"Moderní" knižní ságy aneb Jak jsem podlehla...

15. listopadu 2010 v 14:26 | Nel-ly |  Books of my life...
Tak jsem po dlouhé době vyslyšela volání Knižního klubu v Luxoru a podlehla upírskému "BOOMu" a tak snad zas budu rozuět tomu, o čem všichni tak často mluví (a to především většina blogerů, na jejichž stránky ráda chodím)
A čemu, že jsem to vlastně podlehla? V článku...


http://www.neoluxor.cz/files/newcatalog/5/6/1/86/image.jpgKdyž mi bylo asi devět nebo deset let poprvé jsem seznámila s jménem "Harry Potter". Máma koupila první díl této v Čechách dosud nepříliš známé knihy a myslela si, že mě tím donutí číst… Neuspěla, ale sama se zamilovala do čarodějnického učně a hned se vrhla i na druhý díl.
Já dostala kazetu namluvenou Lábusem a poslouchala ji po večerech jako pohádku na dobrou noc a… V celku se mi to líbilo, přesto číst jsem nechtěla a tak máma začala s novou strategií, v mých čtrnácti letech mi přislíbila 5O halířů za každou stránku, kterou z Harryho přečtu a já podlehla. Skončilo to tím, že jsem ji násilím dotáhla na půlnoční premiéru pátého dílu a druhý den odpoledne ji měla přečtenou. A tak to začalo…

Postupně mě seznámila s Jane Austenovou, s knihou "Jih proti Severu" a pak http://www.neoluxor.cz/files/newcatalog/0/1/0/65/image.jpguž jsem se seznamovala sama… Dostala jsem se k Pánu prstenů a asi dva měsíce před vstupem prvního filmu do kin mámu dotáhla do knihkupectví a uprosila ji, aby mi koupila všechny tři díly této světoznámé fantasy ságy. Podmínkou bylo, že na první film půjdu až tehdy, když ho budu mít přečtený… Šly jsme na premiéru s tím, že jsem stihla přečíst všechny tři knihy během asi dvou týdnů.

Přišel den mého svátku během prvního ročníku na střední škole a já se chystala na nákupy na Václavské náměstí, abych za peníze k svátku utratila část svého dárku - konečně příbuzní pochopili, že peníze mi vůbec nevadí. "Bohužel" při cestě ze školy mi ujela tramvaj, kamarádka byla nemocná a já musela čekat sama, a co nevidím, jen kousek od zastávky tramvaje je zapadlé knihkupectví. Rozhodla jsem se řádně prozkoumat okolí své nové školy a zapadla do malého krámku. Jako první mě do očí praštila obrovská tmavě modrá kniha, jež byla vystavena na čestném místě a nesla název http://www.neoluxor.cz/files/newcatalog/7/4/0/143/image.jpg"Eragon; Odkaz dračích jezdců" (víte, že ho maj i v měkký vazbě? a malýho???) a prodavačka si samozřejmě nemohla nevšimnout na co zírám. Začala pět ódy na novou fantasy knihu, kterou si kupují lidé mého věku a jak moc je úžasná… Znovu jsem podlehla, především také díky obrovskému plakátu visícímu přes polovinu zdi v obchodě, a utratila polovinu svého dárku za jednu obyčejnou knihu (stále přes čtyři stovky a já myslela, že mě omejou - triko nebude a kamarád mi zas bude dvě hodiny spílat, jak jsem si mohla vybrat knihu na úkor toho úžasného tmavě červeného trička v Clockhausu).

Když jsem knihu poprvé otevřela při cestě ze školy, myslela jsem, že zaútočím sama na sebe a něco si udělám. Tak strašně mě to nebavilo, že jsem ji doma odložila, potlačila slzy a rozhodla se věnovat druhé knize, kterou jsem si v tom obchodě koupila (aby mi náhodou nezbyly nějaké peníze). Tentokrát jsem udělala dobře, o tom jsem se přesvědčila hned poprvé, když jsem v "Legendách" našla povídku od Terryho Goodkinda "Dlužní kost" a díky ní zatoužila poznat ságu, na kterou anotace povídky odkazovala. Seznamování s legendami byla doopravdy krátká záležitost, a tak jsem se znovu vrátila k Eragonovi, když už to stálo takové prachy, no a nějakou dobu potom, už jsem stále frontu na "Eldesta" v Luxoru s penězi v jedné ruce a poloprázdnou lahví jablečné vodky v druhé (na chvíli jsem utekla od kamarádů z tradičního mikulášského průvodu
Prahou -tzn. od prváku jedině chlastací cesta končící ve chvíli, kdy
už se ani jeden z nás nemohl hnout-, abych si koupila Eldesta jak nejrychleji to jde).

