-formu). Uvědomte si, jak které postavy mluví…
Studenti Bradavice mezi sebou přeci nemusí mluvit striktně spisovně. Třeba Sirius říkající: "Hej, kámo, to byla ale pěkná roštěnka."; "Dneska se chytá pořádnej mejdan."; "Snape je takovej nechutnej vlezprdelka, pěknej sráč." Zní úplně normálně… Samozřejmě s ohledem na to, že je to právě chlapec ve škole a ne čtyřicetiletý dospělý muž (i když to se zrovna u něj těžko posoudí).
Severu Snape nikdy neřekne "do háje, do prdele (snad ve velkém extrému?); hej, kámo (nikdy!)… Pokud načapá studenty líbající se na chodbě, řekne něco na motivy: "Odpuste si laskavě v areálu školy takové intimnosti"
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 DoctoreX DoctoreX | Web | 17. ledna 2011 v 8:42 | Reagovat

"Jakožto absolventka studia bohemistiky, měla by Vaše profesorka totiž vědět, jaké je pojetí kodifikace u nás, že nejde o zákonné nařízení, ale skutečně jen o doporučení (viz i úvod k akademickému vydání Pravidel českého pravopisu). Pravidla českého pravopisu výuku jsou závazná POUZE pro školní výuku a také např. pro autory učebnic češtiny," Ivana Svobodová, Ústav pro jazyk český AV ČR. Co víc dodat? Jen výňatek z desetistránkové konverzace ohledně ulice Pod sídlištěm. Od té doby už ten pravopis neberu tak vážně.

2 Nel-ly Nel-ly | 17. ledna 2011 v 11:30 | Reagovat

[1]: No ano, jistě, ale v povídkách nebo jakýmkoli textu by základní pravidla měla platit, což sám dobře víš, protože jsem si nikdy nevšimla, že bys používal tisíc vykřičníků za sebou, neodděloval  přímou řeče, nebo nedej bože přidávál do textu smajlíky.
Tohle jsou základy, kterých si všimne snad každý. Základy, kteří většina chápe automaticky, ale bohužel ani zdalka... A s pravidly pravopisu to nemá co dělat ;-)

zkus jednou napsat do textu pět teček místo tří, popřípadě oslovení "Vy" s velkým "Vy" a pak si popovídáme o relativitě pravidel pravopisu ;-)

3 Belatrix Black Belatrix Black | E-mail | Web | 17. ledna 2011 v 14:48 | Reagovat

Opět dokonale napsaý, všechno jak má být. Dokonce jsem se nasmála :-D Takový pravidla by se měly vyskytovat všude na každém blogu :-D

4 Therysek Therysek | Web | 17. ledna 2011 v 14:53 | Reagovat

Jé, ty ses dala na sepisování, jo? Taky jsem to jednou měla v plánu, ale honem rychle jsem to vzdala... Jen tak dál, snad se poučím =)

5 DoctoreX DoctoreX | Web | 17. ledna 2011 v 15:49 | Reagovat

[2]: to "Vy" náhodou používám :-D, ale jinak máš asi pravdu no...

6 Nel-ly Nel-ly | Web | 17. ledna 2011 v 15:54 | Reagovat

[5]: a kde prosím tě používáš "Vy"? protože jestli v přímý řeči, (snad krom Vaše Výsosti, ale i to mi přijde hloupý) moc by mě zajímalo Proč? :-)
A tu pravdu nemám asi, ale určitě :-D sám řekni, jestli tě nebolí hlava při čtení některých povídek?

[3]:no něco na motivy toho určitě, jen škoda, že tady si to asi nepřečte moc lidí, kterým by to pomohlo :-D

[4]: čím víc toho bude, tím líp, ne? :-) ostatně... určitě zapomenu na milion věcí

7 chillychilly chillychilly | Web | 17. ledna 2011 v 16:09 | Reagovat

Používat jenž nebo jež nebo co... skloňování tohohle mi vždycky dělalo problémy. Nevím, jestli to bylo tak vtipně napsané, nebo jestli je to tím, že jsem se dneska v laboratoři přiotrávila, ale rozesmálo mě to. nejvíc teda Ellen Blacková, která nesnáší šikanu slabších či jakých a představa Snapea, jak někomu říká Hej kámo :-D  u té jsem se málem zadusila hráškem.

8 DoctoreX DoctoreX | Web | 17. ledna 2011 v 16:16 | Reagovat

[6]: Stupňuju tím uctivost. Když je to někdo, komu prostě vykám, napíšu vy. Když je to někdo, u koho chci naznačit, že si z něj opravdu ten druhý sedá na prdel, napíšu Vy. A jak říkám, od té doby, co jsem se tohle dozvěděl, už ten pravopis moc neřeším. Pokud to dává smysl...

9 Nel-ly Nel-ly | Web | 17. ledna 2011 v 16:17 | Reagovat

[7]: jo, říkala jsem si, jestli jsem to s "hej kámo" už trochu nepřehnala :-D ale v jedné povídce jsem něco na motivy toho viděla a horší (ale moje vlastí já mi to brání napsat).
Odstavec s Ellen Blackovou? Furt mi to přijde normální, jenže vzpomeň si na příklady... Takovou povídku vidim, přečtu dvě věty a odcházím

10 Nel-ly Nel-ly | Web | 17. ledna 2011 v 16:21 | Reagovat

[8]: asi budeš mít pravdu, nevím, mě to přijde v přímé řeči hloupé, ale zase když jen to "Vy" a jen v nějakých situacích, tak proč ne (horší je Ty, Tvůj, atd... to postrádá význam).
Pravopis... já ho taky nikdy moc neřešila, ale možná kvůli tomu, že mám základy ze školy a hlavně vidím, že je něco špatně nebo to nedává smysl.. jen těžko můžeš neřešit, když ti někdo napíše do textu - bík bil velkí (a ano, včera jsem narazila na přesně takovou větu s většíma perlama), pak nepoužívání čárek a teček (věty bez čárek, texty bez odstavců - nedávají smysl, prostě nedávají).

Krom toho ty zrovna nejsi ten, který by musel pravopis nějak zvlášť řešit... Protože už to dávno děláš automaticky.

11 neriah neriah | Web | 17. ledna 2011 v 17:50 | Reagovat

Přímou řeč a odstavce by měl někdo vysvětlit mýmu kamarádovi :D Ich-forma je hrozná, nemám ji ráda! Ach, časy... To mi občas dělá problém - přecházím z minulého do přítomného a naopak :-) Pozor, smajlíci do povídek podle jedné autorky patří... Bylo mi řečeno, že prý tomu nerozumím a že je aspoň v povídce vidět, jaké měla při psaní pocity :D ... Co to bylo, ten Naruťásek? :D já si tu povídku vygooglila a... Raději nebudu komentovat.
Takový množství stejných slov v jedný větě jsem snad ještě nikde neviděla :D A Snapea říkajícího "do prdele" jsem už četla... Říkal to skoro pořád :D

12 Nel-ly Nel-ly | 17. ledna 2011 v 17:53 | Reagovat

[11]: ehm, ty seš tak stršně hloupá.. samozřejmě, vždyť jiným způsobem se v povídce nálada vyjádřit nedá, než s pomocí smajlíků a všechny tak zajímají pocity autorky :-D
jo, naruťásek... taky jsem se na to musela kouknout, lina to chtěla glosovat, to by mohla být sranda :-D
Takový množství? Vždyť toho zas tak moc nebylo ;-) a "do prdele" no..znám jeden dva případy, kdy se to prostě hodilo (ale to byly jeho myšlenkový pochody a řekl to jednou za nějakejch 40 kapitol :D)
nejlepší je Snape s "hej kámo"

13 Dark Angel Dark Angel | E-mail | Web | 17. ledna 2011 v 20:47 | Reagovat

Perfektní instruktáž, včetně doladění Snapeových vlastností pro některé méně chápavé autorky, které z něj rády dělají postavu, která je naprosto OOC. Skvěle! :-)
Akorát jedna věc mi vadí... to tebou tolik doporučované -OVÁ. U anglických příjmení to přímo nesnáším :-) A když už to mám skousnout, tak rozhodně neskousnu "Blacková-Malfoyová", ale když už, tak "Black-Malfoyová", i když si nejsem vůbec jistá, že je to tak gramaticky správně. Akorát s těmi jmény není nic jasné - vždyť nikde není jasně řečeno, že se mají používát počeštělá jména. Potíž je při oslovení, jelikož "Slečno Granger" vypadá v českém textu vážně divně... Ovšem "Moje jméno je Hermiona Granger" mi přijde naprosto přirozené...

14 Dark Angel Dark Angel | E-mail | Web | 17. ledna 2011 v 20:50 | Reagovat

Další užitečný článek i s doplněním a zdůrazněním charakteru božského Severuse. Nesnáším, když z něj někdo dělá OOC.
Jediné s čím bych si dovolila nesouhlasit je ono -OVÁ ve jménech. Vždycky mi to strašně vadilo - zejména u anglických jmen. A pokud jde o jména jako "Blacková-Malfoyová", pak se mi to příčí ještě víc. Když už, tak bych psala "Black-Malfoyová", i když si vůbec nejsem jistá, jestli je to gramaticky správně... :-?

15 Nel-ly Nel-ly | Web | 17. ledna 2011 v 20:53 | Reagovat

[13]: nenávidím -ová, ale číst v českém textu Granger je blbost...
Black-Malfoyová někde byla, uznávám, a já popravdě nemám nejmenší tušení, jak se to píše :-D
Ve své jedné povídce jsem psala bez prvního ová, ale zas v jiné knize to bylo... avšak vzhledem k tomu, že postava vystupuje buď ve škole nebo už vdaná, tak je to snad jedno ;-)

Moje jméno je Hermiona Granger? To přijde příšerné mě :-) jsme češi a pravidla dodržovat musíme a ová mezi ně prostě patří, i když Jennifer Lopézová mi způsobuje bolest hlavy :-D

16 Dark Angel Dark Angel | Web | 18. ledna 2011 v 16:16 | Reagovat

[15]:jsme češi a pravidla dodržovat musíme a ová mezi ně prostě patří, i když Jennifer Lopézová mi způsobuje bolest hlavy :-D

Já si ani nejsem jistá, jestli to, že se -ová musí používat v těch pravidlech opravdu je... Přechylování je podle mě děsný výmysl :-(

17 Nel-ly Nel-ly | Web | 18. ledna 2011 v 17:12 | Reagovat

[16]: je to hovadina, ale řekni mi, jak bys reagovala, kdyby to v knize nebylo?
(mimochodem v Kameni mudrců je - Levander Brown :D a je tam napsáno, že jo to kluk)
pro nás je to prostě zavádějící... ale když to v knize neuvidim, tak mi to bude připadat divný

každopádně v Meči pravdy, třeba zůstává Kahlan Amnell (Amnellová...fuj! neumím si představit).. ale zrovna Grangerová, Bellová, Brownová, Patilová atd. mi vůbec nevadí...

18 Lily Lily | Web | 18. ledna 2011 v 19:01 | Reagovat

Nesnáším,když autor do textu přidává smajlíky nebo poznámky typu "Tenhle vtip se poved co????". Úplně tím přetrhne děj (a navíc se to nedá číst ;-) ).

19 evi evi | 20. ledna 2011 v 12:23 | Reagovat

Nel-ly: Zvláštní, Meč pravdy mám teď zrovna rozečtený a Amnellová je tam pokaždé přechýlené:-? Mně osobně vadí přechylování u známých osobností, které žijí nebo žily. Jennifer má prostě v pase napsáno Lopez a ne Lopezová. U vymyšlených knižních postav to ale ctím. Odmítat přechýlení u Grangerová je stejné, jako kdybych trvala na tom, že budu o Brumbálovi psát jako o Dumbledorovi. Prostě je to překlad jména a já to tak beru8-)

20 Nel-ly Nel-ly | Web | 20. ledna 2011 v 13:37 | Reagovat

[18]: asi tak nějak

[19]: podle toho, jakou máš verzi českého překladu ;-) jsou dvě... střídá se to po knihách, něco jako rozdíl mezi "Zpovědnice" a "Vyznavačky (což mi zní příšerně)".. ale v tom, lepším :-D, je to jen Amnell.. stejně jako u Matky představena - Annalina Andlurell (snad to píšu dobře, už jsem to zas neviděla skoro rok)
Souhlas... nechala bych klidně i autory - Rowling, Austen a konec, ale u postav.. popravdě, myslím, že by to vedlo ke zmatkům, kdyby tam to -ová nebylo :-D

21 Illienel Illienel | E-mail | Web | 5. března 2012 v 17:07 | Reagovat

Je super, že to někdo takto sepíše :-) S většinou věcí nemám žádný problém, ale něco mi docela pomohlo. Díky. Můžu se jen zeptat, co jsou to ty kapitálky? Já jsem to v životě neslyšela...

22 nel-ly nel-ly | Web | 5. března 2012 v 22:36 | Reagovat

[21]: kapitálky jsou náze velkých písmen (AHOJ) prostě capslock, najdeš to třeba pojmenované ve wordu nebo když se učíš na informatice, ale většinou se to v textu dělá tak, že nepíšeš velkým, ale normálně takhle a pak si text označíš a uděláš to ve formátování, vypadá to maličko jinak - takhle se to dává do knih, třeba u křiku a podobně, ale vlastně je to jedno, prostě capslock, shift a jde o psaní velkými písmeny ;)
jsem ráda, když to někomu k něčemu bude :D určitě nejsem nějakej velkej rádce, jen si říkám, že čím toho bude všude víc, tím si tohoh třeba lidé začnou všímat, tyhle věci se opakují stále dokola

23 Steve Steve | 28. dubna 2014 v 18:19 | Reagovat

Mám ráda tipy, jak zlepšit psaní FF, pěkně sepsané. Některé návody mě třeba úplně zdeptají a odradí, ale tohle je spíš povzbuzující.
Myslím, že přechylování jmen je věc vkusu a zvyku. Kdybychom od začátku znali slečnu Granger, asi by nám to nepřišlo nějak strašný, a myslím, že přípustné jsou obě verze.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA