Denní hlídka - Sergej Lukjaněnko

29. listopadu 2010 v 21:38 | Nel-ly |  Fantasy (urban fantasy)
kniha Denní hlídka Tématem týdne je "Má oblíbená kniha" a já bych řekla, že by bylo vrcholně… ani si neumím představit to přídavné jméno k tomu, kdybych něco nenapsala. O Harrym to nebude (to už tu "párkrát" bylo), Meč pravdy už taky a… Vůbec, tohle je mým tématem více než často, přesto zrovna teď mám vhodné dílko.
Konečně jsem se dostala k druhému dílu trilogie o
"Hlídkách" a přelouskala ho během čtyř dní - a mezitím stihla sepsat a naučit se seminárku do školy, zajet na chatu, navštívit vánoční trhy (dobře, to až dnes, ale počítá se to :D) a musela jen vynechat pár hodin spánku - nějak jsem se nemohla odtrhnout do půl pátý ráno a ejhle… Pak jsem vstávala v osm a ještě se snažila učit do školy, no - byla to sranda =) ale teď už k tématu:


DENNÍ HLÍDKA Sergej Lukjaněnko

Nekonečný boj Světla a Tmy pokračuje a my se znovu ocitáme v ponurém hlavním městě Ruska, Moskvě. Šéfové Noční a Denní hlídky, Geser a Zavulon, znovu rozehrávají svoji šachovou partii, bez ohledu na to, kdo jsou jejich figurky - z nichž některé budou obětovány.

Druhá kniha trilogie je opět rozdělena do tří různých, volně na sebe navazujících částí. Tentokrát se však setkáváme s pohledem z druhé strany barikády. Hlavním dějištěm příběhu se stává Denní hlídka a její Temní Jiní, přestože se znovu setkáváme se starými známými postavami, stejně jako s hlavním hrdinou "Noční hlídky" Antonem, který znovu hraje svoji roli v souboji dvou největších mágů Moskvy.

Zdá se, jakoby Noční hlídka byla teprve takovým písečkem, kde jsme se měli jen seznámit s ústředními figurkami této hry a pochopit mocenský souboj Světla a Tmy, který nám Lukjaněnko s takovou bravurností představuje. V Denní hlídce se najednou ne všechno Temné zdá až tak temné a Světlo zdaleka není bezchybné a vždy jen dobré.

Denní hlídka je o poznání temnější a nutí čtenáře uvažovat pomalu dvakrát tolik než přecházející díl a to ji pro mě dělá ještě o stupeň lepší, než Noční hlídka - a to už je co říct.

Je neuvěřitelné, co všechno se na necelých pěti stech stránkách stane, kolik úvah vás musí napadnout, kolik pravděpodobnostní na výsledek existuje a přesto, když se na konci dozvíte "O čem to tedy všechno bylo", jakoby chybějící kousek skládačky zapadl na správné místo - ale až ve chvíli, kdy si to sám autor přál.

Denní hlídka pro mě představuje knihu nabitou vším, co já, jako čtenář, vyžaduji (i když většinou nedostávám). Je tu napětí, zrada, intriky, krutost, smrt, boj a akce, ale i přátelství, soucit, pochopení a láska. To všechno smíchané na pozadí originálního světa, kterému bych dobrovolně uvěřila jeho existenci a pak na dokonalém popisu postkomunistických zemí, nynějšího Ruska a konečně i starobylé gotické Prahy a skvělého českého piva, jemuž vzdává autor hned několikrát hold.

Jsem si stoprocentně jista, že na Denní hlídku dlouho nezepomenu a že si ji určitě znovu přečtu a přestože budu znát výsledek všech (nebo skoro všech) intrik Světla a Tmy užiju si ji se stejným nadšením.

OFICIÁLNÍ TEXT DISTRIBUTORA:

Druhý díl fantasy trilogie Sergeje Lukjaněnka. Ani na okamžik neustávající boj mezi silami Světla a Tmy - takový je její hlavní motiv.
Souboj stoupenců Světla a Tmy pokračuje. Znovu se setkáváme s oběma hlavními protihráči - Geserem a Zavulonem - i s jejich družinami. Boj mezi Dobrem a Zlem, mezi Světlými a Temnými, nekončí...
Do tohoto boje zasahuje Inkvizice, jejímž úkolem je střežit křehkou rovnováhu. Se světlým mágem Igorem se dostáváme před její tribunál, sídlící ve starobylém domě na Vyšehradě v Praze...
Tři romány, zasazené do Moskvy let 90., popisují trvalé soupeření sil Dobra a Zla. Na problematickou regulérnost tohoto zápasu dohlížejí protagonisté z Noční hlídky, reprezentující Světlo, a Denní hlídky, která naopak ochraňuje zájmy Tmy. Hrdiny těchto tří próz jsou Jiní - bývalí lidé, v nichž obě soupeřící strany rozpoznaly nadpřirozené schopnosti a snaží se je získat na svou stranu…
Po světě se tato trilogie proslavila nejen díky bravurnímu literárnímu ztvárnění, ale také díky filmu, který byl natočen podle prvního dílu Noční hlídka, a co je pro Čechy zvláště zajímavé, byl natočen v Praze. Příznivci tohoto žánru si tedy jistě přijdou na své.

Úryvky:

Kdepak, Evropani nikdy nepochopí, co je to pravý mráz a pravá zima… Anton vyšel ze stanice metra Malostranská a nejdřív zaváhal, zda si má tu bundu u krku zapnout nebo ne, ale pak se na to vykašlal.
Nepatrně sněžilo. Byly tak dva stupně mrazu, víc určitě ne.
Pomalu, opravdu beze spěchu vykročil po starobylé kamenné dlažbě. Tu a ta se neudržel a nahlédl do stánků se suvenýry - všude samé legrační dřevěné figurky, keramika těch nejroztodivnějších tvarů, pohlednice s pražskými motivy a trička s žertovnými nápisy. Něco takového si tu bude muset koupit. Třeba tohle tričko s heslem Born to be wild a komickým ksichtíkem.
Do setkání s představitelem Inkvizice zbývaly ještě tři hodiny. To si ani nemusí brát taxík nebo jezdit metrem - může se v klidu naobědvat a na místo schůzky dojít pěšky. Co může být romantičtější než setkání pod hodinami?
(předvánoční Praha, pečené koleno, Orloj, české pivo... fakt jsem se pobavila =))


Stejně jako podle Noční hlídky, byl natočen film i posle Denní (stáhla jse si ho, ale ještě neviděla... Bohužel, vzhledem k tomu, že Noční hlídku jsem ani nedokoukala, tak tohle asi zase nebude nic pro mě... I když uznávám, že trailer a hlavně v angličtině vypadá úžasně, jenže já mám problém s ruskými herci a vůbec i zpracováním).


Update: tak už jsem ho viděla a... za prvé, film "Denní hlídka" je podle části knihy "Noční hlídka" a... i když uznávám, že je velice těžké natočit podle něco takového film, tak pro mě filmaři ukázali svoji neschopnost (znovu)

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Guenon Guenon | Web | 30. listopadu 2010 v 14:43 | Reagovat

myslím, že to zní moc hezky. Mít čas, jdu hned proto, ale jsem knížkami až příliš zavalená...
Jinak na téma týdne je to dobrý článek. Ale kdybych ho měla psát, asi půjdu po Harrym. I když jsem toho přečetla myslím už celkem dost... Nějak si říkám, že mu dlužím všechyn první příčky světa :D
Vánoční Praha... taky bych chtěla. Moc. Pro mě to i přes ty šílený turisty má neskutečný kouzlo :) A chtěla bych vidět ten stromeček... :)

2 Therysek Therysek | 30. listopadu 2010 v 15:37 | Reagovat

Zajímavý článek, já jsem o tom třeba předtím nikdy neslyšela. Původně jsem zamýšlela, že něco taky sesmolím, ale nakonec to asi dopadne jako minulý týden. :-)

3 Nel-ly Nel-ly | Web | 30. listopadu 2010 v 17:23 | Reagovat

[1]:
[2]: Nakonec to zas tak úžasný téma není - všechny články jsou buď Harry (v tom lepším případě) nebo Stmívání... a většina ani nejsou "články"... tedy to, na co jsem narazila... Tak průběžně čas od času proklikávám a zatím mě nic nezaujalo :-O a to se přitom v poslední době dost řídím názoru blogerů... že by i tento zrdoj vyschl? :(

Gueono: vánoční praha? ne, to nechtěla! ale svoje stěžování už mám zas na chvíli za sebou :D

4 Neriah Neriah | Web | 30. listopadu 2010 v 17:45 | Reagovat

Teprve asi třetí článek na téma týdne, který mě opravdu zaujal. Díky za tip, jdu se podívat,jestli je kniha ke stažení v knihovně digitálních dokumentů, nebo jestli budu skenovat, což se mi ani trochu nechce. Na vánoční trhy se taky chystám, ale až příští týden, nemám teplý boty a je mi zima. :-D

5 Belatrix Black Belatrix Black | Web | 30. listopadu 2010 v 17:49 | Reagovat

Ke komentu na purku-joukkue, ty víš :-D : S dessem? Já? Ach, jenom trošku, oki, dělala jsem ho já, ale Paddy pomáhala :-D Je to naše společné dílko, ona řikala, co se jí líbí a co ne a vzniklo tohle. Jinak, díky za koment :-D
Ps: Jak ses o tom blogu dozvěděla? xD :-D

6 Nel-ly Nel-ly | Web | 30. listopadu 2010 v 17:55 | Reagovat

[5]: zapomněla sis přepsat web a já na tebe klikla a ejhle... ostatně, zrovna tvoje dílo poznám ;-) šikulka, co? :D

[4]: já mám zimní boty a stejně je mi zima!!! tss... mohlo by to být třeba na uložto - neni to zrovna nová kniha a hlavně! je to druhý díl, doufám, že to víš ;-)
já si zrovna otevřela třetí...krása, když dobrý knížky pokračujou a neztrácej na kvalitě

7 lina lina | Web | 30. listopadu 2010 v 18:27 | Reagovat

Jo, tuhle jsem myslím četla taky...jsem taková chytrá holka, že?:D

8 Nel-ly Nel-ly | Web | 30. listopadu 2010 v 18:50 | Reagovat

[7]: jak můžeš říct - myslim? :D bože... nemám slov

9 Verush@ Verush@ | Web | 30. listopadu 2010 v 19:31 | Reagovat

Děkuju za tip, o téhle knížce mi kdysi říkal strejda a jeho popis a vyprávění mě zaujal, bohužel jsem pak zapomněla název a od tý doby už si na ni nevzpoměla. :-) Ve většině inetrenetových knihkupectvích je už rozebraná, ale v některých ji i skladem, zřejmě mám další tip na dárek... :)
Já totiž absolutně knihy přes PC nečtu, nebaví mně to a ztrácí to kouzlo. ;-)

10 Nel-ly Nel-ly | Web | 30. listopadu 2010 v 21:11 | Reagovat

[9]: taky ne :) povídky ano, nikde jinde nejsou, ale lehnout si s knížkou a cejtit papír v ruce... to je ono :) díky bohu za knihovny

11 Neriah Neriah | Web | 30. listopadu 2010 v 23:53 | Reagovat

[6]: Vím. Čím víc dílů kniha má, tím líp. :-)
[10]: No jo, ráda vzpomínám na chvíle, kdy jsem četla v braillu, jenomže ty knihy jsou poněkud neskladný, třeba Harry Potter a Fénixův řád má 26 svazků, a ještě to je větší formát než A4. A když si vezmu ty starý vázaný knihy, co se přepisovaly ručně - ty jsou ještě tlustší a špatně se to přepravuje, když si chci číst třeba v autobuse. :-( Navíc výběr takových knih je poněkud omezený, od jednoho autora mají třeba jen dvě knihy, i když jich má normálně kolem dvaceti. Dřív mi to ani moc nevadilo, ale teď jsem v literatuře o hodně vybíravější a ten nedostatek hodně pociťuju.

12 Nel-ly Nel-ly | Web | 1. prosince 2010 v 12:12 | Reagovat

[11]: to chápu :( tedy nechápu, ale snažím se... musí se nechat, že v tomhle je velká výhoda e-booků... pro ty, co z nějakého důvodu nemůžou číst knihy, nemají po ruce pořádnou knihovnu (kde stejně většina je rezervovaná na dlouho dopředu) a nemají, nebo nechtějí za to utrácet ty nekřesťanský prachy (a že ty ceny jsou děsivý - jen kdybych chtěla půlku Meče pravdy vyjde mě to na dva a půl tisíce a stejně nebudu mít všechny)
Ostatně v době, kdy si můžu vzít notebook a lehnout si s ním do postele a otevřít text, tak je všechno jinak :-) a vázané knihy, vůně papíru (i když dost často už spíš smrad) to je právě ta vzpomínky na dlouhé noci pod dekou..třeba právě s Harrym :-D

13 chillychilly chillychilly | Web | 1. prosince 2010 v 14:55 | Reagovat

Tak ten trailer mě zrovna moc neoslovil, ale musím uznat, že tvůj popis knihy zní dost dobře. Možná, že až dočtu to, co právě čtu, tak si půjdu první díl půjčit a uvidíme. Přece jenom, do Vánoc daleko a už nemám pomalu co číst...
Nechápu, jak může někdo číst knížky na počítači, ach, to by mě zabilo. Miluji, když si můžu s knížkou lehnout do postele, zachumlat se do peřinky a v klidu si číst. Chápu, že se asi tímhle způsobem dají sehnat téměř nesehnatelné knihy, ale pro mě je to naprosto nepředstavitelné...
S notebookem si sice taky můžu vlézt do postele, ale mít pak otisknutý enter na čele, no, nic moc (docela často se mi stává, že s knížkou usnu :D )

14 Nel-ly Nel-ly | Web | 1. prosince 2010 v 15:24 | Reagovat

[13]: já bych takovej film vůbec nechtěla vidět, kdyby to nebylo podle tý knihy ani se po tom "neotočim" :-D
a věř mi...mě to tu knihu jen zkazilo...moc ruských filmů jsem neviděla, ale zatím bych řekla, že točit neumí... a to ani podle předlohy ani bez ní (a nemůžu si pomoct - ale ti herci tam byly ošklivý :D vím, že nemaj být mástři krásy, ale teda... chci se na něco koukat, ne? :D)

15 chillychilly chillychilly | Web | 1. prosince 2010 v 21:12 | Reagovat

[14]: Taky mám ráda, když jsou hrdinové alespoň ucházející. Byla jsem označena za povrchní, ale ošklivých lidí mám ve skutečnisti až až, když už se na něco koukám, tak chci vidět ty hezké :D
samozřejmě to nemusí být pobřežní hlídka nebo tak, ale nějaký hezký týpek tam být může (to je skoro podmínka) třeba takový Colin Firth, ach (dneska jsem se dívala na Lásku nebeskou)

16 Nel-ly Nel-ly | Web | 1. prosince 2010 v 21:21 | Reagovat

[15]: jojo Colin Firth klidně, ale bože ne v Lásce Nebeský :D já ten film nepochopila, jestli to mysleli vážně nebo ne... ale už dávno jsem došla k názoru, že nemám romantický cítění - pro zvířata, svíčky, kytky, noci za úplňku...nebo jsem to správně nezažila a až jednou budu po uši zamilovaná, tak třeba zapnu i tohle :D

možná sem povrchní, a co? nesmím být? :)

17 chillychilly chillychilly | Web | 1. prosince 2010 v 21:32 | Reagovat

[16]: Povrchnost vede! :D
Já mám ten film spojený s Vánoci, a čokoládou a svařákem. Mám ho ráda. Ale nesnáším Pretty woman (když už jsme u těch romantických) nikdy mě to nebavilo.
Po uši zamilovaná jsem snad nikdy nebyla (pokud nepočítáš, když jsem začala číst slash s Luciusem a Severusem, mňam)(myslím tím to, že jsem nikdy nedělala takové ty šílenosti, jako psaní srdíček a do nich mé jméno s ním a tak...), takže nevím, jak to působí na filmové cítění. Ale doufám, že se to neprojevuje zhoršením filmového vkusu.
Vlastně jo, dělala, zkoušela jsem, jak by vypadaly moje iniciály po svatbě. A taky jsem zkoušela, jak by znělo moje jméno. Dospěla k názoru, že si nechám to svoje :D

18 Nat Nat | Web | 2. prosince 2010 v 14:55 | Reagovat

Rozhodne si to přečtu...dala si mi namět na další knížku :-)ten trailer me moc nenadchnul ale tvuj popis me proste zlakal :) ;-)

19 Polgara Polgara | Web | 2. prosince 2010 v 19:36 | Reagovat

Nádherná to trilogie a souhlasím se vším, co si napsala. Druhý a třetí díl jsou ještě lepší než jednička. Máš se na co těšit :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
acta est fabula ~ příběh jest skončen

Do not COPY! HP-fanfiction writer. Canon belongs to J.K.R. Design by Nel-ly, picture from DA