http://www.neoluxor.cz/files/newcatalog/1/2/6/134/image.jpgPak nastala delší pauza, kdy jsem zaměstnávala jen získáním a posléze přečtením dvacetidílového "Meče pravdy". Bylo to více než dva roky, kdy jsem vystřídala různé knihy počínaje Kingem konečně Rutherfurdem a znovu se zamilovala do historie, přesto Goodkind převládal a naštěstí se neobjevila nová sága a pak to přišlo…

Objevila se další světově známá "sága", jíž zná celý svět a většina lidí, jejichž literární vkus se vždy podobal mému a měla jsem si s nimi o čem povídat, se zamilovala do "Stmívání".

Naštěstí pro mě, alespoň myslím, jsem se tomuto "BOOMu" vyhnula oklikou a seznámila se jen asi s padesáti stránkami prvního
dílu a to mi stačilo až do konce živta.

Každopádně "Twilight" odstartoval novou modernu a stejně jako kdysi Tolkiena napodobili desítky autorů a objevili tajemství nesmrtelných vysokých elfů, malých bojových skřítků a nedokonalých lidí, teď se všichni začali zajímat jen a jen o upíry - elegantní nesmrtelné a neuvěřitelně sexy a já konečně znovu podlehla…

Nedávno mi volali z Knižního klubu, že už jsem si dlouho nekoupila žádnou knihu (díky bohu za http://www.neoluxor.cz/files/newcatalog/0/1/8/149/image.jpgknihovny, že?) a tak jsem dnes po předposlední návštěvě zubařky zavítala znovu na Václavák a narazila na nabídku ságy "Škola noci" se slevou pro členy Klubu. A tak ji mám doma, první díl. Hypnotizuji tu knihu pohledem a musím říct, že jakmile dopíšu tenhle článek a vykoupu babiččinu orchidej, začnu se mladé Zoey plně věnovat, protože ty první dvě kapitoly, co jsem stihla přečíst za dvacetiminutovou cestu autobusem k babiččinu bytu mi doopravdy skvěle utekly. Zdá se, že "Škola noci" nebude žádné úžasné literární dílu, nejspíš nebude mít ani žádnou velkou literární hodnotu, ale na nudné cesty v MHD mi bude vyhovovat stejně, jako například "Kniha Hřbitova" nebo "Koralina" od Gaimana.

http://www.neoluxor.cz/files/newcatalog/7/0/3/107/image.jpgDenní a Šerá Hlídka, které jsem v pátek konečně získala v kině dostanou šanci doma, hezky v klidu, kdy se budu moct soustředit a první díl trilogie "Poselství jednorožců" od M. Burdové alias Nelien bude ještě chvíli muset vydržet - konečně měli i to, tak uvidím, jak daleko se dostanu a jestli budu pokračovat i do dalších dílů.

odkaz obrázků: www.neoluxor.cz

A! Slyšeli jste někdo o knize "Levá ruka boží"? Prý nová kniha a nová možnost světového bestselleru - prvnní kniha trilogie. Nebude to trvat dlouho a musím navštívit knížní klub znovu :D a na tohle mají taky slevu.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Hope Hope | Web | 15. listopadu 2010 v 14:50 | Reagovat

jé, první díl Školy noci mám rozečtený =o) mno, docela mě ta knížka baví =o)

2 lina lina | Web | 15. listopadu 2010 v 15:08 | Reagovat

Levou hnátu mám doma:D je to takové syrové, dosti temné zatím, ještě jsem ji nedočetla, ale myslím Abbys na ni napsalapěknou recenzi...

3 Liliane Evans Liliane Evans | Web | 15. listopadu 2010 v 15:38 | Reagovat

moja kamoška číta Školu noci, akosi ma to neoslovilo, ale keby som to začala čítať, tak tým budem posadnutá :D

4 Angie Angie | Web | 15. listopadu 2010 v 16:18 | Reagovat

No, tak knižní klub nenavštěvuju, katalog KK navštěvuje naši schránku a mamka mi objednává knížky přes internet. Anebo vyšleme dědu, má to poblíž práce :-D
Každopádně! Ráda bych, abys mi vysvětlila, co si představuješ pod slovy "literární hodnota".
Školu Noci jsem četla, všechny 4 díly mám doma a čekám na pátý. Rozhodně nemůžu říct, že by nebylo úžasné literární dílo. Ono to totiž je. Kdybych smíchala všechny knížky o upírech (kromě Upířích deníků), tak by se ten mix ani zdaleka nemohl vyrovnat těm ostatním.
První asi čtyři kapitoly mě šíleně nudily, ale dala jsem tomu šanci a četla dál. Líp jsem udělat nemohla, úplně mě to dostalo. Myslím, že říkáš hop a ještě jsi nepřeskočila. Ale až všechny ty knihy dočteš a i potom si budeš stát za tím, že to není úžasné a nemá to ani hodnotu, brát ti to nebudu, máš právo na svůj názor.
Knihy zásadně hodnotím podle poutavosti, zapletenosti a zajímavosti děje, to je pro mě literární hodnota - nápad. Protože když není dobrý nápad, skvělé napsání to už nezachrání. A tato série má nápady geniální, s každým dalším dílem je to lepší a lepší.
Každá kniha, kterou jsem přečetla a která se mi líbila, mě nějakým způsobem poznamenala (ŠN dokonce tak, že jednu dobu jsem i uvažovala o tom, že bych zkusila psát FF) a každá má pro mě obrovskou literární hodnotu.
V dnešní době prakticky NEMŮŽEŠ posuzovat, co má a nemá hodnotu, co je dílo a co není. Protože každý má jiný vkus a to, co se tobě zdá skvělé, někomu může přijít hrozné. Opět je to věc názoru, samozřejmě a tys jen vyjádřila ten svůj, na což máš - opakuji - právo.
Třeba já četla už několik knih z povinné četby. Světoví autoři, knihy jsou uznávány a kdoví co ještě, ale mě prostě nezaujaly.
Zase zdůrazňuji - věc vkusu. Ale soudit něco po dvou kapitolách, to asi ne...

5 therysek-diary therysek-diary | Web | 15. listopadu 2010 v 16:19 | Reagovat

Musím se přidat k diskusi na téma Škola noci. Mě k tomu přivedla kamarádka, posedlá Twilight (které mimochodem taky moc nemusím. Už kvůli tomu kraválu, co kolem toho všude je). Nejdřív chtěla, abych si přečetla jenom první díl, že si o tom nemá s kým popovídat, nakonec jsem ale přelouskala všech pět přeložených do češtiny. A hodnocení? Takový čistý průměr. Na styl, jakým je psán HP to určitě nemá a příběh je podle mě až moc zamotaný a spletitý, ale jako oddychovačka je to docela v pohodě :-)

6 chillychilly chillychilly | Web | 15. listopadu 2010 v 16:49 | Reagovat

Já jsem ze začátku HP odmítala číst, až jsem jednou měla nouzi o knížky a půjčila si to, no, a pak už jsem se do toho neodtrhla.
Stmívání mě taky nechytlo, přišlo mi to šíleně zdlouhavé a tak nějak o ničem.
Jinak ten zbatek jsme taky četla. (až na Školu noci, holt upíři nejsou moje krevní skupina
)Na malýho Eragona jsem narazila nedávno a strašně mě to rozesmálo, člověk má doma takovou bichli, kterou ani pod lavicí číct nemohl a pak narazí na takové kapesní vydání .. :D
Koralinu ti závidím, nemůžu jí nikde sehnat. Neila Gaimana mám ráda

7 Nel-ly Nel-ly | Web | 15. listopadu 2010 v 16:50 | Reagovat

Hope: tak to asi půjdeme společně díl po dílu a můžeme si říkat názory ;-)

lina: jo? temné? hmm... no zatím jsem šáhla po upířině, tak uvidím, jestli nezajdu ještě na další návštěvu i pro "hnátu" :D
víc jak hodinu, co jsem se tam pohybovala jsem v jednom kuse poslouchala reklamu na tu tvojí ghostgirl :D :D ale fakt je drahá :(

Angie: jistě, nápad ano :) ale "literární hodnota" se posoudit určitě dá, už jen kvůli tomu, že je to nepříliš dobrým slohem napsaný příběh pro teenagery (což ale neznamená, že nemůže být úžasný), ale myslím, že za pár let zrovna na Školu noc nikdo vzpomínat nebudel..
pro porování... literární hodnotu maj knihy od Tolkiena, přestože hodně lidí říká, že jsou na ně příliš nudné... literární hodnotu má Dostojevskij, má ji Astrenová, má ji King nebo třeba Prattchet (i když toho já třeba nikdy číst nebudu) a má ji i Lukjaněnko... nemá ji však ani zdaleka Eragon (a přtom tyhle knihy já miluju nade vše!)

nejde o to, jak úžasný je příběh, nebo jak zajímavé to je (což ano, je, nemůžu se odpoutat :D a myslím, že přečtené to budu mít do týdne...) a sloh to má tak krásně jednodchý, že se dá číst i nerušeně v tramvaji a dá se od toho bezprobému odskočit a zase se vrátit

tohle je literární hodnota, způsob slohu a myšlenky, nesouvisí to s tím, jak moc úžasná kniha to je a to, co jsem napsala nezměním, ani když se do knih zamiluju... protože na žebříčku knih, Škola noci nikdy nedosáhne žádných "Hodnotných" míst...

Therysek:takže už konečně doháníš Harryho, ano? :D
no, uvidím, spletitý příběh ani nic složitého teď zrovna nepotřebuju... ale zatím se to čte opravdu krásně, jen kdyby to nebylo tak slabé :( mám raději knížky tak dvakrát třikrát tlustší, za tu cenu kupovat pět dílů? áááách... vůbec se mi nebude chtít

8 Nel-ly Nel-ly | Web | 15. listopadu 2010 v 16:53 | Reagovat

chillychilly: na koralinu jsem narazila náhodou v knihovně pro "mládeš" u nás za barákem :D jsem si to tam musela prohlídnout, když už jsem se tam stěhovala a ejhle... maj dohromady asi tři počítače a žádnou databázi :D ale přitom je to vlastně střed prahy... naše knihovna byla třípatrová a většinou nikdy nezklamala, jen se muselo dost čekat

Eragon mě fat nasral, si pamatuju doby, kdy jsem se s tou knihou fakt tahala po metrech a tramvajích... fuj :D

a upíři? no moje očividně taky ne (snad jen ten Dracula :)), ale tak zkusit se musí všechno a zatím musím říct, že je to zábava... vlastně se to ani tolik neliší od povídek a to mě těší, nechce se mi myslet :-D

9 lucrecia lucrecia | Web | 15. listopadu 2010 v 17:45 | Reagovat

Tak já jsem to tedy měla uplně jinak než ty v dětství. Můj praděda byl totiž bibliofil a dokonce i knihy vázal. Takže máme doma po něm takovou soukromou knihovnu čítající něco přes 10 000 svazků a každý rok tento počet narůstá, protože všichni členové rodiny milují knihy a nestále kupujem další a další. Takže si dokážeš představit, že jsem vlastně vyrůstala mezi knihami. Moje oblíbená místnost u nás doma je knihovna, kde si vždycky zalezu mezi regály a odpočívám a nasávám vůni knih. Mám ke knihám zvláštní vztah, naprosto je obdivuju a mám k nim úctu. Takže jako malá jsem se naučila číst ještě než jsem nastoupila do školy a vynechala vynechala jsem dětské knížky a rovnou začala číst ty dospělácké, tu klasiku. Takže jsem z obrázkových přešla hned na klasiku. :D Takže když mi teta koupila Pottera, který v té době se teprve nenápadně začal oběvovat, tak jsem nad tím nejdřív ohrnovala noc, jako že je to knížka pro děti, ale pak mi to nedala a já jsem do toho naprosto propadla. Ale to je tak jediný kniha podobného stylu, ostatní co tady píšeš sice znám a většinu jsem i četla, ale nezaujali mě nijak zvlášt. Knihy prostě miluju a nesnáším lidi, kteří je odsuzují. Chápu, když někoho nebaví číst, ale ty co knihy naprosto odsuzují a raději se podívají na film, tak mi přijdou hrozně jednoduší.

10 Nel-ly Nel-ly | Web | 15. listopadu 2010 v 17:53 | Reagovat

lucrecia: můj děda napsal několik knih, babička potom, co několik let pracovala v televizi pokračovala s mámou v překladatelství, stejně pak tedy máma... v bytě osm plus jedna nebyla msítnost bez knih, všude samé knihy, doslova :D, plus celá chata... myslím,  že život mezi knihami mám, když byl zadaný nějaký čtenářský deník do školy, tak jsem nikdy nemusal do knihovny :) ale jak už to tak u mě bývá... jsem zarytá černá ovce rodiny :-) protoýe máma miluje čaj, já ho nikdy nepila, ale knihama se jí nakonec podařilo mě dostat... i když velice pozdě, to uznávám, vždy jsem byla dost zpomalená :-D

11 Neriah Neriah | Web | 15. listopadu 2010 v 19:08 | Reagovat

Mě rodiče do čtení nutily jen chvilku... To než mě to chytlo samo. Vzpomínám si na ten děsivej článek v čítance s názvem "dárek pro paní učitelku", ještě teď se ho děsím, a to už si bez čtení nedovedu představit život. :-D
Já Harryho Pottera začala číst až v době, kdy ho měli všichni kolem mě přečtenýho, nelíbilo se mi, jak strašně letěl, takže jsem si počkala, až to trochu utichne. Číst Stmívání v plánu nemám, ani mě to moc neláká.
Školu noci jsem četla, akorát už chci pátý díl!!! Čtení je to vážně jednoduchý, když člověk nemá náladu moc přemýšlet, tak je to úplně dokonalý. Nějaký chybičky bych na tý knize našla, ale to jsou jen maličkosti.
A při čtvrtým díle jsem se bála. To je tak, když to člověk čte v noci a jeho představivost pracuje na 100%. :-)
"Levá ruka boží?" No, alespoň vím, co zase shánět... Díky za tip. :-)

12 Polgara Polgara | Web | 15. listopadu 2010 v 19:15 | Reagovat

Zajímavý náhled do čtecí minulosti, já začala číst během puberty a to díky zájmu o řeckou mytologii, a pak už to šlo samo. Eragon mě taky moc neuchvátil a celá trilogie skončila v antikvariátu :-D
Škola noci má trochu víc kolísavou úroveň, dočetla jsem ji zatím do třetího dílu a chvíli sem se nudila, jindy mě děj pohltil, zato Meč pravdy zbožňuju. Z upířin nedám dopustit na Vampýrskou akademii.
Technická, četla si Feista? Pokud ne, doporočuju začít jeho Mágem, který má dva díly. Učedník a Mistr.
Nu a na Potterovi sem vyrůstala, když si vzpomenu, jak jsem první díl četla pod peřinou a s baterkou v ruce :-D plus to ubíjející čekání, až vydají další díl...

13 Nel-ly Nel-ly | Web | 15. listopadu 2010 v 19:42 | Reagovat

Neriah: to já je zas dohnala a pak se zařadila mezi křičící fanoušky a vzhledem k tomu, že jen na filmy už chodim deset let, tak je dost těžké vyhnout se době oblíbenosti pottera
za to u fanfiction můžu říct, že jsem daleko za zenitem :D přišla jsem na to, že vůbec nějaké povídky existují asi před třemi lety a psát začala před rokem :)
pátý díl v té slevě byl tak! nejvíc mě zaujalo to, že to všichni četli a říkali, že od Twilight se to hodně liší a to mi bylo sympatické a pak ta podoba obalu....krásná, i když ccestovat s tím v autobuse? (stejné jako s eragonem nebo i harrmy, připadám si divně :D jen nevim proč)
Levé ruka boží - obal vypadá zajímavě, ale prvních pět stránek mě moc nezaujalo a je to dost předražený :( jenže v knihovnách tyhle nové knížky prostě nejsou

Polgara: no, říkala jsem si, že s upířinama už je na čase, alespoň jednu zkusit musím...ještě uvažuju o Deníkách, ale moc nevím, o co jde a tak si počkám na knihovnu :)
Feista neznám, ale Fausta jsem četla :-D
čtení při baterce si pamatuju u Čtyřlístku :) asi tak od jedenácti už mě do pokoje nikdo kontrolovat doopravdy nechodil :D jen ráno na mě posílali psa, abych nezaspala

14 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 15. listopadu 2010 v 20:10 | Reagovat

Školu noci jsem si taky koupila. Druhý díl už půjčila z knihovny a se zbytkem to bude podobně. Je napsaná čtivě, to se mi líbí. Děj pokulhává, tý holce bych nejradši vrazila pár facek, ať se vzpamatuje.
Levá ruka boží, co k ní říct. Na blog jsem kdysi dávno psala recenzi, kdybys chtěla znát můj názor, najdeš ho tam. Kdybych se měla rozhodovat znova, právě za tuhle knížku asi peníze neutratím. Navíc poslední dobou je mi fantasy dost proti srsti. Možná bych ti doporučila Vampýrskou akademii. To je romantika a docela čtivá, aspoň na odreagování určitě. Poslední dobou se zaměřuju hlavně na historický romány, takže o fantasy ztrácím přehled.
P.S.: Abych ti ještě něco doporučila. Nevím, jestli jsi někdy četla Ptáky v trní, ale myslím si, že to je jedna z knih, který za to určitě stojí. I když jsem hlavní hrdinku nikdy neměla ráda :D

15 Nel-ly Nel-ly | Web | 15. listopadu 2010 v 20:16 | Reagovat

C.ind.ere.lla : já věděla, že ten název znám! od tebe :D byla jsem si jistá, že to na blogu někdo měl
historický romány, ach anoo, můj nejoblíbenější žánr, bohužel, už jaksi nevím coby, s tím bys mi možná mohla poradit spíš :)
ptáci v trní? Nikdy nikdy nikdy! :D četla jsem první díl (tedy první a poslední třetinu), znám celý příběh, máma to miluje, máme všechny filmy, ale mě to jde strašněě proti slzy...

co se týče fantasy mám větší možnost zkoumat, protože toho moc neznám, za to historické romány popřípadě světová literatrura dost pokulhává :( a stále píšících autorů taky moc neznám

16 Bella Black Bella Black | 15. listopadu 2010 v 21:09 | Reagovat

Twilight jsem četla všechny čtyři díly. Knížky mě bavili. Filmy jsou hrozné až na jedničku. Ze školy noci mam přečtený čtyři díly a dneska jsem začala číst pátý. Škola noci se mi líbí, ale závěr mam jasný NA HARRYHO POTTERA NIC NEMÁ a dle mýho názoru hned tak mít nebude.

17 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 15. listopadu 2010 v 23:35 | Reagovat

Z historie, perfektní jsou Pilíře země a Na věky věků, to je pokračování. Je to o výstavbě chrámu, ale silně naturalisticky s vykreslením doby, určitě stojí za to. Potom se mi hodně líbila Katedrála moře, taky silně naturalistický příběh s neskutečným kouzlem, překvapivě zase o stavbě chrámu :D
Mohla bych ti doporučit i knížku Dva proti říši, což je vylíčení atentátu na Heydricha a zpracováno je to senzačně. Je to českej mladej spisovatel a píše vážně dobře.
A kdybys chtěla třeba něco romantičtějšího, tak dokonalá je Dynastie Morlandů. Zatím vyšlo asi 32 dílů a mělo by být pokračování. Začíná to v době války růží a pak se pěkně přes Tudorovce a občanskou válku sune až do současnosti. Poslední díly jsou tuším meziválečná Anglie. Každopádně je to realistický pohled na dobu, vylíčený velmi čtivě. Ne všechny díly jsou stejně dobrý, ale záleží i na osobních preferencích. Podle toho, kterou dobu máš ty osobně nejradši.
A tohle už ani tak není historie, ale pěkná knížka je i Gejša. Romantika, ale tak trochu jinak.
Nevím, kolik z toho jsi četla nebo nečetla, třeba si něco vybereš. ;)

18 Misha Misha | E-mail | Web | 16. listopadu 2010 v 6:55 | Reagovat

sagy jsou nejlepsi, protoze kdyz mas tu knizku rada, tak to hned tak neskonci a muzes cist porad dal a dal.....:-D
jo to ze maji v luxor slevu na ISIC kartu 10% vis ze jo %-D

19 Polgara Polgara | Web | 16. listopadu 2010 v 11:41 | Reagovat

[13]:Ty neznáš Raymonda Eliase Feista? Napravit :-) http://mag-mistr.wales.cz/

20 Guenon Guenon | E-mail | Web | 16. listopadu 2010 v 14:23 | Reagovat

hehe:D Na BOOM twilight jsi moc stará, víš?:P :D je to specificky určené pro třináctky:D jíž jsem byla, mánií jsem prošla a přežila jsem - a byť už jsem z toho vyrostla, nejsem ochotná se za to stydět:D (i když... když vidím ty dyliny, co to čtou...:D)
Jinak Harry... ten příběh o tom, jak tě maminka naučila číst, se mi moc líbí:D A jinak je to samozřejmě můj svatý grál, není potřeba to opakovat:D
Eragon mě postihl taky, Meč pravda mě láká a tak, až dočtu patnáct knížkek, které mám momentálně nabalené z knihovny..:D
školu noci tkaé neznám, Poselství mě nechytlo:D
a Austenovou jsem vynechala schválně, vím, jak se naše názory liší:D
já jsem jinak spíš na tu realističtější, buď historii, nebo něco "ze života"... I horory s u mě najdou:D Otatně, u mě najdeš skoro všechno. Fantasy, sci-fi taky...:D
Mezi méí modly s momentálně řadí tací jako Irving. toho miluju:D ale je toho hodně, byly bychom tu ještě zítra:D

21 Hope Hope | Web | 16. listopadu 2010 v 14:46 | Reagovat

Nel, určitě můžeme jít díl po dílu a sdělovat si dojmy ;o)

22 Nel-ly Nel-ly | Web | 16. listopadu 2010 v 16:00 | Reagovat

[17]: nesnáším války :) nutili mě číst Remarqua (myslela jsem, že umřu nudou), ale třeba Rolland mě bavil...
Z historických spisovatelů mám asi nejradši Rutherfurda (Dublin-počátky, Londýn, Moskva - je to historie měst od jejich začátku až do součastnosti pomocí příběhů, úžasný nápad), Loukotkovou - antiku miluju, tam bych toho našla tolik a tolik :), doba tudorovců je jasná na romantiku a tu ságu si určitě najdu :) jen se vyhnu dvacátýmu století, ta doba mě vážně nikdy nechytla...

Misha: jj vím, ale samozřejmě jsem na to zapomněla, jak jsem se snažila najít tu zpropadenou kartičku klubu a ISIC na mě zíral z druhý strany peněženky

Guenon: myslím, že nejsi :-P je to už pár let a vzhledem k tomu, kolik ti je, tak si přesně ta generace, kterou to mělo zasáhnou, i když zasáhlo snad všechny od třinácti výš.. musí se nechat, že to se jí povedlo geniálně
Mě se líbí knihy z tématu "Historie faktu" nebo vůbec ze života - to už se pak rovná dramatům až hororu

Hope: včera večer jsm se dostala víc jak do poloviny a myslím, že ne :) protože to nevypadá, že si koupím další díl... možná, když bude v knihoovně, ještě uvidím, jak to skončím, ale po dvouset stránkác\h zatím nevidim nic, co by mě zaujalo, snad kromě prostředí školy a to už mi vždycky vynahradí Harry

23 Guenon Guenon | E-mail | Web | 16. listopadu 2010 v 16:19 | Reagovat

[22]: Remargue ne? Ach... Vždyť Na západní frontě klid je geniální. Jsi si jistá, že jsi četla toho správného Remarqua?:D
Já jsem to zkusila letos v létě a nemohla jsem být spokojenější:D A na konci i slza ukápla:D

24 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 16. listopadu 2010 v 20:21 | Reagovat

[22]: Jj, Tudorovci, to je moje. Králova přízeň je o Mary a Anně Boleynových, taky senzační příběh. Remarqua jsem taky byla donucena přelouskat, ale překvapivě se mi celkem líbil. Válka mi vyloženě nevadí. Celkově jsem hodně na klasiku. Takže Austenová je jasná. Vím, že jsem se k ní poprvé dostala asi ve třinácti a od tý doby se mě nadšení z jejích románů nepustilo. Pýchu a předsudek jsem už přelouskala bůh ví kolikrát a k tomu i několik "pokračování" od současných autorů. Ne že by se všechny daly číst :D
Loukotkovou jsem četla jenom jednou, Navzdory bádník zpívá a celkem se mi to líbilo, mám Villona ráda. Hodně dobrý historický romány má i Feuchtwanger. A Waltari, to je taková klasika.
Jenom ještě k fantasy, nebo spíš k sci-fi, četla jsi Nadaci od Asimova? To je taky úžasná trilogie.

25 Nel-ly Nel-ly | Web | 16. listopadu 2010 v 21:23 | Reagovat

[24]: Králova přízeň - dostal mě film a na kolena mě položila kniha, od tý doby vyhledávám i další díla téhle autorky
Astenová... toje kapitola sama o sobě, ne až tak Pýcha a Předsudek (snad i díky skvělému seriálovému zpracování), ale třeba Emmu nebo Annu Eliotovou znám na zpaměť, jediný, co mě vyloženě nebavilo bylo N. Opatství (tý holce bych dala "dělovou ránu" :D).
Navzdory básník zpívá mě moc bavilo a hlavně mi před maturitou dalo i dost pochopení o Villonovi, ale já se zamilovala do Není řínského lidu, na to nedám dopustit :)
Feuchtwangera samozřejmě znám... Bláznova moudrost byla výborná :)

Nadaci neznám a určitě poznám :) jak říkám, tak fantasy ani scifi vlastně moc nečtu /přestože některé fantasy patří do mých nejoblíbenějších/, a scifi jsem se přiblížila snad jen Hlídkama - teď zrovna čtu druhý díl :), toj e úplně mimo moji žánrovou mísu :D

26 Nel-ly Nel-ly | Web | 16. listopadu 2010 v 21:24 | Reagovat

[23]: uznávám, vzala jsem do ruky Tří kamarády a stačilo mi :) já a válka to nejde dohromady,... teda ano, všechno krom první a druhý světový :D prostě nemůžu... z téhle doby mě nebaví ani historie a při dějepisu jsem doslova trpěla

ale zas jsem se skvěle bavila při čtení Kosmovy kroniky (:D), nebo hlavně pak, když ne středověk, tak starověk a antika, to je moje :)

27 Hope Hope | Web | 16. listopadu 2010 v 21:52 | Reagovat

Nel, aha =o) mno, já si další díl v nejbližší době kupovat taky nehodlám =o) jaksi na něj nemám, mno

28 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 16. listopadu 2010 v 22:24 | Reagovat

[25]: V tomhle s tebou souhlasím, Northanger Abbey mě taky nijak zvlášť nebavilo. Ale jinak mám asi ty samý preference, protože PP, Emmu a Annu Eliotovou znám takřka zpaměti, ty první dvě jsem četla i anglicky :D A přestože jsem se s tím místy dost prala, bavilo mě to.
Co si pamatuju, tak Královu přízeň někde našla ségra a v podstatě mě dokopala, abych si ji přečetla. A byla jsem za to docela vděčná, protože je vážně dobrá. Celkově tudorovská Anglie i Anglie za Alžběty I. je skvělá. Třeba proto miluju Shakespeara.
Fantasy čtu poslední dobou taky jen okrajově, většinou když někdo z rodiny něco koupí, tak nějak jsem se uhnízdila v historii a prostě mě baví. A baví mě i klasika. Překvapivě pro mě povinná četba k maturitě není takvý zlo jako pro většinu mých spolužáků. Asi jsem magor, ale mě to číst dokonce baví :D. Možná to bude i tím, že ono narazit v současnosti na dobrou knížku je v podstatě nadlidský úkol, takže se radši uchyluju k těm starým. Osvědčení autoři prostě nezklamou.

29 Nel-ly Nel-ly | Web | 16. listopadu 2010 v 22:31 | Reagovat

[28]: Co si pamatuju, tak ve čtenářském deníku k maturitě jsme měli mít dvacet knih, já měla asi šedesát :D ne-li víc (jen mě nebavilo o tom psát ty "reference" a rozebírat ukázky), jenž české literatury a válečné jsem toho měla strašlivě málo... z válečné jen ty Tři kamarády (horor! :D) a Rollanda (ten mě bavil) a když už tak poeezii, tu nechápu, ale baví mě číst jakákoliv... a nakonec jsem si samozřejmě vytáhla první a druhou světovou a předsedkyně se mě nakonci ptala, jak často jsem četla pod lavicí :-D vůbec jsem zapůsobila jako skvělej knihomol

Pýchu a předsudek mám anglicky doma a přeslouskala jsem ji hlavně díky tomu, že originál jsem si v té době pamatovala na zpaměť (stejné to bylo i s harrym trojkou, kterou jsem anglicky četla před pár lety)

fantasy čtu, když mi někdo něco doporučí, prootže v tomhle jsem strašně vybíravá... a z knihovny si většinou nakonec odnesu buď známého autora (když přečtu jednu knihu a líbí se mi, tak už musím snad všechny :-D) nebo něco co jsem četla už předním (to má jak filmy, kniha kterou jsem četla jen jednou, pro mě asi nebyla nic moc :))

30 yaraki-taicho yaraki-taicho | Web | 18. listopadu 2010 v 23:17 | Reagovat

Levou ruku boží si určitě přečti...podle toho, co jsi napsala máme podobný styl četby, takže ti tuhle knihu mohu vřele doporučit...Vážně to stojí za to...napínavé, zábavné...kruci už je moc pozdě na to, aby mě napadaly nějaký oduševnělý komenty..Btw Northanger Abbey mě taky nikdy nebavilo(-zdá se mi to, nebo se v té knize opravdu NIC neděje?)[:tired:] :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA