Škola noci 1: Označená

17. listopadu 2010 v 10:00 | Nel-ly |  Young Adult (fantasy, sci-fi, atd.)
http://www.legie.info/images/kniha-small/1/11412-2497.jpgPřestože jsem si vědoma "věkového" okruhu lidé zde se pohybujících a zcela jistě vím, že se najdou i ti, kteří můj názor odsoudí, beze strachu či pochyb vám předkládám svou recenzi na knihu, jíž jsem dokázala přečíst během dvou dní cestování v mhd a jednoho večera u filmu a jež je určena lidi mnohem nižšího věku než je můj :)


Bylo nebylo, jednoho dne se matka s dcerou, P.C. a Kirstin Castové, rozhodly napsat nový bestseller pro teenagery a co k tomu potřebovaly?

Za prvé - sympatickou hrdinku s problémovým vztahem s rodiči (když ne sirotka, tak alespoň nábožensky založeného otčíma) a charakterovými chybami, díky nimž se čtenáři (v tomhle případě spíš čtenářky) dokáží do postavy vžít. Ona dívka je ve všech ohledech nedokonalá, nemá dlouhé blonďaté vlasy, není to barbíná a není ani přespřýliš chytrá, má otravnou starší sestru roztleskávačku a "nanykovskou" nejlepší kamarádku, s níž si už dávno nerozumí, a přítele, fotbalového hráče bez mozku, s nímž už "skoro" nechodí a snaží se ho přesvědčit, že pití alkoholu a kouření marihuany je velice špatné. A přesto, ona dívka je ta vyvolená - znamení, jímž je označeno každé nové "mládě" má vybarvené (tak, jak to mají jen dospělí) a má schopnosti, jež se u nikoho neobjevily tak dlouho, jak jen Svět pamatuje. Ona jediná je ta vyvolená.

Za druhé - upíry. V dnešním světě se nedá napsat kvalitní fantasy nebo romantický příběh, v němž by nefigurovali upíři. Upíry poznáte podle toho, že touží po krvi (přestože nezabíjejí lidi, samozřejmě!), nemají rádi světlo slunce (ale neohrožuje je) a jsou všichni krásní, dlouhovlasí a talentovaní
- jsou to ti nejlepší umělci, herci a spisovatelé.

Za třetí - nepřítele. Rivala v podobě překrásné blonďaté mrchy, jenž vládne nejdůležitější studentské organizaci školy (s oslnivě krásnými členy) a jejích dvou až tří tupých následovnic (Připomíná to snad někomu jakýsi příběh o rivalovi mladého kouzelníka s dvěma následovníky? Nepovídejte, fakt?).

Za čtvrté - idola. Chlapce, s nímž se poprvé setkáváme, když odmítne naši rivalku a v okamžiku se začne zajímat o naši hrdinku, přestože to s ním není lehké. Je krásný, černovlasý s modrýma očima, uhrančivým pohledem, chápavý, milý, charismatický a tak tajemný, jak jen to jde.

Za páté - přátele. Naivní, ale velice milou a obětavou spolubydlící, dvě vtipy hýřící dvojčata (která však nejsou pravá dvojčata) a vždy milého a přechytrého gayského kamaráda, kteří obětují vše, jen aby přišli na pomoc své kamarádce. (Od podobně s obětavým mladým hobitem a jeho dvěma vtipnými přáteli ani nemluvě.)

Dejte všechny faktory dohromady, vymyslete poutavý příběh o dívce, jež nechce víc "než zapadnout",ale je obdařena úžasnými silami, jež nikdo jiný nemá a vždy, když si neví rady, může se obrátit ke své upírské bohyni Nyx (bývalé bohyni indiánských legend), která to na za ni samozřejmě vyřeší. Dále přidejte magickou školu, dívčí koleje, několik hodin (v nichž se naučíte například jak šermovat, jezdit na konci nebo popřípadě španělsky), společná jídla a temnější podobu studia v podobě možné smrti žáků a zjevujících se duchů (jež vás mají přinutit, abyste si pořídili i druhý popřípadě další díly knihy) a máme tu bestseller.

Avšak jsem přesvědčena, že na cílenou skupinu čtrnácti až patnáctiletých slečen, může "Škola noci" působit velice příznivým dojmem, protože když se mi podařilo prokousat se přes dvoustou stranu, konečně se začalo doopravdy něco dít a scény se "supermanem" nebo některé ze studentkých rozhovorů na mě čas od času doopravdy udělaly příznivý dojem.

Během i po přečtení knihy mi automaticky vytanulo na mysli, že být to internetová povídka, jsem nadšená, přesto jako příběh ve vázané vazbě za necelých tři sta korun…? To snad ani nemyslí vážně. Jediný důvod, proč nelituju utracených peněz je, že idol knihy je jednoduše k nakousnutí a některé z dialogů mě doopravdy rozesmály, přesto o otázce: "Jestli si přečtu i další díly?" rozhodne už jen městská knihovna.

Oficitální text distributora:

Šestnáctiletá Zoey Redbirdová se hádá s rodiči, právě se rozešla s přítelem a poslední, co jí ještě schází, je začít se měnit v upíra. Jenže právě to se stalo a Zoey musí přestoupit na speciální školu pro upíří mláďata. Všechno ale není tak zlé, jak to na první pohled vypadá - upíří dorost přijme novou spolužačku mezi sebe, hodiny nejsou zdaleka tak nudné jako na normální střední a navíc se zdá, že Zoey má schopnosti, o jakých mohou ostatní jen snít. Jediný, s kým si nepadne do oka, jsou členky elitní školní organizace Dcery temnoty a zvlášť její příšerná předsedkyně Afrodita. Za jejich zdánlivě nevinnými rituály se skrývá něco hodně ošklivého a je na Zoey, aby to zarazila - než někdo přijde o život.
Označená otevírá úspěšnou řadu příběhů pod titulem Škola noci o výjimečné, a přitom docela obyčejné budoucí upírce Zoey, která je předurčena k velkým věcem, i když o to vlastně moc nestojí…

Krátká ukázka:

Bohyně vstala a ladně ke mně vykročila. Její hlas kreslil do vzduchu kolem nás stříbřité symboly moci. Když ke mně došla, setřela mi slzy a vzala moji tvář do dlaní.
Zoey Redbirdová, dcero Noci, jmenuji tě svýma očima a ušima pro současný svět, který se snaží nalézt rovnováhu mezi dobrem a zlem.
"Ale mně je šestnáct! Neumím ani zaparkovat u chodníku! Nemůžu být vašima očima a ušima, nezvládnu to!"
Jen se mírně usmála. Jsi starší, než by se podle věku mohlo zdát, ptáčátko. Věř si a sama přijdeš na to, co máš dělat. Ale jedno si pamatuj: temnota není vždy totéž co zlo a stejně tak světlo není vždy poslem dobra.
Pak se bohyně Nyx, pradávné vtělení noci, sklonila a políbila mě na čelo.

Ke konci mě velice zaujal text, jenže jsem našla na stránkách fantasyplanet, když jsem hledala obrázek ke knize (můj foťák na telefonu doopravdy stojí za prd)…

"Hodnocení dalšího přírůstku dívčí upírské knihovničky se bude zřejmě diametrálně lišit podle věku, čtenářských zkušeností i pohlaví každého čtenáře. Pokud je ti okolo třinácti let, jsi dívka a zatím jsi četla jen Harryho Pottera, pravděpodobně tě Označená od P.C.Castové a Kristin Castové nadchne. Ostatní ji ocení jen pokud doopravdy nic jiného nebude po ruce a cesta vlakem má trvat několik hodin…" www.fantasyplanet.cz

Další recenze, na něž jsem narazila až po sepsání článku, ke svému velkému překvapení :)...
obrázek - neoluxor.cz
P.S. Už dnes o půlnoci... Harry! Těším se jak malé dítě (a zas tomu nešlo zabránit), ale i přesto věřím, že kritická budu až moc, to si teprve užijete :)
P.P.S. A ano, fanfiction na toto téma by byla úžasná, ne však díky úžasnosti "nového" světa nebo příběhu, ale jeho jednoduchosti...
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Liliane Evans Liliane Evans | Web | 17. listopadu 2010 v 10:23 | Reagovat

z tvojho popisu sa mi to začalo páčiť :)
kamoš má 3 knihy: Stratený v podzemí, a ďalej nwm, vyzerá to zaujímavo, to by som si viac chcela prečítať, i keď Škola noci nevyzerá tak zle

2 Elin7 Elin7 | E-mail | Web | 17. listopadu 2010 v 11:02 | Reagovat

Musím říct, že první díl školy noci mně taky nijak zvlášť nenadchl, ale třeba ten pátej už nebyl tak špatnej, chce to jenom vydržet :-). Ten první mi trochu připomíná Harryho Pottera a průměrnou Americkou komedii ze střední nakombinované dohromady, ale věř mi, že se to díl od dílu trochu zlepšuje...:-)

3 chillychilly chillychilly | Web | 17. listopadu 2010 v 12:56 | Reagovat

No nevím, pokud si to přečtu, tak jenom z knihovny, utrácet za to peníze. Přijde mi to, že tam dali úplně všechno :-)
Každopádně na Harryho se už nemůžu dočkat, už jenom 11 hodin a 4 minuty Jupí!
Vážně se těším jako malá

4 Polgara Polgara | Web | 17. listopadu 2010 v 13:30 | Reagovat

Proč mi z tvé recenze zaznívá lehká ironie? Ale souhlasím s tebou, naštěstí mám po ruce spolužačku, která si všechny díly kupuje, takže ji budu postupně zneužívat :-D Mám zatím přečtené první tři díly a pokud si přečtu další, tak jedině v případě, že si je půjčím. :-)
A s tím Harrym ti závidím, jelikož v pět ráno vstávám, nepřipadalo v úvahu, že bych šla na půlnoční premiéru, tak sem to odložila na sobotu 20.11. a už se nemůžu dočkat. Já chci Pottera! :-)

5 Nel-ly Nel-ly | Web | 17. listopadu 2010 v 13:34 | Reagovat

Elin: myslím, že si to trefila :) Harryho mi to připomnělo několikrát a americká komedie pro teenagery z toho dýchá snad z každý strany :)

chillychilly: už jen deset a půl hodiny! :D bože..

Polgara: ehm, jen lehká ironie? tak to bych se příště neměla tolik  šetřit :-P
no, já mám jít ráno od osmi do práce (s tím, že nejspíš vůbec nepůjdu spát, protože po stěhování už se z kina nedostávám v noci domu tak snadno :-D vůbec se nechci vidět, ale stojí mi to za to, prostě jo)

6 Hope Hope | Web | 17. listopadu 2010 v 14:03 | Reagovat

já musím říct, že s tebou souhlasím...akorát jsem se nějak zasekla v polovině knížky, musela jsem totiž přečídst knížku z knihovny...mno, a teď se k tomu nějak nemůžu vrátit...ale já ji jednou dočtu :-D
nn, nehrál Xhrise v Čarodějkách, ale hrál ve Ztracenách ;o)

7 Hope Hope | Web | 17. listopadu 2010 v 14:04 | Reagovat

teda nn, nehrál vChrise v Čarodějkách, toho hraje Drew Fuller, ale hrál ve Ztracených

8 Hope Hope | Web | 17. listopadu 2010 v 14:22 | Reagovat

vážně tam nehrál =o) i když Drewovi to na té fotce sekne ;o)

9 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 17. listopadu 2010 v 14:36 | Reagovat

Úžasná recenze, naprosto s tebou souhlasím. První díl jsem si koupila za poukázku ze soutěže a další už jedině z knihovny. Na tý knížce je nejlepší to, že u ní nemusíš moc přemejšlet.

10 Hope Hope | Web | 17. listopadu 2010 v 14:44 | Reagovat

koukala jsem na adresu oho obrázku a nepopírám, že si jsou podobní, ale opravdu to není ten samý herec =o)

11 chillychilly chillychilly | Web | 17. listopadu 2010 v 14:59 | Reagovat

Už jen devět hodin :D Joo, já se tak těším, dělám si náladu sledováním trailerů

12 Hope Hope | Web | 17. listopadu 2010 v 15:00 | Reagovat

fakt ;o) oba dva? nejsi trošku náročná? :-D

13 Nel-ly Nel-ly | Web | 17. listopadu 2010 v 15:01 | Reagovat

[11]: já koukám na jedničku :D bože, jsou tak roztomilí... pak ještě něco, jen nevim jakej díl a večer s kamarádkou ještě šestku a pak... hůů, už mám připravenou zásobu kofeinu a batoh na propašování mekáče :) stará tradice

[12]: já? :-O vůbec :-P

14 therysek-diary therysek-diary | Web | 17. listopadu 2010 v 15:08 | Reagovat

z toho tvého článku podle mě sarkmasmus přímo číší, i přesto s tebou souhlasím. Podle mě je to takový mix všeho, co se kde dalo narychlo sehnat. Pokud ale budeš číst ty další díly, opravdu se asi budeš divit :-)) (PS: všechny komenty výše jsem nečetla, promiň, jestli se opakuju :-))

15 Neriah Neriah | Web | 17. listopadu 2010 v 15:19 | Reagovat

Tak tři stovky bych za tuhle knihu taky nedala. :-) Mně se to líbilo jako oddychová literatura, ale pořádně mě zaujal až čtvrtý díl. Ten začátek - to je nuda. A člověk u toho nemusí tolik přemýšlet. Tak si to v kině užij, jé, jak já ti závidím. :-)

16 Nel-ly Nel-ly | Web | 17. listopadu 2010 v 15:26 | Reagovat

Therysek: no, Polgara říkala "mírná ironie" :-P ale ano, myslím, že i když to nebylo v plánu, jinak jsem reagovat nemohla... přeci jen, není to příběh ani styl psaní, který bych si představovala ve vázané knize... jak říkám, povídka by z toho byla skvělá a k dalším dílmů se určitě dostanu...jednou, až budou v knihovně a znova to číst určitě nebudu (teď jen tu knihu zas prodat :D)

Neriah: no, díky bohu za tu slevu :) a za aukro, na kterym se toho zas zbavím.... a ááách, už jen osm a půl hodiny :D

17 chillychilly chillychilly | Web | 17. listopadu 2010 v 15:37 | Reagovat

[13]: na jedničku jsem se koukala nedávno, zasmála jsem se. Tak ale teď už musím šupajdit na bus a jet za Harrym, to víš, u nás v takové prdeli se nehraje :D jooo, jen nevím kolik hodin

18 Maya Maya | 17. listopadu 2010 v 16:09 | Reagovat

Zní to zajímavě...co taky ne, že? Líbí se mi, jak jdu vždycky do knihovny a narazím tam na nějakou novou, zábavnou knížku, kterou jsem ještě nečetla. A zrovna ty mi vždycky dáváš většinu typů (bohužel, ta naše knihovna není zaš až tak daleko, aby měla všechno, co ta vaše ...bohužel :-( )
Koukám, že upíří jsou všude...už mi to trochu začíná vadit. A je jen málo toho, co si s nimi doopravdy oblíbím...doufám, že tohle mezi to málo bude patřit :-)

19 Guenon Guenon | E-mail | Web | 17. listopadu 2010 v 16:12 | Reagovat

nečetla jsem, možná, někdy:D teď mám odobí, kdy se vyžívám ve složitých myšlenkových pochodech skutečných mistrů:D Za domácí úkol jsme si dala do konce roku přečíst kompletně vše od Dickense, Dostojevského a Levina:D (a táá se těším na plnění:D zatím mám za sebou od Dickense akorát Olivera Twista, Nadějné vyhlídky a Davida Copperfielda, od Dostojevského jen Idiota a Karamazovi a od Levise dokonce jen jednu - Rosematry má děťátko. A už po jedný knížce můžu říct, že ten chlap byl génius:D)
Ale tohle... možná povím taťkovi, k vánocům, on stejně když nekupuje knížky, je to vždycky kravina:D Buď mi to není, nesluší mi to nebo už to mám:D nene... otec může nakupovat jen knihy:D
Recenze mě potěšila, je v ní takový příjemný sarkastický nadhled:D I když... Mališko se vysmíváš :P Ale já jsem zvyklá...:D

Jinak, k tvé diskuzi s Hope... - nemůže se nazapojit - Drew Fuller skutečně hrál v čarodějkách, byla to moje dětská láska:D A ze ztracených asi myslíte Iana Somerhealdera(teď nevím, jestli jsem to napsala dobře... nevadí:D)  -tuším. Ten mu podobný je:D To je moje současná láska... díky Upířím deníkům, kde hraje dokonalého grázla:D

20 Nel-ly Nel-ly | Web | 17. listopadu 2010 v 16:18 | Reagovat

Maya: no, uvidíme, tohle byl můj první pokus o upíří romanci a myslím, že taky poslední... něco takového se totiž podle mě nedá nazývat kniha (i když povídka - skvělá)

Guenon: to tě jen šlechtí :) já četla Rosemary na škole (áách, zvládla jsem to během půl dnes, skvělá kniha) a v té samé vazbě jsem měla i Stepfordké paničky - úžas
například Anna Karenina mě bavila a přišla mi celkem jednodcuhé, Karamazovi nesnáším (v divadle jsem na tom usnula :D), Idiot je těžké ale zajímavé čtení... Oliver Twist (áách, nádhera, jen jaksi nevím, jak to skončilo :D musela jsem vrátit knížku padesát stran před koncem), Davida miluju už roky a roky a vůbec Dickens je podle mě jeden z nejlepších autorů "tradiční" anglické literatury....
K tomu bych ještě přidala Oskara Wilda... protože to byl podle mě génius :)
A jestli se vysmívám? Ano, ale jen nenápadně :) jenže jinak to bohužel už ani neumím a tady se za to omlouvat doopradvy nebudu :-)

21 Guenon Guenon | E-mail | Web | 17. listopadu 2010 v 16:20 | Reagovat

Jo, ještě něco jsem ti chtěla říct:D Strááášně ti závidím:D
já to uvidím až v sobotu, pokud se do té doby z čekání nezastřelím:D Dřív to prostě něvyšlo... a veř mi, snaha byla:D Vůbec, naše dopravování se na Harryho a domlouvání se byla ejdna velká kovbojka:D Ale dopadne to dobře a já tam usednu, obrečím Hedviku, Moodyho, Gergovo ucho a Dobyho a bude to dobré:D Moc se těším... Bude to to nelepší za celý rok. Jen na to se těším víc, než na Vánoce... a já jsem vánoční fanatik, prosím pěkně:D
Jo a jestli budeš psát recenzi, jakože asi jo, nepodívám se do té doby, než to uvidím sama:D Jen, aby ses nedivila, že tě šídím s komentáářem:D Pak napíšu vlastní neposkvrněný názor a pak se ráda půjdu podívat, jak se moje pubertální nadšení neshode s očekávvanou vlnou kritiky z tvé strany :D :D

22 Guenon Guenon | E-mail | Web | 17. listopadu 2010 v 16:24 | Reagovat

[20]: nikdo nechce omluvy, já to mám ráda a baví mě to:D
Rosemary je geniální, i v mé vazbě jsou Paničky, ale ještě jsem se k nim nedostala  -nejdřív chci druhý díl Rosemary. Anna Karenina je nádherná. Něco, u čeho sjme i slzela:D
Karamazovi se mi líbíli, a jejich české filmové zpracování bylo pro mě jedním z nejlepších českých filmů vůbec:D Trojan exceloval:D Oliver skončil jako pohádka, ale krásně promyšlená.
A chválu na Oskara Wilda slyším všude kolem sebe, musím se na něj taky vrhnout... už se moc těším:D

23 katka katka | 11. prosince 2010 v 12:08 | Reagovat

a co takhle abys to pochopila! mysli trochu! :-?  :-?

24 Nel-ly Nel-ly | 11. prosince 2010 v 17:28 | Reagovat

[23]: mysli na co? :D to by mě moc zajímalo :)))

25 :-D :-D | 30. ledna 2011 v 17:15 | Reagovat
26 "xxx" "xxx" | Web | 24. dubna 2011 v 7:46 | Reagovat

to já mám doma zatím všechny díly, které v čr vyšly! .) To jest 6 dílů .)) a už se klepu na sedmej díl! .))
sága školy noci se mi líbí.. .)) .. asi to vážně bude tím věkem, nevím .D

27 nel-ly nel-ly | Web | 26. dubna 2011 v 16:15 | Reagovat

[26]: ale jo, já nakonec četla i pětku nebo šestku? nevim... byla jsem nemocná a našla to na netu a určitě to není špatné, v porovnání s tím, co se teď vydává to je čistý průměr a věřím, že i věk má svou roli ;-) jsem prostě stará :D

28 Charlotte Evans Charlotte Evans | E-mail | Web | 8. března 2012 v 22:26 | Reagovat

:D Nedávno jsem četla, a musím říct, že ta podobnost s 'nějakými jinými strašně neznámými filmy a knihami' mě vůůůbec nepraštila do očí :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA